Ζαγόρι: Προτάσεις για 3μερο (διαδρομές - αξιοθέατα)

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το λοιπόν... ετοιμάζομαι να ανηφορίσω από Χαλκίδα Ζαγόρι (διαμονή Τσεπέλοβο 2 νύχτες). Το ταξίδι ήταν ταγμένο (το κάνω διπλός) και φεύγω Κυριακή 21/06 πρωί για να γυρίσω Τρίτη 23/06 βράδυ.

Μια γεύση της περιοχής πήρα τέλη Μαρτίου αλλά νιώθω ότι έχω αφήσει αρκετές "εκκρεμότητες" και θέλω με την ευκαιρία να γυρίσω την γύρω περιοχή γεμίζοντας το πεινασμένο ταξιδιωτικά μυαλό μου με εικόνες.

Δύο είναι τα βασικά ερωτήματα μου...

- Ποιες γραφικές-όμορφες διαδρομές να ακολουθήσω για να πάω και να γυρίσω;*
- Ποια είναι τα must αξιοθέατα, τοπικές ιδιομορφίες που πρέπει οπωσδήποτε να προσθέσω στην λίστα μου;


Να επισημάνω τα εξής...
α) Έχω εξελιχθεί σε ψώνιο της φωτογραφίας οπότε ψάχνω σημεία-περιοχές για εικόνες.
β) Θέλω να αποφύγω βαρετές Εθνικές οδούς να γνωρίσω υπέροχες γραφικές διαδρομές.
γ) Δεν θα είμαι προετοιμασμένος για μη βατό χώμα (ποιος την ακούει την γκρίνια μετά).
δ) Εναλλακτικές προτάσεις δεκτές (πεζοπορία, rafting κλπ).

* Μια σκέψη είναι να ανηφορίσω από Καρπενήσι, Λίμνη Κρεμαστών, Άρτα, Ιωάννινα που δεν έχω ξαναπάει.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ενα καλο ανεβασμα απο Καρπενησι ειναι αυτο.https://goo.gl/maps/YL0bE

Αν εχεις καμμια ωριστα ακομη βαμε και τα Πραμαντα στο προγραμα και κατεβασμα Γιαννενα απο Προσηλιο-Πετροβουνι.

Επισης μπορεις να μην μπεις Γιαννενα αλλα να μπεις απο Μηλιωταδες στο Ανατολικο Ζαγορι και στη συνεχεια Τσεπελοβο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
https://goo.gl/maps/fXeZf.

Μπάρος και τα μυαλα στο μπλέντερ....:D
Οχι οτι οι αλλες διαδρομες, που εβαλε ο Παναγιωτης, δεν ειναι ομορφες......αλλα για φωτο κλπ, ο Μπαρος ειναι must
Kαλα να περασετε...:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σωκρατη να αφιερωσεις χρονο στα αγνωστα Μαστοροχωρια οπως η Πυρσογιαννη η Μολιστα και το Γανναδιο.
Διπλα ειναι και τα μοναδικα ατμολουτρα του Αμαραντου οπου σε οδηγει ενα αδιεξοδο καταπαρασινο στενο στροφιλικι.
Επισης να βρεις το Μαυρογεφυρο εξω απο τα Πουρνια αλλα και το Θεογεφυρο δυτικα απο το Καλπακι.
Η περιοχη -οπως το ξερουν ολοι αλλωστε- δεν τελειωνει ουτε σε τρια χρονια, οποτε με το πασο σου!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ωραία το πέρασμα του Μπάρου για την επιστροφή μου φαίνεται καλή ιδέα.
Το κομμάτι μετά το Γαρδίκι προς Περτούλι Ελάτη Πύλη το έκανα σολο την προηγούμενη φορά ερχόμενος από Δολιανά αλλά θα το ξαναέκανα άνετα.

Επίσης το ανέβασμα από το Καρπενήσι μου φαίνεται ΟΚ (σημεία που αξίζουν; )
Πασχάλη τα Μαστοροχώρια είναι στο πλάνο για εξερεύνηση.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Να πας οπωσδήποτε στο Μονοδενδρι. Από το μοναστήρι ξεκινάει μια 5λεπτη διαδρομή στο χείλος του γκρεμου με θέα το φαράγγι του Βικου, που κόβει την ανάσα. Α, το φαράγγι είναι και στο βιβλίο Guinness.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Να πας οπωσδήποτε στο Μονοδενδρι. Από το μοναστήρι ξεκινάει μια 5λεπτη διαδρομή στο χείλος του γκρεμου με θέα το φαράγγι του Βικου, που κόβει την ανάσα. Α, το φαράγγι είναι και στο βιβλίο Guinness.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θα συμφωνησω απολυτα!!!
 
Top Bottom