Ζαγόρι,το μπαλκόνι του Βίκου(the road story)

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4


Πανω στην κουβεντα στο Δοτσικο αναφερθηκα στους βλαχους της Σαμαρινας
και την εμπειρια της παρεας μου απο την α-φιλοξενια τους.
Εμεις στο Δοτσικο δεν ειμαστε βλαχοι επισημεινει ο κυρ-Γιαννης αλλα καπατσιαραίοι.
Το ονομα αυτο βγαινει απο τα μικρα δενδρα βελανιδιας που χρησιμοποιουσαν οι γυναικες για τη φωτια στο φουρνο.
Και καμμια σχεση δεν εχουμε με δαυτους και την κλειστη κοινωνια τους.
Στην υγεια μας κυρ Γιαννη:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4


Στον ''Πλατανο'' επεσε πριν πολλα χρονια ενας κεραυνος.
Σκοτωσε επιτοπου ενα παιδι 18 χρονων ενω η μητερα του κι ο αδερφος του
που ηταν μεσα εκεινη την ωρα και χτυπηθηκαν, εφυγαν κι αυτοι απο τη ζωη μετα απο 3-4 χρονια.
Το Δοτσικο εχει κακη σχεση με τους κεραυνους,πριν απο λιγα χρονια
εσκασε αλλος ενας σε σπιτι ανημερα Πρωτομαγια ευτυχως χωρις θυματα.
Καποιοι σχετιζουν την καταρα των κεραυνων με την αγνωστη ιστορια των Ιταλων αιχμαλωτων που ηταν εκει
και που εχασαν τη ζωη τους υπο αδιευκρινιστες συνθηκες.
Βρηκα στο νετ ψαχνοντας πως οι θανατοι οφειλονταν σε ενα δηλητηριωδες φυτο που ετρωγαν καθημερινα
και τιποτα αλλο σχετικο..Αν γνωριζει κανεις κατι παραπανω ας το γραψει..
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250


Στον ''Πλατανο'' επεσε πριν πολλα χρονια ενας κεραυνος.
Σκοτωσε επιτοπου ενα παιδι 18 χρονων ενω η μητερα του κι ο αδερφος του
που ηταν μεσα εκεινη την ωρα και χτυπηθηκαν, εφυγαν κι αυτοι απο τη ζωη μετα απο 3-4 χρονια.
Το Δοτσικο εχει κακη σχεση με τους κεραυνους,πριν απο λιγα χρονια
εσκασε αλλος ενας σε σπιτι ανημερα Πρωτομαγια ευτυχως χωρις θυματα.
Καποιοι σχετιζουν την καταρα των κεραυνων με την αγνωστη ιστορια των Ιταλων αιχμαλωτων που ηταν εκει
και που εχασαν τη ζωη τους υπο αδιευκρινιστες συνθηκες.
Βρηκα στο νετ ψαχνοντας πως οι θανατοι οφειλονταν σε ενα δηλητηριωδες φυτο που ετρωγαν καθημερινα
και τιποτα αλλο σχετικο..Αν γνωριζει κανεις κατι παραπανω ας το γραψει..
Έχω πιει τσιπουράκια και έχω φάει μπριζολίδια εκεί κάτω από την παχιά σκιά του πλατάνου... Το καλοκαίρι σφίζει από ζωή το χωριό!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Σωκράτη ένα μεγάλο μπράβο για την διήγηση και τις φώτο. Είσαι μεγάλος καλλιτέχνης :ok:
Ερώτηση: τις φώτο; Τις φιλοτέχνησες ηλεκτρονικά; :thumbsdown:
Είναι απίστευτες! Μπράβο σου!!!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σωκράτη ένα μεγάλο μπράβο για την διήγηση και τις φώτο. Είσαι μεγάλος καλλιτέχνης :ok:
Ερώτηση: τις φώτο; Τις φιλοτέχνησες ηλεκτρονικά; :thumbsdown:
Είναι απίστευτες! Μπράβο σου!!!
Ένα ρετούς το κάνω πάντα αποφεύγοντας όμως υπερβολές. Για αυτό είναι σε RAW μορφή αρχικά όπως ακριβώς δηλαδή τις συλλαμβάνει ο αισθητήρας της ψηφιακής μηχανής για να τις ρετουσάρω αργότερα όπως θέλω. Μια καλή φωτογραφία όμως φαίνεται με το πρώτο μάτι από την οθόνη της φωτογραφικής μόλις την τραβάς.

Η αλήθεια είναι ότι σε μερικές έκανα γρήγορη επεξεργασία και δεν μου αρέσει τόσο το αποτέλεσμα... βλ. ψείρας!
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Σχετικά με τους Ιταλούς στο Δοτσικό χθες μου αφηγήθηκε την ιστορία κάποιος γνωστός μου. Στο χωριό είχαν φτάσει οι Ιταλοί στρατιώτες , με κάποιους από αυτούς να έχουν φυματίωση. Μαζί τους υπήρχε και ένας Ιταλός γιατρός στρατιώτης ο οποίος παρέμεινε μαζί τους ακόμη και μετά το τέλος του πολέμου , αρνούμενος να τους εγκαταλείψει εκεί και να φύγει με το στράτευμα πίσω στη χώρα του. Οι ασθενείς του πέθαναν τελικά από φυματίωση και ο ίδιος έμεινε στο χωριό προσφέροντας τις υπηρεσίες του στους κατοίκους του Δοτσικού και όλων των γύρω χωριών που πλέον είχαν γιατρό στην περιοχή τους. Μετά από λίγα χρόνια πέθανε και ίδιος από φυματίωση ενώ στο χωριό υπάρχει ακόμη το τάφος του. Μην φανταστείτε κανένα μεγάλο τάφο , αλλά αν ρωτήσετε στο χωριό θα σας πουν που είναι , πριν χρόνια ο γνωστός μου που μου το εξιστόρησε είχε επισκευτεί το χωριό για να κάνει ένα τρισάγιο στον Ιταλό γιατρό, μιας και ήταν ένα φωτεινό παράδειγμα και μακάρι όλοι οι γιατροί να ακολουθήσουν το ήθος του.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ημέρα 4η: Εκκρεμότητες και επιστροφή

Ευτυχώς που είχα προνοήσει και είχα την Δευτέρα ελεύθερη. Τα αρχικά σενάρια μου ήταν δύο. Είτε να μείνω κάπου κοντά στα Ιωάννινα και να κατηφορίσω μετά σαν άνθρωπος επιλέγοντας μια όμορφη διαδρομή πχ από Καρπενήσι είτε να επιστρέψω στα Τρίκαλα με τους τελευταίους των Μοϊκανών και να φύγω από εκεί. Επέλεξα το 2ο γιατί είχα αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς που καλό είναι να τους κλείνεις γρήγορα ώστε να μην δημιουργούνται απωθημένα.

Χαιρέτησα τους λίγους που είχαν μείνει στην σάλα του ξενοδοχείου (Γιώργο χάρηκα για την γνωριμία και ελπίζω να είσαι ακόμα κάπου στον δρόμο :) ) και έφυγα κατά τις 11:30. Αυτή την φορά είχα solo οδήγηση σε άγνωστους ορεινούς δρόμους με δικούς μου ρυθμούς και όσες στάσεις ήθελα για φωτογραφία.

1η στάση και κλείσιμο εκκρεμότητας στα Μετέωρα.

Ο καιρός ηλιόλουστος και εμένα να μου λείπουν τα σύννεφα για να βγουν πιο δραματικές οι φωτογραφίες.... είπαμε βίτσια είναι αυτά.


Η διαδρομή σύντομα έγινε ξανά ορεινή. Ανηφορίζοντας από Καστανιά προς Δολιανά.
*Να σημειώσω ότι για περίπου 100χιλιόμετρα δεν συνάντησα ούτε ένα όχημα.


2ο σημείο και εκκρεμότητα: Ιερά μονή Τίμιου Σταυρού στα Δολιανά.


Το τοπίο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ... πηγαίνοντας προς το χιονοδρομικό στο Περτούλι.


κοντά στο χιονοδρομικό... δείγματα πολιτισμού.


Μετά από εκεί επέστρεψα πάλι στα Τρίκαλα κατά τις 5+. Ένας ωραιότατος κύκλος Τρίκαλα, Καλαμπάκα, Καστανιά, Δολιανά, Καλλιρόη. Περτούλι, Ελάτη, Πύλη, Τρίκαλα. Ο δρόμος αρκετά καλός και άκρως μοτοσυκετιστικός όμως με σημεία που χρήζουν προσοχή. Από Καστανιά προς Δολιανά το τοπίο γεμάτο στα Έλατα όπως φαίνεται και στην φώτο. Μετά για μεγάλο διάστημα ακολουθείς την επίσης πράσινη διαδρομή που χαράσσει ο Ασπροπόταμος. Μετά την διασταύρωση για Γαρδίκι ο δρόμος σε κάποια σημεία είναι χαλασμένος (χωματάκι λακούβες) αλλά περνάμε εύκολα. Το τοπίο γίνεται πιο ορεινό και άγριο εξ' ου και η δεύτερη φώτο πηγαίνοντας προς Περτούλι. Όταν επιχειρήσαμε με τον Μάρκο να το περάσουμε την Παρασκευή είχε καλυφθεί με ομίχλη. Την δεύτερη φορά όμως που το πέρασα μόνος ο καιρός ήταν καθαρός με κάποια σύννεφα μόνιμα στις κορυφές (μικροκλίμα).

Στο Πύλη Τρικάλων μπήκα στο δίλημμα να ξαναεπισκευτώ το γεφύρι και τους καταρράκτες της Παλιοκαρυάς όμως οι συνθήκες ήταν ακριβώς όπως την πρώτη φορά (είχε πιάσει συννεφιά) και ο χρόνος είχε περάσει. Επιστροφή λοιπόν προς Τρίκαλα και από εκεί επιστροφή στο σπίτι. Το GPS ούτως ή άλλως ήθελε φόρτιση (στο ταξίδι διαπίστωσα ότι δεν μου έδινε τροφοδοσία το 12v πριζάκι) και ίσως αυτό αποδείχτηκε καλό (το χρησιμοποιούσα μόνο σε διασταυρώσεις που δεν ήμουν σίγουρος και για να βλέπω αποστάσεις) μιας και κάποιες διαδρομές ειδικά προς την Ιερά μονή του Τίμιου Σταυρού μου έβγαζε ότι ήμουν μέσα στο δάσος χωρίς δρόμο και ας είχα την τελευταία έκδοση σε χάρτες.

Η επιστροφή με βρήκε με ένα πικρόγλυκο χαμόγελο μιας και άλλη μια όμορφη εμπειρία είχε φτάσει στο τέλος της. Άντε και στα επόμενα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σχετικά με τους Ιταλούς στο Δοτσικό χθες μου αφηγήθηκε την ιστορία κάποιος γνωστός μου. Στο χωριό είχαν φτάσει οι Ιταλοί στρατιώτες , με κάποιους από αυτούς να έχουν φυματίωση. Μαζί τους υπήρχε και ένας Ιταλός γιατρός στρατιώτης ο οποίος παρέμεινε μαζί τους ακόμη και μετά το τέλος του πολέμου , αρνούμενος να τους εγκαταλείψει εκεί και να φύγει με το στράτευμα πίσω στη χώρα του. Οι ασθενείς του πέθαναν τελικά από φυματίωση και ο ίδιος έμεινε στο χωριό προσφέροντας τις υπηρεσίες του στους κατοίκους του Δοτσικού και όλων των γύρω χωριών που πλέον είχαν γιατρό στην περιοχή τους. Μετά από λίγα χρόνια πέθανε και ίδιος από φυματίωση ενώ στο χωριό υπάρχει ακόμη το τάφος του. Μην φανταστείτε κανένα μεγάλο τάφο , αλλά αν ρωτήσετε στο χωριό θα σας πουν που είναι , πριν χρόνια ο γνωστός μου που μου το εξιστόρησε είχε επισκευτεί το χωριό για να κάνει ένα τρισάγιο στον Ιταλό γιατρό, μιας και ήταν ένα φωτεινό παράδειγμα και μακάρι όλοι οι γιατροί να ακολουθήσουν το ήθος του.
Αυτές οι ιστορίες είναι το αλάτι και το πιπέρι για κάθε μια περιοχή.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Ξημερωνει κυριακη και η αλλαγη της ωρας εχει μπερδεψει ολο τον κοσμο. Ενα πετειναρι κοντεψε να χτυπησει αναβολη.
Μεχρι να μαζεψω, να φορτωσω εχει παει 7.30. Να σημειωσω οτι κατα τις 12 πηγα για υπνο και αγνοουσα τα happenigs των βραδυνων εκδηλωσεων.....
Περνω τηλ τον Πασχαλη σιγουρος οτι θα ηταν με τον Ηλια για καφε σε κανα παραδοσιακο καφενεδακι.
Χτυπαει μια, χτυπαει δυο, παει τρεις, τεσσερις, πεντε, παω να το κλεισω ακουω τον Πασχαλη απανταει.
-Ελα που ειστε να ερθω.
-Στο δωματιο ειμαστε.
Κενο....... Εσυ που εισαι;
-Κατω στο καφε του Ξενοδοχειου.....
-Ερχομαι

Ερχεται κατω με κατι ματια στο πατωμα.
-Αγορι δυσκολη νυχτα;;;; Λεω....

-Πηγαμε για υπνο κατα τις 3.30. Πρωτα ξεκινησε να κοβει δρυ........ Μετα πηρε το κομπρεσσερ και εσπαγε τσιμεντο..... Κατα τις εξι γυριζει πλευρο ο Χαρης
και φωναζει "μπορω να εχω λιγη ησυχια;;;;" που νομιζε οτι ηταν ρε μ@λ@κ@;;;;; σινεμα;;;;
Η απογνωση ενος ανθρωπου που δε κοιμηθηκε καθολου ενω ενα δακρυ ηταν ετοιμο να κυλησει στο μαγουλο.

Ηπια τον καφε μου σιωπηλος και ο μονος θορυβος που ακουγοταν ηταν απο τον κυρ Νικο που ετοιμαζε το πρωινο ο οποιος ειχε παει για υπνο στις 5.30...

Μετα απο κανα μισαωρο κατεβηκε και ο Ηλιας φρεσκαδουρα και χαμογελαστος.
-Τι εγινε Λιακο;;;; Κοιμηθηκες καλα;;; ειπα.....
-Μπα φιλε. Δεν κοιμηθηκα και πολυ καλα......
Προς τιμην του ο Πασχαλης επεδειξε Ιωβεια ψυχραιμια και δεν σχολιασε - απαντησε τιποτα.

Ετσι γιναν τα πραματα και οποιος εχει διαφορετικη αποψη να την πει τωρα αλλιως να σιωπησει........
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Κατα τα αλλα το γνωστο σλογκαν θα κοιμηθεις αργα, θα σηκωθεις αργα επαιξε ακεραιο!!!!

Αφου ειπαμε και συνφωνησαμε οτι θα παμε μικρο παπιγκο για καφε ξεκινησα αργα και χαλαρα για την πρωτη μου σταση.

Στο γεφυρι του κοκκορη



και στην συνεχεια ενα γεφυρακι που ηταν λιγο παρακατω....



Χωριο Διλοφο.





Τους βρηκα να λιαζοντε στο μπαλκονακι και να πινουν καφε.....



ενω ο καλλιτεχνης της παρεα εψαχνε τις γωνιες



Ηταν κριμα να μην κανουμε μια σταση στις οβιρες....





Στην ουσια εκει τελειωσε και η διαδρομη μας στα Ζαγοροχωρια. Αρχισε η διαδρομη της επιστροφης απο Κονιτσα - Νεστοριο - Καστορια

Ο Αοως φουλ νερο.......



Ενα μεγαλο μπραβο στα τσακαλια των Τρικαλων που οργανωσαν μια τετοια εκδρομη και ενα μπραβο σε ολους μας που πηγαμε και περασαμε υπεροχα.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Παντελοναρα απο την μακρινη Αγγλια...Κωστας @Nordic rules!!

Επεξηγηματικον note..
O νεαρος με το τηλεφωνο λαμβανει οδηγιες απο τη μαμα στα κεντρικα για το πως το (σ)τριβουν το πιπερι:p
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ξημερωνει κυριακη και η αλλαγη της ωρας εχει μπερδεψει ολο τον κοσμο. Ενα πετειναρι κοντεψε να χτυπησει αναβολη.
Μεχρι να μαζεψω, να φορτωσω εχει παει 7.30. Να σημειωσω οτι κατα τις 12 πηγα για υπνο και αγνοουσα τα happenigs των βραδυνων εκδηλωσεων.....
Περνω τηλ τον Πασχαλη σιγουρος οτι θα ηταν με τον Ηλια για καφε σε κανα παραδοσιακο καφενεδακι.
Χτυπαει μια, χτυπαει δυο, παει τρεις, τεσσερις, πεντε, παω να το κλεισω ακουω τον Πασχαλη απανταει.
-Ελα που ειστε να ερθω.
-Στο δωματιο ειμαστε.
Κενο....... Εσυ που εισαι;
-Κατω στο καφε του Ξενοδοχειου.....
-Ερχομαι

Ερχεται κατω με κατι ματια στο πατωμα.
-Αγορι δυσκολη νυχτα;;;; Λεω....

-Πηγαμε για υπνο κατα τις 3.30. Πρωτα ξεκινησε να κοβει δρυ........ Μετα πηρε το κομπρεσσερ και εσπαγε τσιμεντο..... Κατα τις εξι γυριζει πλευρο ο Χαρης
και φωναζει "μπορω να εχω λιγη ησυχια;;;;" που νομιζε οτι ηταν ρε μ@λ@κ@;;;;; σινεμα;;;;
Η απογνωση ενος ανθρωπου που δε κοιμηθηκε καθολου ενω ενα δακρυ ηταν ετοιμο να κυλησει στο μαγουλο.

Ηπια τον καφε μου σιωπηλος και ο μονος θορυβος που ακουγοταν ηταν απο τον κυρ Νικο που ετοιμαζε το πρωινο ο οποιος ειχε παει για υπνο στις 5.30...

Μετα απο κανα μισαωρο κατεβηκε και ο Ηλιας φρεσκαδουρα και χαμογελαστος.
-Τι εγινε Λιακο;;;; Κοιμηθηκες καλα;;; ειπα.....
-Μπα φιλε. Δεν κοιμηθηκα και πολυ καλα......
Προς τιμην του ο Πασχαλης επεδειξε Ιωβεια ψυχραιμια και δεν σχολιασε - απαντησε τιποτα.

Ετσι γιναν τα πραματα και οποιος εχει διαφορετικη αποψη να την πει τωρα αλλιως να σιωπησει........
Ρε μούτρε....κλαίω !!!!! Θα με πεθάνεις ...... στο τέλος !!!!
:pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu:... προτείνω να γίνεις αφηγητής !!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ωραία ήταν.....αλλά και ο καφές στη Λίμνη της Καστοριάς με το κέικ της Ξανθής ΤΡΕΛΛΟΚΟΡΙΤΣΟ!!! άλλο πράμα !!!
Σταύρο
The Doctor να τη χαίρεσαι!11
Τη συνταγή να μου στείλεις....
 
Τελευταία επεξεργασία:

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Ωραία ήταν.....αλλά και ο καφές στη Λίμνη της Καστοριάς με το κέικ της Ξανθής ΤΡΕΛΛΟΚΟΡΙΤΣΟ!!! άλλο πράμα !!!
Σταύρο
The Doctor να τη χαίρεσαι!11
Τη συνταγή να μου στείλεις....
ΤΑ ΚΕΙΚ φίλε μου, γιατί το ένα ήταν καλύτερο από το άλλο. Δεν ήξερες ποιο να προτιμήσεις :hungry:
 
Top Bottom