Ηχοχρωματοθεραπεία-Πάικο 25-9

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ο Σεπτεμβριος ειναι μηνας πολλων χιλιομετρων σε πολλες δοσεις για τη βορεια παρεα.
Δυσκολα αποδεχομαστε πως πλησιαζουν τα κρυα και αρπαζουμε με μανια
καθε ευκαιρια για εξορμηση σε μερη γνωστα κι αγαπημενα.
Ετσι και σημερα με μια αλλαγη προγραμματος στη φυλαξη παιδιων βρεθηκαμε με την Ειρηνη
απο το ..γαμο στο δρομο για τα πουρναρια και συγκεκριμενα
σεα υτον προς το αγαπημενο Κιλκισιωτικο βουνο, το Πάικο.
Στην παρεα @alx_k και Βαγια @miltos7724 και @Greg Ø με βραδυνη συννενοηση
τηλεφωνικα και μεσω της ομαδας στο fb κυριολεκτικα στο φτερο.

Οι ηχοι της επικεφαλιδας..



Και λιγα απο τα χρωματα..

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πρωινη μαζωξη στο κεντρο της Θεσσαλονκης για να ρυθμιστει το baby sitting



Στο δρομο μεχρι τη Γουμενισσα δυσκολα θα βρεις κατι για να δειξεις σε ενα εκδρομικο.
Ο σιδηροδρομικος σταθμος του Ασπρου παρατημενος στην τυχη του
ειναι ισως μαζι με τον παραφουσκωμενο Αξιο αυτα που σε κανουν να γυρισεις το κεφαλι.

Ανηφοριζοντας ομως προς Καστανερη το σκηνικο ομορφαινει αποτομα.








Τον Γρηγορη τον προλαβαμε πριν τη Γριβα και λιγο μετα εθεαθη το δευτερο ζευγος της παρεας να μαζευει ορφανα κάστανα

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σταση για να ελεγξουμε το φαραγγι που καταληγει στο χωριο Μεγαλα Λιβαδια,
Εχει μονοπατι με καλη σημανση που μπαινει στα χρωστουμενα.
Η Θεα απο το παρατηρητηριο.



You have to trust me!



Ο τοπικος σοφος εχει δωσει τα ρεστα του χαραγμενα σε ξυλο


https://imageshack.com/i/popXI6A7j


Aνηφοριζουμε κι αλλο μεσα σε αισθητο πλεον κρυο για τα 1260 μετρα που βρισκεται το χωριο


https://imageshack.com/i/popXI6A7j

https://imageshack.com/i/popXI6A7j
Αυτο που λεμε κεΝτρικη θερμανση ειναι ηδη σε πληρη λειτουργια
https://imageshack.com/i/popXI6A7j


Καφεδακι κους κους και αναθερμανση!


https://imageshack.com/i/popXI6A7j
Εξω ...κανεις δεν τολμα να κατσει εξω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα αφησουμε την παγωμενη παρενθεση και θα κατηφορισουμε προς τους καταρρακτες του Σκρα.








Αφηνουμε τις μηχανες διπλα στο νεο GS 1200 του 2017 που δοκιμαζουν εξαντλητικα στην περιοχη
δυο δικα μας τιμονια ο Πετρος και ο Κωστας.Τελικα η Ελλαδα ειναι η χωρα των εκπληξεων!

Κατηφοριζουμε προς το αξιοθεατο(ευκολακι)





Ωπααα...







Αυτη ειναι η δικια μας γαλαζια λιμνη






 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η βλαστηση κανει τα δικα της κυριολεκτικα



κι εμεις εχουμε γινει ενα και το απολαμβανουμε



Ωρα για επιστροφη




Το ευκολακι πηρε ξαφνικα αλλη οψη και μετραει τους σφυγμους μας σκαλι,σκαλι..



Καβαλαμε με το ρολοι να μας κυνηγαει χαιρεταμε τους 2 αγέλαστους κομπλεξικους με τα Γιαμαχα που δεν μπαινουν στον κοπο να αναβοσβησουν εστω τις λεντοταινιες που εχουν κοτσαρει παντου.
Απο τετοια φρουτα, να το καλαθι αγαπητοι συντροχοι, τους γνεφω μια το γνωστο ''εδω που εισαι ημουνα κι εδω που ειμαι θα ερθεις'' και ροβολαμε προς τον καμπο και τα τσιμεντα μας τα αγαπημενα:p

Επιδορπιο ...και ραντεβου στον Ολυμπο!

 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Ημουνα εκει πριν δυο εβδομαδες για περπατημα ,ειναι τελεια,η απολυτη ηρεμια ,φανταζομαι με τα ρουχα της μηχανης θα σας βγηκε λιγο η γλωσσα
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
κοντινος προορισμος οξυγόνωσης ψυχης και μυαλου.Πολλες Κυριακες του χειμωνα εχω πιει καφεδακι στο καφενεδακι στο Σκρα και εχω φαει το σαντουιτσακι μου στην γαλαζια λιμνη για να γυρισω φρεσκος στο κυριακατικο οικογενειακό τραπεζι.
υγ.Πασχαλη ο ξενωνας στα Λιβαδια εχει και εστιατοριο;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ημουνα εκει πριν δυο εβδομαδες για περπατημα ,ειναι τελεια,η απολυτη ηρεμια ,φανταζομαι με τα ρουχα της μηχανης θα σας βγηκε λιγο η γλωσσα
Εχει πεσει η θερμοκρασια κ ηταν σχετικα ανεκτη ακομα κ η τελικη αναβαση.

adv phone
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
κοντινος προορισμος οξυγόνωσης ψυχης και μυαλου.Πολλες Κυριακες του χειμωνα εχω πιει καφεδακι στο καφενεδακι στο Σκρα και εχω φαει το σαντουιτσακι μου στην γαλαζια λιμνη για να γυρισω φρεσκος στο κυριακατικο οικογενειακό τραπεζι.
υγ.Πασχαλη ο ξενωνας στα Λιβαδια εχει και εστιατοριο;
Ηλια το γωνιακο καφενειο ηταν καποτε στεκι μας κ το ειχε ενας παλαβιαρης με μια africa motard....καταλαβαινεις τι γινοτανε στο δρομο για Αξιουπολη.

Στα Λιβαδια εχει κ φαγητο με τις μυρωδιες να τρυπανε τη μυτη.
Τελευταια στιγμη τη γλυτωσαμε..

adv phone
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ρε σεις καρντασια μπας κ σπατε πλακα μαζι μας...?:secret:
συνεχεις ποιοτικες κοντοβολτες σε μερη ομορφα κ ιστορικα...με παρεα δυνατη κ δωσε χωρια,δωσε ρυακια δωσε λιμνες να πνιξουμε τον πονο μας...:UH:

τεσπα ..οχι...δεν θα γινω κακος αποψε...θα δειξω ανωτεροτητα ...:yew: κ θα ευχηθω να ειστε παντα ετσι δραστηριοι κ ας μας γλεντατε διακρητικα...;)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Πρωτη φορα για μενα στο ορος Πάϊκο και σιγουρα οχι η τελευταια! ανοιξαμε πολλα μετωπα προς τα εκει...
Η περιοχη προσφερεται για πολλα ομορφα γουστα! Πεζοποριες, ποδηλατικες εξορμησεις, γευστικη κουζινα κ.α.
Ιδανικος προορισμος για γρηγορη μονοημερη μοτοβολτα στην βορεια Ελλαδα.

Η παρεα δυνατη και γνωριμη, λειτουργουσε και βολταρε στον αυτοματο και η μερα κυλησε νερακι!

Το μονο δυσαρεστο για μενα ηταν οτι χθες για πρωτη μου φορα επαθα ζημεια με την μια απο τις sd καρτες μου και εχασα πολλες και ομορφες στιγμες απο την μια μου φωτογραφικη μηχανη.
Ευτυχως ειχα μαζι μου και την gopro και καπως μετριαστηκε η στεναχωρια μου...


Το μονοπατι προς το φαραγγι και το ποταμι, εκπληκτικα στρωμενο με φυλλα οξιας και πολλων ειδων μανιταρακια μας περιμενει, οχι πολυ μακρια χρονικα, να το περπατησουμε και να το ανακαλυψουμε!






Κατεβαινοντας απο Λιβαδια προς Σκρα, βλεπαμε συνεχως τα βουνα της Τζενας και του Kozuf και αμεσως θυμηθηκαμε οτι εχουμε αφησει ανοιχτους λογαριασμους απο τα περυσι...
Κατι μου λεει πως πριν πεσουν τα πρωτα χιονια, θα εχουμε φωτο απο την κορυφη του Kozuf...;)





Παιχνιδια με την gopro στον δρομο για την πανεμορφη λιμνη του Σκρα.











Φτανοντας στην λιμνη και αντικριζοντας την, καταλαβαινεις οτι ο τοπος μας εχει πολλα ομορφα μυστικα ακομη να μας αποκαλυψει...













Αφήνουμε τα τρεχουμενα νερα, μαζι και την σκεψη μας να τρεχει για το ποιος θα ειναι ο επομενος προορισμος καβαλωντας την μοτοσυκλετα μας! :happy:

 
Top Bottom