Η επέλαση των Κινέζων

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τώρα Λευκάδιε εσύ που τα ψάχνεις αυτό το Shineray ή Mash το 400 θα το εισάγει κανείς Ελλάδα, έχεις ακούσει κάτι?
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Τώρα Λευκάδιε εσύ που τα ψάχνεις αυτό το Shineray ή Mash το 400 θα το εισάγει κανείς Ελλάδα, έχεις ακούσει κάτι?
Ιδέα δεν έχω,είναι πάντως διαθέσιμο σε πολλές χώρες όπως UK,ESP,IT,GER,FR,PORT κλπ.Ένας εισαγωγέας που θα μπορούσε να ασχοληθεί(έγινα και νταραβεριτζής :wacky:) είναι η Hellinmoto που φέρνει τα AJP,SWM,Skyteam,LML(αντίγραφα Vespa) και Morini.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ιδέα δεν έχω,είναι πάντως διαθέσιμο σε πολλές χώρες όπως UK,ESP,IT,GER,FR,PORT κλπ.Ένας εισαγωγέας που θα μπορούσε να ασχοληθεί(έγινα και νταραβεριτζής :wacky:) είναι η Hellinmoto που φέρνει τα AJP,SWM,Skyteam,LML(αντίγραφα Vespa) και Morini.
πλάκα πλάκα να τους στείλουμε ένα mail!

Η SWM είναι θυγατρική της SHINERAY συνεπώς θα έχουν τα κονέ τους να φέρουν κάνα SHINERAY COUGAR 400!!

Στα 4 χιλιαρικάκια ή και λίγο παραπάνω θα ήταν καλή φάση..
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
πλάκα πλάκα να τους στείλουμε ένα mail!

Η SWM είναι θυγατρική της SHINERAY συνεπώς θα έχουν τα κονέ τους να φέρουν κάνα SHINERAY COUGAR 400!!

Στα 4 χιλιαρικάκια ή και λίγο παραπάνω θα ήταν καλή φάση..
Στην Γαλλία είχε αρχική τιμή 5500 και τώρα το έχουν προσφορά στα 5000 οπότε κάπου εκεί ανάμεσα θα μπορούσε να παίξει η τιμή του(λέω εγω τώρα ..)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ξέρω στη Γαλλία αλλά άμα πάει εδώ στα 5-5,5 χιλιάρικα δεν θα κάνει τίποτα..

Θυμίζω πως το κοντινής φιλοσοφίας και υπερεξοπλισμένο και ψεκαστό και υγρόψυκτο και καλοφτιαγμένο κατα πολλούς
Zongshen ZS250GY

έχει αντιμετωπίσει εξαιρετικό σκεπτικισμό και δεν έχει κάνει και κάποιο μπαμ σε πωλήσεις. Και κοστίζει μόλις 3,5 χιλιάρικα!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6444535/

Ο κινέζος για να μπει στην αγορά και να καθιερωθεί πρέπει να είναι τουλάχιστον φτηνός, όχι οικονομικός, ΦΤΗΝΟΣ για να δώσει ένα κίνητρο στον αγοραστή.

Ένα Shineray Cougar 400 στα 4 χιλιάρικα το συζητάγαμε, ένα Shineray Cougar400 στα 5+ χιλιάρικα απλά δεν ασχολούμαστε νομίζω..
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Το μονο πράγμα που χρειάζεται είναι έναν αξιοπιστο αντιπρόσωπο και μια αξιοπρεπή τεχνική υποστύριξη.....να πλαισιώσει την χαμηλότερη τιμη κτήσης και χρήσης!

Φίλος με τρίκυκλο....επέλεξε τελικα την κινέζικη προταση αφού η εναλακτική ιταλικη πρόταση τον "εγραφε στα π@π@ρι@ της καθε φορα που πηγε για διερεύνηση και test ride ". Οπότε πήρε το φτηνότερο κινέζικο αφού είχε καλύτερο αντιπρόσωπο σύμφωνα με την εμπειρία του.

Το μηχανακι του σκόρπισε.........και συνεχίζει να σκορπάει. Φαινεται υποδεέστερο σε ποιότητα από τον ιταλο κτλ κτλ. Τα σέρβις του ομως είναι τπτ σε τιμη και οι τυποι ο,τι εχει χαλάσει πάνω στο μηχανακι .........του το αλλάζουνε δωρεαν ακομα και τώρα ...........4 χρονια μετα.

Ειναι καλύτερα τα "επώνυμα" από Ιαπωνία και Ευρώπη?..........σαφώς και είναι!...........του βγαίνει φτηνότερα το κινέζικο? .......σαφώς και του βγαίνει!

Διαλέγεις και παίρνεις!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το μονο πράγμα που χρειάζεται είναι έναν αξιοπιστο αντιπρόσωπο και μια αξιοπρεπή τεχνική υποστύριξη.....να πλαισιώσει την χαμηλότερη τιμη κτήσης και χρήσης!

Φίλος με τρίκυκλο....επέλεξε τελικα την κινέζικη προταση αφού η εναλακτική ιταλικη πρόταση τον "εγραφε στα π@π@ρι@ της καθε φορα που πηγε για διερεύνηση και test ride ". Οπότε πήρε το φτηνότερο κινέζικο αφού είχε καλύτερο αντιπρόσωπο σύμφωνα με την εμπειρία του.

Το μηχανακι του σκόρπισε.........και συνεχίζει να σκορπάει. Φαινεται υποδεέστερο σε ποιότητα από τον ιταλο κτλ κτλ. Τα σέρβις του ομως είναι τπτ σε τιμη και οι τυποι ο,τι εχει χαλάσει πάνω στο μηχανακι .........του το αλλάζουνε δωρεαν ακομα και τώρα ...........4 χρονια μετα.

Ειναι καλύτερα τα "επώνυμα" από Ιαπωνία και Ευρώπη?..........σαφώς και είναι!...........του βγαίνει φτηνότερα το κινέζικο? .......σαφώς και του βγαίνει!

Διαλέγεις και παίρνεις!
Νίκολας, του βγαίνει φθηνότερα μόνο όσο ισχύει το προαναφερθέν από σενα παράδειγμα, δηλ. καλό after sale service. Συνήθως ούτε αυτό ισχύει, τουλάχιστον στην Ελλάδα.
Άσε που αν είναι να χαλάει κάθε τρεις και λίγο (πάλι με βάση το παράδειγμα) δεν μπορείς να βασιστείς πάνω του, εμένα 1,2,3... ε στο τέλος θα το έδιωχνα να ησυχάσω από το βραχνά.

Είμαι της άποψης "ο φτωχός πρέπει να αγοράζει ακριβά".

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Συγκεκριμένα το παράδειγμα που λέει ο Corki προφανώς αγόρασε ο φίλος του αυτό το γνωστό Κινέζικο 3κυκλο με καρότσα στα 2 χιλιάρικα περίπου και ο Ιταλός θέλει 5-5,5 χιλιάρικα.

Είναι τεράστια στο συγκεκριμένο παράδειγμα η διαφορά.

Αλλά πάλι είπαμε δεν είναι όλα ίσιωμα. Υπάρχουν περιπτώσεις Κινέζικων που έχουν βγει αστέρια.

Και όπως είπα πιο πάνω ας έρθει κάποιος να δει το DAYTONA Μου DY125 με σχεδόν 40.000km Και αγορά κάπου 600€ κάτω απο το Wave της Honda.

Τίποτα δεν τρίζει, τίποτα δεν σκουριάζει περίεργα, τίποτα στο μοτέρ δεν πάει στραβά, έχει κάψει και 1-2 πίσω λάμπες, κλάιν μάιν. Στο δρόμο είναι εξαίσιο, τα αμορτισεράκια του πίσω και η άνεση απο αυτά και τη σέλα είναι εξαίσια, τα φρενάκια του μια χαρά, δεν έχω το παραμικρό παράπονο εκτός οτι γενικά δεν είναι και απο τα γρήγορα παπάκια! Πάει πιο αργά απο ένα Kriss 125, Innova Κλπ. Σιγά τα ωα για μένα, δεν με νοιάζει την δουλειά μου την κάνω με το παραπάνω.

Οπότε στο μεσοδιάστημα έχω γλυτώσει 600€ απο την διαφορά στην αγορά και κάμποσα ακόμα απο τα φουσκωμένα service του Σαρακάκη για να κρατάω την εγγύηση. Δεν έχω το άγχος μην μου το ρίξουν ή μην μου το κλέψουν γιατί δεν είναι Honda και τα ανταλλακτικά του είναι και πάμφθηνα!

Συνεπώς το ξανααγόραζα σήμερα τον Κινέζο??! ΕΥΚΟΛΑ!! Άσε που σκέφτομαι να τον κρατήσω πολλά πολλά χρόνια. Αν κάποια στιγμή σπάσει το μοτέρ και δεν μπορώ να το φτιάξω με 300€ παίρνω καινούργιο μαζί με carb! Αν διαλύσουν τα πλαστικά με 100€ παίρνω κουστούμι!

Συνεπώς είμαι 100% ευχαριστημένος απο την αγορά μου σε ένα Κινέζικο μηχανάκι!

Δεν αγόρασα βέβαια Sport Touring ούτε Adventure μηχανή Κινεζικη αλλά ένα απλό παπάκι. Μέχρι εκεί τους εμπιστευθηκα..!
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
STF το ξέρεις πολύ καλα οτι συμφωνω απόλυτα με αυτα που γράφεις.

Εγώ είχα προτεινει να επιλέξει τον "ιταλο" και ας είναι πιο ακριβό και ας μην "χωνευε" τον έμπορα.......στο κατω κατω δεν ειναι ενας που πουλαει.

Αυτος όμως δεν πιστευε οτι το μηχανακι θα παθει τπτ........οποτε το πηρε!

Το οτι τον καλομεταχειριστικαν και εξακολουθουν να το κανουν....στο σέρβις δεν ήταν τπτ παραπανω παρα μονο μια ευχάριστη έκπληξη.

Καηκαν πηνια?.....δωρεαν αλλαγη!.......χαλασε το πισο φρενο και κουδουνιζει?....δωρεαν αλαγη!.......καηκε τα οργαν?....δωρεαν αλλαγη!.......εσπασε το κεντρικο σταντ?.....δωρεαν αλλαγη!.....ξανακαηκαν τα πηνια?........ξαναδωρεαν αλλαγη!!!!

Και ολα αυτα την ιδια ακριβως περιοδο που εγω ασχολιόμουν με τον "επώνυμο Ινδο" που ουτε βλάβες μου αναγνωριζαν και ας έκανε το μοτερ σαν μπετονιερα που ανακατευει χαλικια.......που δεν μου εδιναν παραστατικα....μου ελεγαν ψεματα.......μου κραταγαν το μηχανακι μηνες μεσα........μου το επεστρεφαν για να ξαναμεινω 5 χλμετρα παρακατω και να μου λενε "αδυνατον τα τσεκαραμε ολά!!!!".......να πληρωνω 200-αρες.....για το "παπι" ............και να μου το επιστρεφουν χιλιγδαρμενο με σπασμενα πλαστικα και κολημενα με σιλικονη!!!!!

Φαντάσου σκηνικο οταν πηγαιναμε για καφε εγω και αυτος.........τι να του έλεγα?........οτι έκανε μλκια που πηρε κινέζικο!!!!????
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και για την ενημέρωση του θέματος έστειλα και ένα mail στην Hellinmoto απο περιέργεια σχετικά με το 400..

Καλημέρα κύριε Κ.,

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον. Προς το παρόν η συνεργασία της ΔΕΛΤΑ ΜΟΤ/ΤΕΣ ΕΕ περιορίζεται στην διανομή των μοτοσυκλετών της SWM. Έχει υπάρξει επαφή και με την Shineray αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε καταλήξει σε κάποια μορφή συνεργασίας.

Μέ γνώμονα και την αλλαγή της νομοθεσίας για ρύπους και φρένα από 01/01/2017 (Euro 4) είμαστε σε αναμονή για να δούμε ποιά από τα μοντέλα τους θα ανταποκρίνονται στη νέα νομοθεσία.

Ευχαριστούμε και πάλι

Σ. Δ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παιδιά συζήτηση κάνουμε, καμιά φορά έχω την εντύπωση πως ο γραπτός λόγος δημιουργεί ένα "κλίμα" που σε καμία περίπτωση δεν θα υπήρχε γύρω από το τραπέζι ενός cafe και ενώ θα συζητούσαμε! :friendship: Εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος και να μην υπάρχει τέτοιο "κλίμα" στη κουβέντα μας!

Αυτά όλα έχουν να κάνουν με το πως βλέπουμε το χρήμα, σε πιο βαθμό αντέχουμε οικονομικά, σε πιο βαθμό είμαστε διατεθειμένοι να σπαταλήσουμε χρήμα (έχουμε δεν έχουμε) και πόσο πιστεύουμε σε ένα προϊόν! Από όποια σκοπιά κι αν το δούμε ο καθένας έχει τα δίκια του!

Σε οτι αφορά εμένα... Εγώ όλη μου τη ζωή δεν γουστάρω τα Κινέζικα προϊόντα με εξαίρεση τα βάζα τους και τα μετάξια τους, ίσως είναι τα μόνα προϊόντα που ανήκουν στη παράδοση τους.
Πάω να αγοράσω μια επώνυμη φωτογραφική μηχανή και αν είναι κατασκευασμένη στη Κίνα δεν την αγοράζω. Τα μαχαιροπήρουνα της σειράς που μπορεί να έχουμε στο σερβίτσιο μας αν είναι made in China ή PRC τρώνε shoot! Πλαστικά μόνο made in GREECE, άντε made in Italy.
Και πραγματικά τελικά πρόκειται για επέλαση, καθώς όσο και να προσπαθώ κάτι Κινέζικο θα τρυπώσει μέσα στο σπίτι μου.
Με θυμώνουν εξίσου οι πολυεθνικές που κατασκευάζουν τα προϊόντα τους στη Κίνα και προσπαθούν το 400% του κέρδους τους να το κάνουν 700%. Θυμώνω που η Adidas έκλεισε ένα εργοστάσιο κατασκευής παπουτσιών στη Ευρώπη για να φτιάξει ένα εργοστάσιο στη Κίνα και άφησε Χ αριθμό Ευρωπαίων άνεργους. Με θυμώνει που κάποιοι Έλληνες που έφτιαχναν ποιοτικές κάλτσες έκλεισαν την βιοτεχνία τους γιατί ανακάλυψαν πως εισάγοντας Κινέζικες τους έρχεται πιο φθηνά, πιο ξεκούραστα και με καλύτερη 'κονόμα!

Ναι μπορεί να κάνω λάθος, ναι μπορεί να υπάρχουν διάφορες δικαιολογίες, αιτιολογίες κτλ, αλλά αυτός είμαι, δύσκολα θα αλλάξω γνώμη. Το έχω εξαντλήσει το θέμα σε διάφορες συζητήσεις, δεν πείθομαι για το αντίθετο. Στο θέμα "Κινέζικο" προϊόν όσο αντέχω και όσο μπορώ, θα είμαι απέναντι.

Με άλλα λόγια, Βαγγέλη (@tc-drift) και λοιποί φίλοι του forum έχω θέμα με τα Κινέζικα και όχι με εσάς! :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
因为你的眼睛都喜欢去厕所

:pointu:
Ντροπη Στεφ ανθρωποι ειναι και αυτοι...μου αρεσεις ρε φιλε γιατι εχεις ετοιμοπολεμο χιουμορ και γρηγορο:friendship:
 
Reactions: STF

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Παιδιά συζήτηση κάνουμε, καμιά φορά έχω την εντύπωση πως ο γραπτός λόγος δημιουργεί ένα "κλίμα" που σε καμία περίπτωση δεν θα υπήρχε γύρω από το τραπέζι ενός cafe και ενώ θα συζητούσαμε!:friendship: Εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος και να μην υπάρχει τέτοιο "κλίμα" στη κουβέντα μας!
:p
Εγω δεν κατάλαβα να υπάρχει ενταση πάντως........όλα καλα

:ok::ok::ok:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και στα κινεζικά προϊόντα, όπως και παντού στον κόσμο, ότι πληρώσεις παίρνεις!!!
Στην Κίνα έχω παει πολλές φορές, αν θέλεις ποιότητα, βάλε το χέρι στην τσέπη βαθιά (όπως θα έκανες με ένα πχ γερμανικό προϊόν) και μετα μου λέτε για κινεζικά προϊόντα!!!
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Και στα κινεζικά προϊόντα, όπως και παντού στον κόσμο, ότι πληρώσεις παίρνεις!!!
Στην Κίνα έχω παει πολλές φορές, αν θέλεις ποιότητα, βάλε το χέρι στην τσέπη βαθιά (όπως θα έκανες με ένα πχ γερμανικό προϊόν) και μετα μου λέτε για κινεζικά προϊόντα!!!
Κοιτα Νικο σε αυτο που λες εχεις εν μερει δικιο,αλλα η μαζικη παραγωγη τους δεν...οχι οτι δεν μπορουν αλλα η γραμμη παραγωγης τους ειναι αυτη που ειναι..και επειδη οπως λες εχεις παει αρκετες φορες φανταζομαι εχεις δει την ψυχολογια τους το σκεπτικο τους και τον τροπο που δουλευουν. ειναι νοοτροπια, αυτο που ανεφερα παραπανω οτι ειναι στο dna τους η αντιγραφη και η αναπαραγωγη Ευρωπαικων προιοντων στο λεω γιατι συνεργαζομαι μαζι τους εδω και 7 χρονια και εχω δει και ζησει τον τροπο σκεψης τους..ειναι ας μου επιτραπει η εκφραση κουτοπονηροι ακομα και στο εμποριο...Αποψη μου εννοειται και σεβομαι ολες τις διαφορετικες γνωμες.
 
Reactions: STF

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Το πρόβλημα με τα κινέζικα είναι αυτά ακριβός που αναφέρονται πιο πάνω...Άλλος είναι πλήρος ευχαρίστημένος γιατί δεν βγάζουν βλάβες και άλλος πλήρος δυσαρεστημένος για τον ακριβός αντίθετο λόγο... Απο την εμπειρία μου σε με τα κινέζικα μηχανήματα γενικά έχω να πω οτι αν οι δεν αρχίσουν να παράγουν κατι με ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ όσο και να προσπαθούν δεν θα φτάσουν ούτε τα Ιαπωνικά ούτε τα Ευρωπαικά κια πάντα ο αγοραστής θα είνια καχύποπτος και αυτό είνια μεγάλο μείον για μια βιομηχανία...
 
Top Bottom