Η μεγαλύτερη νύχτα του χρόνου (Χειμερινό Ηλιοστάσιο)

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Φρεσκοτηγανισμένοι τηγανίτες στη φωτιά για πρωινό…





…με μέλι…





…και σουσάμι!





Ρακάκι, πεντανόστιμες τιγανήτους, τρομερή θέα κάτω από μια χειμωνιάτικη λιακάδα στη μέση του πουθενά! Τι καλύτερο;

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όλα τα παραπάνω αλλά μαζί με ένα βραστάρι με βότανα του βουνού ποτισμένο με λίγη ρακή για νοστιμιά! Γενικά απεχθάνομαι τα βραστάρια, αλλά δε ξέρω πως και γιατί, αυτή τη φορά ήταν λες και έπινα νέκταρ!





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Κάποια στιγμή ξυπνάει και ο έτερος σεφ της παρέας. Κάποιος αλήτης λέει είχε ξεχάσει δύο κακορυθμισμένα αλυσοπρίονα ανάμενα μέσα στην εκκλησία και από τη φασαρία δεν τον αφήσανε να κοιμηθεί. Χαρίτος και Αντώνης πάντως δήλωσαν άγνοια…

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Και τώρα που ξυπνήσαμε τι; Μια μικρή βόλτα με τη μηχανή στα πέριξ με τη μηχανή;









Ό δρόμος από όπου ήρθαμε.





Η θέα βόρεια…





…και νότια.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Και να η απόδειξη πως τελικά ΠΡΑΓΜΑΤΙ καταφέραμε να διανυκτερεύσουμε στους «αυθεντικούς» Δύο Πρίνους όπως ακριβώς είχαμε αρχικά αλώστε σχεδιάσει!
Άμα σε θέλει η τύχη… :):):)

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ο χώρος για βόλτα με ένα μεγάλο μηχανάκι όπως το BMW μου είναι περιορισμένος στην περιοχή. Αναγκαστικά λοιπόν το παρκάρω και φωτογραφίζω αμέριμνος τη μηχανή και τα πέριξ. Αμέσως πλησιάζουν τα ζωντανά της περιοχής που δείχνουν ζωηρό ενδιαφέρον στο δικό μου «κατσίκι».





Ο θαυμασμός μερικών κατσικιών προς τη μηχανή είναι μεγάλος…





…αν και άλλα, θαρρώ πως την κοροϊδεύουν.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πάντως, το μέρος είναι καταπληκτικό για περπάτημα ή βόλτα με μηχανή, αλλά μια πολύ μικρότερη και ελαφρύτερη.

















Επιστροφή στη βάση, στην άκρη του μακρόστενου λόφου που είναι χτισμένη η εκκλησία.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αλήθεια, σε τι υψόμετρο διανυκτερεύσαμε; Ανεβαίνουμε για καλύτερο σήμα και…





1178 μέτρα με βάση το κινητό του Χαρίτου, άντε και εις ανώτερα!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Και τώρα τι; Καθόμαστε και αράζουμε απλά στον καυτό ήλιο παίζοντας με το κινητό;





Ποτέ!
Πρώτα παίρνουμε το παιχνίδι που έφερε ο Χαρίτος και το κολλάμε στο χιόνι όσο πάει…
(προσέξτε τις πολεμικές παντούφλες του Χαρίτου! ^_^ )





Έπειτα, παίζουμε λίγο χιονοπόλεμο…





Κάνουμε τρέλες…





Περνάμε με μία κουβέντα ΚΑΛΑ!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Με γέλια, πειράγματα και χαλαρή κουβέντα περνάει ευχάριστα το υπόλοιπο πρωινό μέχρι που φτάνει το μεσημέρι και αναπόφευκτα η ώρα αποχώρησης για εμένα τουλάχιστον.





Όλοι λοιπόν αρχίζουμε τις ετοιμασίες αναχώρησης αν και οι υπόλοιποι θα μείνουν να φάνε επί τόπου.













 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η πληροφόρησή μου από τη στιγμή της αποχώρησής μου και έπειτα είναι πολύ ελλιπής. Με δύο λόγια πάντως…





…τρώνε κάτι απολαυστικά παϊδάκια…





…και κάποια στιγμή το απόγευμα (αφού γεμίσουν με φάστ το «λάστιχο» του Άγγελου) με βαριά καρδιά επιστρέφουν στο Ηράκλειο και στη καθημερινότητα χωρίς να γίνει κάτι άλλο αξιόλογο.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εδώ τελειώνει η αφήγησή μου. Εδώ τελειώνει και η περιγραφή μίας βόλτας η οποία με είχε αγχώσει πολύ μια και προσωπικά δοκίμασα διάφορα πράγματα για πρώτη φορά. Διαμονή το χειμώνα ανάμεσα στα χιόνια για παράδειγμα. Και ευτυχώς όλα κύλισαν ομαλά και μας έκανε το χατίρι ο καιρός. Και δε χρειάστηκε να δοκιμάσω και την αδιαβροχοποίηση της σκηνής, την αντοχή της στον αέρα ή τον υπνόσακο σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός. Όλα αυτά τα αφήνουμε για του χρόνου. Γιατί για του χρόνου; Μα γιατί περάσαμε τόσο καλά που μας άνοιξε η όρεξη και σκοπεύουμε να το κάνουμε θεσμό, τη χειμερινή μάζωξη στα βουνά!​






ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΠΕΛΙΑ!
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
ο,τι και να πω είναι λίγο !! Να λοιπόν που η τρέλα πάει στα βουνά και περνάει μοναδικά!!! Πολλά μπράβο και με το καλό του χρόνου να το επαναλλάβετε. Εξαιρετικές foto!:happy: :happy: :happy:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όσο κι αν δεν μπορεί με τον φακό την φωτογραφικής να αποτυπωθεί το κέφι, βλέποντας τις φάτσες μας και μόνο με κάνει και χαμογελάω!! :)
Τελικά η καλή παρέα είναι το παν... Και στην επόμενη με το καλό λοιπόν!!! :friendship:
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Με καλη παρεα ολες οι δυσκολιες περνανε σε δευτερη μοιρα
και η δικια σας ειναι SUPER:ok:

Υγεια σε ολους για τις επομενες
:)
 
Top Bottom