Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο επιπλέον θα μας στοιχίσει, αν ψωνίσουμε από τα πισωγλεντια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο επιπλέον θα μας στοιχίσει, αν ψωνίσουμε από τα πισωγλεντια.
και δεν θα καταλάβεις, αφού είναι συνάρτηση της τιμής αγοράς και της παλαιότητας, αλλά και της μάρκας αφού η τιμή εκτελωνισμού εξαρτάται και από το με ποιά τιμή εισάγεται εδώ το μοντέλο, δεν είναι μονοσήμαντη η απάντηση.

αλλά δεν σε νοιάζει κιόλας γιατί σημασία έχει πόσα θα βγουν από την τσέπη συνολικά, για να έχεις μηχανάκι ασφαλισμένο, πινακιδωμένο, έτοιμο για χρήση, ερώτημα στο οποίο έχει δοθεί απάντηση και παραδείγματα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Άποψη με την οποία έχει πολλάκις διαφωνήσει μέρος του φόρουμ



Αυτό δεν ισχύει προκαταβολικά, όχι. Αλλά σε ότι αφορά συγκεκριμένα πράγματα που συζητήθηκαν, είναι υπαρκτή η διαφορά.
Για το παράδειγμα με το ατύχημα, εννοείς ότι στην Ελλάδα ακόμα και για λάστιχο να σταματήσει κάποιος δεξιά, δεν δημιουργούνται ουρές χιλιόμετρα από περίεργους που σταματούν να δουν;
Για το πρώτο εννοώ κυρίως εμπόρους που γύριζαν χιλιόμετρα, βάφτιζαν μοτοσυκλέτες σε διαφορετικές χρονολογίες παραγωγής και άλλα τέτοια όμορφα.

Για το δεύτερο Γιάννη νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να μετράω τις λέξεις μου. Αναφέρομαι για τη συνήθη γκρίνια που έχουμε και κάνουμε γενικεύσεις (χωρίς απαραίτητα να τις εννοούμε πάντα).

Για το παράδειγμα... εννοώ την λειτουργία του κρατικού μηχανισμού/αστυνομία/τροχαία.... δε θες να πέσεις σε ατύχημα/δυστύχημα σε ΕΟ της Γερμανίας, πίστεψε με (έχω μείνει δυο φορές στο αυτοκίνητο 3 και 4 ώρες μέχρι να καταφέρω με μεγάλη δυσκολία να βγω σε επαρχιακό όπου τα πράγματα λόγω της συμφόρησης δεν ήταν καλύτερα). Εκεί η αστυνομία όταν έχουν τέτοιο συμβάν απλά κλείνουν την Εθνική μέχρι να κάνουν τις απαραίτητες για αυτούς μετρήσεις, πράγμα που διευκολύνει πολύ τους πρωταγωνιστές για τις μετέπειτα δικαστικές/ασφαλιστικές εξελίξεις αλλά εσύ τρως ένα αγγούρι ΝΑ!

edit: αυτά συμβαίνουν στα σίγουρα στη Βαυαρία, δε ξέρω αν υπάρχει διαφοροποίηση στα υπόλοιπα κρατίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για το πρώτο εννοώ κυρίως εμπόρους που γύριζαν χιλιόμετρα, βάφτιζαν μοτοσυκλέτες σε διαφορετικές χρονολογίες παραγωγής και άλλα τέτοια όμορφα.

Για το δεύτερο Γιάννη νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να μετράω τις λέξεις μου. Αναφέρομαι για τη συνήθη γκρίνια που έχουμε και κάνουμε γενικεύσεις (χωρίς απαραίτητα να τις εννοούμε πάντα).

Για το παράδειγμα... εννοώ την λειτουργία του κρατικού μηχανισμού/αστυνομία/τροχαία.... δε θες να πέσεις σε ατύχημα/δυστύχημα σε ΕΟ της Γερμανίας, πίστεψε με (έχω μείνει δυο φορές στο αυτοκίνητο 3 και 4 ώρες μέχρι να καταφέρω με μεγάλη δυσκολία να βγω σε επαρχιακό όπου τα πράγματα λόγω της συμφόρησης δεν ήταν καλύτερα). Εκεί η αστυνομία όταν έχουν τέτοιο συμβάν απλά κλείνουν την Εθνική μέχρι να κάνουν τις απαραίτητες για αυτούς μετρήσεις, πράγμα που διευκολύνει πολύ τους πρωταγωνιστές για τις μετέπειτα δικαστικές/ασφαλιστικές εξελίξεις αλλά εσύ τρως ένα αγγούρι ΝΑ!
Δεν ξέρω αν αυτό που περιγράφεις είναι χειρότερο από το δικό μου παράδειγμα, όπου δεν έκαναν σχεδόν τίποτα και έφαγα επτά χρόνια σε δικαστήρια για το αστικό και δεν ξέρω αν τελείωσα με το ποινικό ή αν ο καταδικασμένος οδηγός έκανε έφεση.


Περί χιλιομέτρων και εμπόρων... Πουλάει γνωστός γνωστού πρόσφατα ένα CBR. Το είχε πάρει 4800, το έδωσε 4200 (μοντέλο 200Χ δεν θυμάμαι ακριβώς) και το πούλησε με πάνω/κάτω όσα χιλιόμετρα είχε όταν το πήρε, το έχει κάνει μπίλιες δύο φορές αλλά είναι ατρακάριστο και άπεφτο και συλλεκτικό. Στο αυτοκίνητο έχει κάνει το ίδιο, σπάστηκε τώρα με το μέτρο των ΚΤΕΟ που του χαλάει την αξία. Στην Αγγλία ας πούμε καταγράφονται τα μίλια, καταγράφονται τα ασφαλιστικά, οπότε το να σε κοροϊδέψουν είναι πιο δύσκολο. Πλέον και στην Ελλάδα απαιτείται ΚΤΕΟ εξωτερικού για 4τροχα, ελπίζω να γίνει και για 2τροχα σύντομα.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο επιπλέον θα μας στοιχίσει, αν ψωνίσουμε από τα πισωγλεντια.
και δεν θα καταλάβεις, αφού είναι συνάρτηση της τιμής αγοράς και της παλαιότητας, αλλά και της μάρκας αφού η τιμή εκτελωνισμού εξαρτάται και από το με ποιά τιμή εισάγεται εδώ το μοντέλο, δεν είναι μονοσήμαντη η απάντηση.

αλλά δεν σε νοιάζει κιόλας γιατί σημασία έχει πόσα θα βγουν από την τσέπη συνολικά, για να έχεις μηχανάκι ασφαλισμένο, πινακιδωμένο, έτοιμο για χρήση, ερώτημα στο οποίο έχει δοθεί απάντηση και παραδείγματα.
Σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα που πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή, το σημείο που η απαξίωση λόγω παλαιότητας (και μείωση στο κόστος εκτελωνισμού), ισοφαρίζεται από την αύξηση στο κόστος εκτελωνισμού λόγω ρύπων, σε συνδυασμό με το κόστος αγοράς του οχήματος, που θα δώσουν συνδυαστικά το συμφερότερο κόστος, στις μοτο οι ρύποι δεν παίζουν ακόμα ρόλο, οπότε όσο πιο παλιά η μηχανή, τόσο φθηνότερο το κόστος εκτελωνισμού (εμένα βγήκε 200€ για παράδειγμα)! Γι’ αυτό είπα ότι αξίζει η διερεύνηση σε όλες τις κατηγορίες! Στις μεν καινούριες μεταχειρισμενες η τιμή πώλησης είναι χαμηλή, στις δε παλιές, το κόστος εκτελωνισμού (και η τιμή πώλησης φυσικά)! Χωριά και η πληθώρα επιλογών λόγω μεγαλύτερης αγοράς!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο επιπλέον θα μας στοιχίσει, αν ψωνίσουμε από τα πισωγλεντια.
Οπως καταλαες απο την απαντηση του αμιρου....
Κοινως....πας ξεβρακωτος...στα αγγουρια. .!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα που πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή, το σημείο που η απαξίωση λόγω παλαιότητας (και μείωση στο κόστος εκτελωνισμού), ισοφαρίζεται από την αύξηση στο κόστος εκτελωνισμού λόγω ρύπων, σε συνδυασμό με το κόστος αγοράς του οχήματος, που θα δώσουν συνδυαστικά το συμφερότερο κόστος, στις μοτο οι ρύποι δεν παίζουν ακόμα ρόλο όποτε όσο πιο παλιά η μηχανή, τόσο φθηνότερο το κόστος εκτελωνισμού (εμένα βγήκε 200€ για παράδειγμα)! Γι’ αυτό είπα ότι αξίζει η διερεύνηση σε όλες τις κατηγορίες! Στις μεν καινούριες μεταχειρισμενες η τιμή πώλησης είναι χαμηλή, στις δε παλιές, το κόστος εκτελωνισμού (και η τιμή πώλησης φυσικά)! Χωριά και η πληθώρα επιλογών λόγω μεγαλύτερης αγοράς!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ωραία πληροφορία! Και αναρωτιόμουν πάντα γιατί ο εκτελωνισμός στις μοτό είναι δυσανάλογα φθηνότερος σε σχέση με τα αυτοκίνητα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οπως καταλαες απο την απαντηση του αμιρου....
Κοινως....πας ξεβρακωτος...στα αγγουρια. .!!!!
Παίδες θέλετε να διαβάσετε βουλωμένο γράμμα.

Αν θες μοτοσικλέτα και αν θες σοβαρά να την φέρεις, τυπώνεις την αγγελία και πας σε κάποιον γνωστό σου εκτελωνιστή, αν δεν έχεις γνωστό μπορείς να ρωτήσεις και όποιον βρεις από google (το έχω κάνει δεν το λέω τυχαία, πήρα και είπα γειά θέλω να φέρω αυτό, τάδε χρονιά και τιμή πόσο πάει μαζί με την αμοιβή σας, απάντησαν ευγενέστατα).
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Για τα τουτου...υπαρχει βαση δεδομενων κ στην Ελλαδα..
Οποιαδηποτε ασφαλιστικη μπορει με τον αριθμο κυκλοφοριας...να σου πει αν το οχημα εχει εμπλακει σε τροχαια...κ τι ζημιες εχει στο παρελθον..!!!!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
και η διαδικασια του εκτελωνισμου δεν ειναι καν τοσο δυσκολη, και δεν χρειαζεσαι εκτελωνιστη...πριν καμμια 5ετια που εκανα εκτελωνισμο οχηματος στην ελλαδα, πηγα σε εκτελωνιστη αναγκαστικα λογω ελλειψης χρονου...αν καποιος εχει χρονο να διαθεσει η διαθεση να περιμενει λιγο παραπανω μεχρι να ολοκληρωθουν οι διαδικασιες, τοτε μπορει να τα κανει ολα μονος του
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
OK... Και πόσο παλιά μηχανή επιτρέπεται να εισάγεις?
Γιατί νομίζω υπαρχει όριο παλαιότητας στα αυτοκίνητα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
OK... Και πόσο παλιά μηχανή επιτρέπεται να εισάγεις?
Γιατί νομίζω υπαρχει όριο παλαιότητας στα αυτοκίνητα.
Νομίζω λόγω ρύπων. Στις μοτοσυκλέτες δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
OK... Και πόσο παλιά μηχανή επιτρέπεται να εισάγεις?
Γιατί νομίζω υπαρχει όριο παλαιότητας στα αυτοκίνητα.
στις μοτο απ οσο θυμαμαι δεν επιρεαζει, το μονο που αλλαζει ειναι ο συντελεστης του εκτελωνισμου που ειναι συναρτηση της τιμης καταλογου του οχηματος και της παλαιοτητας
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Μέσα από τη δίκη μου εμπειρία, νομίζω ότι η αγορά από έξω, αξίζει να διερευνηθεί σε όλες τις περιπτώσεις! Ήθελα αποκλειστικά ZZR600 και εκτός του ότι τα εγχώρια μοντέλα μετά το 2000 ήταν ελάχιστα και σε μέτρια κατάσταση, ήταν και τσιμπημένα στην τιμή τους! Αρχικά έβλεπα Γερμανία αλλά κατέληξα ΗΒ, που είχε ίδια μεταφορικά και έβρισκα και μοντέλα 2004+ που ήταν σε special χρωματισμούς μόνο για την εκεί αγορά! Από Essex το έφερα Ασπρόπυργο με τους KAMIKAZE (στην κατηγορία των 2500£ δεν άξιζε περισσότερη εμπλοκή τους, γουρούνι στο σακί ελαφρώς, αλλά το μεκανακι βγήκε αρτιοτατο), αλλά έπρεπε να κανονίσω μια εσωτερική μετακίνηση από Middlesbrough στο Essex, που στοίχισε περισσότερο από τα μισά της μετακίνησης Essex-Ασπρόπυργος! Αρκετή ταλαιπωρία και τηλέφωνα για ένα μήνα περίπου από τη στιγμή που εντόπισα το συγκεκριμένο μέχρι να το αντικρίσω στην αποθήκη, αλλά το πρόσημο θετικό και θα το ξαναέκανα χαλαρά! Κατά τα αλλά θα συμφωνήσω με XLGeorge ότι παίζει ρόλο η εποχή, με μεγάλες εκπτώσεις το φθινόπωρο αλλά εγώ στάθηκα και λίγο τυχερός γιατί μόλις είχε γίνει το δημοψήφισμα και η λύρα ήταν στο ναδίρ!

Και εννοείται καλά, ασφαλή και απολαυστικά χιλιόμετρα στον δημιουργό αυτού του νήματος!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Να είσαι καλά...σε ευχαριστώ πολύ.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πριν φέρω το multistrada, είχα ρωτήσει σε εκτελωνιστή που είχα βρει μέσω Google, τυχαία δηλαδή. Μου είχε πει γύρω στα 1200€ για multistrada του 2011. Ο kamikaze μου έφερε το δικό μου με 850€, του 2013.
Θέλω να πω ότι πρέπει να παίζουν κόλπα, στο πόση αξία δηλώνεται, αν θέλει μάλλον να ασχοληθεί σωστά ο εκτελωνιστής, τι θέλει να βάλει στην τσέπη. Προφανώς, ο εκτελωνιστής που συνεργάζεται ο kamikaze βγάζει λιγότερα και ασχολείται περισσότερο αλλά εκτελωνιζει και περισσότερα μηχανάκια.
Επίσης, είχα ρωτήσει για μεταφορά από UK σε τυχαίους μεταφορείς και μου είχαν πει από 500€ και πάνω. Ο kamikaze φέρνει με 350€, μέσω της μεταφορικής που συνεργάζεται.
Θέλω να πω πως μάλλον συμφέρει να φέρεις από Αγγλία ( αντί Γερμανίας πχ. ή Ιταλίας) μιας και το ήδη στημένο δίκτυο του kamikaze κάνει οικονομία κλίμακος στα κόστη πέραν της αγοράς της μοτοσυκλέτας, εκτός και αν εχεις αποφασίσει να ασχοληθείς ο ίδιος με την αγορά και και τον εκτελωνισμό της.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Μέσα από τη δίκη μου εμπειρία, νομίζω ότι η αγορά από έξω, αξίζει να διερευνηθεί σε όλες τις περιπτώσεις! Ήθελα αποκλειστικά ZZR600 και εκτός του ότι τα εγχώρια μοντέλα μετά το 2000 ήταν ελάχιστα και σε μέτρια κατάσταση, ήταν και τσιμπημένα στην τιμή τους! Αρχικά έβλεπα Γερμανία αλλά κατέληξα ΗΒ, που είχε ίδια μεταφορικά και έβρισκα και μοντέλα 2004+ που ήταν σε special χρωματισμούς μόνο για την εκεί αγορά! Από Essex το έφερα Ασπρόπυργο με τους KAMIKAZE (στην κατηγορία των 2500£ δεν άξιζε περισσότερη εμπλοκή τους, γουρούνι στο σακί ελαφρώς, αλλά το μεκανακι βγήκε αρτιοτατο), αλλά έπρεπε να κανονίσω μια εσωτερική μετακίνηση από Middlesbrough στο Essex, που στοίχισε περισσότερο από τα μισά της μετακίνησης Essex-Ασπρόπυργος! Αρκετή ταλαιπωρία και τηλέφωνα για ένα μήνα περίπου από τη στιγμή που εντόπισα το συγκεκριμένο μέχρι να το αντικρίσω στην αποθήκη, αλλά το πρόσημο θετικό και θα το ξαναέκανα χαλαρά! Κατά τα αλλά θα συμφωνήσω με XLGeorge ότι παίζει ρόλο η εποχή, με μεγάλες εκπτώσεις το φθινόπωρο αλλά εγώ στάθηκα και λίγο τυχερός γιατί μόλις είχε γίνει το δημοψήφισμα και η λύρα ήταν στο ναδίρ!

Και εννοείται καλά, ασφαλή και απολαυστικά χιλιόμετρα στον δημιουργό αυτού του νήματος!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Αυτό ισχύει, αλά ποτέ δεν ξέρεις το μοντέλο και στην κατάσταση που εσυ θέλεις, σε ποιά εποχή θα το βρείς καλύτερα χρηματικά, και εάν το βρείς!!.....έτσι κάλλιστα μπορεί να γεράσεις ψάχνοντας ακόμη!!
Ολα είναι σχετικά....γιά παράδειγμα, αυτό το διάστημα και κυρίως λίγο πιό πριν υπήρχαν και υπάρχουν εξαιρετικές περιπτώσεις απο Αγγλία.To πρόβλημα είναι με την λίρα που έχει αρκετές διακυμάνσεις αυτή την εποχή και μέσα σε λίγες μόνο ημέρες ανάλογα με το πότε θα αγοράσεις, μπορείς να χάσεις η να κερδίσεις αρκετά ευρώ.Οπως έχω γράψει και στο αρχικό νήμα γιά μιά ημέρα που καθυστέρησα την πληρωμή έχασα 100 ευρώ!....Εάν αγόραζα όμως χθές γιά παράδειγμα (12/6/20) θα κέρδιζα 200 ευρώ!!...αύριο ποιός ξέρει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Πριν φέρω το multistrada, είχα ρωτήσει σε εκτελωνιστή που είχα βρει μέσω Google, τυχαία δηλαδή. Μου είχε πει γύρω στα 1200€ για multistrada του 2011. Ο kamikaze μου έφερε το δικό μου με 850€, του 2013.
Θέλω να πω ότι πρέπει να παίζουν κόλπα, στο πόση αξία δηλώνεται, αν θέλει μάλλον να ασχοληθεί σωστά ο εκτελωνιστής, τι θέλει να βάλει στην τσέπη. Προφανώς, ο εκτελωνιστής που συνεργάζεται ο kamikaze βγάζει λιγότερα και ασχολείται περισσότερο αλλά εκτελωνιζει και περισσότερα μηχανάκια.
Επίσης, είχα ρωτήσει για μεταφορά από UK σε τυχαίους μεταφορείς και μου είχαν πει από 500€ και πάνω. Ο kamikaze φέρνει με 350€, μέσω της μεταφορικής που συνεργάζεται.
Θέλω να πω πως μάλλον συμφέρει να φέρεις από Αγγλία ( αντί Γερμανίας πχ. ή Ιταλίας) μιας και το ήδη στημένο δίκτυο του kamikaze κάνει οικονομία κλίμακος στα κόστη πέραν της αγοράς της μοτοσυκλέτας, εκτός και αν εχεις αποφασίσει να ασχοληθείς ο ίδιος με την αγορά και και τον εκτελωνισμό της.
Συμφωνώ απόλυτα! Επειδή το κόστος της μοτο που έφερα ήταν σχετικά χαμηλό, ο ίδιος ο KAMIKAZE, προς τιμήν του, μου είπε ότι αν και δύνανται να μου παρέχουν οποιαδήποτε σχετική υπηρεσία επιθυμώ, (ελεγχος, μεταφορά προς/από Essex, εκτελωνισμό, ΚΤΕΟ κλπ), ακόμα και να το πάρω με πινακίδες και ασφάλεια και να φύγω, δε με συμφέρει και συμφωνήσαμε μόνο στη μεταφορά από Essex! Επίσης πάλι προς διευκόλυνση μου, μου υπέδειξε τον εκτελωνιστή που συνεργάζεται στην Ελευσινα για να πάω μόνος μου! Ο τελευταίος, εκτός από γατωνι είναι και σωστός επαγγελματίας, γιατί κατάφερε να πετύχει χαμηλότερο κόστος εκτελωνισμού (200 αντί για 250€ αν θυμάμαι καλά) και αντί να τσεπώσει τη διαφορά, την αφαίρεσε από τη συνολική οφειλή μου! Α, και διεκπεραίωση εντός της ημέρας, ώστε να περάσω ΚΤΕΟ, γιατί έπρεπε να πάρω βράδυ το αεροπλάνο για Σαλονικη!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο επιπλέον θα μας στοιχίσει, αν ψωνίσουμε από τα πισωγλεντια.
Εσύ έχεις γκάντι, πρώην αποικία των πισωγλέντηδων...μην ασχολείσαι με άλλα...σε λίγο καιρό θα εχεις κάνει ντοκτορα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν δεν είχε το ολικό ευρωπαϊκό πάγωμα λόγω κοβίδιου θα ήταν τέλεια εποχή για road trip ο φετινός Μάιος και με τον καιρό στην Ευρώπη στα καλύτερά του.

Οι καλύτερες εποχές για ψώνια είναι φθινόπωρο που όλοι ξεφορτώνονται εν όψει χειμώνα και διετούς/τριετούς χρήσης και πριν το Πάσχα που οι έμποροι θέλουν να ανοίξουν την αγορά. Μόλις ζεστάνει λίγο (όχι φέτος που είχαν καλοκαίρι και λοκντάουν) οι τιμές πάνε επάνω. Δυνατή σκέψη (αν έχετε κάποιον να δηλώσετε διεύθυνση Αγγλία) είναι μηχανάκι έτους και να κυκλοφορήσει Ελλάδα δύο ακόμα με Αγγλική πινακίδα και ασφάλεια και στην τριετία είτε εκτελωνίζετε ή πάει πίσω για πώληση.
 
Top Bottom