Η φτώχεια θέλει καλοπέραση : Βόλτα στο χωρίο & Γυροβολιες στην Ορεινη Αχαΐα (Απριλιος 2016)

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs

Η φτώχεια θέλει καλοπέραση λέει η ρήση. Έτσι εαν δε μπορείς να γυρνάς συνέχεια για διάφορους λόγους καλό είναι να εκμεταλλεύεσαι ότι δυνατότητα έχεις. Πχ εξοχικό σπίτι για διαμονή / βάση κ μικρές βόλτες στις γύρω περιοχές.

Έτσι κ εγώ: Καταγωγή του ενός από τους γονείς είναι από ένα χωριό της Ορεινής Αχαϊας. Έπρεπε να πάω για κάποια υποχρέωση αλλά είπα να κάνω κ μια βόλτα.

(Φωτογραφίες δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές εν συγκρισει με τα μερη καθότι δεν έχω ιδιαιτέρες φωτογραφικές ικανότητες κ ήμουν μονός.)

Ξεκίνησα νωρίς Κυριακή πρωί μιας κ έπρεπε να ήμουν πριν το μεσημέρι στο σπίτι μου για προσωπικούς λόγους



Κινήθηκα από εδώ



Χρησιμοποίησα Ν.Ε.Ο εως Κόρινθο μιας που τη διαδρομή από τη Π.Ε.Ο την έχω κανει παμπολες φορές. Επιπλέον χρειαζομουν να «μαζέψω» τα χιλιόμετρα του δρομου μιας κ από την Αρχαια Κορινθο κ μετα θα απέφευγα την Ν.Ε.Ο προς Πάτρα λόγω του δρομου (στενός πλάτος, φορτηγά, κακή άσφαλτος) και διόδια .

Ταχύτητες 100-130 κ φτάνω γρήγορα στη Κόρινθο


Ισθμός Κορίνθου





Στάση στο πρώτο πρατήριο που βρίσκω μόλις αφήνω την Ν.Ε.Ο μετά την έξοδο της Αρχαίας Κορίνθου {Παλαιά Γέφυρα – Έξοδος Άργους/ Τριπόλεως}. Φουλάρισμα με 1,37 το λίτρο δυστυχώς ευτυχώς με «καθαρή» βενζίνη (το συμπέρασμα προκύπτει από τα χιλιόμετρα που διανύθηκαν).

Η υπάλληλος είδε τη φωτογραφική που είχα κρεμασμένη κ προθυμοποιήθηκε να με φωτογραφίσει. Να ναι καλά.




Συνέχισα στο πιο βαρετό κ εκνευριστικό τμήμα του δρομου. Η Π.Ε.Ο από Κόρινθο προς Πάτρα. Συνεχόμενες κατοικημένες περιοχές, διασχίζω 2 πολεις της Κορινθιας ( Κιατο & Ξυλοκαστρο) κ διαφορά χωριο.

Το εκνευριστικο :Στο δρόμο αντιμετωπίζεις ένα συνεχές τρανταγμα (καθιζήσιες, πάμπολες λακούβες κλπ) επειδή κινούνται φορτηγά είτε να αποφύγουν τα διόδια είτε χρησιμοποιούνται στα «αιώνια» έργα Ολυμπιας Οδου κ Προαστιακου Σιδηροδρομου.


Με χαμηλη μεση ταχυτητα κ αφου καθυστερώ χρονικά φτάνω στη Διασταυρωση Διακοπτού / Πόυντας - Καλαβρυτων





Έπειτα ανηφορίζω προς Καλαβρυτα κ επειδή «φτιαχτηκα» με τις στροφές δεν έβγαλα καμιά σχεδόν φωτογραφία το τοπίο. :tooth:

Μεσω του δρομου M.Σπηλαιου




Καλαβρυτα



Και τελικά εφτασα στο Νεοχωρι Καλαβρυτων/







 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Μια από τις επόμενες μέρες κ αφου είχα ελέυθερο χρόνο ξεκίνησα μια «μικρή» γυροβολιά στα συνορα Αχαϊας- Κορινθίας.

Επέλεξα να επισκεφτώ τη κοιλάδα του Φενεού & Τεχνητή Λίμνη Δόξας που βρίσκεται εκεί.

Η διαδρομή αυτή:

https://www.google.gr/maps/dir/38.0414113,21.997718/38.0422868,22.000269/37.8902641,22.1256785/37.8374509,22.1603411/37.9316053,22.2870084/37.9082155,22.3303181/38.0400718,21.9951176/@37.9433577,22.0225194,11z/data=!3m1!4b1!4m2!4m1!3e0

Έφυγα αργά από το σπίτι καθότι είχε ολίγη ομίχλη (αν κ το μεσημερι η θερμοκρασία φλέρταρε με τους 20 βαθμους Κελσίου) κ υγρασίες κλπ.

Mια φωτό εξω από το χωριό



Κινήθηκα προς Καλαβρυτα , γέμισμα το ντεπόζιτο του SH κ βουρ για Κλειτορία



Ωραια μερη, αρκετες στροφουλες έφτασα Κλειτορία (δε έβγαλα φωτογραφία :tooth: ) κ συνεχισα για Λυκουρια

Πριν τη Λυκουρια είδα κατι στο δρομο



Μνημείο για τη Μαχη της Χελωνοσπηλιάς







000130







Αφου το φωτογράφισα κ αυτό το μέρος που το είχα διαβάσει στο ιντερνετ & ακούσει έφτασα Λυκούρια







Περνάω το χωρίο κ ακολουθει ωραιότατη στριφτερή αναβαση







Και υστερα καταβαση για το κάμπο στο οροπέδιο Φενεου



Συνέχισα προς Αρχαία Φενεο , μεσω του χωριού έφτασα στη λίμνη



Τεχνητη Λίμνη Δόξας





 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs









Συνέχισα στο χωριό Μεσιανό. Έκατσα σε ένα καφέ για στάση. Ειχε όμως φτάσει μεσημερι κ το στομάχι διαμαρτυρόταν. Επιπλέον δεν ήθελα να φαω έξω αλλα σπίτι (ήταν μονος του ο πατέρας μου).

Οπότε ξεκίνησα το δρομο της επιστροφής

Μια στάση έκανα μόνο να φωτογραφίσω κάτι που είχα δει κ δεν είχα σταματήσει:

Τις πηγές Λάδωνα












Ήταν μια ωραιότατη κ σύντομη βόλτα 150 χλμ( κ καταναλωση σχεδον 3,5 λιτρα βενζίνας για την 150αρα )

Γενικα εκανα γυρω στα 1000 χλμ μεσα μια εβδομαδα (Αθηνα - Καλαβρυτα , η βολτα προς Φενεό, μετακινησεις εκει γυρω συν την επιστροφη Καλαβρυτα - Αθηνα ) κ οι καταναλωσεις ηταν από 2,85 – 3,30 μαξ.

Αντε κ στις επομενες. Ελπίζω να σας αρεσε !!!
[/size]
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
και καλα εκανες και πολυ μπραβο σου
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμενα μου αρεσε και μια χαρα βολτα εκανες και ωραιες οι φωτο....να εισαι καλα Θανο να τριγυρνας:friendship:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Έτσι μπράβο τέτοια ωραία να βλέπω Θάνο ! :friendship::yew:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
[ "εκδρομή": η μετάβαση σε άλλον τόπο για αναψυχή, διασκέδαση κτλ., με προϋπόθεση την επιστροφή ]

Πόσα κυβικά νομίζεις χρειάζονται για να "εκδράμεις" ??
Θάνο.... ευχαριστώ για την βόλτα !!!
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
[ "εκδρομή": η μετάβαση σε άλλον τόπο για αναψυχή, διασκέδαση κτλ., με προϋπόθεση την επιστροφή ]

Πόσα κυβικά νομίζεις χρειάζονται για να "εκδράμεις" ??
Θάνο.... ευχαριστώ για την βόλτα !!!
Ακριβως αυτό το σκεπτικο πηρα το SH. Το χα δει απο φιλο που ταξιδευε (Savvas62) κ ηθελα κατι ανετο στη πολη αλλα κ να μπορω να ταξιδεψω.

Ευχαριστω όλους για τα καλα λογια .... Παντα όρθιοι
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Ολα καλα, μεχρι που εγινες κακος, μιλωντας για καταναλωσεις και ανεφερες νουμερα και αριθμους:disgust:...
Μιλανε για σκοινι στα σπιτια των κρεμασμενων??? :waiting:

Κατα τα αλλα μια χαρα βολτα, πολυ περισσοτερη χαρα, το σκεπτικο που εκρυβε απο πισω της!!

Μπραβο και παντα ορθιος φιλε Θανο!!:friendship:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
:ok::ok::ok:
 
Top Bottom