Θέμα από πέρσυ, που λύθηκε φέτος.....

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πριν 12-13 μήνες, εκεί που πήγαινα ανάμεσα από αυτοκίνητα, κάνει κάτι δισταγμούς το μοτέρ. Γκαζώνω λίγο, όλα καλώς... Στο φανάρι με το που αμπραγιάρω για να σταματήσω , σβήνει. Ήμουνα Σύνταγμα, είχα και χρόνο, πετάγομαι στου Βάγια. Το μπριζώνουμε, τίποτα. Όλα καλώς.
Τυχαίο, λέω.
Με τον καιρό , μια φορά στο τόσο το ξανάκανε.
Κάποιες φορές ήταν εκνευριστικό κι άλλες επικίνδυνο. Έσβησε σε στροφή στο κατέβασμα κατά την είσοδο....
Καθάρισα τα πάντα, άλλαξα μπουζί, μπρίζωσα και έγινε γενικό reset αρκετές φορές. Πάντα δούλευε καλά όταν την δοκίμαζε ο οποιοσδήποτε μάστορας κι αν πήγα...
Από τις ηλίθιες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές βλάβες, που σου ζαλίζουν τ' αχαμνά, μέχρι να μη δουλέψει η Χ μΑλ@κία για τα καλά και να την βρεις....
Βέβαια, τα σκασίματα ήταν αρκετά, σε σχέση με άλλα μηχανάκια που άκουγα.
Η κατανάλωσή μου στην πόλη, δεν επέτρεπε μέγιστη αυτονομία πάνω από τα 260-270 χλμ ανά γέμισμα. άλλοι μιλούσαν για 300 και βάλε....
Επίσης, στο λίγο άνοιγμα του γκαζιού το μηχανάκι ήταν απότομο. Κάτι σαν τους πρώιμους ψεκασμούς, με τα απότομα τινάγματα στην απόκριση.... Με τον καιρό όμως το είχα συνηθίσει και δεν το καταλάβαινα.
Πριν μια εβδομάδα το πράγμα αγρίεψε.... επιτέλους άρχισε να τα παίζει το ελαττωματικό στοιχείο και να βγαίνει στην επιφάνεια το πρόβλημα.
Στρίβοντας στην δεξιά παρατεταμένη των 270° από ΕΟ προς παραλιακή στο ΣΕΦ, με τα κλασσικά μου 100+ χαω, το μηχανάκι κάνει διακοπές! Επειδή το είχα στο νου μου το θέμα, ανοίγω με τη μία και βγάζω κεφάλι στον καθρέφτη και βγάλε και κοιτάω γενναία την έξοδο, ανοίγοντας κι άλλο. Αν το έκλεινα τα γκάζι, είχα πέσει με τη μία και με τα μάτια στην άσφαλτο... Φτηνά τη γλίτωσα λέω...
Στη συνέχεια το μηχανάκι με ανοικτό γκάζι ήταν μια χαρά, όταν έκλεινα το γκάζι έσβηνε. Έβαζα μπροστά, όλα καλώς. Μετά από λίγο τα ίδια....
Το βραδάκι πάω σε φίλο μάστορα που το είχαμε συζητήσει και είχε ποτενσιόμετρο σπέαρ.
Πάω , μπριζώνουμε και δείχνει το μηχάνημα ότι με ανοικτό γκάζι στο μισό, το ποτενσιόμετρο έδινε 2% άνοιγμα. Σε τσιμπήσαμε φιλαράκι λέω...

Με τα πολλά, μπήκε δοκιμαστικά το ανταλλακτικό κι έγινε το θαύμα!
Άλλο μηχανάκι!
Τέλος στα σκασίματα, τέλος στα τινάγματα κι από κατανάλωση?
Πλέον range + ότι γράφει το οδόμετρο είμαι στα 310-320 χλμ μέσα στην πόλη:yew::yew::yew::yew::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok:


Επειδή έχει και συνέχεια το θέμα, μείνετε συντονισμένοι;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Απο τις πρωτες γραμμες φωναζε ποτενσιομετρο
...για εμενα που το πληρωσα προσφατα!

Όλοι το υπέθεταν, δε λέω...
Κι εγώ βεβαίως βεβαίως!!!
Έπρεπε να βρεθεί ένα για δοκιμή και μετά να σκάσω τα 140€;)

Άσε που περνούσε και δίμηνο χωρίς πρόβλημα, οπότε έλεγα να, τα μπουζί έφταιγαν, το φίλτρο αέρα έφταιγε, η αντλία (που αλλάχτηκε στην ανάκληση...) έφταιγε κλπ....
Τα άλλα συμπτώματα [σκασίματα, κατανάλωση στην πόλη (=μισά γκάζια και λίγο γκάζι...)], υπήρχαν εξ αρχής. Οπότε για μένα "δεν υπήρχαν"....
Ποτέ δε δούλεψε σωστά το μαμημένο, πάνω στο μηχανάκι μου....:rage::rage::rage::rage:

Έχω άλλο μηχανάκι λέμεεεε!!!:):):):)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συμπέρασμα. ...κόψε στην συγκεκριμένη στροφή, γιατί έχω δώσει πολλές κάρτες! !!
Ούτε εσύ πιάνεσαι....
Εκτός θέματος και πάλι:p:p:p:p
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Και για να έχουμε καλο ερώτημα ποιος μαστορας σου έδωσε τη λύση...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και για να έχουμε καλο ερώτημα ποιος μαστορας σου έδωσε τη λύση...
:):):):):):)

Tην τελική λύση, την έδωσα μόνος μου:cool:
Το άνοιξα το δικό μου, δεν είναι και τίποτα....,καθαρίστηκε, σήκωσα λίγο τις ακίδες που κάνουν επαφή, δούλεψε-δουλεύει και τώρα είναι σε φάση δοκιμής. Αν δουλεύει 100% (θα το μπριζώσω πρώτα), το κρατάω ως έχει. Αλλιώς πάω σε μεταχείρω με εγγύηση στα 60€.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black














Στην τελευταία φώτο, στα αριστερά βλέπουμε τις 2 ακίδες που κάνουν επαφή στη μαύρη "ταινία" στο δεξί κομμάτι (όπως βλέπουμε τη φώτο).
Ψεκάστηκε το εφωτερικό με WD40, ελλείψη σπρέϊ επαφών..., και καθαρίστηκε καλά. Εσωτερικά δεν υπήρχε εμφανής βρωμιά, ό,τι βλέπετε δεν είναι στο εσωτερικό και προέρχεται από τις μ@λακίες που κάνουμε στα χώματα.
Το εμφανές πρόβλημα ήταν ότι οι ακίδες ήθελαν λίγο "σήκωμα" να πατήσουν καλά. Γι αυτό το λόγο υπήρχε και μεγάλος τζόγος στο λευκό αξονάκι, πριν το λύσω (στην πάνω-πάνω φώτο, φαίνεται και με το μάτι το κενό). Στο καινούριο υπό δοκιμή ανταλλακτικό, είναι σχεδόν μηδαμινός ο τζόγος. Αυτό διορθώθηκε σηκώνοντας λίγο τις ακίδες-ελλάσματα, όπως κάνουμε και τις επαφές μπαταριών στα παιχνίδια.
Αν υπήρχε θέμα στις επαφές εσωτερικά (κολλήσεις κλπ) δε θα δούλευε καθόλου μετά την επέμβαση. Προφανώς είμαι τυχερός....
 
Τελευταία επεξεργασία:

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Μεγάλε κόψε στη συγκεκριμένη στροφή .............. :cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μεγάλε εγώ στη συγκεκριμένη στροφή δεν έχω καταφέρει να περάσω τα 65 - 70 ...............

Εύκολα Σταύρο!!!!
Από 90+ παντού!!! Έξοδος με 110 χαω. Σε χαλαρό ρυθμό, κάθε μέρα. Άμα τύχει κανένας που στρίβει και τσιτωθούμε, πάμε κι άαααλλο!!!:)
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Αφου εισαι μαστόρι σιγα και μη δεν το έφτιαχνες :ok: :ok: :ok: .......................

....................αυτο το WD40 μέχρι και στο βρακί σας θα το βάλετε καμιά μέρα :p :D :p :D :p :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αφου εισαι μαστόρι σιγα μη και δεν το έφτιαχνες :ok: :ok: :ok: .......................

....................αυτο το WD40 μέχρι και στο βρακί σας θα το βάλετε καμιά μέρα :p :D :p :D :p :D
Λες????

Δεν το δοκίμασα ακόμα:thinking:
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Εύκολα Σταύρο!!!!
Από 90+ παντού!!! Έξοδος με 110 χαω. Σε χαλαρό ρυθμό, κάθε μέρα
Γενέθλια: 21 Φεβρουαρίου
Περιοχή:Aθήνα
Επάγγελμα: Ελ.Επ.
Όνομα: Δημήτρης :rolleyes:
Μοτό: R1200GS

OK κατάλαβα, θα το πω του Σταύρου.
Μήτσος
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Χαχαχα μας μπέρδεψε, γιατρέ μου :)

Sent from "The Doctor"
Είναι αστείο αλλά είναι η δεύτερη φορά που κάποιος εδώ με αποκαλεί Σταύρο χωρίς να υπάρχει αυτό το όνομα στο προφίλ. Βέβαια, απ την άλλη , σκέπτομαι πως το Σταύρος είναι ωραίο όνομα. Κοίτα τι είπε κάποτε ο Σαββόπουλος για έναν Σταύρο....

Μια φορά και έναν καιρό
ήταν ένας Κότσυφας, που τον λέγαν Σταύρο,
απέκτησε φωλιά & κοτσυφόπουλα,
και τόσο περήφανος αισθάνθηκε,
που βγήκε και κάθονταν στο κλαρί, καμαρωτός καμαρωτός !!!
Από μακρυά, έρχονται όλα τα πουλιά του δάσους ......
από μακρυά τον χαιρετάνε, κι'από κοντά του λένε ....
Γειά σου Σταύρο και Κυρ Σταύρο και αφέντη Τσουτσουλομύτη !!!!!!

σταματώ εδώ γιατί το υπόλοιπο δεν είναι και τόσο χαρούμενο. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αμα χρησιμοποιειτε παρομοια ψευδωνυμα, αυτα τα λαθη ειναι αναποφευκτα ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επειδη ρωτηθηκα για το μηχανικο...





Παρασκευας ;)
Καναμε και τη διαγνωση. Ολα καλα :)
 
Top Bottom