Θέμα από πέρσυ, που λύθηκε φέτος.....

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια ζωη εκτος θεματος.....
Γι αυτο σ αγαπαμε:)
Με την θολούρα της φώτο, δεν είναι ξεκάθαρη η μουτσουνα του μηχανικού, για να καταλάβω από το βλέμμα του, το μέλλον του ποντασιομετρου. ..
Εκτός και τράβηξες την φωτογραφία, για να δούμε αν είστε όμορφοι. .:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

vasorfa

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
PRINCESS
Θοδωρή έχω μιά απορία,


τα σκασίματα στην εξάτμηση σταμάτησαν?

επίσης,

πού και πού σου έκανε και κάνα ψιλομπέρδεμα,
σε συγκεκριμένες στροφές?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θοδωρή έχω μιά απορία,


τα σκασίματα στην εξάτμηση σταμάτησαν?

επίσης,

πού και πού σου έκανε και κάνα ψιλομπέρδεμα,
σε συγκεκριμένες στροφές?
Σε βλεπω για ποτενσιομετρο ετσι; χι χι
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Λές να θέλω κι εγώ από αυτό το ποτενσιόμετρο? Την έχω μόλις τρεις εβδομάδες με μόλις 13.000 χλμ και μου έχει σβήσει δύο φορές σε σταμάτημα σε φανάρι.. Επίσης μπερδέυει σε ξεκινήματα αλλά κάνει και αρκετά σκασίματα όταν είναι κρύο..
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Το ποτενσιομετρο αυτό είναι πίσω από την ανάρτηση χαμηλά; Τα σκασιματα τα εκανε ζεστό; Ο δείκτης ταχυτήτων έπαιζε καμιά φορά μεταξύ Ν και 2;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδες ενα ενα....
Στακατε να παω στο πισι , γιατι απο το τηλ θα γραφω οτι να ναι!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή έχω μιά απορία,


τα σκασίματα στην εξάτμηση σταμάτησαν?

επίσης,

πού και πού σου έκανε και κάνα ψιλομπέρδεμα,
σε συγκεκριμένες στροφές?

Τα σκασίματα είναι πλέον φυσιολογικά. Στα μοντέλα 2010+ με το κλαπέτο, πάντα υπάρχουν/υπήρχαν. Αλλά εμένα ήταν έντονα και πολλά. Πολυβόλο ένα πράμα....
Τώρα είναι όπως όλα τα 10αρια.
Μπερδέματα-δισταγμούς με ανοικτό γκάζι , δεν είχα.
Όταν το γκάζι ήταν κλειστό, ή ελάχιστα ανοιγμένο έκανε κατά καιρούς τα δικά του. Έσβηνε όμως, όχι μπερδέματα κλπ. Απλά ένιωθα το μηχανάκι σβηστό. Άνοιγα γκάζι κι όλα καλώς.
Η αιτία στο πρόβλημα είναι οι ακίδες που κάνουν επαφή στην ταινία. Αυτές ταυτόχρονα είναι και ελάσματα που συγκρατούν το άσπρο αξονάκι στη θέση του. Εμένα έπαιζε πολύ γύρω από το κέντρο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λές να θέλω κι εγώ από αυτό το ποτενσιόμετρο? Την έχω μόλις τρεις εβδομάδες με μόλις 13.000 χλμ και μου έχει σβήσει δύο φορές σε σταμάτημα σε φανάρι.. Επίσης μπερδέυει σε ξεκινήματα αλλά κάνει και αρκετά σκασίματα όταν είναι κρύο..

Ψάξε όλα τα απλά πρώτα!
Μπουζί, ρυθμίσεις γενικώς (μπρίζωμα δηλαδή κι έλεγχος), φίλτρο αέρα, μπερζίνα κλπ....
Συγχρόνισε κυλίνδρους.
Και μετά , αν δε λυθεί το θέμα, βρίσκεις ένα ποτενσιόμετρο που δουλεύει καλά και κάνεις τράμπα. Εκεί θα δείξει πλέον!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το ποτενσιομετρο αυτό είναι πίσω από την ανάρτηση χαμηλά; Τα σκασιματα τα εκανε ζεστό; Ο δείκτης ταχυτήτων έπαιζε καμιά φορά μεταξύ Ν και 2;

Το ποτενσιόμετρο είναι πάνω στην εισαγωγή του αριστερού κυλίνδρου, όπως καθόμαστε στη μηχανή. Συνήθως βάζουμε και το σχετικό προστατευτικό, γιατί είναι εκτεθειμένο σε κλωτσιές, κυρίως όταν είμαστε με μπότες.
Τα σκασίματα τα έκανε πάντα, πιο πολλά ζεστό.
Δείκτης ταχυτήτων άψογος καθ' όλα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black



To ποτενσιόμετρο είναι το 4!
Το αναφέρει σαν "διακόπτης πεταλούδας γκαζιού" εδώ:http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0450&mospid=52021&btnr=13_1116&hg=13&fg=54

Και λογικά, γιατί αυτό κάνει. Δίνει πληροφορία στη μονάδα (ECU), για τη θέση της πεταλούδας του γκαζιού.
Εμείς το λέμε ποτενσιόμετρο, επίσης λογικά, διότι αυτό είναι! Ένα ποτενσιόμετρο:)
 
Top Bottom