Θελω να αγοράσω τρειλορ!!!

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Χρειάζομαι την συμβουλή των ειδικών πανω στο θέμα! Λοιπόν μιας και εχω πλεον αγοράσει όλο τον εξοπλισμό για σοβαρό εντουρο εχω δεί οτι καθε εβδομάδα διοργανονουν φιλικά εντουρο-διαδρομες στις οποίες θελω να παίρνω μέρος και να γνωρίζω άτομα που εχουμε το ιδιο hobbie αλλα και να γνωρίζω μέρη κυρίως στην Βορειο Ελλάδα και στις διπλανές πόλεις , Καβαλα , Αλεξανδρουπολη σκεφτομαι να αγοράσω ενα τρειλορ αλλα οχι αποκλειστικα για μηχανή , αλλα να παίρνει με καποιο τρόπο προσθήκη ωστε να καθοντε τα μηχανάκια 1' ή 2 ακόμη καλύτερα για να φοστώνω και κανενα φίλου αλλα θελω να το χρησιμοποιώ (το τρέιλορ) και για δουλειές οταν χρειαζεται να πετάω μπαζα η να κάνω καποια μεταφορά, εχω ενα Golf 6 τι διαστάσεις θα μου προτείνατε και τι κόστος να υπολογίζω μαζί με την κοτσαδούρα ?
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Σωστα σκεφτεσαι, δεν υπαρχει λογος να παρεις τρειλερ μονο για μοτο, ενα κανονικο τρειλερ με παραπετια, δεν χρειαζεται καμια προσθηκη ή μετατροπη για να βαλεις τις μοτο επανω.
Μια ραμπα αλουμινιου ενος μετρου, 3 μαπες (γαντζους) απο την μια πλευρα και αλλες τοσες απο την αλλη, βαλε και εσωτερικα στο πισω μερος ωστε να εχεις πολλα δεσιματα.
Αν θελεις να κλεινει η πορτα το μινιμουμ μηκος να ειναι 2.2 μετρα εσωτερικα (το δικο μου ειναι 1.80 και την χωραει με ανοιχτη την πορτα), να εχει αντιστρεπτικη και ελαστικα οχι μικροτερα απο 13 ιντσων.
Κοστος υπολογισε απο 700 ευρω το τρειλερ και απο 150 ο κοτσαδορος, αν σκεφτεσαι για μεταχειρισμενο ψαξε το λιγο γιατι τα μεταχειρισμενα που δεν εχουν χαρτια δεν μπορουν πλεον να βγαλουν αδεια ρυμουκλισης
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
μπορεις να ανεβάσεις καμια φωτογραφία απο το δικό σου αν ειναι ευκολο ?
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Έχω κ των 2 τύπων. Εάν εξαιρέσεις ότι σε μακρινές διαδρομές έπαιρνα το κανονικό των μότο, λόγω ανάρτησης που δεν είχε σωστή η μπαγκαζιερα, η 2η είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερη.
Προσοχή στα σημεία πρόσδεσης. Στις φωτό είναι λάθος κ κανονικά έχω γατζους στο πάτωμα, περασμένους από τις δοκούς του πλαισίου κ όχι μονο από την λαμαρίνα του.







 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto


Καλο ειναι η μοτο να δενεται απο ψηλά (τιμονι) ωστε να κανει καλυτερη αντιριδα, τον μπροστινο τροχο το ακινητοποιω με τον μαυρο ιμαντα, αντι για καποια προσθηκη σχηματος (Π).
Η αναρτηση δεν χρειαζεται να πιεζεται περισσοτερο απο 10-12 cm
 
Τελευταία επεξεργασία:

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
καλησπέρα δεν είναι καλύτερα να κλείνει η πόρτα? Το τρέιλορ σου έχει αναρτηση?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστα σκεφτεσαι, δεν υπαρχει λογος να παρεις τρειλερ μονο για μοτο, ενα κανονικο τρειλερ με παραπετια, δεν χρειαζεται καμια προσθηκη ή μετατροπη για να βαλεις τις μοτο επανω.
Μια ραμπα αλουμινιου ενος μετρου, 3 μαπες (γαντζους) απο την μια πλευρα και αλλες τοσες απο την αλλη, βαλε και εσωτερικα στο πισω μερος ωστε να εχεις πολλα δεσιματα.
Αν θελεις να κλεινει η πορτα το μινιμουμ μηκος να ειναι 2.2 μετρα εσωτερικα (το δικο μου ειναι 1.80 και την χωραει με ανοιχτη την πορτα), να εχει αντιστρεπτικη ανάρτηση με ράβδους στρέψης και ελαστικα οχι μικροτερα απο 13 ιντσων.
Κοστος υπολογισε απο 700 ευρω το τρειλερ και απο 150 ο κοτσαδορος, αν σκεφτεσαι για μεταχειρισμενο ψαξε το λιγο γιατι τα μεταχειρισμενα που δεν εχουν χαρτια δεν μπορουν πλεον να βγαλουν αδεια ρυμουκλισης

Σωστά όλα, εκτός : "........να εχει αντιστρεπτικη............", το σωστό: ανάρτηση με ράβδους στρέψης ;)
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
καλησπέρα δεν είναι καλύτερα να κλείνει η πόρτα? Το τρέιλορ σου έχει αναρτηση?
Αν δεν εχεις προβλημα με το μεγαλο μηκος του τρειλερ καλυτερα να κλεινει, ραβδους στρεψης οπως σωστα ειπωθηκε παραπανω
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Μόνο ΜΗΝ επιλέξεις κάποια κατασκευή του Λιτσάκη από τη Χίο..:mad:
ΜΑΚΡΥΑΑ
Ούτε μεταχειρισμένο!
 
Top Bottom