ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΨΥΞΗΣ

Reinmeister

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SUZUKI GSX 1000S 2018
Το βάζω ως ξεχωριστό θέμα έτσι ώστε να βρίσκεται ευκολότερα...Καθαριστικό βάλτε ότι θέλετε μια και έχει μικρή σημασία...Την μεγάλη έχει η διαδικασία...Κανείς δεν πρόκειται να την κάνει, παραταύτα δεν αναιρείται το γεγονός ότι είναι η καλύτερη και αυτό που κάνω εγώ όποτε αγοράζω μεταχειρισμένο μηχανάκι...

1) Βάλε φρέσκο απιονισμενο μαζί με καθαριστικό, άστο να "βράσει" και άδειασε...


2) Περίμενε να κρυώσει εντελώς το μοτέρ, βγάλε τον θερμοστάτη, βγάλε κι ένα κολλάρο από την τρόμπα, δώσε παροχή νερού (λάστιχο) και βάλε μπρος... άστο να δουλέψει έτσι για κάνα 5 λεπτό με συνεχή ροή φρέσκου νερού... θα καταλάβεις το γιατί όταν δεις τι θα βγάλει...



3) Ξανάβαλε το κολάρο και βάλε απιονισμενο... Δούλεψε το αλλά 5 λεπτά και άδειασε...



4) Επανάλαβε το 3...



5) Άσε το μοτέρ να κρυώσει, ξανάβαλε θερμοστάτη, βάλε πρώτη ύλη με απιονισμένο μέχρι να γεμίσει... Στην συνεχεία, συμπλήρωσε μέχρι την ένδειξη τοπ και το δοχείο υπερχείλισης...
Βάλε μπρος με ανοιχτή την τάπα πλήρωσης και δούλεψε για 5 λεπτό... Σβήσε και γείρε το μηχανάκι όσο μπορείς αριστερά και δεξιά περιμένοντας κάνα λεπτό από κάθε μεριά... Συμπλήρωσε νερό και τάπωσε...

6) Κάνε καλή βόλτα, άστο να κρυώσει, άνοιξε τάπα, ξαναγείρε αριστερά δεξιά, συμπλήρωσε, τάπωσε...
'Ελεγξε δοχείο υπερχείλισης κι αν χρειαστεί συμπλήρωσε...

Αν κανείς όλα τα παραπάνω κατά γραμμα σου εγγυώμαι ότι δεν θα ξανασχοληθεις με το κύκλωμα ψύξης σου...

Disclaimer για βλαμμένους...Τα καυτά υγρά προκαλούν εγκαύματα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Reinmeister

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SUZUKI GSX 1000S 2018
Αν πας σε συνεργείο και του πεις να κάνει όλα αυτά, πόσο θα τα χρεώσει.:D
Δεν θα το κάνει γιατί είναι αντιπαραγωγικό...Επίσης σε μάστορα δεν λες ποτέ πως να κάνει την δουλειά του,διότι μόνο σε κακό θα σου βγεί...
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Θα σε διώξει απ'το μαγαζί.... :ha
Αφού σου πει ότι τα έκανε και πληρωθεί..

Ξέρεις τι λαμόγια έχει έξω;

Έχω ράμματα(με αποδείξεις)για τη γούνα ενός στο Χ......."Όνομα" με εξαιρετικές κριτικές στο google αλλά... Έχε χάρη που δεν ήθελα να εκτεθεί ο αδαής πρώην ιδιοκτήτης.
350€ του πήρε για αλλαγή λαδιών & υγρών ψυγείου ΜΟΝΟ ενώ του σφράγισε για πλήρες service,μπουζί,φίλτρο λαδιού,υγρά φρένων,εξαερώσεις,καθάρισμα-ρύθμισμα καρμπυρατέρ.. τα οποία βρήκα "χωνί" εγώ και τα πλήρωσα εκ νέου.

Διαθέσιμο το ονοματεπώνυμο σε όποιον επιθυμεί με πμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αφού σου πει ότι τα έκανε και πληρωθεί..

Ξέρεις τι λαμόγια έχει έξω;

Έχω ράμματα(με αποδείξεις)για τη γούνα ενός στο........... "Όνομα" με εξαιρετικές κριτικές στο google αλλά... Έχε χάρη που δεν ήθελα να εκτεθεί ο αδαής πρώην ιδιοκτήτης.
350€ του πήρε για αλλαγή λαδιών & υγρών ψυγείου ΜΟΝΟ ενώ του σφράγισε για πλήρες service,μπουζί,φίλτρο λαδιού,υγρά φρένων,εξαερώσεις,καθάρισμα-ρύθμισμα καρμπυρατέρ.. τα οποία βρήκα "χωνί" εγώ και τα πλήρωσα εκ νέου.

Διαθέσιμο το ονοματεπώνυμο σε όποιον επιθυμεί με πμ.
Υπάρχουν και αυτοί, δυστυχώς!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όταν πας σε ένα συνεργείο και του λες, κάνε μου καθαρισμό του κυκλώματος ψύξης, τι κάνει και πόσο το χρεώνει;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όταν πας σε ένα συνεργείο και του λες, κάνε μου καθαρισμό του κυκλώματος ψύξης, τι κάνει και πόσο το χρεώνει;
Θεωρητικά, με τη βοήθεια εξωτερικής αντλίας, επανακυκλοφορεί στο δίκτυο ψύξης, νερό μαζί με φάρμακο για κάμποση ώρα!!!!
Αυτά, διαφέρουν από μάστορα σε μάστορα όμως!!!!!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Όταν πας σε ένα συνεργείο και του λες, κάνε μου καθαρισμό του κυκλώματος ψύξης, τι κάνει και πόσο το χρεώνει;
Σα να λες πόσο κάνει 1 κιλό λεμόνια σήμερα.....δε πάει έτσι και το ξέρεις.
Τι χρειάζεται να λυθεί για να γίνει η εργασία, και ποσος χρόνος.
Η εργατωρα ποσο κοστίζει;
Τα υλικά;
Εγώ έτσι θα το έβλεπα- υπολόγιζα
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Θεωρητικά, με τη βοήθεια εξωτερικής αντλίας, επανακυκλοφορεί στο δίκτυο ψύξης, νερό μαζί με φάρμακο για κάμποση ώρα!!!!
Αυτά, διαφέρουν από μάστορα σε μάστορα όμως!!!!!!
και descalex μέσα καραβίσιο
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
όποιος πήγε μηχανάκι για σέρβις Ιταλία ή Γερμανία ξέρει τι κάνουν εδώ

:brr:
 
Top Bottom