ΚΤΜ 990 Τρόμπα Βενζίνης (;)

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Το 3ήμερο που μόλις μας τέλειωσε πήγα μια ωραιότατη εκδρομή με το Περτικαλί μου και... γύρισα δικάβαλος με Honda. Εξηγούμαι:

Εκεί που πήγαινα ωραία και καλά, το μηχανάκι αρχίζει να ξεροβήχει και σβήνει. Ώπα λέω, βάζω μπρος ξανά δουλεύει για λίγο, συνεχίζω, μετά γκουχ γκουχ και πάλι, μπερδέματα, σβησίματα, πάνω κάτω οι στροφές με σταθερό γκάζι, κομπιάσματα, δίνω γκάζι μπας και έχει κάνα σκουπίδι στη βενζίνη να το κάψει, δουλεύει για λίγο αλλά τέλος πάντων καταλήγει να μη μπορεί να ανεβάσει πάνω από 4-5000 στροφές.

Το πρώτο που σκέφτηκα, ήταν κακή βενζίνη μιας και είχα γεμίσει μερικά χλμ πριν (κι ήμουν ο μόνος απ' την παρέα που γέμισε από εκεί), αλλά πριν μπω στη διαδικασία να την αδειάσω, παίρνω τηλ. τον γέροντα, σοφό Κατεμά @Postman990 να μου δώσει τα φώτα του.

Πρώτη αντίδραση, "τρόμπα βενζίνης". Μου εξηγεί πως αν το αφήσω λίγο να κρυώσει, το βάλω μπρος και δουλεύει κανονικά και το ξανακάνει μετά από λίγο, δεν υπάρχει αμφιβολία. Και όντως, αυτό κάνει, πράγμα που όντως δεν έχει λογική να είναι κακή βενζίνη ή βουλωμένο φίλτρο γιατί αν ήταν, θα συνέχιζε να μη δουλεύει και δε θα υπήρχε αυτό το διάστημα... διαύγειας.

Αυτά για την ιστορία, δεν ψάχνομαι να δω τι είναι μέσω φόρουμ, αύριο μεθαύριο που θα επιστρέψει η καλή μου (μ' άφησε και πήγε με την οδική σνιφ-κλαψ-λυγμ και μου λείπει τόοοοσο) θα μπει συνεργείο, ούτως ή άλλως ήρθε κι η ώρα του μεγάλου service, θα βγει το πόρισμα.

Το θέμα είναι πως επειδή άκουσα για 350-400 ευρώ κόστος ανταλλακτικού και μου' ρθαν πολλαπλά εγκεφαλικά, να το παίρνω απόφαση σιγά σιγά, ή ξέρει κάποιος να υπάρχει κάποια άλλη (αξιόπιστη) λύση; :cry:

Ευχαριστώ!

:friendship:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κατ'αρχήν ,αν δεν έχουν αλλαχθεί ποτέ τα φίλτρα ,ούτε έχει ανοιχθεί-καθαριστεί το ρεζερβουάρ ,μπορεί να υπάρχει τόση μπίχλα εκεί κάτω ,που να μην δουλεύει σωστά κ η αντλία.
Αρχικά λοιπόν ,βγάζεις-λύνεις σώμα αντλίας ,αλλάζεις φίλτρα ,καθαρίζεις κ την αντλία (φυσίγγιο) κ την βάζεις να δουλέψει (αρκετά) για δοκιμή εκτός ρεζερβουάρ.
Μπορεί κ να την γλυτώσεις τη ζημιά.
Αν κολλάει-σταματάει (που σημαίνει οτι δεν την γλύτωσες) βγάζεις το φυσίγγιο της αντλίας ,κ ψάχνεις στο νέτ να βρείς μόνο αυτό σαν ανταλλακτικό.(σίγουρα υπάρχει)
Αφού το βρείς ,μοντάρεις το σώμα με την νέα αντλία κ τα καινούργια φίλτρα ,κι είσαι κομπλέ.

Αν δεν έχεις τις γνώσεις ,τον χρόνο ,την δυνατότητα ,την όρεξη ,τις άκρες ,να το χειριστείς έτσι ,τότε θα τα σκάσεις για ολόκληρο καινούργιο σώμα.

Φαντάζομαι οτι έχεις δεί κι αυτό
http://www.advride.gr/threads/ΚΤΜ-950-990-Προβλήματα-Λύσεις-service-Μόντες-Αναβαθμίσεις.5522/#post-132829
για να πάρεις μιάν ιδέα περί τίνος πρόκειται.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Οταν λεμε οτι χαλασε η αντλια δεν εννοουμε ολοκληρη... αλλαζουμε τα φιλτρα (που ειναι πιο φθηνα οπως ειπε και ο κωστας) και αν δεν δουμε χαιρι αλλαζουμε και το μοτερακι της αντλιας... απο ebay λογικα..
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Θενξ παίδες.
Γάτε, κατατοπιστικότατος, μία πρότασή σου όμως δυστυχώς ορίζει την κατάσταση πολύ σωστά:

Αν δεν έχεις τις γνώσεις ,τον χρόνο ,την δυνατότητα ,την όρεξη ,τις άκρες ,να το χειριστείς έτσι ,τότε θα τα σκάσεις για ολόκληρο καινούργιο σώμα.
ΟΚ, το φλασάκι που μου ξηλώθηκε, έκανα μια μόντα, το' φτιαξα (κι έννιωσα και πολύ περήφανος :p) αλλά να φτάσω μέχρι εκεί μέσα, δεν το' χω.
Σε κάθε περίπτωση, θα το συζητήσω με το συνεργείο και βλέπουμε... Μπορεί όντως να τη γλυτώσω με αλλαγή φίλτρων...
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ναι...αυτή είναι ,κ είναι του gefr κι αυτή.
Μάλλον δεν πολυμπαίνει τελευταία ,κ δεν έχει δεί τα θέματα.
Στείλ'του βρε συ 1 πμ ,εδώ στο φόρουμ ,κ πές του να σου στείλει αντλία-φίλτρα-orings ,και θα'σαι κομπλέ. :ok:
Αν δεν σου απαντήσει ,pm me ,να σου στείλω το τηλ του.
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Ναι...αυτή είναι ,κ είναι του gefr κι αυτή.
Μάλλον δεν πολυμπαίνει τελευταία ,κ δεν έχει δεί τα θέματα.
Στείλ'του βρε συ 1 πμ ,εδώ στο φόρουμ ,κ πές του να σου στείλει αντλία-φίλτρα-orings ,και θα'σαι κομπλέ. :ok:
Αν δεν σου απαντήσει ,pm me ,να σου στείλω το τηλ του.

Θενξ, η καλή μου κατέφτασε, αύριο το πρωί θα μπει συνεργείο κι όταν έχω νεότερα για το τοις πταίει, θα δω τι θα κάνω!
Ευχαριστώ!
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Γειά χαρά,
Μου είπε ο κος el-Gatto οτι έχεις θέμα τροφοδοσίας. Φίλτρα ή αντλία. Διαθέτω και τα δύο. Άν ενδιαφέρεσαι, επικοινώνησε μαζί μου.
http://www.advride.gr/threads/Αντλία-βενζίνης-για-το-ΚΤΜ-990-injection.846/
http://www.advride.gr/threads/Φίλτρα-βενζίνης-για-ΚΤΜ-990-injection.845/
Γειά χαρά.
Σ' ευχαριστώ φίλε μου.
Μπήκε συνεργείο σήμερα, θα δούμε τι φταίει, θα δω τι θα κάνω και αναλόγως θα ενημερώσω!

:friendship:
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Θενξ, η καλή μου κατέφτασε, αύριο το πρωί θα μπει συνεργείο κι όταν έχω νεότερα για το τοις πταίει, θα δω τι θα κάνω!
Ευχαριστώ!
ακου και εμπιστευσου τον Gato και τον Χριστοφορο.Δεν ειναι διαφημιση,φιλοφρονηση κτλ, ειναι διαπιστωση και ικανοποιηση.
Υγ.αν θεωρηθει ακαταλληλο ως προς το φορουμ το σχολιο μου πρακαλω να σβηστει απο τους διαχειριστες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ακου και εμπιστευσου τον Gato και τον Χριστοφορο.Δεν ειναι διαφημιση,φιλοφρονηση κτλ, ειναι διαπιστωση και ικανοποιηση.
Υγ.αν θεωρηθει ακαταλληλο ως προς το φορουμ το σχολιο μου πρακαλω να σβηστει απο τους διαχειριστες.
Όταν η "αλήθεια" θα θεωρηθεί ακατάλληλη.....θα σβηστεί και το μήνυμα σου :D
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Μου έχει κάνει το ίδιο ακριβώς... όταν κρύωνε δούλευε καλουτσικα και όταν ζεσταινοταν δε δούλευε... αλλαξα μόνο φίλτρα βενζίνης κατόπιν συμβουλής του μηχανικού μου και η αντλία συνεχίζει ακόμη ακάθεκτη. Από τότε έχω κάνει πάνω από 30000 και συνεχίζει... ;-)
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Λοιπόν, μίλησα με το συνεργείο, έγινε βόλτα μέχρι το Χορτιάτη, κούμπωσε και διαγνωστικό κι όλα έδειξαν μια χαρά... Η πίεση δείχνει νορμάλ και δεν έκανε κομπιάσματα. Οπότε από τη στιγμή δε μπορούμε να ξέρουμε αν σίγουρα φταίει η τρόμπα ή τα φίλτρα, πάμε πρώτα με τη φτηνή λύση (αλλαγή φίλτρων) και... προσευχόμαστε. Πάντως πριν οποιοδήποτε μεγάλο ταξίδι, θα γίνει μια γερή βόλτα, να δοκιμαστεί!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Το μηχανάκι βγήκε από συνεργείο, σερβισαρίστηκε, έβαλε τα σέα του, τα μέα του, βαλβίδες, λαδόξυδα, μπουζιά και φυσικά... νέα φίλτρα βενζίνης και πάει φανταστικά!!! :D
Κρατάω μια επιφύλαξη βέβαια ακόμα, να το κάνω μια μεγάλη βόλτα να δω αν όλα δουλέυουν όπως πρέπει... με την ευχή η τρόμπα να μας κάνει τη χάρη. Μέχρι τότε, χαζέψτε τα φίλτρα που βγήκαν από πάνω.
Όχι κ άσχημα ε; :p



 
Reactions: yns

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Μια ερώτηση vvag επειδή έχω το ίδιο ακριβώς θεματακι και επειδή την ελυσα την τρόμπα μόνος μου και περιμένω απάντηση απο τον gefr για το ποτε θα μου στείλει τα φίλτρα,αλλαξες και ορινγκς εσύ ή μονο τα φίλτρα?να φανταστείς οι φωτογραφιες που βλέπω απο σένα είναι σαν να βλέπω τα δικά μου φίλτρα ενα πράγμα...μιλάμε για πολύ χάλια.περιμένω νέα σου.....
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Μια ερώτηση vvag επειδή έχω το ίδιο ακριβώς θεματακι και επειδή την ελυσα την τρόμπα μόνος μου και περιμένω απάντηση απο τον gefr για το ποτε θα μου στείλει τα φίλτρα,αλλαξες και ορινγκς εσύ ή μονο τα φίλτρα?να φανταστείς οι φωτογραφιες που βλέπω απο σένα είναι σαν να βλέπω τα δικά μου φίλτρα ενα πράγμα...μιλάμε για πολύ χάλια.περιμένω νέα σου.....
Απ' ότι βλέπω στη λίστα με τα ανταλλακτικά που άλλαξε (αν βγάζω σωστά τα γράμματα), άλλαξε και σωλήνα καυσίμου, σφiκτήρες, και o-rings (κόστος γι αυτά 5 ευρώ).
 
Top Bottom