Καβάλα στ’ άλογο ο Λορένθο!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καβάλα στ’ άλογο ο Λορένθο!
Τέταρτη σερί νίκη στο Moto GP για τον Χόρχε Λορένθο, που ήταν θριαμβευτής στην πίστα της Καταλονίας και άφησε δεύτερο τον Βαλεντίνο Ρόσι. Καταστροφικός ο αγώνας για τον Μάρκεθ.






Τελευταία ενημέρωση 14/06/2015, 16:01
Σε τροχιά για το τρίτο πρωτάθλημα στην καριέρα του στο Moto GP βρίσκεται ο Χόρχε Λορένθο. Ο Ισπανός αναβάτης της Yamaha επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση και πήρε την τέταρτη σερί νίκη του (για πρώτη φορά στην καριέρα του) κερδίζοντας τον αγώνα στην πίστα της Καταλονίας.

Ο Βαλεντίνο Ρόσι παρότι εκκίνησε από την έβδομη θέση κατάφερε να τερματίσει δεύτερος με τη δεύτερη Yamaha και να παραμένει πρωτοπόρος στη βαθμολογία, αλλά πλέον με έναν βαθμό διαφορά από τον Λορένθο.

Την τριάδα του πόντιουμ συμπλήρωσε ο Ντάνι Πεδρόσα με Honda. Ο ομόσταβλός του, Μαρκ Μάρκεθ, είχε έναν καταστροφικό αγώνα με την πτώση του στην στροφή 10 μόλις στον τρίτο γύρο και βλέπει τις ελπίδες του για τρίτο διαδοχικό τίτλο να μειώνονται αισθητά, αφού είναι στο -69 από τον πρωτοπόρο.

Ο επόμενος αγώνας, όγδοος της σεζόν, θα γίνει στο Άσεν της Ολλανδίας στις 27 Ιουνίου.

Αναλυτικά η κατάταξη:



Βαθμολογία αναβατών
1. Ρόσι 138
2. Λορένθο 137
3. Ιανόνε 94
4. Ντοβιτσιόζο 83
5. Μάρκεθ 69
6. Σμιθ 68

Πηγη....sportfm.gr
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραίος αγώνας κι ας κράτησε μόνο 3 γύρους....
ΥΑΜΑΗΑ (σαν σύνολο ομάδας, μοτό-οδηγοί) είναι ξεκάθαρα μπροστά αυτή την περίοδο.
Πολύ θετική η άνοδος της Suzuki, χρειαζόταν η παρουσία της επιτέλους στο Π.Πρ. Όταν βρουν και τα άλογα που λείπουν στο μοτέρ, θα ζήσουμε ωραίες στιγμές!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μανώλη ... στον αγώνα ....δεν μπορεί κάτι παίχτηκε με .................τα κορίτσια πιο πάνω και γι' αυτό είχαμε πτώση του Μαρκέθ !!
Πάντως εγώ πιστεύω χάσαμε έναν από τους πιο "δυνατούς" αγώνες όχι μόνο της χρονιά αλλά και πιο..... προηγούμενων ετών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μανώλη ... στον αγώνα ....δεν μπορεί κάτι παίχτηκε με .................τα κορίτσια πιο πάνω και γι' αυτό είχαμε πτώση του Μαρκέθ !!
Πάντως εγώ πιστεύω χάσαμε έναν από τους πιο "δυνατούς" αγώνες όχι μόνο της χρονιά αλλά και πιο..... προηγούμενων ετών.
Το Assen είναι κοντά. Στις 27/06...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Το Assen είναι κοντά. Στις 27/06...
Τι να το κάνεις... ο πιτσιρικάς έχασε το ενδιαφέρον για την πρωτιά. Θα πολεμήσει όμως για τον εγωισμό του. Είμαι σίγουρος... η HONDA τον εχει κλείσει σ' ένα δωμάτιο με ψυχολόγους.... είδομεν στο Assen !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
O Mαρκεθ δεν ξέχασε να οδηγεί...
Και ναι! είναι 22 χρονών και δεν είναι τέρας ωριμότητας. Όμως πήρε 2 παγκόσμια με μια Honda που ήταν "αλλού"!!! Καμιά σχέση με φέτος δηλαδή. Δέιτε που είναι το 2ο Honda σε κάθε αγώνα και μην πιάνεστε από την 3η θέση του Ντάνι χθες. Είχαν ήδη φύγει 2 αντίπαλοι που θα έβλεπε σίγουρα πλάτη ο Ντάνι ;)
Σίγουρα ο ΜΜ93 θέλει δουλειά στον τομέα της στρατηγικής στον αγώνα και φυσικά στον ψυχολογικό τομέα -όπως ήρθαν τα πράγματα-, κάτι που δεν είχε χρειαστεί ως τώρα, καβάλα σε μια Honda που πετούσε.
Τώρα αν επιμείνω ότι ο αγώνας παίχτηκε μέχρι τον τελευταίο γύρο θα συμφωνήσετε, ή θα χρειαστεί ανάλυση?
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Θα συμφωνήσουμε απόλυτα Πασχάλη...........

Παίδες, κατά την δική μου άποψη, τώρα αρχίζουν τα όμορφα, με τον Βάλε να έχει τον πρώτο λόγο. Ναί, έτσι πιστεύω και θα σας εξηγήσω το γιατί: Χθες ο Λορένθο έφυγε από την πρώτη σειρά, έστριψε πρώτος, οδήγησε έναν τέλειο αγώνα, δεν μπλέχτηκε σε καμία μάχη, είχε και την τύχη με το μέρος του, και όμως, παρόλα αυτά, ο Βάλε, που ξεκίνησε από την τρίτη σειρά, που είχε μάχες (με ότι αυτό σημαίνει σε χρόνο και λάστιχα) βρέθηκε να τον πιέζει και αν είχαμε ακόμη τρείς γύρους θα βλέπαμε εκτιμώ επανάληψη του 2009. Όλα αυτά ο Χόρχε τα ξέρει και σίγουρα δεν πρέπει να αισθάνεται πολύ σιγουριά δεδομένου πως δεν έχει κάτι να βελτιώσει, σε αντίθεση με τον Γιατρό που με μια μικρή βελτίωση στις κατατακτήριες (που θα τον εμπλέκει σε λιγότερες μάχες) θα τον φέρνει στην μάχη για την νίκη από πολύ νωρίτερα και πιο ξεκούραστα και για την μηχανή του και για τον ίδιο. Σκεφτείτε τί αγώνα θα βλέπαμε αν ο Βάλε ξεκινούσε από την δεύτερη και όχι από την την τρίτη σειρά της εκκίνησης.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα συμφωνήσουμε απόλυτα Πασχάλη...........

Παίδες, κατά την δική μου άποψη, τώρα αρχίζουν τα όμορφα, με τον Βάλε να έχει τον πρώτο λόγο. Ναί, έτσι πιστεύω και θα σας εξηγήσω το γιατί: Χθες ο Λορένθο έφυγε από την πρώτη σειρά, έστριψε πρώτος, οδήγησε έναν τέλειο αγώνα, δεν μπλέχτηκε σε καμία μάχη, είχε και την τύχη με το μέρος του, και όμως, παρόλα αυτά, ο Βάλε, που ξεκίνησε από την τρίτη σειρά, που είχε μάχες (με ότι αυτό σημαίνει σε χρόνο και λάστιχα) βρέθηκε να τον πιέζει και αν είχαμε ακόμη τρείς γύρους θα βλέπαμε εκτιμώ επανάληψη του 2009. Όλα αυτά ο Χόρχε τα ξέρει και σίγουρα δεν πρέπει να αισθάνεται πολύ σιγουριά δεδομένου πως δεν έχει κάτι να βελτιώσει, σε αντίθεση με τον Γιατρό που με μια μικρή βελτίωση στις κατατακτήριες (που θα τον εμπλέκει σε λιγότερες μάχες) θα τον φέρνει στην μάχη για την νίκη από πολύ νωρίτερα και πιο ξεκούραστα και για την μηχανή του και για τον ίδιο. Σκεφτείτε τί αγώνα θα βλέπαμε αν ο Βάλε ξεκινούσε από την δεύτερη και όχι από την την τρίτη σειρά της εκκίνησης.

Θοδωρής...
Και συμφωνούμε :p:p:p
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μήπως είστε.... "κρυφό"...........VALE !! VALE !! :hailbig::hailbig::hailbig:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μήπως είστε.... "κρυφό"...........VALE !! VALE !! :hailbig::hailbig::hailbig:
Φανερα Ροσσι...:cool:
Απλως το μηχανοκινητο σπορ δεν ειναι μπαλα και ο οπαδισμος , ενω υπαρχει, ειναι σε μικρο ποσοστο.
Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος και να κρινω με το χρονομετρο;)

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Για το "Ροσσικός" τώρα:

Ναι, όπως ήμουν και "Ντουχανικός" παλιότερα, όπως ήμουν και "Σεννικός" και "Βιλνεβικός" (Ζιλ φυσικά)..............και όπως είμαι με όποιον ζεί και αναπνέει για τα αθλήματα που μου αγαπώ.
Και όπως δεν ήμουν "Στοννερικός" ή "Χαντικός" ή με οποιονδήποτε διάττοντα αστέρα που περνάει σαν κομήτης από τα αθλήματα αυτά, παίρνει ένα-δυο πρωταθλήματα ελέω μηχανής ή αυτοκινήτου, και μετά πάει σπίτι του να αράξει πάνω στα μύρια που παστάλιασε.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Νομίζω είσαι λίγο άδικος.
Προσπάθησε να αγαπήσεις το άθλημα στο σύνολο του. Με όλους τους αθλητές μέσα, από τον πρώτο έως και τον τελευταίο.
Από τον μηχανικό έως τον παρατρεχαμενο που φέρνει μπουκαλάκι με νερο και τον οδηγό της νταλικας.
Βεβαίως να έχουμε έναν αγαπημένο οδηγό, δεν λέω....
Πλάκες και κάζο γουστάρω τρελά

αλλά να λες κομήτη τον Στονερ....
Και τον κάθε Στονερ
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομίζω είσαι λίγο άδικος.
Προσπάθησε να αγαπήσεις το άθλημα στο σύνολο του. Με όλους τους αθλητές μέσα, από τον πρώτο έως και τον τελευταίο.
Από τον μηχανικό έως τον παρατρεχαμενο που φέρνει μπουκαλάκι με νερο και τον οδηγό της νταλικας.
Βεβαίως να έχουμε έναν αγαπημένο οδηγό, δεν λέω....
Πλάκες και κάζο γουστάρω τρελά

αλλά να λες κομήτη τον Στονερ....
Και τον κάθε Στονερ

Nταξ , το "κομήτης' είναι λίγο υπερβολή..
Δεν κέρδισε 1-2 αγώνες, πρωταθλήματα πήρε. Αλλά έχει ένα δίκιο σ' αυτό που είπε ο Παναγιώτης.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Ο ορισμός του κομήτη: Λαμπρό ουράνιο σώμα που γίνεται ορατό για μικρό χρονικό διάστημα και μετά εξαφανίζεται.

Πού δεν συμφωνεί ο ορισμός με την παρουσία του Στόννερ; Πέρασε λαμπερά και σύντομα από τον κόσμο του MotoGP και "εξαφανίστηκε".

Όσο για τον σεβασμό στους πέριξ, έχουν απεριόριστο από μέρους μου μιας και γνωρίζω καλά και τις συνθήκες, και τα ωράρια και τις μετακινήσεις τους όλο τον χρόνο για δοκιμές - εξέλιξη - αγώνες, και την πίεση κάτω από την οποία δουλεύουν. Μην μου "χρεώνεις" κάτι που ούτε είπα, ούτε νομίζω άφησα να εννοηθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο ορισμός του κομήτη: Λαμπρό ουράνιο σώμα που γίνεται ορατό για μικρό χρονικό διάστημα και μετά εξαφανίζεται.




ακριβεστατος!!!!!!!
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Ο Μάρκες θα είναι ρυθμιστής, αν και ακόμα ξεγραμμένος δεν είναι ...:).

Ο Γιατρός πρέπει να βρει κάτι παραπάνω, ειδικά στις κατατακτήριες, και αυτές είναι μέρος του παχνιδιού, πάντα ξεκινάει την Παρασκευή με 0,5 πίσω από τους άλλους διεκδικητές.

Και μην ξεχνάτε το Assen είναι Σάββατο.... ;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ο ορισμός του κομήτη: Λαμπρό ουράνιο σώμα που γίνεται ορατό για μικρό χρονικό διάστημα και μετά εξαφανίζεται.

Πού δεν συμφωνεί ο ορισμός με την παρουσία του Στόννερ; Πέρασε λαμπερά και σύντομα από τον κόσμο του MotoGP και "εξαφανίστηκε".

Όσο για τον σεβασμό στους πέριξ, έχουν απεριόριστο από μέρους μου μιας και γνωρίζω καλά και τις συνθήκες, και τα ωράρια και τις μετακινήσεις τους όλο τον χρόνο για δοκιμές - εξέλιξη - αγώνες, και την πίεση κάτω από την οποία δουλεύουν. Μην μου "χρεώνεις" κάτι που ούτε είπα, ούτε νομίζω άφησα να εννοηθεί.
:friendship:
 
Top Bottom