Καλοκαιρινή Κρητική απόβαση 15-18/07/23

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Στις ημερομηνίες ανάμεσα σε 01και 20 Ιουλίου υπάρχει ισχυρή πιθανότητα να εκδράμουμε προς τα μέρη σας για καλοκαιρινό adventure tour στην Ηπειρωτική Ελλάδα που θα συνδυάζει άσφαλτο και χώμα.

Σκεφτόμαστε για τετραήμερο, με τρεις διανυκτερεύσεις σε σκηνές (έχω αρχίσει ήδη να μελετώ το σχετικό νήμα με τα camping points) και γενικά η βόλτα μας θα είναι low budget χωρίς πολλά πολλά. Στο επίκεντρο θα είναι να οδηγήσουμε πολύ, να στρίψουμε, να μπούμε σε δασικούς δρόμους, να χορτάσουμε εικόνες, μέρη με πράσινο, ποτάμια, λίμνες και χωριουδάκια.

Η διαδρομή που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε χονδρικά είναι ίσα πάνω, δηλαδή από ορεινή Ναυπακτία προς Καρπενήσι, Άγραφα, Τζουμέρκα, Μπάρος κλπ.

Προς το παρόν είμαστε δύο που το σχεδιάζουμε αλλά ενδέχεται να έχουμε και άλλες συμμετοχές όταν θα έχουμε οριστικοποιημένες ημερομηνίες και συγκεκριμένο πλάνο. Εξυπακούεται ότι εάν κάποιο παιδί επιθυμεί να ακολουθήσει είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος. Επίσης, εάν προγραμματίζεται από το φόρουμ κάποια βόλτα εκείνο το διάστημα θα μπορούσαμε να το συνδυάσουμε και να συνταξιδέψουμε.

Κάντε παρακαλώ τον κόπο, εσείς που έχετε φάε αυτά τα μέρη με το κουτάλι, να μας καθοδηγήσετε σχετικά με το πως πρέπει κινηθούμε και πως να κατανείμουμε τον χρόνο μας.
Θα θέλαμε δηλαδή ένα μπούσουλα του τύπου, πρώτη μέρα βγαίνει από εδώ μέχρι εδώ (πχ Πειραιάς-Καρπενήσι), δεύτερη μέρα μέχρι εδώ κλπ. Επίσης θα ήταν επιθυμητό να είχαμε έτοιμες τσεκαρισμένες διαδρομές να τις καρφώσουμε αυτούσιες στο πρόγραμμα (πχ μια εκδρομή που έχετε κάνει και υπάρχουν έτοιμα gpx αρχεία). Γενικά να μας δώσετε όσο το δυνατόν μασημένη τροφή.

Για αντάλλαγμα θα σας φέρουμε ρακές και θα σας μάθουμε τα περίφημα raki points.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Ρίξτε και μια ματιά στην ενότητα, θα βρείτε και διαδρομές που το καλοκαίρι είναι εύκολες και σημεία κατασκηνωσης
 

mantras

Μέλος
Όνομα
GIANNIS
Μοτό
TENERE600/82-660/91-660/08 KTM EXC 525
Στις ημερομηνίες ανάμεσα σε 01και 20 Ιουλίου υπάρχει ισχυρή πιθανότητα να εκδράμουμε προς τα μέρη σας για καλοκαιρινό adventure tour στην Ηπειρωτική Ελλάδα που θα συνδυάζει άσφαλτο και χώμα.

Σκεφτόμαστε για τετραήμερο, με τρεις διανυκτερεύσεις σε σκηνές (έχω αρχίσει ήδη να μελετώ το σχετικό νήμα με τα camping points) και γενικά η βόλτα μας θα είναι low budget χωρίς πολλά πολλά. Στο επίκεντρο θα είναι να οδηγήσουμε πολύ, να στρίψουμε, να μπούμε σε δασικούς δρόμους, να χορτάσουμε εικόνες, μέρη με πράσινο, ποτάμια, λίμνες και χωριουδάκια.

Η διαδρομή που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε χονδρικά είναι ίσα πάνω, δηλαδή από ορεινή Ναυπακτία προς Καρπενήσι, Άγραφα, Τζουμέρκα, Μπάρος κλπ.

Προς το παρόν είμαστε δύο που το σχεδιάζουμε αλλά ενδέχεται να έχουμε και άλλες συμμετοχές όταν θα έχουμε οριστικοποιημένες ημερομηνίες και συγκεκριμένο πλάνο. Εξυπακούεται ότι εάν κάποιο παιδί επιθυμεί να ακολουθήσει είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος. Επίσης, εάν προγραμματίζεται από το φόρουμ κάποια βόλτα εκείνο το διάστημα θα μπορούσαμε να το συνδυάσουμε και να συνταξιδέψουμε.

Κάντε παρακαλώ τον κόπο, εσείς που έχετε φάε αυτά τα μέρη με το κουτάλι, να μας καθοδηγήσετε σχετικά με το πως πρέπει κινηθούμε και πως να κατανείμουμε τον χρόνο μας.
Θα θέλαμε δηλαδή ένα μπούσουλα του τύπου, πρώτη μέρα βγαίνει από εδώ μέχρι εδώ (πχ Πειραιάς-Καρπενήσι), δεύτερη μέρα μέχρι εδώ κλπ. Επίσης θα ήταν επιθυμητό να είχαμε έτοιμες τσεκαρισμένες διαδρομές να τις καρφώσουμε αυτούσιες στο πρόγραμμα (πχ μια εκδρομή που έχετε κάνει και υπάρχουν έτοιμα gpx αρχεία). Γενικά να μας δώσετε όσο το δυνατόν μασημένη τροφή.

Για αντάλλαγμα θα σας φέρουμε ρακές και θα σας μάθουμε τα περίφημα raki points.
Άκρως ενδιαφέρουσα και γαργαλιστική η σκέψη σας, ελπίζω να ταιριάξουν οι ημερομηνίες και να έρθει και η παρέα από Ρεθύμνο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Άκρως ενδιαφέρουσα και γαργαλιστική η σκέψη σας, ελπίζω να ταιριάξουν οι ημερομηνίες και να έρθει και η παρέα από Ρεθύμνο
Γιάννη μακάρι! Μόλις έχουμε ημερομηνίες θα σας ενημερώσουμε.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα χαρούμε να σας δούμε στην περιοχή μας!
Εάν κριθεί απαραίτητο μπορούμε να φτιάξουμε και tsipouro point... :secret:
Με το καλό!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το τέλος της τέταρτης μέρας θα είναι επιστροφή στον Πειραιά να υποθέσω;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
1η μέρα Πειραιάς - Λίμνη Πλαστήρα μέσω ονοφαδικης διαδρομής.

2η μέρα Πλαστήρα - Λίμνη Αώου μέσω Ελάτης + αυχένας Μπαρου + Ανήλιο, Χαλίκι, η πιο γραφική διαδρομή της χώρας.

3η Λίμνη Αώου - Βωβούσα Μέσω Βάλια Κάλντα

4η Μέρα Βωβούσα - σημείο θέασης Φαράγγι Βίκου θέση Μπελοη, καφέ/φαγητο Τσεπέλοβο και επιστροφή από Δυτική Ελλάδα.

Όλες οι διανυκτερεύσεις είναι σε σκηνή, Βωβούσα αν θετε έχει δωμάτιο να κάνετε και ένα μπάνιο.

Έχω και τα gpx, στα στέλνω αν θες.

Έχω και άλλο πρόγραμμα στο μυαλό μου αλλά είναι λίγο πιο hardcore (κοκκαλια, Νιαλα κτλ)

Υγ. Ζηλεύω.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Γιωργο κατι αντίστοιχο σχεδιάζουμε για το Σεπτέμβρη...

Οι διαδρομές είναι από ΤΕΤ Greece και έχουμε Πειραιά - Ψαραδες(Πρέσπες) σε 4-5 ημέρες

Επιστροφή... τα μηχανάκια σε μεταφορική από Θεσαλονικη και μεις Ryanair για Κρητη...
Αν θες σου στελνω gpx....
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
1η μέρα Πειραιάς - Λίμνη Πλαστήρα μέσω ονοφαδικης διαδρομής.

2η μέρα Πλαστήρα - Λίμνη Αώου μέσω Ελάτης + αυχένας Μπαρου + Ανήλιο, Χαλίκι, η πιο γραφική διαδρομή της χώρας.

3η Λίμνη Αώου - Βωβούσα Μέσω Βάλια Κάλντα

4η Μέρα Βωβούσα - σημείο θέασης Φαράγγι Βίκου θέση Μπελοη, καφέ/φαγητο Τσεπέλοβο και επιστροφή από Δυτική Ελλάδα.

Όλες οι διανυκτερεύσεις είναι σε σκηνή, Βωβούσα αν θετε έχει δωμάτιο να κάνετε και ένα μπάνιο.

Έχω και τα gpx, στα στέλνω αν θες.

Έχω και άλλο πρόγραμμα στο μυαλό μου αλλά είναι λίγο πιο hardcore (κοκκαλια, Νιαλα κτλ)

Υγ. Ζηλεύω.
Ακριβώς αυτό ήθελα!!!

Στείλε και τα gpx, θα βοηθήσουν σίγουρα (να μη σου πω θα τα κάνουμε αυτούσια :p)

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη, το μελετάω και εάν χρειαστεί επανέρχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Θα χαρούμε να σας δούμε στην περιοχή μας!
Εάν κριθεί απαραίτητο μπορούμε να φτιάξουμε και tsipouro point... :secret:
Με το καλό!
Θάνο εσύ νομίζω έχεις έδρα την Ελάτη? Μεγάλο κίνητρο το tsipouro point :cool:, δεν το χάνουμε με τίποτα!
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Γιωργο κατι αντίστοιχο σχεδιάζουμε για το Σεπτέμβρη...

Οι διαδρομές είναι από ΤΕΤ Greece και έχουμε Πειραιά - Ψαραδες(Πρέσπες) σε 4-5 ημέρες

Επιστροφή... τα μηχανάκια σε μεταφορική από Θεσαλονικη και μεις Ryanair για Κρητη...
Αν θες σου στελνω gpx....
Στέλιο πρώτη μας επιδίωξη είναι ο Ιούλης αλλά δυστυχώς δεν είναι 100% σίγουρο. Στα υπόψη λοιπόν και η πρότασή σου για Σεπτέμβρη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
καλέ παλικάρι, ανέβασέ τα σε ένα post διαδρομών να τα έχουμε και οι υπόλοιπες
Εντάξει καρδούλα μου :inlove:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
1η μέρα Πειραιάς - Λίμνη Πλαστήρα μέσω ονοφαδικης διαδρομής.

2η μέρα Πλαστήρα - Λίμνη Αώου μέσω Ελάτης + αυχένας Μπαρου + Ανήλιο, Χαλίκι, η πιο γραφική διαδρομή της χώρας.

3η Λίμνη Αώου - Βωβούσα Μέσω Βάλια Κάλντα

4η Μέρα Βωβούσα - σημείο θέασης Φαράγγι Βίκου θέση Μπελοη, καφέ/φαγητο Τσεπέλοβο και επιστροφή από Δυτική Ελλάδα.

Όλες οι διανυκτερεύσεις είναι σε σκηνή, Βωβούσα αν θετε έχει δωμάτιο να κάνετε και ένα μπάνιο.

Έχω και τα gpx, στα στέλνω αν θες.

Έχω και άλλο πρόγραμμα στο μυαλό μου αλλά είναι λίγο πιο hardcore (κοκκαλια, Νιαλα κτλ)

Υγ. Ζηλεύω.

Κρατάω σημειώσεις, αν και θα γίνει χειμώνα λίγο πριν τα χιόνια. Θα ζητήσω και το έξτρα με την Νιαλα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω και άλλο πρόγραμμα στο μυαλό μου αλλά είναι λίγο πιο hardcore (κοκκαλια, Νιαλα κτλ)

Υγ. Ζηλεύω.
Ετοιμάσου τον Σεπτέμβρη για πέρασμα 10 χωμάτινων πάσων... :secret:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ετοιμάσου τον Σεπτέμβρη για πέρασμα 10 χωμάτινων πάσων... :secret:
Θα έρθω με το ηλεκτρικό
 
Top Bottom