Καρπενησι onroad 10-11/11/2018

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
μια ακομα βολτα ειναι στα σκαρια, μετα απο συζητηση που καναμε με τον @Jeronimo και με τους φιλους απο θεσσαλια με τους οποιους ειχαμε φτιαξει εκεινο το υπεροχο 2ημερακι στο πηλιο την ανοιξη.

αυτη την φορα θα κινηθουμε πιο κεντρικα, στα μαγευτικα βουνα γυρω απο το Καρπενησι με τα υπεροχα τοπια και τα ωραια στροφιλικια.
η βολτα ειναι 100% ασφαλτινη
δηλωνω εξ αρχης οτι η βολτα ειναι παρε'ι'στικη και ο καθενας ειναι υπευθυνος για την διαμονη του. αλλωστε το Καρπενησι εχει απειρες επιλογες, απο το 5αστερο Montana με σπα και τζακουζι για τους μελατους καργιολιδες, μεχρι καμπινγκ για τους σκληρους καργιολιδες ;)

Σαββατο στις 9:00, σημειο συναντησης και εναρξης η Καρδιτσα. το πρωτο σημειο της διαδρομης ειναι ενα καφε πανω στον δρομο, και οποιος θελει πινει εναν καφε εκει. σε εκεινο το σημειο υπαρχει και Shell ακριβως απεναντι για οσους θελουν ανεφοδιασμο.
μετα απο 20 λεπτα, περναμε απο το χωριο Καναλια, με το μπαλκονι που δινει απλετη θεα στον καμπο για φωτογραφιες.
2 ωρες μετα αραζουμε για ανετο καφε στην γεφυρα Κορακου, διπλα στον Αχελωο και κατω απο τα πλατανια. περναμε απο Μουζακι, Δρακοτρυπα, Αστροχωρι και κατεβαινουμε προς Σκουληκαρια, Χαλκιοπουλο με απαραιτητη σταση πανω στην γεφυρα Ταταρνας στην λιμνη των κρεμαστων για φωτογραφιες. απο εκει Σκαμνια, Κερασοχωρι και φτασαμε Καρπενησι μετα απο πολυ στροφιλικι για φαγητο, ποτακι-α και διανυκτερευση.
στο Καρπενησι (και λιγο παραεξω, καμμια 10αρια χλμ) υπαρχουν πολλες ταβερνες για φαγητο. Λιγοι νοματαιοι θα ειμαστε, οποτε, ειτε κανονιζουμε ολοι μαζι επι τοπου, ειτε ο καθενας τρωει και πιτογυρα στο ξενοδοχειο που λεει ο λογος.
η διαδρομη ειναι μολις 253 χλμ, αρα λογικα δεν θα χρειαστει κανεις μας καυσιμο μεχρι το Καρπενησι. μεσα στο Καρπενησι υπαρχουν 2-3 πρατηρια για ανεφοδιασμο. καλο θα ηταν να γεμισουμε απο το Σαββατο, για να μην ψαχνουμε Κυριακη πρωι τους βενζιναδες και την πατησουμε.

προτεινομενη διαδρομη Σαββατου Карти Google

την Κυριακη κανουμε ντου στους μπουφεδες των ξενοδοχειων, και φευγουμε απο Καρπενησι φουλαρισμενοι κατα τις 9 (αναλογα με το ποσα ποτακια ηπιαμε την προηγουμενη ;) ) και κατεβαινουμε προς Ανιαδα και Κρικελο. κινουμαστε περιμετρικα της λιμνης Ευηνου προς Αμπελακιωτισσα και Ανω Χωρα και απο εκει προς λιμνη Μορνου. αναλογα με τα κεφια, μπορουμε να κανουμε μια μικρη παρακαμψη για καφε στην πλατεια του Λιδορικιου. εκει εχουμε 2 εναλλακτικες. ειτε στριβουμε δεξια για Λιδορικι ειτε αριστερα προς Καλιο. αυτο το αποφασιζουμε επι τοπου. προς Λιδορικι πηγαμε περισυ με τον advonride και ξερουμε οτι εχει καφε και φαγητο. προς καλιο δεν εχει κατι, αλλα μπορουμε να συνεχισουμε και να σταματησουμε στο καταφυγιο Οιτης που ειναι στον δρομο μας προς Παυλιανη. η "επισημη" διαδρομη κλεινει μπαινοντας στο κατεβασμα του Μπραλου. απο εκει βγαινουμε εθνικη και ο καθενας παιρνει τον δρομο της επιστροφης, ειτε βορεια ειτε νοτια.
κατοπιν ωριμου σκεψεως, το κομματι απο Μορνο μεχρι Λαμια ακυρωνεται, για διευκολυνση των παιδιων απο νοτια στην επιστροφη. απο Μορνο λοιπον κατεβαινουμε Γαλαξιδι για καφε και στη συνεχεια οι δρομοι μας χωριζουν ;)
η διαδρομη της Κυριακης ειναι μολις 193 χλμ, αρα και παλι, μεχρι το Γαλαξιδι κανεις μας δεν θα χρειαστει ανεφοδιασμο.

προτεινομενη διαδρομη Κυριακης Карти Google

οσοι πιστοι, καντε τις αιτησεις απομακρυνσης απο την συζυγικη στεγη, κανονιστε τις δουλειες σας και σας περιμενουμε ;)

μετα απο ενημερωση, η διαδρομη περιλαμβανει 3-4 χιλιομετρα καλοπατημενου χωματινου δρομου που δεν εχει στρωθει ακομα με ασφαλτο. τιποτα που να μπορει να μας κολωσει φυσικα, ειμαστε adve αφου :):):)

SOS: αλλαξα το σημειο συναντησης-εκκινησης του Σαββατου, ωστε να μην καθομαστε στην μεση του δρομου, και διορθωθηκε η διαδρομη της Κυριακης

SOS 2: στο Καρπενησι ο καιρος δεν αστειευεται. τελευταια φορα που πηγα (ηταν μεσα οκτωβρη), στις 8 το πρωι ειχε 3 βαθμους και ομιχλη (μετα εννοειται οτι ανεβηκε αισθητα η θερμοκρασια και βγηκε ηλιος), οποτε καντε τα κουμαντα σας για γαντια, φουλαρια, ισοθερμικα κλπ ;)


μερικα δειγματα απο την τελευταια επισκεψη μου στην περιοχη, για οσους δεν εχει τυχει να βρεθουν προς τα εκει ;)

https://photos.app.goo.gl/3cPyV5NAw3PUb2DA7
https://photos.app.goo.gl/2AQ4JMGtccCzoTnt5
https://photos.app.goo.gl/3ALCS2tZGXZb57BMA
https://photos.app.goo.gl/ywG7ueeKiM3VpggD8
 
Τελευταία επεξεργασία:

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
16/11 θα κατέβω στο χωριό για τις ελιές ρε γμτ. Θα προσπαθήσω όμως να το χωρέσω, παιδιά. Η Ευρυτανία είναι μαγευτική και κάθε βόλτα εκεί είναι πάντα ελκυστική.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
σούπερ βόλτα, σούπερ μέρη!!!! αν σας κάτσει και ο καιρός θα είναι τέλεια όλα!!! (κι αν δε σας κάτσει, πάλι ωραία θα είναι)

εγώ δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ακολουθήσω, αλλά κλασσικά, θα σας απολαύσω ιντερνετικα :)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εχω ελευθερο ΣΚ αυτες τις ημερομηνιες...και δηλωνω οτι θα ερθω. Μικρη επιφυλαξη με την δουλεια μην ειμαι εξω πουθενα.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Εχω ελευθερο ΣΚ αυτες τις ημερομηνιες...και δηλωνω οτι θα ερθω. Μικρη επιφυλαξη με την δουλεια μην ειμαι εξω πουθενα.
Δεν ξέρω τι θα κάνεις, κανόνισε από τώρα να μην είσαι έξω...
Θα πάρω στο αεροδρόμιο για βόμβα

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Εγώ σας θέλω, εσείς με θέλετε?
Εσύ μετράς ήδη μια απουσία από το 4ημερο...
Μια ακόμα και κοβεσαι

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Bump

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μην ξεχάσετε να μου το πείτε και ψαχνομαστε τελευταία στιγμή...

Jeronimo, kariolis και achalatsis είναι μέσα κατά 99%.
Απλά το αναφέρω για να σας μπριζωσω

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ωραία κ βολική για τους νότιους η διαδρομή της Κυριακής... :hungry:
 
Top Bottom