Κατασκευή βοηθητικής βάσης Πίνακα Οργάνων F800GS

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καιρο στο μυαλο μου ειχα κατα νου,να αλλαξω τη θεση στο 12V πριζακι και στο βολτομετρο που εχω στο GS.Τα ειχα τοποθετησει αρχικα κατω ακριβως απο το κλειδι της μιζας(που βρισκεται στο ψευτοτεποζιτο ας πουμε) εμπρος απο τη σελα.Αλλά δεν εξυπηρετουσε εκει το 12V πριζακι ενω με τα καλωδια και το λιγοστο υψος κατω απο αυτο το καπακι ειχα και χωροταξικο θεμα και δεν κουμπωνε καλα.Επιβαλλοταν λοιπον αλλαγη πλευσης στο σχεδιο.

Ιδανικη θεση ορατη στο ματι και λειτουργικη ειναι διπλα στον πινακα οργανων.
Λυση ετοιμη υπηρχε απο την Touratech αλλά 50κατι € μού εδειχναν πολλα για ενα κομματι μεταλλο...και δεν προχωρησα.Ασε που και να το αγοραζα αυτο,παλι ηθελα κοψε ραψε για να βολεψω 12V πριζακι και βολτομετρο οπότε ακυρο. Αλλη μια λυση ηρθε απο την Αμερικα και το "αδερφο" advrider.com οπου καποιος εφτιαχνε βασεις και μαλιστα σε καλο κοστος αλλά...συν το κοστος των μεταφορικων 45$ ξεπερνουσαμε τα 65$...ασυμφορο λοιπον.Προσεξτε κατι εδω-για να δειτε και τη διαφορα ορισμενων επαγγελματιων σε σχεση με αλλους...Ο ανθρωπος προτεινε για να μειωσω το μεγαλο κοστος των μεταφορικων,να μου πακεταρει στην ιδια τιμη δυο βασεις οργανων,να πουλησω τη μια εγω και να βγει λογικο το κοστος της μεταφορας,μειωνοντας το δικο μου κοστος συνολικα.Ουτε τον ξερω ουτε με ξερει...αλλά φερθηκε σαν σωστος επαγγελματιας και μαλιστα χωρις να του ζητησω τιποτα!!!Παμε παρακατω...

Εφοσον δεν παιζει ετοιμη λυση,τι αλλο παιζει;Φιλος καλος κοντοσυχωριανος προσφερθηκε να κατασκευασει τη βαση αλλά για να γινει σωστα η δουλεια θα επρεπε-και σωστα-να ειναι το GS εκει...που χρονος για τετοια κατασταση οπότε ο μονοδρομος ηταν πλεον η DIY λυση.

Παμε λοιπον πασετο μολυβι και χαρτι και μονος μου...

Ξηλωμα το εμπρος και τα οργανα και παμε...με προσεκτικες μετρησεις και πατεντες εφτιαξα με λεπτομερεια και ακριβεια-τοση οση χρειαζομαι-αυτο που ηθελα για να προχωρησει το project...σε κλιμακα 1:1 τη μακετα


Και για να αποφυγω και τα τσικ-τσακ μεταλου με πλαστικο(θενκς Γιαννη για την ενημερωση...yns εγγυηση :) ) σκεφτηκα η κατασκευη να γινει με plexiglass.Και πιο ευκαμπτο για ανοχες και πιο ελαφρυ και ανθεκτικο συν τοις αλλοις.
Οπότε παμε να βρουμε καποιον να μας το βρει κ να το φτιαξει...Τι διαλο απλο ειναι αφου θα εχει τυφλοσουρτι με τη μακετα μου...Ναι καλα...άλλα του ζητησα άλλα εφτιαξε!!!
Αυτα ομως τα διαβασες εδω και καθε εμποδιο για καλο βεβαια...παμε παρακατω. Ειπαμε καποιοι επαγγελματιες διαφερουν...δεν πειραζει δεν χανουμε εμεις εν τελει :)

Τραβαω ροτα λοιπον,παιρνω τη βαση που εχω στα χερια μου και εστω με λαθος μετρα θα τη διορθωσω μονος...

Επειδη το πλεξιγκλας μού φαινοταν αρκετα γυαλιστερο και χτυπαει στο ματι,ηθελα κατι πιο διακριτικο και κατεφυγα στην λυση να το επενδυσω με ενα ωραιοτατο ματ carbon αυτοκολλητο που εχω απο αλλη φορα και χρειαστηκε παλι...Τοποθετω και τα οργανακια με σιλικονη για στεγανοτητα και σταθεροτητα στο πισω μερος και βουαλα


Σ'ολα αυτα τα DIY απολαμβανω τη στιγμη...εργαλεια χαλαρα και για παρτη μου...τη βρισκω.Νταξει επιστημονας δεν ειμαι αλλα οσο πιανουν τα χερια το παλευουμε...ετσι για το γουστο μας :)


Μονταρισμα στο 800αρι και να μια πρωτη ματια πως δειχνει...

δεν το βλεπεις ειπες;Ναι..μα ναι αυτο ηθελα...να ειναι διακριτικο και οχι παραταιρο...να μην δειχνει ξενο σωμα.Κατι που στην touratech με χαλαγε,το μεγεθος δηλαδη εκει ειναι πολυ μεγαλυτερο και δεν μου αρεσε ιδιαιτερα...
Να και μια φωτο με περισσοτερο φως,πιο καθαρη εικονα

Τσεκ ειχα κανει πριν μονταρω βιδες και ψιψιψινια για να μην εχουμε καμμια μανούρα και παμε για τελικο τεστ...

Nice...για μενα τουλαχιστο πετυχε το γλυκο...


Με κοστος 15€ και καποιες στιγμες προσωπικης δουλειας,με ενα σχεδιο για μακετα και λιγη σκεψη...ειμαστε ετοιμοι.Και γουσταρω.Και επεσε ομορφα στο οπτικο πεδιο ενω και η πριζουλα ειναι διπλα στη βαση για το GPS που εχω εκει και δεν θα κρεμονται πλεον καλωδια,ακομα πιο ομορφα λοιπον.

Μενει να δω και στο δρομο αν ακουγεται καποιος τριγμος,αν και σε μια κοντινη που το δοκιμασα δεν ακουσα κατι(αν ακουγεται τιποτα εχω λυση...αλλά ισως να μην χρειασθει) και ειμαστε οκ.

Αυτα,γιατι ειπαμε...φτιαχνουμε κατι αλλά δεν ειμαστε μοναχοφαηδες.οσο μπορουμε δινουμε ιδεες και ορεξη για δουλεια και σε άλλους φιλους. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μπράβο Κωστή, πολύ όμορφο! Εγώ είχα της Touratech στο 800 και με είχε βολέψει πολύ. Μένει να σκανάρεις το σχέδιο λοιπόν.... ;)

Στάλθηκε από το SM-P605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωραίος Κωστή. :ok:

Προσωπική ενασχόληση με την μοτοσυκλέτα μας = Αξία Ανεκτίμητη !!! ;)
Αυτο ακριβως Κωστα...ανεκτιμητο οντως.Να κατσεις και μονο διπλα της και να ασχολεισαι μαζι της...τι να λεμε τωρα.Οσο μικρο η μεγαλο κι αν ειναι αυτο που κανεις,ειναι κατι που σε φερνει πιο κοντα στη μοτοσυκλετα :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπράβο Κωστή, πολύ όμορφο! Εγώ είχα της Touratech στο 800 και με είχε βολέψει πολύ. Μένει να σκανάρεις το σχέδιο λοιπόν.... ;)
Για της touratech λες να σκαναρω ή αυτο που εφτιαξα;...Αυτο υπαρχει και αν καποιος το θελει ευχαριστως να το στειλω να το φτιαξει κι αλλος.Ειπαμε η ισχυς εν τη ενωσει...:)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Για της touratech λες να σκαναρω ή αυτο που εφτιαξα;...Αυτο υπαρχει και αν καποιος το θελει ευχαριστως να το στειλω να το φτιαξει κι αλλος.Ειπαμε η ισχυς εν τη ενωσει...:)
Ωραίος! Για το δικό σου έλεγα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μπραβο για την κατασκευη και για το πρακτικο αποτελεσμα!:friendship:

Αλλα...
...Ρε συ το βολτομετρο δεν ειναι λιγο στραβο? Ποναει ματι ετσι! (εκτος και αν ξεγελαει η φωτογραφια)
Εμ χμμμμμ ...και το πριζακι νομιζω ηθελε λιιιγο πιο αριστερα?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...Ρε συ το βολτομετρο δεν ειναι λιγο στραβο? Ποναει ματι ετσι! (εκτος και αν ξεγελαει η φωτογραφια)
Εμ χμμμμμ ...και το πριζακι νομιζω ηθελε λιιιγο πιο αριστερα?
Ξεγελαει ελαφρως η φωτο αλλά οντως εχει μια ελαφρα κλιση,οχι απο λαθος ομως.Το ηθελα συμμετρικο με το ψηφιακο οργανο στα δεξια απο τα οργανα "ρολογια",ναι ειναι ελαφρως λοξο οσο ομως και το ψηφιακο απεναντι(λογοι συμμετριας στο ματι).Το 12Vολτο επειδη το χρησιμοποιω αρκετα δεν ηθελα να ειναι πιο περα με το φοβο ραγισματος βασης απο το τραβηγμα βαλε-βγαλε...το σχεδιασα δηλαδη ακριβωωως οσο κοντα ωστε να μην ενοχλειται απο το ταχυμετρο...Δεν με ενοχλουν εκει Κωστη,βεβαια καθε κριτικη δεκτη και αποδεκτη :)
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Μπραβο βρε θηριο ωραιο αποτελεσμα!!!!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Πολύ καλό αποτέλεσμα..συγχαρητήρια...

Το αυτοκόλλητο τι είναι..? θα κρατήσει με το ήλιο, το έχεις ξαναχρησιμοποιήσει ...ρωτάω γιατί θέλω να βάλω και γω κάπου στη μοτό...?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πολύ καλό αποτέλεσμα..συγχαρητήρια...

Το αυτοκόλλητο τι είναι..? θα κρατήσει με το ήλιο, το έχεις ξαναχρησιμοποιήσει ...ρωτάω γιατί θέλω να βάλω και γω κάπου στη μοτό...?
Βινυλ αυτοκολλητο carbon...προχωρα αφοβα...οπου εχω τοποθετησει ειναι μια χαρα...αν δεις κ στα καλαμια εμπρος εχω ιδια ποιοτητα σε μαυρο ματ
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Kαλημερα!Σε αναζητηση αυτης της πλακας οργανων ειδα οτι εχει 50 ευρω κ δν ειμαστε για τετοια ποσα. Θα μπορουσα να εχω την ετοιμη μακετα εφοσον και αν υπαρχει ακομα; Βρισκομαι Πατρα κ γω.
 
Top Bottom