Καύκασος 2014

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
εδώ μέχρι την Αρμενία. Καλύτερα σημεία εδώ το βόρειο κομμάτι της Αρμενίας όπως μπαίνεις από τη Γεωργία με βουνά και ωραία μοναστήρια, επίσης το Novarank και το Geghard. Το Αζερμπαϊτζάν το πιο αδιάφορο από άποψη σκηνικού, αν και από εκεί που μπήκα βλέπεις πολλά μικρά χωριά στα βουνά πριν τη χλιδή του Μπακού και έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
εδώ τι γίνεται: το google νομίζει πως τα σύνορα στο Vale-Posof δεν λειτουργούν και ότι λειτουργούν τα άλλα για τα οποία πας από Ninotsmida. Αυτό ισχύει ανάποδα και το έμαθα με κόπο, αφού πήγα σε αυτό το σταθμό (όπου με έστειλε ένας ενθουσιώδης και σίγουρος για τα λεγόμενά του Αρμένιος!) και ένας φύλακας μου είπε ότι τον φτιάχνουν και θα ανοίξει σε 2 μήνες περίπου.
κατά τα λοιπά, το Γιερεβάν μου άρεσε πολύ, η διαδρομή Gyumri- Akhaltsikhe απρόσμενα όμορφη (στην αρχή λιβάδια, μετά βουνά με ποτάμια).
Σημείωση: η διαδρομή έγινε με κλασικούς(!) χάρτες και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, αλλά μέσα στο Γιερεβάν βρέθηκα καμιά 10 χλμ μακριά από εκεί που νόμιζα:confused:- με συλλογισμό βέβαια του τύπου άσε δε ρωτάω ξέρω που είμαι και τέτοια έξυπνα;)! τελικά με έσωσε ένας Αρμένιος με σαφέστατες οδηγίες.
 
Reactions: yns

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
και η επιστροφή. Τα βουνά γύρω από το Ardahan πανέμορφα και πρέπει να είναι γνωστό σημείο για τους γείτονες μοτοσυκλετιστές διότι είδα αμέτρητους, παρόλο που έβρεχε.
Στην Πόλη η κίνηση ήταν κάτι το απερίγραπτο (και με βροχή) (με πήρε από το ..χέρι ένας Τούρκος τύπος με ένα μηχανάκι και με έβαλε στη ΛΕΑ όπου και προσπεράσαμε 125.000 αυτοκίνητα, αλλιώς θα ήμουν ακόμη εκεί!) Ενθουσιάστηκε που μου έδειξε το κόλπο κιόλας! Αλλά βέβαια επίσης απερίγραπτη είναι και η αίσθηση να περνάς τις γέφυρες της Πόλης με τη μηχανή.
Κόστος συνολικά €1100-1200, εκτός κι αν υπολογίσεις και το επόμενο σέρβις, που ήρθε γρήγορα-γρήγορα!.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Τι ταξιδαρα ηταν αυτη????!!!!!!!!!
Σε ευχαριστω πολυ για την παρουσιαση,δινεις τροφη για ονειρα και σου ευχομαι συντομα το επομενο...!!!!
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Τι ταξιδαρα ηταν αυτη????!!!!!!!!!
Σε ευχαριστω πολυ για την παρουσιαση,δινεις τροφη για ονειρα και σου ευχομαι συντομα το επομενο...!!!!
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη, να είμαστε καλά και να πηγαίνουμε όλο και μακρύτερα!
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Για το Αζερμπαϊτζάν σου έκανε κάποιος πρόσκληση ή όχι;
Όχι, αλλά έκλεισα ξενοδοχείο και μου έστειλαν μια επιβεβαίωση της κράτησης με σφραγίδες (ήξεραν τι να στείλουν) και πήγα αυτό στην πρεσβεία για τη βίζα. Τελικά οι ημερομηνίες που πήγα σε αυτό το ξενοδοχείο άλλαξαν αλλά η βίζα είχε βγει οπότε δεν υπήρξε θέμα.
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Ωραίος ρε φίλε του δωσες και κατάλαβε.Να σαι καλά και με το καλό το επόμενο...Αν βρεις χρόνο γράψε λίγες πληροφορίες ως προς το γραφειοκρατικό κομμάτι στην είσοδο των συνόρων αυτών των χωρών.Χρειάστηκε πολύπτυχο ΕΛΠΑ;
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ωραίος ρε φίλε του δωσες και κατάλαβε.Να σαι καλά και με το καλό το επόμενο...Αν βρεις χρόνο γράψε λίγες πληροφορίες ως προς το γραφειοκρατικό κομμάτι στην είσοδο των συνόρων αυτών των χωρών.Χρειάστηκε πολύπτυχο ΕΛΠΑ;
Σε ευχαριστώ για τις ευχές Θοδωρή, πολύπτυχο δεν χρειάζεται σε καμία χώρα.
Όλοι ζήτησαν διαβατήριο και άδεια της μηχανής (με τους λατινικούς χαρακτήρες, στο όνομα του οδηγού, αλλιώς νομίζω θέλει κάποια βεβαίωση).
Για την ασφάλεια όπως τα λέει το πρώτο ποστ. Σε κάποιους συνοριακούς σταθμούς ζήτησαν και το δίπλωμα (το ροζ, είχα και το διεθνές από την ελπα αλλά δεν το ζήτησε κανείς). Και στο αζερμπαϊτζαν βέβαια τη βίζα για τις σωστές ημερομηνίες.
Κατά τα άλλα περνάς εύκολα. Μπαίνοντας από Γεωργία στην Τουρκία ξεκινησαν να με ψάχνουν οι τελωνειακοί αλλά βαρέθηκε ο τύπος μόλις άνοιξα τις βαλίτσες και είδε μέσα ένα μιξ από εσώρουχα, λιπαντικό αλυσίδας, χάρτες και άπλυτες κάλτσες!
Α, και αν σου ζητήσουν οι Τούρκοι το "μοτόρ πασπορτ" εννοουν την άδεια κυκλοφορίας!
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Σε ευχαριστώ για τις ευχές Θοδωρή, πολύπτυχο δεν χρειάζεται σε καμία χώρα.
Όλοι ζήτησαν διαβατήριο και άδεια της μηχανής (με τους λατινικούς χαρακτήρες, στο όνομα του οδηγού, αλλιώς νομίζω θέλει κάποια βεβαίωση).
Για την ασφάλεια όπως τα λέει το πρώτο ποστ. Σε κάποιους συνοριακούς σταθμούς ζήτησαν και το δίπλωμα (το ροζ, είχα και το διεθνές από την ελπα αλλά δεν το ζήτησε κανείς). Και στο αζερμπαϊτζαν βέβαια τη βίζα για τις σωστές ημερομηνίες.
Κατά τα άλλα περνάς εύκολα. Μπαίνοντας από Γεωργία στην Τουρκία ξεκινησαν να με ψάχνουν οι τελωνειακοί αλλά βαρέθηκε ο τύπος μόλις άνοιξα τις βαλίτσες και είδε μέσα ένα μιξ από εσώρουχα, λιπαντικό αλυσίδας, χάρτες και άπλυτες κάλτσες!
Α, και αν σου ζητήσουν οι Τούρκοι το "μοτόρ πασπορτ" εννοουν την άδεια κυκλοφορίας!
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!Να σαι καλά φίλε και να βολτάρεις...
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ωραία τσάρκα.. Φίλος..

Φέτος μας την γλύτωσε ο Καυκασος..
Του χρόνου όμως.. του την έχουμε στημένη.. :)
Με το καλό, αξίζει ο προορισμός! Κι ό,τι άλλο θέλετε μου λέτε κι αν ξέρω βοηθάω!
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Φιλε μου Γιαννη, χαιρομαι για την ταξιδαρα σου και ευχομαι οι πληροφοριες σου να φανουν χρησιμες σε οσους;) προσανατολιζονται προς τον μαγευτικο Καυκασο.
Βαλε καμια φωτο ακομα, δεν μας κουραζεις.
:)
 

EuSouthEast

Μέλος
Όνομα
Αχιλλέας Ασκώτης
Μοτό
R1150GS, FJR1300, Transalp 700
Αγέρωχος Καύκασος....είμουν κ εγώ Γεωργία & Αρμενία Ιούνιο 2014, όποιος επιθυμεί το ταξιδιωτικό παρακαλώ όπως μου στείλει εμαιλ στο eusouth_east@outllook.com.gr.

Καλούς Δρόμους σ'όλους
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αγέρωχος Καύκασος....είμουν κ εγώ Γεωργία & Αρμενία Ιούνιο 2014, όποιος επιθυμεί το ταξιδιωτικό παρακαλώ όπως μου στείλει εμαιλ στο eusouth_east@outllook.com.gr.

Καλούς Δρόμους σ'όλους
Πιστεύω θα ήθελε να το διαβάσει πολύς κόσμος εδώ μέσα.
Θα ήταν ωραία να το διαβάζαμε σε ένα νέο θέμα με την υπογραφή σου, αν βέβαια το επιθυμείς.
Το προτείνω κάθε σεβασμό. :)

Όπως και έχει, καλούς δρόμους σε όλους μας! :ok:
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Φιλε μου Γιαννη, χαιρομαι για την ταξιδαρα σου και ευχομαι οι πληροφοριες σου να φανουν χρησιμες σε οσους;) προσανατολιζονται προς τον μαγευτικο Καυκασο.
Βαλε καμια φωτο ακομα, δεν μας κουραζεις.
:)
Γειά σου Μάνο, θα κοιτάξω να βάλω κι άλλες. Χαίρομαι που τα λέμε, άντε να βρεθούμε και σε κανένα βουνό!
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
μπραβο γιαννη...πολυ ωραιο ταξιδι.παντα τετοια!!!
προσωπικα το εχω στο μυαλο μου και πολλοι αλλοι φανταζομαι...
τα εξοδα του τουρ?
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
μπραβο γιαννη...πολυ ωραιο ταξιδι.παντα τετοια!!!
προσωπικα το εχω στο μυαλο μου και πολλοι αλλοι φανταζομαι...
τα εξοδα του τουρ?
Κώστα, γύρω στα €1200 με όλα μέσα όπως τα περιγράφω στα ποστ (χωρίς τα σέρβις!)
 
Top Bottom