Κεντρική Ευρώπη Μάιος-Ιούνιος 2016

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Χωρις να εχω κανει Βαλκανια, νομιζω οτι περνατε απο Δαλματικες ακτες σφαιρα και πηγαινετε Κεντρικη Ευρωπη (που λεει ο τιτλος) 3,5 μερες.
Δηλαδη βγαινουν δυο ωραιες εκδρομες, που τις κανεις βιαστικα σε μια. Ετσι βεβαια θα μπριζωσεις τους υπολοιπους για να ξαναπανε να τα ξαναδουν. χαχαχα
Αλλα αφου οι μερες πλησιαζουν, θα προτεινα να κανεις οτι ειπε ο Phoenix (#47) με το καραβι. Αν και θα ελεγα αναποδα, δηλαδη να γυρισετε με καραβι.
;-)
Καράβι και ανέβασμα Ιταλίας ηθελα και εγω αλλα δεν θελουν οι αλλοι 2 οπότε δημοκρατικά βγαινει απο τραπεζι.:waiting:
Όπως και βαλκανια οι 4-5 διανυκτερεύσεις .
Ε ... επίτηδες γίνονται αυτά για να πας και να ξαναπάς Αυστρία και στα τόσα μέρη που έχει άλλη φορά :biker2: ...


Στην πράξη βλέποντας και κάνοντας , ένα γενικό σχέδιο απλά υπάρχει + ο Άγνωστος και απρόβλεπτος καιρός που όλο και κάποια ομορφιά θα κάνει :yew: .

Υγεία μόνο να πατηθεί η μίζα να ξεκινήσουμε και εκεί όλα βρίσκουν τον Δρόμο τους στον αυτόματο πιλότο :photo:
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
αν εχετε συναγερμο στα μηχανακια σας και κυριως μαρκας meta,περαστε μια βολτα απο την αντιπροσωπεια στην βουλιαγμενης για να σας πουν πως απενεργοποιηται ο συναγερμος και πως περνας τους κωδικους.
αυτο που θα σας πω φαινεται κουφο αλλα ειναι περα ως περα αληθεια...
εχω παει 4 φορες σερβια με διαφορετικα μηχανακια εγω και οι συνταξιδευτες μου αλλα παντα ολοι μας ειχαμε συναγερμο meta.
εχω παει με cb500-fazer 600s2-v strom 650-bmw gs650 και στο βελιγραδι εγω και οι συνταξιδευτες μου ΠΑΝΤΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ μειναμε απο μπλοκαρισμενο συναγερμο.
μας μπλοκαρε μεσα στο βελιγραδι και παιδευτηκαμε παντα ολοι για να ξεμπλοκαρει και να παρουν μπροστα τα μηχανακια μας.
δεν ξερω τι κεραιες εχουν εκει ή τι μεταφυσικο γινεται αλλα μας εχει συμβει παντα και μονο εκει στο βελιγραδι.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
αν εχετε συναγερμο στα μηχανακια σας και κυριως μαρκας meta,περαστε μια βολτα απο την αντιπροσωπεια στην βουλιαγμενης για να σας πουν πως απενεργοποιηται ο συναγερμος και πως περνας τους κωδικους.
αυτο που θα σας πω φαινεται κουφο αλλα ειναι περα ως περα αληθεια...
εχω παει 4 φορες σερβια με διαφορετικα μηχανακια εγω και οι συνταξιδευτες μου αλλα παντα ολοι μας ειχαμε συναγερμο meta.
εχω παει με cb500-fazer 600s2-v strom 650-bmw gs650 και στο βελιγραδι εγω και οι συνταξιδευτες μου ΠΑΝΤΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ μειναμε απο μπλοκαρισμενο συναγερμο.
μας μπλοκαρε μεσα στο βελιγραδι και παιδευτηκαμε παντα ολοι για να ξεμπλοκαρει και να παρουν μπροστα τα μηχανακια μας.
δεν ξερω τι κεραιες εχουν εκει ή τι μεταφυσικο γινεται αλλα μας εχει συμβει παντα και μονο εκει στο βελιγραδι.
χαχαχα ''ΜΕΤΑ'' εγω ποτέ , τον απεχθάνομαι .
αλλά αυτό που λες έγινε πέρυσι μπαίνοντας βελιγράδι και μόνο εκεί ... ψάχνοντας να βρούμε το ξενοδοχείο ο έταιρος banditάς που είχε meta έσβησε και δεν έπαιρνε για κανά 10λεπτο . 1η φορά το ακούω και δεν το συνδυάσαμε με την πόλη αλλά με τον συναγερμό αλλά για να το λές και εσύ ότι ΟΛΟΙ πάθατε το ίδιο τότε όντως κατι παίζει στην σχέση Βελιγράδι - Meta :D
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Εκανα περυσι το ιδιο ταξιδι μεχρι Γκροσγκλοκνερ,απο εκει εμεις πηγαμε Ιταλια και γυρισαμε με καραβι!Οτι θες ρωτας!Εμεις Διανυκτερευσαμε σε Οχριδα περασαμε Αλβανια απο Ελμπασαν και μειναμε Μπουντβα,Περασαμε απο κοτορ και μειναμε Ντουμπροβνικ,μειναμε Μοσταρ περασαμε απο Πλιτβιτσε και διανυκτερευσαμε Ριεκα,απο Ριεκα περασαμε Σλοβενια και Ιουλιανες Αλπεις και μειναμε Αυστρια,Την επομενη Γκροσγκλοκνερ-Δολομιτες και μειναμε Μπολζανο,Την επομενη περασαμε Βερονα και μειναμε Σαν μαρινο υστερα πλοιο και πισω..
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Εκανα περυσι το ιδιο ταξιδι μεχρι Γκροσγκλοκνερ,απο εκει εμεις πηγαμε Ιταλια και γυρισαμε με καραβι!Οτι θες ρωτας!Εμεις Διανυκτερευσαμε σε Οχριδα περασαμε Αλβανια απο Ελμπασαν και μειναμε Μπουντβα,Περασαμε απο κοτορ και μειναμε Ντουμπροβνικ,μειναμε Μοσταρ περασαμε απο Πλιτβιτσε και διανυκτερευσαμε Ριεκα,απο Ριεκα περασαμε Σλοβενια και Ιουλιανες Αλπεις και μειναμε Αυστρια,Την επομενη Γκροσγκλοκνερ-Δολομιτες και μειναμε Μπολζανο,Την επομενη περασαμε Βερονα και μειναμε Σαν μαρινο υστερα πλοιο και πισω..



Λοιπόν
Παρα πολλα ιδια σημεια ✔
Απο οχριδα εως ντουμπροβνικ ειναι στανταρ ολα ιδια και σε εμας.
Απο εκει δεν ξερω αν επιλεξουμε για φετος απο δαλματικες ακτες (ζανταρ κτλ ) να περασουμε στις λιμνες πλιτβιτσε ή απο Ντουμπρόβνικ να Ξαναπερασω Βοσνία και Μόσταρ που Εγω εχω ξαναπαει το 2014 και ηταν και το καλυτερο σημειο οδηγικα απο ολο το τοτε ταξιδι (γενικα η βοσνια σουπερ).
Εχεις περασει και απο τα 2 αυτα να μου πεις διαφορες ;;
Μετά και απο λιμνες πλιβιτσε θα περασουμε Λιουμπλιάνα και απο εκει τα 2 στάνταρ που θελουμε να παμε Αυστρία ειναι το grossglockner και to hallstatt.
Τι προτεινεις εσυ ?

Απο εκει και περα αρχιζει γυρισμος για εμας απο πραγα βουδαπεστη και βελιγραδι και οχι με πλοιο αλλα οκ αυτο ειναι αλλο θεμα.

Τα 2 θεματα που δεν εχουμε ακόμα καταλήξει είναι ⬇

✔Α. ποια απο τις 2 διαδρομες που προανέφερα μετά απο ντουμπροβνικ να ακολουθήσουμε
εως λιμνες πλιβιτσε.

✔Β. Απο Λιουμπλιάνα το εντός Αυστρίας 3ήμερο ποιο ακριβως θα ειναι .
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Καλησπέρα!Δεν μπορούσα να αποφασίσω ούτε εγώ πέρυσι μια από τις δύο οπότε τα κάναμε κάπως όλα μαζί,δλδ από Μοσταρ ξανακατεβηκαμε στον Ε65 και ανηφορισαμε Σπλιτ Ζανταρ από εκει Λίμνες Πλιτβιτσε..και από εκει μια υπέροχη κατάβαση ξανά προς παραλία για να κανουμε από Senj έως Rijeka το παραλιακό κομμάτι που μετράει πολύ!Θεωρώ ότι έχασα Σπλιτ Ζανταρ γτ το κάναμε τρεχαλα..αλλά άξιζε!Βέβαια αυτά είναι υποκειμενικά,Επίσης όταν πήγαμε εμείς είχε τρελό αέρα αυτό το παραλιακό κομμάτι με αρκετή κουραση!
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Εμείς από Σλοβενία πήγαμε Μπλεντ αξίζει για καφεδακι στο κάστρο με θέα την λίμνη,από εκει Kranjska Gora,Villach και ανηφορισαμε για Grossglockner,εβρεχε αλλά η διαδρομή φοβερή δίπλα από ποταμακια ρυακια και άλλα τέτοια ωραία.Αναγκαστικά μείναμε στο Heiligenblut επειδή το πάσο ήταν κλειστό και το κάναμε το πρωι,Το συνιστώ ανεπιφύλακτα αν θες να φας δρόμο και να κάνεις πρωί το Edelweissspitze,από εκει πας Χαλστατ ύστερα..

 
Τελευταία επεξεργασία:

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
εναν καλο χαρτη κ αδιαβροχα......πατηστε μιζα κ μην πολυ προγραματιζο-οργανωνεστε κ πολυ,οτι κατσει.....απλα χαθητε στην αγκαλια της γηραιας ηπειρου .....η καλη παρεα κ συννενοηση κ η απουσια νευρων ειναι η συνταγη....καλους δρομους κ ΛΙΓΟ ΑΛΗΤΙΑ
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Αν από Dubrovnik για Plitvitze Lakes δε το πάρετε παραλιακά και επαρχιακό ώστε να κάνετε πραγματικά τις Δαλματικες και να μείνετε Split,που ειναι πανέμορφο με το παλάτι του Διοκλητιανού και όλα τα δρώμενα μέσα σε αυτό και την άλλη μερα να φύγετε για λίμνες και πάτε απ´ευθείας μέσω εθνικής ΤΟΤΕ ΔΑΓΚΩΤΟ απο Dubrovnik για Λίμνες μέσω Βοσνίας.
Υγ.Τις συγκεκρημένες διαδρομές για τρεις μέρες Αυστρία περιμένω και γω με ενδιαφέρον
Υγ1.Δε ξερω αν σας βοηθήσει κάπου αλλά ,υπάρχει το ταξιδιωτικό μου εδω μέσα με τίτλο "Τσιγκελάκι τις Δαλματικες Ακτές και Δυτικά Βαλκάνια" όπου μπορείτε να αντλήσετε κάποιες info που τυχόν δεν έχετε συγκεντρώσει μέχρι τωρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom