Κεντρική Πίνδος-Αυχένας Μπάρου...απο τα καραβάνια των κυρατζήδων!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
"Ετοιμαστείτε για... ανελέητο κλωθογύρισμα.

Ο δρόμος κουλουριάζεται σαν φίδι μέσα σε φαράγγια, πυκνόφυτα δάση και απόκρημνες πλαγιές..." ελεγε το οδοιπορικο και ειχα μεινει να το διαβαζω χαμενος στα τοπια...και συνεχιζε...
"...η περιπέτεια ξεκινά από τα χωριά του Ασπροπόταμου και κορυφώνεται στον αυχένα του Μπάρου, σ’ ένα από τα λιγοστά προσβάσιμα ορεινά «περάσματα» από τη Θεσσαλία στην Hπειρο, από τα βλαχοχώρια των Τρικάλων στα χωριά των Τζουμέρκων"Mέσα στην καρδιά της Πίνδου,βρίσκεται ένα από τα πλέον δύσβατα περάσματα της Πίνδου.
Η ορεινή διάβαση του Μπάρου ήταν γνωστή εδώ και αιώνες στα καραβάνια των κυρατζήδων (αγωγιατών) που μετέφεραν ανθρώπους και εμπορεύματα στα δυσπρόσιτα χωριά, αλλά και στους τσελιγκάδες της Πίνδου που κάθε άνοιξη ανέβαζαν τα κοπάδια τους από τα χειμαδιά της Θεσσαλίας, ψηλά στα αλπικά λιβάδια για να βοσκήσουν ελευθέρα όλο το καλοκαίρι.
Τότε ήταν μια εποχή που τα κορφοβούνια της Κεντρικής Πίνδου και οι κοινότητες που ρίζωναν στις πλαγιές της, έσφυζαν από ζωή. Με την πάροδο του χρόνου, αλλά κυρίως μετά τον Εμφύλιο πόλεμο ο τόπος άδειασε... "

Ειχα διαβασει και οδοιπορικα άλλων συνοδοιπορων εκει πανω και το τριγυριζα στο μυαλο μου καιρο πισω...ηθελα να περπατησω τα μαγικά,σχεδον μυθικα αυτα μερη οδηγωντας την μοτοσυκλετα μου...να διαπιστωσω ιδίοις όμμασι τα οσα λαχταριστά υποσχομενα σε κεινα τα μερη.Ισως και η δικαιολογια αυτη η "απιστια" στα οσα εβλεπα,για να τα χορτασω οδηγωντας τα...
Συλλεχθηκαν πληροφοριες απο φιλους και "αγνωστους" φιλους(ενα μεγαλο ευχαριστω στον Κωστα Φαλαγγαρα για τις πολυτιμες συμβουλες του)και ηρθε αυτη η στιγμη...
ΧΑΡΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ
Η στιγμη που τα εχεις ολα ετοιμασει και αν και βαζεις ξυπνητηρι για να μην χασεις το start,δεν σε αφηνει η προσμονη να ξυπνησεις ποτέ στην ωρα σου.
Πολυ νωριτερα εχω ετοιμαστει,εχω ζέψει την Γερμανιδα μου και παμε να βρουμε τον Λευτερη να συνοδηγησουμε εκει πανω.
Μετα τη Φιλιπππιαδα κόβουμε Ανατολικα για να πιασουμε το χωριουδακι Ροδαυγή οπου κ μια μικρη σταση για πρωινο κολατσιο.

Η διαδρομη εχει δειξει τις προθεσεις της κ αρχιζουμε να χανομαστε στα Ορεινα δασικα δρομακια οπου παλευεις να κοιταζεις μια στο δρομο μια στο απεραντο μεγαλειο της Φυσης...

Κι οσο ανηφοριζουμε το πρασινο ερχεται ολο κ πιο κοντα μας...

Εχουμε φθασει στα Πραμαντα μια μικρη γύρα να το μπανισουμε κ φευγουμε για Μπαρο

Η Κεντρικη Πινδος μάς δειχνει εξαρχης γιατι χαζευουν οι ταξιδιωτες εδω πανω!

Εχω χαραξει τη διαδρομη να περναει απο Ματσουκι κ πρωτη γευση περα απο τις στροφες κ ολο συνολικα το χαρμα η Γερφυρα στον Καταρρακτη του Ματσουκιου

Δεος πραγματικα η θέα στο φαραγγι και απολαυση ο Καταρρακτης απο ψηλα!

Προσεγγιζουμε πλεον Ματσουκι,ανηφοριζουμε συνεχως το υψομετρο ανοιγει την ορεξη και φθανουμε ολο κ πιο κοντα στα περασματα του Μπαρου...οχι δεν γινεται να οδηγεις χωρις στασεις εδω...

Η Πινδος απο τα ωραιοτερα Ορεινα περασματα!

Μπαρος!!!Αυτο που διαβαζα αυτο που "εβλεπα" και τωρα δειχνει τι μεγαλειο υπαρχει εδω...

Εχω κοψει ταχυτητα κ κοιταζω τριγυρω!!!

Αλπικο πλεον Τοπιο με την πρασιά παντου και τον καιρο να μας κανει χατηρι να ζωγραφιζουμε τα παντα με τα ματια μας...

Κι αυτα που προσπαθησε με το φακο να δειξω και σε σενα,ισως ειναι ελαχιστα σε αυτο που αποκομιζεις αν φθασεις ο ιδιος εκει!!!

Ειδικα οδηγωντας τη μοτοσυκλετα σου τούτος ο τοπος ειναι απιστευτος σε ομορφια και Ελληνικοτητα τοπιων!


εντοπισα κρυφα κρυφα κι αρκετα χωματινα μονοπατια να φευγουν για πιο περα...ισως μια υποσχεση για το μελλον ή και ευκαιρια να ξαναπαμε...
Η Γερμανιδα ποζαρει και γουσταρει,διαδρομη στροφιλικι και Οξυγονο!!!

1864μ το ψηλοτερο σημειο που φθασαμε με την ασφαλτο!!!Λενε και ειναι το ορεινοτερο ασφαλτινο περασμα και συνολικα για οτι σου δινει,αξιζει οποτε μπορεις να κοπιασεις...
Απο την αλλη μερια θα κατεβουμε για Ανθουσα κι απο κει θα συνεχισουμε στο πασο Χαλικι-Ανηλιο για Μετσοβο.
Οι ομορφιες δεν τελειωσανε!...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...
Βαζω στο στοχαστρο τον Λευτερη με το Triumph και...πυροβολαμε κατεβαινοντας

Στριβοντας και απολαμβανοντας!

Αποπλανηση του μυαλου εδω,δεν εχω αλλο τροπο να το περιγραψω...

Το πασο στο κατεβασμα ειναι για τινομι μοτοσυκλετας και ματια να αντεχουν

Το ορεινο ελατο εδω να δειχνει το δρομο και να συμπληρωνει την ομορφια

Μια σταση στην ιερα Μονη της Παναγιας της Γαλακτοτροφουσας επιβαλλεται στο διαβα μας...

Πετρινο χτισμενο μεσα στην αγκαλια της Πινδου!

και στα υποψη ως ενα σημειο για ξεκουραση,με τρεχουμενο νερο κ χωρο να ξαποστασεις

Συνεχιζουμε,μια αλλαγη στη διαδρομη ερχεται απο..ψηλα.Βρεχει...τα συννεφα που βλεπαμε να μας ακολουθουν εδω ξεσπουν και δροσιζομαστε...προχωραμε για να πιασουμε Χαλικι

πνιγμενο στο πρασινο και αρχιζει ενα πασο απο αυτα που λεμε οτι η μοτοσυκλετα βρισκεται στα καλυτερα της,ποσο μαλλον ο οδηγος.Πρασινο,στροφη και...φυγαμε!

Ο δρομος μικραινει αλλά οι αισθησεις μεγαλωνουν σε αυτα που ζεις...

Ποσες φορες εχω πει γιατι εχουμε τα περισσοτερα OnOff στην Ελλαδα απο αλλες Χωρες...τετοιες διαδρομες το επιβεβαιωνουν και το χαμογελο περισσευει


Φθανουμε Ανηλιο,ομορφα!!!

κι αγναντευουμε το απεναντι χωριο....Μετσοβο,συστασεις περιττες και παντα ευπροσδεκτος προορισμος

Η Εγνατια θα μας κανει το χαλί για την επομενη ωρα για να φθασουμε στα Γιαννενα

Μια τελευταια ματιά στα μερη...

και συνεχιζουμε...καρφι για Γιαννενα.Σταση για ανεφοδιασμο οδηγων,πιτα κοντοσουφλι..μικρη λεει αλλά σκας,αναπαντεχη συναντηση με advrider (R2D2 με την κοπελια του..."εισαι ο mAthosalas ρωταει;...)και επιβεβαιωνει οτι ο Κοσμος ειναι μικρος κι εμεις ειμαστε παντου!!!
Ο δρομος της επιστροφης για τα μερη μας.Γεματοι και ευχαριστημενοι.
Το κομβικο σημειο προορισμου,η Γεφυρα του Τρικουπη μας δειχνει οτι καταφεραμε για αλλη μια φορα να ξεκινησουμε και να γυρισουμε σπιτια μας πετυχαινοντας το σκοπο μας:χαμογελωντας!

Ολη μερα στο δρομο,στα βουνα και στην Ελλαδαρα μας...σουρουπο πισω,τελευταιο κλικ για επιλογο με τη Γερμανιδα να ψιθυριζει οτι με γουσταρει...ναι λεμε!


Μοτοσυκλετα,βγαλε διαδρομη και εφυγες...αυτο μενει.Σημερα ηταν ενα υπεροχο οδοιπορικο,μια επιβεβαιωση απο κοντα οσων διαβαζα για Κεντρικη Πινδο και τα μονοπατια των κυρατζηδων...Μπαρος!!!Επιβλητικος και αξιζει με καθε σκεψη να βρεθεις να τον απολαυσεις απο κοντα.Μια γευση πηρες...παρε και την αποφαση και φυγε!:)
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ωραία πράματα !

Όσες φορές να πας δεν το χορταίνεις !

Και σε άλλα με υγεία φίλε μου.:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ρε παλιόμουτρο...., μας έφτιαξες πάλι!!!
Πάλι καλά που πάμε κι εμείς στα έλατα αύριο...! ;)
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
:hailbig:Μπράβο σας ρε φιλαράκια!!!!! Υπέροχα τα μέρη που ταξιδέψατε!!!!! Εγώ δεν έχω πάει προς τα εκεί πανου,εκτός Μετσόβου Ιωάννινα,οποτε οι φωτογραφίες με ταξίδεψαν εκεί νοητά!!!! Να είστε πάντα καλά και να βολτάρετε!!!!!!
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Χτύπα να δούμε τι θα καταλάβεις !!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Φιλαράκι, όπως το'πες:
Κι αυτα που προσπαθησε με το φακο να δειξω και σε σενα,ισως ειναι ελαχιστα σε αυτο που αποκομιζεις αν φθασεις ο ιδιος εκει!!!
Είμαι χαρούμενος γιατί έχω βρεθεί στα μαγικά μέρη που μας έδειξες και αισθάνομαι νοσταλγία που έχω πολύ καιρό να τα δω ζωντανά! Ευτυχώς κάτι τύποι πάνε, τα φωτογραφίζουν, μας τα σερβίρουν και θυμόμαστε τις ομορφιές, τις μυρωδιές και τους ανθρώπους...
Το Ανθούσα - Χαλίκι το πρόλαβα πριν το στρώσουν, μαγεία! :)
Ωραία καταδρομική βόλτα!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
πως ξυπνάς με χαμόγελα ένα απλό Κυριακάτικο πρωινό?? με μια τέτοια καταδρομμική... ΔΙΑΔΡΟΜΑΡΑ με τα όλα της (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΣΗ) και από φωτογραφίες?? @mAthosalas...με τη γνωστή εγγύηση ΡΑΚΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΑΕ που έλεγε και μια παλιά διαφήμιση.

πάντα τέτοιες καταπληκτικές βόλτες ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το Ανθούσα - Χαλίκι το πρόλαβα πριν το στρώσουν, μαγεία! :)
Eχω ακριβως την ιδια αναμνηση...με χωμα εκει.Βροχερος καιρος κι οσο ανεβαινα λασπωνε,λεω παμε τι παραπανω θα εχει,βγαινει...Ημουν βεβαια με 4κινητο αλλά οι συνθηκες μετα το Χαλικι...χιονισμενες φρεσκο!Εκανα Ανθουσα-Ανηλιο σε μιαμιση ωρα!Δεν ηξερα πόσο απεχει το πρωτο χωριο που θα συναντησω,συνθηκες εντελως άλλες απο αυτες εδω προσφατα.Χαμηλη ταχυτητα,κομματια στο κατεβασμα που απλα το οχημα δεν ακουγε απο φρενα αλλά τσούλαγε στο παγωμενο χιονι...ζόρι και πρωτογνωρο για μενα τοτε...:rolleyes:Και η πλακα ποια ειναι...ενω προσπαθουσα να κραταω το συζυγακι χαλαρο,οτι ολα καλα προχωραμε,με το ενα ματι κοιτουσα το δρομο κ την επικινδυνοτητα να μην γινει καμμια στραβη και μεινουμε εκει κ με το αλλο ματι,αδιορθωτος μοτοσυκλετιστης,σκεφτομουν "μαλ@κα εδω ειναι να ξαναρθω με τη μηχανη:happy:"αποχαυνωμενος απο την φυσικη ομορφια της διαδρομης...και εσκαγα χαμογελο σιωπηλα,μην γελαω φανερα κ πανικοβαλλω τη συνοδηγο οτι σάλταρα και εδω θα μεινουμε...:wacky::p
Η ερωτηση στο Μετσοβο στην συνοδηγο μολις φθασαμε..."Ξαναγυρναμε απο την ιδια διαδρομη ή παμε απο γύρω ασφαλτο,αλλά ειναι 1 ωρα παραπανω σχεδον και ισως παρ...."...η απαντηση ηρθε πριν ολοκληρωσω την ερωτηση..."Απο γυρω!!!..." :hungover::geek:

Να που ολα εχουν το timing και ξαναρθε η στιγμη να ξαναζησω τη διαδρομαρα!:)
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Επιτέλους, τόσο καιρό περιμένω να δω-διαβάσω και εγώ μέσα απο τις φωτογραφίες σου την βόλτα απο τα φιλαράκια!!!!!!;)
Ωραία μέρη, ωραία παρέα μπράβο σας!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θυμαμαι 2-3 μέρες πριν κάνεις την βόλτα για εκεί πάνω. .......που σου έλεγα πόσο χάλια είναι και ότι θα ταλαιπωρηθεις για να πας και πρέπει να προσέχεις στην ηλικία σου τα μεγάλα υψόμετρο κλπ κλπ κλπ
Δεν με άκουσες και βλέπουμε τα αποτελέσματα . .:friend:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αγορια..μας φτιαξατε την μερα λεμε,κανατε μια απο τις Elite διαδρομες των Ελληνικων βουνων την οποια ευχομαι συντομα να την περασω κ γω.
υπεροχα Φθινοπωρινα χρωματα κ τοπια απειρου καλους!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Μετα τη Φιλιπππιαδα κόβουμε Ανατολικα για να πιασουμε το χωριουδακι Ροδαυγή οπου κ μια μικρη σταση για πρωινο κολατσιο.
Το γυνακοχώρι !!!!!!!!!! Πίσω από την εκκλησία είναι το προικόν μου, το πατρικό της γυναίκας. :D:D


Με το βιράγκο του κουνιάδου πριν λίγα χρόνια εκεί πάνω !




Αυτό βλέπω το πρωί όταν πίνω την καφεδάρα μου :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τι λες τώρα ρε Νικ !!!Όμορφα μέρη εκεί πανω,κ επιλογές μοτοδιαδρομων ανεξάντλητες!Αν ήταν το δικό μου γυναικοχωρι θα με είχε χωρίσει
...όλο γεια θα έλεγα...:p
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Οι προορισμοί εκεί είναι ανεξάντλητοι την Ήπειρο τη θεωρώ το πιο όμορφο κομμάτι της Ελλάδας, 25 χρόνια γαμπρός και δεν τα έχω γυρίσει όλα...ακόμα :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οι προορισμοί εκεί είναι ανεξάντλητοι την Ήπειρο τη θεωρώ το πιο όμορφο κομμάτι της Ελλάδας, 25 χρόνια γαμπρός και δεν τα έχω γυρίσει όλα...ακόμα :D
Εμ γι αυτό δεν τα χεις γυρίσει...πέστο σωγαμπρος παντόφλα κ λοιπά...:p
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
:pointu::pointu:

Οχι μωρέ, 'νταξ...η γυναίκα όποτε πάμε, θέλει Λευκάδες, Πρέβεζες, Πάργες, Κέρκυρες, εγώ θέλω χιλιόμετρο και απομόνωση στα βουνά και τσίπουρα με μπαρμπάδες στα καφενεία, κάπου στη μέση βρίσκουμε την χρυσή τομή. Εχω πολλά ταξιδιωτικά από εκεί αλλά είναι παλιά για να τα βάλω.
 
Top Bottom