Κλειδαρια κρανους στη μοτο..

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Ενα απο απο τα πραγματα που με ενοχλησαν, οταν πηρα το GS, ειναι οτι δεν ειχε την "κλασσικη" κλειδαρια κρανους, που ειχα συνηθισει.. (Σε αντιθεση με το αμεσως προηγουμενο, 1150..)



Εχει κανεις καμμια ιδεα για το που μπορω να βρω?

(Αμα ειναι να βγαζω καθε φορα το πισω τμημα της σελας, μετα το μπροστα για να βρω το γατζακι που υπαρχει για να περναω τους κρικους του κρανους, και να τα επανατοποθετω, "ζησε Μαη μου"!) :wacky:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αν πρόκειται να κάνεις πατέντα για την τοποθέτηση, δες από τί μηχανάκι είναι πιο κοντά σε αυτό που έχεις κατα νού και μετά e-bay, κάνα εικοσάευρω μαζί με τα κλειδιά.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Αν πρόκειται να κάνεις πατέντα για την τοποθέτηση, δες από τί μηχανάκι είναι πιο κοντά σε αυτό που έχεις κατα νού και μετά e-bay, κάνα εικοσάευρω μαζί με τα κλειδιά.
Δυστυχως ακομα και με "worldwide" αναζητηση, μονο το παρακατω βρισκω ως πλησιεστερο σ'αυτο που ζηταω..



..Αλλα, και παλι, η διαμετρος ειναι μεγαλη! (Θελω να το βαλω σε σωληνα του υποπλαισιου και οχι στο τιμονι..) :(
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Αν το κλειδώνετε από το λουράκι του κράνους μην μπαίνετε καν στην διαδικασία...
Το μονο εύκολο είναι για κάποιον με ένα σουγιαδάκι να το κόψει. Εκτός και αν μιλάμε για κράνος σαβούρα που δεν σας νοιάζει και αν χαθεί!

Όταν βλέπω κράνη όμορφα και ακριβά αφημένα πάνω στην μηχανή, από το λουράκι, πραγματικά απορώ με τους ιδιοκτήτες τους!
 

Skyhigh

Μέλος
Περιοχή
Daytona Beach
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Cessna 172SP NavIII
Piper Arrow Pa-28R
Piper Seneca Pa-34
Super Decathlon
Ειχα παρει μια κλειδαρια ποδηλατου σπιραλ

και την ειχα περασμενη μονιμως επανω στο υποπλαισιο της μηχανης...
με βολεψε πολυ γιατι ηταν αρκετα μεγαλη και για τα 2 κρανη και ειχα το κεφαλι μου ησυχο αφου το περνουσα μεσα απο το "σαγονι"...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν το κλειδώνετε από το λουράκι του κράνους μην μπαίνετε καν στην διαδικασία...
Το μονο εύκολο είναι για κάποιον με ένα σουγιαδάκι να το κόψει. Εκτός και αν μιλάμε για κράνος σαβούρα που δεν σας νοιάζει και αν χαθεί!

Όταν βλέπω κράνη όμορφα και ακριβά αφημένα πάνω στην μηχανή, από το λουράκι, πραγματικά απορώ με τους ιδιοκτήτες τους!
Γιαννη η λογικη αυτης της πρακτικης, ειναι οτι αν κοπει το λουρακι, το κρανος καταστρεφεται. Καποιος που θα το κλεψει προς πωληση , του ειναι αχρηστο χωρις λουρακι. Εντωμεταξυ, το λουρακι αντικαθισταται μονο στο εργοστασιο. Οποτε δεν παιζει να το στειλει οποιος οποιος....

Παντως στο τζιες εγω χρησιμοποιω το σπιραλ λουκετο γιατι η το γατζακι κατω απο τη σελα, ειναι οντως ζησε μαη μου...
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Ειχα παρει μια κλειδαρια ποδηλατου σπιραλ

και την ειχα περασμενη μονιμως επανω στο υποπλαισιο της μηχανης...
με βολεψε πολυ γιατι ηταν αρκετα μεγαλη και για τα 2 κρανη και ειχα το κεφαλι μου ησυχο αφου το περνουσα μεσα απο το "σαγονι"...
Τετοιο ακριβως εχω και γω και το (-α) κλειδωνω με τον ιδιο τροπο (Απο το "σαγωνι" που λες και συ, ασε που "κλειδωνεις και μπουφαν μ'αυτο μεσα απο τα μανικια!;) ) αλλα θελω (επιπλεον!) και κατι πιο.. "γρηγορο"! :cool:
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Γιαννη η λογικη αυτης της πρακτικης, ειναι οτι αν κοπει το λουρακι, το κρανος καταστρεφεται. Καποιος που θα το κλεψει προς πωληση , του ειναι αχρηστο χωρις λουρακι. Εντωμεταξυ, το λουρακι αντικαθισταται μονο στο εργοστασιο. Οποτε δεν παιζει να το στειλει οποιος οποιος....

Παντως στο τζιες εγω χρησιμοποιω το σπιραλ λουκετο γιατι η το γατζακι κατω απο τη σελα, ειναι οντως ζησε μαη μου...
Μιχάλη με λένε :p

Το λουράκι ανάλογα που θα το κόψει μπορεί πολύ εύκολα να το αντικαταστήσει...

Έχω πάει σε σπίτι παιδιού πριν από καμιά δεκαριά χρόνια, όταν ήμουν φοιτητής, και είχε παρατεταγμένα στο δωμάτιο του 7-8 κράνη με κομμένα λουράκια... Όχι μόνο φθηνά αλλά και Arai και Shoei. Τον ρώτησα τι μηχανή έχει και μου απάντησε: "Μηχανή; δεν έχω, τα κράνη τα κάνω συλλογή από βλάκες που τα αφήνουν πάνω στην μηχανή τους"

"Γιατί το κάνεις αυτό ρε φίλε του λέω;"

"Ε αφού αυτοί είναι τόσο βλάκες να αφήσουν κράνος 500-600 ευρώ πάνω στην μηχανή καλά να πάθουν!"

Είχα μείνει μαλάκας με την λογική του...
Επίσης έχω πετύχει τσογλάνια να φτύνουν μέσα σε κράνος που είχε ο άλλος περασμένο με κλειδαριά κράνους όπως αυτή που δείχνει ο Θανάσης πιο πάνω, έτσι απλά για πλάκα. Παιδιά γυμνασίου... Λογική; τρέχα γύρευε!

Θα αφήνατε ποτέ 300, 400, 500 ευρώ να φαίνονται κλειδωμένα απλά με ένα λουράκι; Όχι βέβαια! Τότε γιατί αφήνετε το κράνος σας;
 
Reactions: yns

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωπ σορυ για το ονομα :)
Αυτο με τη συλλογη δεν το ειχα σκεφτει. Επισκευη για να πουληθει το κρανος, παιζει μονο στο εργστασιο. Τωρα οταν υπαρχει αυτος που κλεβει για πλακα, καλυτερα να το εχουμε στο σακι του και να το κουβαλαμε.
Γιατι ουτε οι μπαγκαζιερες προσφερουν ασφαλεια...
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Ωπ σορυ για το ονομα :)
Αυτο με τη συλλογη δεν το ειχα σκεφτει. Επισκευη για να πουληθει το κρανος, παιζει μονο στο εργστασιο. Τωρα οταν υπαρχει αυτος που κλεβει για πλακα, καλυτερα να το εχουμε στο σακι του και να το κουβαλαμε.
Γιατι ουτε οι μπαγκαζιερες προσφερουν ασφαλεια...

Στις μπαγκαζιέρες απλώς δεν δίνει στόχο. Ενώ όταν περνάει ο άλλος δίπλα από μια μηχανή και έχει πάνω ένα ακριβό κράνος που είναι και στο νούμερο του.... ε δεν θέλει και πολύ!
Δεν λέω επισκευή για να πουληθεί. Επισκευή για να φορεθεί λέω. Και σε ράφτες που κάνουν επισκευές σε μοτοσυκλετιστικά ρούχα με ειδικές κλωστές και γαζιά άνετα διορθώνεται ένα κομμένο λουράκι!
 
Top Bottom