Κολάρο αυχένα ..

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Χρησιμοποιείται κολάρο αυχένα στα ταξίδια σας ; Κι αν ναι έχετε να προτείνεται κάποιον να πάρουμε ένα μπούσουλα ;
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
"Σοβαρό" κολάρο αυχένα είδα εδώ στην Πρέβεζα σε Σουηδό αναβάτη που οργώνει με 1200LC.Παντα "αστακός"!!


Εγώ για να βοηθήσω λίγο τον αυχένα(3 κήλες) με το βάρος που πέφτει από το κράνος,πήρα αυτό.



Μου έκανε δουλίτσα.Ισως αν ήταν 1cm πιο ψηλό να ήταν ακόμη καλύτερο.


Τώρα που αναφέρθηκε θα το ξαναβάλω στο προσκήνιο μιας και με γυμνό μηχανάκι θα μου χρειαστεί περισσότερο..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
"Σοβαρό" κολάρο αυχένα είδα εδώ στην Πρέβεζα σε Σουηδό αναβάτη που οργώνει με 1200LC.Παντα "αστακός"!!


Εγώ για να βοηθήσω λίγο τον αυχένα(3 κήλες) με το βάρος που πέφτει από το κράνος,πήρα αυτό.



Μου έκανε δουλίτσα.Ισως αν ήταν 1cm πιο ψηλό να ήταν ακόμη καλύτερο.


Τώρα που αναφέρθηκε θα το ξαναβάλω στο προσκήνιο μιας και με γυμνό μηχανάκι θα μου χρειαστεί περισσότερο..
Αυτό χρησιμοποιώ και εγώ.
Μεγάλη διαφορά στην πίεση του κεφαλιού στο ταξίδι από τον αέρα το όποιο γίνεται πολύ πιο ξεκούραστο.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Δημήτρη δεν έχω θέμα στον αυχένα , η χρήση του πια ακριβώς είναι ;; Εγώ θεωρώ ότι αν πέσεις και χτυπήσει το κράνος να μην έχεις τράνταγμα στον αυχένα , αυτή δεν ειναι η δουλειά του ;
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Αυτό χρησιμοποιώ και εγώ.
Μεγάλη διαφορά στην πίεση του κεφαλιού στο ταξίδι από τον αέρα το όποιο γίνεται πολύ πιο ξεκούραστο.
Όπως το έγραψε ο Θανάσης.
Γι'αυτό το πήρα..


Δημήτρη δεν έχω θέμα στον αυχένα , η χρήση του πια ακριβώς είναι ;; Εγώ θεωρώ ότι αν πέσεις και χτυπήσει το κράνος να μην έχεις τράνταγμα στον αυχένα , αυτή δεν ειναι η δουλειά του ;
Νομίζω ότι γι'αυτό είχε ο Σουηδός φίλος κάτι τέτοιο..




Θα μας διαφωτίσουν περισσότεροι μέλη που χρησιμοποιούν κάτι ανάλογο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προστασία από υπερέκταση προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και προστασία της κλείδας από χτύπημα του κράνους.

Για 40 ευρώ που έχει αυτό που λέτε, αξίζει.


Κάποια στιγμή έλεγα να πάω το leatt 5.5 ή το Revit Segur (που είναι αντίγραφο/φασόν της O'Neal) αλλά πολλά τα λεφτά, το φθηνό θα δείξει αν βολεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Σας εμποδίζει σε κινήσεις του αυχένα πάνω στην οδήγηση ;; Μιλαω κυρίως για τουριστική χρήση
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σας εμποδίζει σε κινήσεις του αυχένα πάνω στην οδήγηση ;; Μιλαω κυρίως για τουριστική χρήση
Ναι, προς όλες τις κατευθύνσεις!!!
Εγώ παλιά είχα κάνει δοκιμή μιά δυό μέρες, και το απέκλεισα σαν αγορά, για αυτό το λόγο!
Είχα την εντύπωση ότι "κάποιος" μου κρατάει το κράνος και δεν μπορώ να στρίψω το κεφάλι να δω αριστερά δεξιά!!!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έχω δει ότι οι Κινέζοι πουλάνε πλήρη θώρακα τύπου τζάκετ που φοριέται μέσα από το μπουφάν, με ενσωματωμένο κολάρο αυχένα, κάπου στα 100€. :D
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εχω της o neal το πιο ψηλο,νομιζω 4.5 cm και μου εχει κανει πολυ καλη δουλεια.Παρε μπουφαν,κρανος και αν μπορεις πηγαινε να δοκιμασεις δυο τρια γιατι δεν καθονται ολα το ιδιο.

Αν ειναι ψηλο θα σου κραταει το κρανος στον αερα.Στην αντιθετη περιπτωση δεν θα κανει δουλεια.Επειδη δυσκολευει λιγακι τις κινησεις δεν βολευει ιδιαιτερα στην πολη.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
παιδιά μήπως θα πρέπει να διαχωριστούν τα απλά τύπου "μαξιλαράκι" της πρώτης φωτό από τα neck braces όπως το AStars που πάμε σε άλλες κατηγορίες τιμής;
γιατί στο τέλος μάλλον μιλάμε για κάπως διαφορετικά προϊόντα και στο πως εφαρμόζουν και τα νιώθεις αλλά και στην τελική προστασία που προσφέρουν

επίσης το φοράτε σε γενική χρήση ή μόνο στο χώμα;
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εγώ το ανάφερα σε συνθήκες ταξίδιου - βόλτας σε περίπτωση ατυχήματος .
Ισχύει δεν υπάρχει μέση λύση , από το acerbis τον 40€ που φαίνεται μαξιλαράκι πας στα 160++
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μετά το ατύχημα του Σεπτεμβρίου, σκέφτομαι σοβαρά την χρήση και σε εργασιακές μετακινήσεις. Το astars που μπήκε πιο πίσω δεν είναι βολικό για κάθε μέρα (όπως και το leatt), το μαξιλάρι σαν αυτό που είδαμε ή σαν κάτι άλλα της evs που είναι πιο "μπαμπατσικα" δεν είναι τόσο ογκώδη και άρα δεν είναι απαγορευτικά.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ναι, προς όλες τις κατευθύνσεις!!!
Εγώ παλιά είχα κάνει δοκιμή μιά δυό μέρες, και το απέκλεισα σαν αγορά, για αυτό το λόγο!
Είχα την εντύπωση ότι "κάποιος" μου κρατάει το κράνος και δεν μπορώ να στρίψω το κεφάλι να δω αριστερά δεξιά!!!!!
Το μια δυο μερες δεν επιτρεπει να βγαλεις συμπερασματα.Επισης υπαρχει περιπτωση εσυ να χρειαζοσουν καποιο πιο χαμηλο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το μια δυο μερες δεν επιτρεπει να βγαλεις συμπερασματα.Επισης υπαρχει περιπτωση εσυ να χρειαζοσουν καποιο πιο χαμηλο.
Παίζει και αυτό σίγουρα! :ok:
Αλλά επειδή οι πρώτες "εντυπώσεις" ήταν αρνητικές, δεν έδωσα συνέχεια!!!
Αν είχα δυνατότητα τότε να δοκιμάσω διάφορα, ίσως να άλλαζα γνώμη. Αυτό είχε γνωστός μου και με αυτό έκανα τη "δοκιμή"!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Παίζει και αυτό σίγουρα! :ok:
Αλλά επειδή οι πρώτες "εντυπώσεις" ήταν αρνητικές, δεν έδωσα συνέχεια!!!
Αν είχα δυνατότητα τότε να δοκιμάσω διάφορα, ίσως να άλλαζα γνώμη. Αυτό είχε γνωστός μου και με αυτό έκανα τη "δοκιμή"!
Με την πρωτη ευκαιρια ξανα κανε μια δοκιμη,περα απο τις 3-4 πρωτες φορες που εννοιωθα καπως πλεον ξεχναω οτι το φοραω.Αυτη τη φορα ομως θα εχεις μαζι σου κρανος και μπουφαν.
 
Top Bottom