Κοπή μεταλλου-πλαισιο εσωτερικα...How to?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τεχνικη μαστορική ερωτηση.:wacky:
Εχω κατα νου καποια στιγμη,να αγορασω μια μεταλλικη βαση(αν εχει κανενας και θελει να την σπρωξει μεταχειρω ας πει...)αυτη τής ΤΤ .
Εκει περαν των αλλων,θελω να κοψω στο μεσα σημειο,ενα ορθογωνιο πλαισιο ωστε να ειναι εφικτη κ η επανατοποθετηση τού βολτομετρου που εχω τωρα σε αλλο σημειο.Πώς μπορει να γινει αυτη η κοπη εσωτερικα δηλαδη στο μεταλλο;Με τι εργαλειο ωστε να γινει επακριβως η κοπη και να χωρεσει "χωνευτο" το οργανακι;:thinking:
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Θα το έκανα με πολλές ψιλές τρύπες και λιμάρισμα αν δεν είχα πρόσβαση σε κοπή plasma Lazer κλπ.
Επίσης με ειδικό πριόνι μπορείς και με σέγα ηλεκτρική
Επίσης υπάρχει πρέσα κοπής στα μηχανουργεία που έχει κεφαλή κοπίδι τετράγωνο 1χ1 η 2χ1 που ανεβοκατεβαίνει και κόβει με την πίεση, αλλά είναι μέχρι 1,5 χλσ πάχος



www.filma.gr
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αν η ακριβεια θες να ειναι τελεια και το φινιρισμα αψεγαδιαστο, τοτε ενα μικρο router cnc ειναι αυτο που θες και στο κανει για πλακα.
Υπαρχουν αρκετοι που εχουν τετοιου ειδους μικρα cnc. Ενναλακτικα πας σε λυση φρεζας σε καποιο μηχανουργειο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κοιτάζω να μην μου ζητήσουν για κοπή ενός κομματιού 5×2.5cm...όσο κάνει όλη ή βάση...Δηλαδή καλά τα cnc κ τα laser αλλά προϋποθέτουν επίσκεψη σε μαγαζί και...με το καλημέρα ένα 10€...Οπότε και προσανατολιζομαι για DIY στο σπίτι...
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Κοιτάζω να μην μου ζητήσουν για κοπή ενός κομματιού 5×2.5cm...όσο κάνει όλη ή βάση...Δηλαδή καλά τα cnc κ τα laser αλλά προϋποθέτουν επίσκεψη σε μαγαζί και...με το καλημέρα ένα 10€...Οπότε και προσανατολιζομαι για DIY στο σπίτι...
Η διαστάσεις της τρύπας που θες να κάνεις πόσο θα είναι περίπου?
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τότε μια καλή οικιακή λυση ειναι τροχος μικρος μεχρι εκει που παίρνει ή και dremel, σεγα για τις γωνιες, καμια λιμα και καφε φραπε!:)
Ααα! και φωτογραφικη για εμας τους υπολοιπους!:p
 

Giannis 99

Μέλος
Περιοχή
Aττική
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
sym 150.
Τεχνικη μαστορική ερωτηση.:wacky:
Εχω κατα νου καποια στιγμη......Με τι εργαλειο ωστε να γινει επακριβως η κοπη και να χωρεσει "χωνευτο" το οργανακι;:thinking:Μην αναρωτιέσαι...Η λύση είναι απλή.Ποιά?...κοίτα πιο κάτω..:happy:
.................Οπότε και προσανατολιζομαι για DIY στο σπίτι...
Απλά,στείλτα να σου το φτιάξω.:)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν ξέρω τι βολτόμετρο έχεις. Το δικό μου πάντως το είχα βάλει στο πάνελ της Touratech με τα 2 μπριζάκια (βγάζοντας το ένα) χωρίς να κόψω τίποτα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν ξέρω τι βολτόμετρο έχεις. Το δικό μου πάντως το είχα βάλει στο πάνελ της Touratech με τα 2 μπριζάκια (βγάζοντας το ένα) χωρίς να κόψω τίποτα.

Δεν ξερω τι μηχανακι πηρες :wacky::Watching:.. αλλά μηπως κρατησες το πανελ αυτο απο το 800 και σου πιανει χωρο στην αποθηκη;;;;;;;:arghh::happy:...
Εχω της Datel αυτο...

μαλλον δεν κανει για στρογγυλη υποδοχη πισω θελει να μπει "χωνευτο" σε ορθογωνιο:rolleyes:

Και...χμμμ.επισης δε μου λες...Γιατι εγω βλεπω στην TT να εχει ΜΙΑ πριζα 12V και εσυ λες 2;...Παιζει αλλο;...Για δωσε...γιαααα δωσε...γιατι αν εχει ηδη μια τρυπα ανοιχτη για το 2ο 12V ολτο δεν μου χρειαζεται αλλά μπορω με τη σεγα που εχω να κανω την υποδοχη που θελω.:yew:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν ξερω τι μηχανακι πηρες :wacky::Watching:.. αλλά μηπως κρατησες το πανελ αυτο απο το 800 και σου πιανει χωρο στην αποθηκη;;;;;;;:arghh::happy:...
Εχω της Datel αυτο...

μαλλον δεν κανει για στρογγυλη υποδοχη πισω θελει να μπει "χωνευτο" σε ορθογωνιο:rolleyes:

Και...χμμμ.επισης δε μου λες...Γιατι εγω βλεπω στην TT να εχει ΜΙΑ πριζα 12V και εσυ λες 2;...Παιζει αλλο;...Για δωσε...γιαααα δωσε...γιατι αν εχει ηδη μια τρυπα ανοιχτη για το 2ο 12V ολτο δεν μου χρειαζεται αλλά μπορω με τη σεγα που εχω να κανω την υποδοχη που θελω.:yew:
Το μηχανάκι που πήρα το'χες αλλά το χώρισες... :p Είσαι και γέρος άθρωπος... εμείς οι νέει (γκούχου γκούχου) θέλουμε πιο εύστροφους κινητήρες! :D :D
Και το πάνελ με τις 2 τρύπες που είχα πάρει το άφησα πάνω του.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Α! Και όταν με το καλό το πάρεις βάλε και κάνα έξτρα μονωτικό ανάμεσα στο πάνελ και στα όργανα. Στο δικό μου έτριζε πολύ και με ενοχλούσε.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Α! Και όταν με το καλό το πάρεις βάλε και κάνα έξτρα μονωτικό ανάμεσα στο πάνελ και στα όργανα. Στο δικό μου έτριζε πολύ και με ενοχλούσε.
αυτα τα λενε ΕΞ'ΑΡΧΗΣ...κι οχι οταν το παρω...ΤΩΡΑ θα το σκεφτω γιατι δεν μπορω το τσικι-τσικι...:banghead:...

οσο για το μηχανακι που...χωρισα...οκ κοιταμε μπροστα και καθε σΚεση εχει κατι να αφησει...:DΝεε...πφ...:happy::laugh:
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
αυτα τα λενε ΕΞ'ΑΡΧΗΣ...κι οχι οταν το παρω...ΤΩΡΑ θα το σκεφτω γιατι δεν μπορω το τσικι-τσικι...:banghead:...

οσο για το μηχανακι που...χωρισα...οκ κοιταμε μπροστα και καθε σΚεση εχει κατι να αφησει...:DΝεε...πφ...:happy::laugh:
:rolleyes::D:yew:
 
Top Bottom