Κυνηγώντας τον Αλφειό

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS


Η πρωτομαγιά είχε πολύ καλή ονοφάδα:D
Η ιδέα: να ακολουθήσω τον Αλφειό από τις πηγές ως τις εκβολές του, όσο πιο κοντά στην κοίτη του γίνεται. Ο πρώτος στόχος ήταν να σιγουρέψω ότι έβλεπα τη διαδρομή του, είτε ήμουν κοντά είτε όχι. Από εκεί και πέρα, όσο πιο κοντά τόσο το καλύτερο. Αποτελέσματα στο τέλος.
Βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον στα ποτάμια για δύο πράγματα: για τη γεωμορφολογία τους (πώς βρίσκουν το δρόμο για τη θάλασσα!), και για την άμεση σχέση τους με τη ζωή των ανθρώπων που ζουν στις όχθες τους. Φαντάστηκα πως ακολουθώντας τα παίρνεις μια πολύ καλή εικόνα και για τα δύο .
Γιατί τον Αλφειό; Διότι είναι το μεγαλύτερο και σημαντικότερο (με την έννοια της επιρροής στις γύρω περιοχές) ποτάμι της Πελοποννήσου. Οι γενικές πληροφορίες εδώ. Και για όποιον του αρέσουν τα ρετρό, εδώ.
Ο σχεδιασμός της διαδρομής έγινε στο χάρτη Ανάβαση της Πελοποννήσου (το χάρτη τον κανονικό, αυτόν με το χαρτί;)), με βοήθεια από το Google Earth στη χάραξη (και μεταφορά στο... road book), και επί τόπου με το κινητό μόνο για να βλέπω που είμαι στα δύσκολα.
Στα στραβά νέα, η φωτογραφική μηχανή ήρθε μαζί χωρίς κάρτα μνήμης, οπότε όλες σχεδόν οι φωτό είναι από το κινητό:wacky:
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Από τις πηγές ως την Καρύταινα
Για το πού είναι οι πηγές του Αλφειού τα πράγματα δεν είναι ξεκαθαρισμένα, αλλά επειδή εδώ δεν είμαστε σε συνέδριο γεωλογίας, ας δεχτούμε την πινακίδα λίγο έξω από το χωριό Κάτω Ασέα Αρκαδίας.


Εδώ κάπου λοιπόν ξεκινάει το ταξίδι (καθόλου ελπιδοφόρο ξεκίνημα):

Στα πρώτα του βήματα το ποτάμι είναι φυσικά μικρό και μέχρι πριν περίπου τη Μαρμαριά παραμένει ουσιαστικά σε μέγεθος αρδευτικού καναλιού και κινείται παράλληλα με την ΠΕΟ Τρίπολης- Καλαμάτας.

Αλλά γρήγορα μετά τις πηγές και έως τις εκβολές είναι ξεκάθαρο το «πού είναι» το ποτάμι. Δίπλα στις καινούργιες σήραγγες Ραψομμάτη χάνεται μέσα σε μια βαθιά χαράδρα για να ξαναβγεί σε πιο ήπιο ανάγλυφο πάλι προς το λεκανοπέδιο της Μεγαλόπολης. Οπότε αφου μπαίνει στη χαράδρα, εμείς ανεβαίνουμε στο βουνό από πάνω του.

Συνεχίζουμε Μαρμαριά- Ανεμοδούρι. Στο Ανεμοδούρι παράκαμψη στα χώματα μέχρι την Καμαρίτσα.



Για πολύ λίγο στο δρόμο Μεγαλόπολη- Καλαμάτα και τώρα με κατέυθυνση Β/ΒΔ προς Τριπόταμο- Χωρέμη-Κυπαρίσσια. Σε κάθε ευκαιρία προς τους χωματόδρομους που έβγαζαν πιο κοντά στην κοίτη.

Αυτή η περιοχή και ο ορίζοντάς της κυριαρχείται από τα εργοστάσια της ΔΕΗ και τα ορυχεία λιγνίτη .







Μετά από αυτή την πεδιάδα, το ποτάμι χάνεται από τα μάτια για να μπει στις χαράδρες κάτω από την Καρύταινα.


 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Από την Καρύταινα έως το Σέκουλα
Σε αυτά τα χιλιόμετρα το ποτάμι δέχεται τα νερά του Λούσιου και κυλάει ανάμεσα σε ψηλά βουνά που το περιβάλουν. Δεν λέω τίποτα για την ομορφιά του τοπίου, ελπίζω κάτι να φαίνεται στις φωτογραφίες. Παρακάμψεις στα χώματα συνέχεια (βόρεια του δρόμου Καρύταινα-Ανδρίτσαινα) στο κυνήγι για καλύτερη θέα.














 
Τελευταία επεξεργασία:

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ανθισμένα τα πάντα, χώμα από κάτω, το ποτάμι στο βάθος. Μεταξύ Μάτεσι και Σέκουλα καινούργιες παρακάμψεις που τώρα βγαίνουν και στην κοίτη, αφού το ανάγλυφο αρχίζει και γλυκαίνει.










 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Από το Σέκουλα έως τις εκβολές
Από περίπου εδώ και έως τις εκβολές το ποτάμι κυλάει σε (και δημιουργεί) μια κοιλάδα γεμάτη με βλάστηση και καλλιέργειες. Και έχει και ένα νερό με φανταστικό χρώμα για πολλά χιλιόμετρα.







Κάπου γύρω στη Φρίξα έγινε ο χαμός με την πλοήγηση, αφού έπαιξε λίγο χάσιμο σε ένα βουναλάκι. Αλλά είχε και φοβερές θέες στο ποτάμι από το ίδιο βουναλάκι.





 
Τελευταία επεξεργασία:

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Α, και τα αποτελέσματα τώρα όσον αφορά την επιτυχία της διαδρομής: Πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα:) Ήξερα κάθε στιγμή που είναι το ποτάμι και για ένα μεγάλο μέρος της πορείας του έβλεπα ή ήμουν δίπλα στην κοίτη. Γίναμε φίλοι με το ποτάμι:wacky: Αν πάρω καλό GPS θα ξαναέρθω να δω πόσο πιο εύκολο ή καλύτερο θα το κάνει. Αυτά και καλό μήνα!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Καλό μήνα Γιάννη !!! Δεν είδα κάτι "στραβό", το μόνο που είδα ένα όμορφο οδοιπορικό με τις όμορφιές του Τόπόυ μας μέσα απο τις φωτογραφίες σου !!!
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Φανταστική διαδρομή. Ορισμένα σημεία τα εχω δει κι εγώ, αλλά όχι με τόση λεπτομέρια
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πολύ όμορφες εικόνες δίπλα στο ποτάμι. Τόσα νερά είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο για εμάς εδώ στα νότια.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Φανταστική ιδέα, πάντα μου αρεσουν το θεματικά!

Στραβό που πήγες μόνος...

Εντάξει υπάρχουν τα κινητά, αλλά ο νόμος είναι ποτέ στο χώμα μόνος!

Οι εικονες και η όλη φάση υπέροχες!

Εχεις καταγράψει το ιχνος?
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Φανταστική ιδέα, πάντα μου αρεσουν το θεματικά!

Στραβό που πήγες μόνος...

Εντάξει υπάρχουν τα κινητά, αλλά ο νόμος είναι ποτέ στο χώμα μόνος!

Οι εικονες και η όλη φάση υπέροχες!

Εχεις καταγράψει το ιχνος?
Όχι Χάρη, θέλω τεχνολογική αναβάθμιση :UH:
Τώρα για το μόνος το έχεις το δίκιο σου, πάντως σίγουρα στο μόνος δεν υπάρχουν σκέψεις του τύπου "έλα μωρέ περνάω" και παρόμοια ηρωικά που δε βγαίνουν σε καλό! Αναστροφή δηλαδή όπου υπάρχουν αμφιβολίες και το παίζουμε ότι το είχαμε και σχεδιασμένο :cool:

Να ρωτήσω εγώ τώρα γιατί νομίζω έχεις πολύ καλή εικόνα για τις συσκευές πλοήγησης και τα συναφή: Για να σχεδιαστεί και να περαστεί ας πούμε μια τέτοια διαδρομή σε μια φορητή συσκευή, μιλάμε π.χ. για ένα Garmin Montana; ή υπάρχει κάτι καλύτερο πλέον;
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Άσε φίλε!!! Υπάρχει τόση αφθονη τεχνολογία πλέον... τι να σου πω!
Το μασίνι που ανέφερες είναι κορυφαίο, αλλά και με ενα ταπεινο android κινητό κάνεις γαμάτη καταγραφη!!!
Φανατικά είμαι υπέρ των συκευών της Garmin όμως επειδη δεν μπορεί ολοι να έχουμε από μια, κυρίως για το σπαζοκεφάλιασμα και οχι για τα χρηματα.

Ενώ πλέον πάρα πολλοί από εμάς έχουμε ενα android smartphone

Tα προγράματα πολλά όμως η Google με το application My Tracks αυτό με το εικονιδιο του κίτρινου βέλους είνα πολύ καλό.

Πολλά άλλα επίσης

Τώρα γυρνώντας στα garmin οι περισσότερες συσκευες εχουν επ[ιλογή μια διαδρομη να την πάρεις από τα δεδομένα και να την αποθηκεύσεις σαν πορεία για μελλοντικη χρηση!

Τουλάχιστον τα zumo το εχουν αυτό αλλά και τα ακριβότερα nuvi θετικο

Θέλω να πω πως δεν χρειάζεσαι Μοντάνα η επί κάποιο gpsmap και με απλο πλοηγό τύπου zumo η nuvi βγάζεις αρχείο gpx

Βέβαια αν έχεις να διαθέσεις χρήμα έχεις και ένα gpsmap συσκευη σαν αυτά που είπες
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Φιλε Γιαννη, πολλα μπραβο για την εμπνευση και υλοποιηση της βολτας σου.

Εμενα παντως με αρεσουν πολυ αυτες οι μοναχικες βολτες:D
:)
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Φιλε Γιαννη, πολλα μπραβο για την εμπνευση και υλοποιηση της βολτας σου.

Εμενα παντως με αρεσουν πολυ αυτες οι μοναχικες βολτες:D
:)
Να'σαι καλά Μάνο! Ένα ακόμη καλό με τα μοναχικά είναι ότι τελικά λες πιο εύκολα δυο κουβέντες με τους ντόπιους, και εδώ και στο εξωτερικό. Μάλλον φοβούνται λιγότερο να πλησιάσουν:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραίο θέμα από έναν ακόμα μοναχολυκο της παρέας μας.
Μπράβο για την ιδέα Γιάννη.

advφον!!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Πολύ ομορφη η βολτα σου,σκετη απολαυση!Ευχαριστούμε!:ok::ok:
 
Top Bottom