Κωδικοί χρωμάτων ΚΤΜ

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Λοιπόν, μου έχει καρφωθεί να βάψω το Αφρικάκι μου στο μπλέ χρώμα του 990 Adv. το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ.
Όμως, δεν τα κατάφερα να βρω τον κωδικό του. Και μπερδεύτηκα και περισσότερο γιατί δεν ξέρω αν η ΚΤΜ το ονομάζει σκέτο μπλέ ή "Dakar blue" ή "Gouloise blue", ή αν αυτές είναι διαφορετικές αποχρώσεις.

Δλδ. δεν έχω βρεί αν αυτό το μπλέ:



είναι ίδιο με αυτό το μπλέ:



Έχει ασχοληθεί κανένας για να βοηθήσει?

:thinking:
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Βρήκα αυτό: KTM paints are only available through Dupont Automotive Paints. Dupont has the exclusive contract with KTM.
Go to your local Dupont Auto Paint dealer and have him look in the European Color Code books and he will find it. Its produced in their Standox paint and can be mixed by them.


Αυτοί έχουν πάρει την αποκλειστικότητα όπως λέει. Τα χρώματα βγαίνουν στη Standox σειρά τους και οι κωδικοί είναι στο pdf. http://www.silviomoser.ch/060717farbcodes.pdf

Στα μηχανήματα της Standox δείνεις πχ

category: fleet colour
car maker: fleet germany
code: techno colour
colour:ktm-blau-met
panel: 779344

και βγαίνει το μπλέ του Gooooo μοντέλου.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα τα χρώματα της Dupont αλλά πιθανόν σε χρωματοπωλείο αυτοκινήτων να έχουν τις αντιστοιχίσεις με τους δικούς τους κωδικούς.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Πολύ κατατοπιστικός, σε ευχαριστώ.:)

Θα περάσω αύριο από το χρωματοπωλείο. Αυτή όμως η "αποκλειστική συνεργασία" με τη Dupont δεν μου αρέσει, φοβάμαι μήπως έχει σφραγισμένους κωδικούς.
Ας ελπίσουμε να βγάλουμε άκρη μέσω Standox.
Θα ενημερώσω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αυτές είναι ωραίες ανησυχίες))
Πρέπει να βάλεις pictorial όλο το project
γιατι θελει το elefant βαψιμο?
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Αναζήτησης κωδικού χρώματος, συνέχεια...

Με βάση λοιπόν τις πληροφορίες του μέλους freco, έψαξα βαθύτερα το θέμα και βρήκα τη πολυπόθητη συνταγή του Gauloise Blue, που έφτιαξε η ΚΤΜ με τη Dupont και πραγματοποίησε η STANDOX, σε forum της αλλοδαπής.

STANDOX

category : Motocycle
car maker : KTM MOTORCYCLES
code : LC8
color : GAULOISES BLUE-MET.
from-to : 0-0
panel : 721299
paint system : Perlmutt-Basislack
formula date : 08.08.07
amount : 1.0 litres


Tint code Tint name Mass (g) Cumul. (g)

MB585 KOBALTBLAU 428.9 428.9

PE839 SAPHIRBLAU 433.1 862.0

MB588 AZURBLAU 64.2 926.2

MB856 SCHARLACH 37.9 964.1


Πήγα λοιπόν στο μαγαζί που αγοράζω χρώματα και που για καλή μου τύχη είναι αντιπρόσωπος της Standox στη πόλη μας και τηλεφωνικά επιβεβαιώθηκε η παραπάνω συνταγή από τα κεντρικά της εταιρείας.
Θεωρώ, ότι μόνο με χρωστικές της Standox μπορεί να βγεί ακριβώς αυτό το χρώμα.

Όμως, γιατί πάντα υπάρχει ένα όμως, η συνταγή αφορά μόνο ακρυλικά χρώματα διαλύτη διπλής και όχι νερού.
Καθόσον λοιπόν υπάρχει οδηγία για την απαγόρευση των χρωμάτων διαλύτη και ο φίλος αντιπρόσωπος της Standox θέλει να είναι τυπικός, έχει σταματήσει να φέρνει χρωστικές ουσίες για χρώματα με διαλύτη.
Το αποτέλεσμα?
Είχε μόνο τις 3 από τις 4 χρωστικές ουσίες της συνταγής και από κει και μετά αυτοσχεδιάσαμε με κάποιες κοντινές χρωστικές προς αυτή που μας έλειπε.
Βγήκε χρώμα το οποίο θα δοκιμάσω σε ένα κομμάτι του ΑΤ και θα ποστάρω το αποτέλεσμα.
Για όποιον ενδιαφέρεται, το λίτρο βγαίνει στα 60 περίπου Ευρώ.


:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Η δοκιμαστική βαφή έγινε στο μπροστινό φτερό του Άφρικα με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.



Λέω λοιπόν να βαφεί όλη μονόχρωμη με τα αυτοκόλητα μόνο σε άσπρο για να σπάει λίγο.
Είναι και ο σκελετός άσπρος, οπότε θα ταιριάζει...

:)
 

virus

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
αδιευκρινιστο
πολυ ωραιο μπλε. τοχεις πετυχει πιστευω το χρωμα. περιμενουμε και το τελικο αποτελεσμα :)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
πολυ ωραιο μπλε. τοχεις πετυχει πιστευω το χρωμα. περιμενουμε και το τελικο αποτελεσμα :)
...που θα αργήσει λίγο γιατί η μηχανή είναι σε καθημερινή κίνηση και βάφω ένα-ένα τα κομμάτια της...:)
 
Top Bottom