Κωνσταντίνος Μητσάκης ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ - ΧΙΡΟΣΙΜΑ '18

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
«ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ 2018» / ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ - ΧΙΡΟΣΙΜΑ

Αφετηρία η Αρχαία Ολυμπία, προορισμός η Χιροσίμα της Ιαπωνίας, μοτοσυκλέτα μια HONDA CRF 250 RALLY, απόσταση 15.800 χλμ. Ο «ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ 2018», η νέα περιπέτεια δρόμου, ξεκινά…

Ο τόπος γέννησης των Ολυμπιακών Αγώνων, τις τελευταίες δεκαετίες διατηρεί παραδοσιακά φιλικές σχέσεις με την Ιαπωνία. Η Αρχαία Ολυμπία τελεί αδελφοποιημένη πόλη με την Ιαπωνική πόλη Ιναζάβα, ενώ στον προαύλιο χώρο του Δημαρχείου βρίσκεται το μνημείο-προτομή του αείμνηστου Ιάπωνα φιλέλληνα καθηγητή Κεΐζι Κοκούμπου, όπου φυλάσσεται η τέφρα του. Σ’ αυτόν τον ιερό χώρο, ο Δήμαρχος της Αρχαίας Ολυμπίας κ. Ε. Κοτζάς μού παρέδωσε ένα συμβολικό δώρο Φιλίας, καθώς κι ένα μήνυμα Ειρήνης και Αλληλεγγύης για να τα μεταφέρω με την μοτοσυκλέτα μου στους κατοίκους της Χιροσίμα. Η παράδοσή τους στον Δήμαρχο της Χιροσίμα θα πραγματοποιηθεί την περίοδο των εκδηλώσεων μνήμης για τη συμπλήρωση των 73 χρόνων από τη ρίψη της ατομικής βόμβας στη μαρτυρική Χιροσίμα (6 Αυγούστου 1945).

#honda #sarakakis #crf250rally #andeli_mototouring #ipone #dainese #agv #photoagora #makan #motomarket #tyreshop #zougla #motomag #bikeit #mototaxidiotis #motoexplorer















Καλούς δρόμους να έχεις Κωστή!!!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Εύγε!!!
:l2:

Μόνος; Υποστήριξη;;
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Οι χορηγοι που βλεπεις ;)
Δλδ θα υπάρχει κ όχημα κ βαρβάτη ομάδα υποστήριξης...:rolleyes:

ΕΔΙΤ: Η διαδρομή που θα ακολουθηθεί είναι γνωστή;
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δλδ θα υπάρχει κ όχημα κ βαρβάτη ομάδα υποστήριξης...:rolleyes:

ΕΔΙΤ: Η διαδρομή που θα ακολουθηθεί είναι γνωστή;
όχημα δε νομίζω, ο Κώστας ταξιδεύει μόνος του χρόνια τώρα!
Μηχανάκι κλπ εξοπλισμό του δίνουν. Το ταξίδι πάντα μόνος του το κάνει.
Όσο για τη διαδρομή, έχει κάνει την Ασία σπίτι του..... Πολλά ταξίδια! Σίγουρα θα δείξει νέα πράγματα.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Βουλγαρία και Ρουμανία αποτελούν πλέον ψηφιακές (και όχι μόνο) αναμνήσεις του ταξιδιού μου προς την Ιαπωνία με την HONDA CRF 250 RALLY. Τα πρώτα 1.500 χλμ. του «ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ 2018» είναι πλέον γεγονός… Τα δυνατότερα σημεία της διαδρομής στις δυο βαλκανικές χώρες υπήρξε η γνωριμία μου με την Σόφια, ο επιβλητικός ορθόδοξος ναός Αλεξάντερ Νιέφκι της βουλγαρικής πρωτεύουσας και οι βουκολικές σκηνές της ρουμανικής υπαίθρου. Συνδετικός-συνοριακός κρίκος ανάμεσα στις δυο χώρες, η σιδερένια γέφυρα πάνω από τον Δούναβη.

Επόμενη στάση η Ουκρανία…













 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Το πέρασμα της μαύρης HONDA CRF 250 RALLY μέσα από την Ουκρανία ήταν περίπου 1.200 χμ. Προηγήθηκε ωστόσο ένα μικρό πέρασμα (μόλις 2 χλμ.!!!) μέσα από την Μολδαβία. Πλάκα είχε... Στην Ουκρανία δεν θα μπορούσα να μην (ξανα) επισκεφθώ την Οδησσό της Φιλικής Εταιρίας και του "Θωρηκτού Ποτέμκιν". Αυτήν την πόλη της Μαύρης Θάλασσας την έχω ερωτευθεί, όχι μόνο για τις όμορφες γυναίκες της, αλλά και για την πλούσια πολιτιστική λάμψη της...













ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜ. ΥΨΗΛΑΝΤΗ - ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΙΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΊΑΣ




 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Το Κίεβο ήταν η τελευταία στάση μου στην Ουκρανία. Τι έκανα τις δυο μέρες που παρέμεινα εδώ; Ξεκούραση, ανασυγκρότηση και βόλτα στα κυριότερα αξιοθέατα της ουκρανικής πρωτεύουσας... Και όταν η μαύρη CRF 250 RALLY αποχαιρέτησε το Κίεβο, είχε πλέον μόνο 250 χλμ. να διατρέξει ως τα σύνορα της Ρωσίας. Σύντροφε Πούτιν, σου έρχομαι...



Κίεβο


Ουκρανία








 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Από την πρώτη στιγμή που μπήκα στην Ρωσία, όλοι με ρωτάνε αν ήρθα στην χώρα τους για να παρακολουθήσω το Μουντιάλ. Όχι αγαπητοί σύντροφοι, δεν ήρθα στην Ρωσία για να δω την στρογγυλή θεά, αλλά για να ζήσω μια συναρπαστική περιπέτεια δρόμου με την μαύρη CRF 250 RALLY ως το μακρινό Βλαδιβοστόκ. Σειρά έχει αρχικά το κομμάτι της Ευρωπαικής Ρωσίας: Kursk - Saratov - Samara - Ufa...



















BOLGA RIVER

 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Βρίσκομαι πλέον στους πρόποδες των Ουραλίων (τα Υπερβόρεια Όρη των αρχαίων Ελλήνων) και ατενίζω πίσω μου το κομμάτι της Ευρωπαικής Ρωσίας που με αποχαιρετά. Αύριο, μετά την υπέρβαση των Ουραλίων, θα πω οριστικά αντίο στην Ευρώπη και θα καλωσορίσω την Ασία. Η Σιβηρία προ των πυλών...














 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Ο Μητσακης ειναι μια κατηγορια μονος του,καλους δρομους να εχει!!!


Υ.Γ. Κοιταζοντας την σελα απο το crf με πονεσε ο :mooning:!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δηλαδη οδηγαει τουλαχιστον 10 ωρες την ημερα με μεση ταχυτητα 70-90 χλμ την ωρα !!!!!;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Keep going και ευχαριστουμε για τις εξοχες ενημερωσεις εδω! :ok:
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Σε αλλοτινές εποχές αποτελούσε έναν ιδιαίτερα δημοφιλή τόπο εξορίας για χιλιάδες αντικαθεστωτικούς, συμπεριλαμβανομένου και του Ρώσου συγγραφέα Ντοστογιέφσκι. Ο λόγος για την ατμοσφαιρική πόλη Ομσκ, την “Πύλη της Σιβηρίας”, την οποία επέλεξα για μια διήμερη ξεκούραση και ανασυγκρότηση εν’ όψη των επόμενων σιβηρικών χιλιομέτρων ως το Βλαδιβοστόκ - και είναι πολλά τα άτιμα. Πρώτη αλλαγή λαδιών στην μαύρη CRF 250 RALLY και ορμάω…

NEAR OMSK


SIBERIA


OMSK







 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ήταν το πιο ανεπάντεχο και συναρπαστικό γεγονός της διαδρομής Omsk - Novosibirsk - Kemerono - Krasnoyark. Κυριολεκτικά στην μέση της Σιβηρίας (στην οδό ulitsa Grecheskaya Derevnya της πόλης Kemerovo) η μαύρη CRF 250 RALLY φρενάρισε μπροστά σ' ένα μικρό συντριβάνι αφιερωμένο στην Ελλάδα!! Πώς να μην σηκώσω λοιπόν -γεμάτος εθνική περηφάνια- την γαλανόλευκη σημαία μπροστά στο λιτό "Greek Fountain" ;; Παντού Ελλάδα!!
Και η βουτιά στα πράσινα "νάματα" της απέραντης Σιβηρίας συνεχίζεται...

GREEK FOUNTAIN - KEMEROVO


ROAD TO KRASNOYARK


ΣΥΜΒΟΛΑ ΆΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ...


MOTEL ON ROAD


LENIN STATUE - KEMEROVO


KEMEROVO - KRASNOYARK


SIBERIA


FRIENDS ON ROAD...
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Η πόλη Ιρκούτσκ, ο τελικός προορισμός του Μιχαήλ Στρογγόφ, αποτέλεσε μια ταξιδιωτική πραγματικότητα και για μένα, τον κατάκοπο αλλά οπωσδήποτε ευτυχισμένο δίτροχο οδοιπόρο της σιβηρικής γης, που έβλεπα εδώ στο «Παρίσι της Σιβηρίας», το κοντέρ της HONDA CRF 250 RALLY να δείχνει συνολικά 8.370 χλμ. από την αρχή του ταξιδιού....

IRKOUTSK


IRKOUTSK










 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Η γνωριμία μου με το Ιρκούτσκ δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ολοκληρωμένη αν δεν επισκεπτόμουν την κοντινή λίμνη Βαϊκάλη, την βαθύτερη και αρχαιότερη λίμνη του κόσμου (ηλικίας 25.000.000 ετών).
Για μια ολόκληρη μέρα άφησα τις αισθήσεις μου να αποτυπώσουν την απαράμιλλη ομορφιά που αντιπροσωπεύει η γαλάζια κουκίδα της Βαϊκάλης, αυτό το ακατέργαστο υγρό διαμάντι που κατέχει περίοπτη θέση στο θησαυροφυλάκιο της τοπικής φύσης…















 
Top Bottom