Λάστιχα

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Τυχαία ψάχνοντας στο car βρήκα αγγελία για μεταχειρισμένα λάστιχα που τελικά είναι αχρησιμοποίητα αλλά με παλιό dot του 2003. Έκανα ένα τηλέφωνο και πέρασα να ρίξω μια ματιά μιας και η αποθήκη είναι πολύ κοντά στο πατρικό μου σπίτι (Νέα Φιλαδέλφεια). Η ιστορία είναι ότι ο άνθρωπος που τα πουλάει δεν έχει σχέση με λάστιχα, αλλά αγόρασε το κτίριο, που αν κατάλαβα καλά, πριν χρόνια ήταν εκεί η αντιπροσωπεία της Mitas και πήρε μαζί και ότι ξέμεινε μέσα (αν κατάλαβα καλά έγινε κατάσχεση από τράπεζα). Έχει μόνο mitas, περίπου 300 ζευγάρια. Τα δίνει 50 ευρώ το ζεύγος αλλά δεν δίνει ατομικά γιατί δεν ζει κοντά. Τον έψησα να πάρω μόνο ένα, παρότι μου είπε ότι θέλει να τα δώσει όλα μαζί. Τυχαία βρήκαμε κοινό γνωστό, έκανε την καρδιά του πέτρα και ήρθε. Αγόρασα ένα Ε8. Λέω να το δοκιμάσω σύντομα. Τα λάστιχα είναι αποθηκευμένα σε σκοτεινό χώρο. Επειδή και ο ίδιος είναι της μηχανής (έχει βέβαια Harley, αλλά ας το παραβλέψουμε αυτό) του υποσχέθηκα να το βάλω στο forum. Όλα τα λάστιχα είναι 50/50 ή για καθαρά χωμάτινα. Δεν σκοπεύω να κάνω το χαλασμένο τηλέφωνο. Όποιος θέλει ας το οργανώσει εάν γίνεται να οργανωθεί. Μπορώ να στείλω με pm το τηλέφωνο. Βάζω διαστάσεις ελαστικών όπως τις αντέγραψα από το car.
4-10-18
2-75-21
80-90-17
90-90-21
80-90-21
90-90-18
140-60-13
120-90-17
130-80-17
140-80-17
130-80-18
140-80-18
100-90-19
Επίσης στην κατηγορία του car ανταλλακτικά μοτό, εάν στην αναζήτηση βάλεις -Παύλος λάστιχα- θα το βγάλει και έχει και κάποιες φωτό. Το κάνω γιατί ο τύπος ήταν εξαιρετικά συμπαθής και μου ζήτησε να το μεταφέρω.
Ευχαριστώ
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Και επειδή μπορεί να μην το έγραψα ξεκάθαρα, θέλει να τα δώσει όλα μαζί, αλλά εάν μαζευτούν 5-10 άνθρωποι που θέλουν πχ 10 ζεύγη, πάλι θα δώσει.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
2003 ή 2013?

Αν ειναι το πρωτο, οσο καλα αποθηκευμενα και να ηταν, σε σκοταδι, στις καλυτερες συνθηκες κτλ κτλ, ειναι πλεον αχρηστα και επισφαλη.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πρέπει να ρωτήσουμε έναν λάστιχα αν και πιστεύω ότι είναι μόνο για ανακύκλωση.....
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Έχω σχετικά καλή άποψη για το θέμα χωρίς να δίνω όρκο. Επειδή κάνω περίπου 100000 χλμ τον χρόνο με το αυτοκίνητο μου, λόγω δουλειάς και δεν με παίρνει για καινούργια λάστιχα κάθε 3 μήνες, έψαξα παλαιότερα ξένα φόρουμ και site εταιρειών. Μέχρι 10 χρόνια καλά αποθηκευμένα είναι σχεδόν ισάξια με καινούργια. Στο αυτοκινητό μου( με 200 άλογα) δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μεταχειρισμένα μέχρι 8 ετών. Θα κάνω ένα τεστ στο troffy ούτως ή άλλως. Εάν μείνω με τις ζάντες θα ξέρουμε πρώτο χέρι. Ένα καλό τεστ που θα μπορούσε να γίνει, είναι ένας χωμάτινος 100% να τα βάλει ένα Σ/Κ και να μας πει τα αποτελέσματα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παίδες, στο χώμα παίζει ρόλο το ανάγλυφο και στην άσφαλτο η γόμα.
Αν τα λάστιχα είναι χωμάτινα νομίζω πως δεν παίζει ρόλο το dot.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μεχρι 10 χρονια θα εβαζα κι εγω μεταχειρισμενο παλιο στοκ, αν δεν ειχε τετραγωνισει κτλ. 16 χρονια ομως εινια πολυ τραβηγμενο για ενα λαστιχο σαν το Ε08 που θα βγει στην εθνικη και θα σε παει με 120 σιγουρα. Για τα τακουνατα εντουραδικα που ειδα οτι εχει στοκ συμφωνω με τον Γιαννη αλλα για τα ονοφαδικα λαστιχα οχι.

Και μην ξεχνας, αλλο πραγμα λαστιχο που γλυστραει/ξεφουσκωνει αποτομα στο αυτοκινητο, αλλο στη μηχανη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Δεν αξιζει για κανενα λογω το ρισκο.
Η μοτοσυκλετα δεν ειναι αυτοκινητο.
Ενα σκασμενο λαστιχο με 20km/h μπορει να εχει τραγικα αποτελεσματα.
Ουτε για αστειο δε θα το συζητουσα να βαλω αυτα τα ελαστικα.
Για μενα η λυση ειναι καινουρια και μονο.
Αν δε σε παιρνει οικονομικα τοτε δε σε παιρνει ουτε να δωσεις 30 ευρω για βενζινη αρα καθεσαι σπιτι σου.

Γιαννη Aldebaran ενα ξερο λαστιχο στο χωμα κοβει τακουνι για πλακα και απροειδοποιητα και αλλαζει τη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας απο στροφη σε στροφη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καμία αντίρρηση παίδες, πάνω απ'ολα η ασφάλεια.
Μιλάω μόνο για χώμα, όχι για άσφαλτο.
Προσωπικά αν έκανα εντουρο θα τσίμπαγα καναδυο ζευγάρια.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Δεν αξιζει για κανενα λογω το ρισκο.
Η μοτοσυκλετα δεν ειναι αυτοκινητο.
Ενα σκασμενο λαστιχο με 20km/h μπορει να εχει τραγικα αποτελεσματα.
Ουτε για αστειο δε θα το συζητουσα να βαλω αυτα τα ελαστικα.
Για μενα η λυση ειναι καινουρια και μονο.
Αν δε σε παιρνει οικονομικα τοτε δε σε παιρνει ουτε να δωσεις 30 ευρω για βενζινη αρα καθεσαι σπιτι σου.

Γιαννη Aldebaran ενα ξερο λαστιχο στο χωμα κοβει τακουνι για πλακα και απροειδοποιητα και αλλαζει τη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας απο στροφη σε στροφη.
Επειδή δεν ήμουν ποτέ του "πίστευε και μη ερεύνα" θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αρκεί να μου το τεκμηριώσεις. Δεν έρχομαι σε καμμία κόντρα για κανένα λόγο μαζί σου. Προς θεού, Άλλωστε όπως έγραψα και πρίν δεν δίνω όρκο. Απλά έγραψα ένα κείμενο και μάλιστα στον καλό μου φίλο carooly το είχα πει εδώ και 2 μήνες σχεδόν. Είχα ενδοιασμούς για το αν έπρεπε να το γράψω, αλλά τελικά λέω...και τι έγινε; Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε. Ο καθένας λέει τις απόψεις του και βγάζουμε (ή δεν βγάζουμε ένα συμπέρασμα). Για εμένα το σωστότερο θα ήταν να ρωτήσουμε έναν λαστιχά που εμπιστευόμαστε:cool: και ίσως εάν καποιος ξέρει κάποιον, σε εταιρεία ελαστικών. Όσο δε για την τελευταία σου πρόταση, είναι σίγουρο ότι έχουμε εντελώς διαφορετική άποψη για το θέμα, αλλά καλύτερα να το συζητήσουμε από κοντά, εάν ποτέ βρεθούμε.
Φιλικά
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Γι αυτό τα πήρα. Για το 3μερο. Καινουργια anakee φοράω στην καθημερινοτητα.
ναι , αλλα θαναι φετινο,οχι 15χρονων. Θλεω να πω , οτι υπαρχουν πολλοι που μετα απο 2 βολτες βαζουν καινουργια, αρα δεν εχουν φαγωθει και τοσο πολυ για να μην βγαλουν ενα 3ημερο σε πιο χαλαρους ρυθμους.Αποψη μου ,χωρις ναμαι ειδικος,κουβεντα να γινεται. Αν ταδινε 20ε παντως,θαπαιρνα και εγω
 

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Εννοειται οτι η συζητηση ειναι παντα φιλικη (δεν εχω ανεβασει πολλες φωτογραφιες στο forum:muted:).
Ο καθενας εκφραζει τις αποψεις του και τις εμπειριες του και παντα απο την κουβεντα κατι βγαινει...
Στο δια ταυτα λοιπον

1) Ο λαστιχας κανει εμποριο. Ουτε εχει σπουδασει ουτε εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να σου δωσει ενα ασφαλες συμπερασμα. Ολα βασιζονται στην εμπειρια του καθενος. Μια απαντηση "βαλτα. Ειχα βαλει και σ ενα αλλο πριν 2 χρονια και ηταν μια χαρα" εμενα προσωπικα δε μου αρκει.

2) Προ 12 μηνου που εκανα εντουρο ενα πολυ καλο σετ ελαστικων εκανε 100 ευρω. Το κορυφαιο για μενα michelin enduro medium εχει σετ 145 ευρω. Για πιο λογο να δωσω 50 ευρω λιγοτερα για κατι κακο για μενα, αμφιβολο για τους υπολοιπους;

3) Για προσωπικους λογους για κανα χρονο περιπου δεν καβαλησα μοτοσυκλετα. Το εντουρολαστιχο λοιπον που ειχα στο αφρικα αρχισε να ξεραινεται. Μετα το τελος καθε βολτας εκανα εξονυχιστικο ελεγχο στο ελαστικο. Και ενω στην αρχη ηταν ολα καλα μετα απο βολτα 150km στο λουτρακι ελειπαν 4 τακουνια. Επιτοπου αλλαγη λοιπον. Κατι τετοιο δε θα σου συμβει ποτε σε φρεσκο ελαστικο. Η αλλαγη εγινε χτες αλλιως θα μπορουσα να στο επιβεβαιωσω και με φωτογραφια.

Παρομοια κατασταση ειχα αντιμετωπισει και στο εντουρο.

4) Στο πολυ παρελθον ειχα ενα σκουτερ χολερα (gilera nexus) και ηθελα να βαλω συγκεκριμενο λαστιχο(pirelli diablo) ειχε παλιοτερο dot και ο επιστημονας λαστιχας με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα οτι τα χει αποθηκευμενα αριστα κτλ... μετα απο 4 μηνες εχανε αερα συνεχεια.. μολις πηγα στο λαστιχα ειδαμε οτι το ελαστικο ειχε κανει διαμηκες ανοιγμα στη μεση. Προφανως και αρχισε τα επιστημονικα του και δε το αντικατεστησε.

Και σκεφτομαι... φανταζεσαι να ειχε σαμπρελα... να ειχε κανει ανοιγμα και να μην εχανε αερα... και ξαφνικα στα 120 παπ το λαστιχο! Γιατι; για 50 με 100 ευρω;
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Εννοειται οτι η συζητηση ειναι παντα φιλικη (δεν εχω ανεβασει πολλες φωτογραφιες στο forum:muted:).
Ο καθενας εκφραζει τις αποψεις του και τις εμπειριες του και παντα απο την κουβεντα κατι βγαινει...
Στο δια ταυτα λοιπον

1) Ο λαστιχας κανει εμποριο. Ουτε εχει σπουδασει ουτε εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να σου δωσει ενα ασφαλες συμπερασμα. Ολα βασιζονται στην εμπειρια του καθενος. Μια απαντηση "βαλτα. Ειχα βαλει και σ ενα αλλο πριν 2 χρονια και ηταν μια χαρα" εμενα προσωπικα δε μου αρκει.

2) Προ 12 μηνου που εκανα εντουρο ενα πολυ καλο σετ ελαστικων εκανε 100 ευρω. Το κορυφαιο για μενα michelin enduro medium εχει σετ 145 ευρω. Για πιο λογο να δωσω 50 ευρω λιγοτερα για κατι κακο για μενα, αμφιβολο για τους υπολοιπους;

3) Για προσωπικους λογους για κανα χρονο περιπου δεν καβαλησα μοτοσυκλετα. Το εντουρολαστιχο λοιπον που ειχα στο αφρικα αρχισε να ξεραινεται. Μετα το τελος καθε βολτας εκανα εξονυχιστικο ελεγχο στο ελαστικο. Και ενω στην αρχη ηταν ολα καλα μετα απο βολτα 150km στο λουτρακι ελειπαν 4 τακουνια. Επιτοπου αλλαγη λοιπον. Κατι τετοιο δε θα σου συμβει ποτε σε φρεσκο ελαστικο. Η αλλαγη εγινε χτες αλλιως θα μπορουσα να στο επιβεβαιωσω και με φωτογραφια.

Παρομοια κατασταση ειχα αντιμετωπισει και στο εντουρο.

4) Στο πολυ παρελθον ειχα ενα σκουτερ χολερα (gilera nexus) και ηθελα να βαλω συγκεκριμενο λαστιχο(pirelli diablo) ειχε παλιοτερο dot και ο επιστημονας λαστιχας με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα οτι τα χει αποθηκευμενα αριστα κτλ... μετα απο 4 μηνες εχανε αερα συνεχεια.. μολις πηγα στο λαστιχα ειδαμε οτι το ελαστικο ειχε κανει διαμηκες ανοιγμα στη μεση. Προφανως και αρχισε τα επιστημονικα του και δε το αντικατεστησε.

Και σκεφτομαι... φανταζεσαι να ειχε σαμπρελα... να ειχε κανει ανοιγμα και να μην εχανε αερα... και ξαφνικα στα 120 παπ το λαστιχο! Γιατι; για 50 με 100 ευρω;
Δεν έχεις άδικο υποθέτω. Εάν έρθεις στο troffy θα τα πούμε και από κοντά και θα σου πω τις ενστάσεις μου. Πάντως επειδή μου αρέσει πάντα να βρίσκω τις αποδείξεις της επιστήμης και με αφορμή αυτή την κουβέντα, θα ψάξω σε βάθος το θέμα όσο μπορώ και θα τα μολογήσω ότι μάθω. Χαιρετώ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά 15 χρόνων λάστιχα δεν έβαζα στο μηχανάκι μου ας ήταν και στη ζελατίνα τους φυλαγμένα στα υπόγεια του Τσανταλη μαζί με το παλαιωμένο κρασί.

Όπως στα μέταλλα υπάρχουν αλλοιώσεις από την επαφή με το περιβάλλον οξειδώσεις κλπ στα λάστιχα μιλάμε για ένα πιο ζωντανό υλικό και το υλικό που σε κρατάει σε επαφή με το έδαφος.

Για να έχουν ζήσει καταρχήν 15 χρόνια που ήταν όλα αυτά τα χρόνια? Άγνωστο.. Μπορεί να έχουν περάσει μετακομίσεις, αλλαγές θέσεων, αλλαγές σε περιβάλλοντα, αποθήκες μπορεί ακόμα και πεταμένα κάνα χρόνο σε κάνα ξεφωτο να ήταν. Ποιος το ξέρει?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλά 15 χρόνων λάστιχα δεν έβαζα στο μηχανάκι μου ας ήταν και στη ζελατίνα τους φυλαγμένα στα υπόγεια του Τσανταλη μαζί με το παλαιωμένο κρασί.

Όπως στα μέταλλα υπάρχουν αλλοιώσεις από την επαφή με το περιβάλλον οξειδώσεις κλπ στα λάστιχα μιλάμε για ένα πιο ζωντανό υλικό και το υλικό που σε κρατάει σε επαφή με το έδαφος.

Για να έχουν ζήσει καταρχήν 15 χρόνια που ήταν όλα αυτά τα χρόνια? Άγνωστο.. Μπορεί να έχουν περάσει μετακομίσεις, αλλαγές θέσεων, αλλαγές σε περιβάλλοντα, αποθήκες μπορεί ακόμα και πεταμένα κάνα χρόνο σε κάνα ξεφωτο να ήταν. Ποιος το ξέρει?
Και εγώ αυτής ακριβώς της άποψης είμαι.... Αλλα βλέπω ότι ο Δημήτρης nomad ειναι αδιευκρινιστος τύπος και μπορεί η έρευνα που θα κάνει να βγάλει λαυρακι.
Ενδιαφέρον θέμα.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Και εγώ αυτής ακριβώς της άποψης είμαι.... Αλλα βλέπω ότι ο Δημήτρης nomad ειναι αδιευκρινιστος τύπος και μπορεί η έρευνα που θα κάνει να βγάλει λαυρακι.
Ενδιαφέρον θέμα.
Αδιευκρίνιστος τύπος; γοτ ντου γιου μην μπαϊ δατ; Έχω φίλο τον carooly. Δεν αρκεί; ζήτησε διευκρινίσεις και τις έχεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αδιευκρίνιστος τύπος; γοτ ντου γιου μην μπαϊ δατ; Έχω φίλο τον carooly. Δεν αρκεί; ζήτησε διευκρινίσεις και τις έχεις.
Ο χαρακτηρισμός κολλάει στην φώτο που έβαλες στο avatar... Και σε αυτά που έμαθα για εσένα φυσικά..... Το αδιευκρινιστος είναι μέγιστος τίτλος στο advride!! :fun
 
Top Bottom