Λίγη Πελοπόννησος!

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
20-21.2.2016


ο χάρτης.....
https://www.google.com/maps/d/edit?hl=el&authuser=0&mid=zSL9xREN7iog.kykovCdrMz5c

Ακόμη ένα διήμερο που είχα άδεια και είπα να πάρω λίγο αέρα παραπάνω και να χαρώ το καινούργιο μου προβληματικό απόκτημα! :D

Έτσι λοιπόν κανονίζω με τον φίλο μου τον παντελή (tenere 660) να συναντηθούμε στο χωριό Σολομός μιας και αυτός βρισκόταν Πάτρα, και να συνεχίσουμε προς την λίμνη Στυμφαλία.. Γύρω στις 10 30 φθάνω στο χωριό και κάθομαι σε έναν φούρνο να πιω ένα καφεδάκι μιας και δεν είχε φτάσει ακόμη ο Παντελής..

Μετά από κάνα μισάωρο σκάει μύτη ο Παντελής!



Καθόμαστε λίγο ρίχνουμε μια ματιά στα πράματα και ξεκινάμε για την λίμνη Στυμφαλία! Περάσαμε από την Νεμέα, από τον δρόμο του κρασιού όπου χόρτασε το μάτι μας αμπέλια!



Αυτή την εποχή δεν λέει και πολύ λόγο ότι δεν είναι ανθισμένα τα αμπέλια, αλλά και πάλι έχει μια ιδιαίτερη ομορφιά που δεν αντικρίζεις συχνά!
Μετά φτάσαμε στην λίμνη Στυμφαλία..
Βρε που είναι η λίμνη
Βρε που είναι η λίμνη, πουθενά η λίμνη...



Στο google maps φαινόταν μεγαλύτερη πάντως...

Επόμενη στάση Εκκλησία Αγίας Φωτεινής και Αρχαίο θέατρο Μαντινείας..
Στην διαδρομή περάσαμε από έναν όμορφο χωματόδρομο γεμάτο έλατα..



Και στην συνέχεια με το που τέλειωσε ο χωματόδρομος αρχίζαμε να βλέπουμε όλη την ώρα ανθισμένες αμυγδαλιές!!



Στο βάθος πρέπει να είναι το χωριό Κανδήλα αν δεν κάνω λάθος..



Ο Παντελής!





Και ξαφνικά στα δεξιά μας αντικρίζουμε αυτό το υπέροχο εκκλησάκι..

Εκκλησία Αγίας Φωτεινής..







Ότι πιο όμορφο έχω δει μέχρι σήμερα σε εκκλησία!
Ακριβώς απέναντι βρίσκεται το Αρχαίο θέατρο Μαντινείας..



Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά μιας και ήταν απέναντι είπαμε να ρίξουμε μια ματιά...
Στην συνέχεια κατευθυνθήκαμε προς τον Αχλαδόκαμπο προκειμένου να ανεβούμε στις ανεμογεννήτριες!
Μετά από μπόλικο ανηφορικό χωματόδρομο βρήκαμε μια διχάλα όπου ακολουθήσαμε τον δρόμο που πάει στις πιο ψηλές ανεμογεννήτριες..



Το θέαμα υπέροχο! Οι ανεμογεννήτριες από κοντά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!
Ας μιλήσουν οι εικόνες..









Εκεί που καθόμασταν και χαζεύαμε μας διαπέρασε και το συγκεκριμένο σύννεφο..






 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Μετά από καμιά ώρα φωτογραφικού παιχνιδιού και αφού νιώσαμε κάτι σταγόνες αποφασίσαμε να κατέβουμε προς τα κάτω..

Στο κατέβασμα ξανασυνατήσαμε ένα μεγάλο κομμάτι χωματόδρομο το οποίο το ευχαριστήθηκα!







Όπου και αν γυρίσεις το κεφάλι σου αμυγδαλιές...



Επόμενη στάση πυραμίδα του Ελληνικού! Ναι! και όμως τα παλαιά χρόνια είχαμε και εμείς πυραμίδες!!






Στην συνέχεια επισκεφθήκαμε την εκκλησία Ζωοδόχο Πηγή στο Κεφαλάρι..



Υπό κανονικές συνθήκες έχει πολύ νερό (φαίνεται και στα σημάδια στην φώτο) αλλά την συγκεκριμένη περίοδο μας είπε ένας ντόπιος ότι έκανε πολύ ξηρασία, και είχε και καιρό να βρέξει..




Τελικά ωραία είναι η λάσπη....



Εκείνη την ώρα που καθόμασταν και απολαμβάναμε το τοπίο χτυπάει το τηλέφωνο του Παντελή και μας ενημερώνει ο φίλος μας ο Κώστας ότι ζήλεψε, και ξεκινάει αμέσως για Ναύπλιο.. :D
Αφού άρχισε να περνάει η ώρα σιγά σιγά πήραμε τον δρόμο προς το Ναύπλιο ώστε να δούμε αν θα μας επιτρέψει ο καιρός να κατασκηνώσουμε.
Αφού πήγαμε στην παραλία Καραθώνα και βρήκαμε καβάτζα για το βράδυ πήγαμε στο σούπερ μάρκετ να πάρουμε προμήθειες για το βράδυ.. Ύστερα πήγαμε σε ένα σουβλατζίδικο μιας και μας είχε κόψει η πείνα να φάμε! Μετά από λίγη ώρα σκάει και ο Κώστας και σηκωνόμαστε να βρούμε κάνα μέρος για μπυρίτσα..



Αφού ήπιαμε την μπυρίτσα σηκωθήκαμε να πάμε στην καβάτζα μας για να στήσουμε σιγά σιγά τα σκηνάκια και να συνεχίσουμε εκεί το τσιμπούσι!


Αφού ετοιμάσαμε τις κρεβατοκάμαρες μας στρώσαμε μουσαμά, βγάλαμε τις προμήθειες και τις κάναμε ΝΑ!



Κρασάκι, τυράκι, ψωμάκι, σαλαμάκι, φυστικάκι και το κύμα της θάλασσας για υπόκρουση...
Μετά το φαγοπότι πέσαμε για ύπνο.. Εγώ με τον Παντελή στην μία σκηνή και στην άλλη ο Κώστας να παίζει τις δικές του νότες στην διαπασών όλο το βράδυ.. :roflmao:

Η επόμενη μέρα ξημέρωσε κάπως έτσι...





Η μπουνάτσα στο μεγαλείο της!



Το βράδυ βγήκε πολύ εύκολα από θέμα κρύου χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό..
Αφού σηκωθήκαμε και μαζέψαμε τα πράματα, πήγαμε στο Ναύπλιο να τσιμπήσουμε κάτι για πρωινό και να αποφασίσουμε για το που θα πάμε..


+


Μετά από πολύ συζήτηση αποφασίσαμε να πάμε στο χωριό Πλάτανος στον Νομό Αρκαδίας και να συνεχίσουμε για το Ναυάγιο Δημήτριος στο Γύθειο..

Στην διαδρομή πέσαμε πάνω σε μια υπέροχη γέφυρα!



Και φυσικά δεν χάσαμε την ευκαιρία να ανεβούμε και να την περπατήσουμε!

 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Στο βάθος το Άστρος



Η διαδρομή φανταστική!



Μετά από άπειρα στροφιλίκια φτάνουμε στο χωριό Πλάτανος..



Βρε που είναι ο κόσμος,,, βρε που είναι ο κόσμος,,,
Ψυχή δεν κυκλοφορούσε! Τελικά μάθαμε ότι το χωριό είναι ακατοίκητο και ότι οι κάτοικοι πάνε μόνο για αγροτικές δουλειές μια συγκεκριμένη περίοδο..



Η μόνοι μας παρέα 2 πεινασμένες πάπιες..











Πεινασμένες οι πάπιες, πεινασμένοι και εμείς, είπαμε να μαγειρέψουμε κάτι!
Αρχικά βάζουμε τους χυμούς στο φυσικό ψυγείο για να παγώσουν..



Ύστερα αναλαμβάνει ο μάστερ σεφ την κουζίνα!





Μιας και δεν είχαμε σουρωτήρι αυτοσχεδιάσαμε!
Ποτηράκι με τρύπες ώστε να φεύγει το περιττό νερό..



Μέτα το φαγητό ήμασταν όλοι κάπως έτσι..



Μιας και ήταν και περασμένη η ώρα αποφασίσαμε να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής και να μην συνεχίσουμε για το Ναυάγιο..

Η διαδρομή Από τον Πλάτανο μέχρι να βγούμε στο Άστρος πάλι ήταν το κάτι άλλο!
Περάσαμε από μπόλικα χωριά αλλά η Καστανίτσα ήταν αυτή που μας τράβηξε τα βλέμματα!



Εδώ ο Παντελής ζωγραφίζει!



Στην επιστροφή πετυχαίνουμε κάπου στο Άργος μπλόκο αγροτών όπου μας αφήνουν να περάσουμε. Στην συνέχεια στον Ισθμό της Κορίνθου μόλις είχαν λήξει τα μπλόκα οπότε περάσαμε άνετα και φτάσαμε στην βάση μας!
Και κάπως έτσι τέλειωσε ένα υπέροχο διήμερο που ήταν λες και ταξιδεύαμε για μέρες..!





 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
μην το φοβάσαι το μοτορι σου μια χαρα είναι ,μονο κοιτα μην το ματιάζεις μοναχος σου. Το εκανα εγω παλια αυτό. παντα ομορφες βολτες κ καλες επιστροφες!!!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Είστε ΠΟΛΥ ωραίοι, φίλοι μου..!!! :D
Ωραία βόλτα και πολύ ωραίες εικόνες!
Χαίρομαι που υπάρχει ακόμα κόσμος που κάνει τέτοια ταξιδάκια, μ' αυτόν τον τρόπο.
Κι αυτό δε που χάρηκα ιδιαίτερα, είναι η ηλικία σας. Δε λέω, δε με πήραν τα χρόνια, αλλά ονειρευόμουν από πολύ μικρός να ταξιδεύω έτσι (χύμα στο κύμα, χάρτης, σκηνή, κολατσό κι όπου βγάλει!) κι άργησα πολύ να το κάνω...
Αν (υποθέτω), δεν έχετε πολλά χρόνια που το κάνετε αυτό... έχω να πω ότι έχετε ξεκινήσει πολύ καλά!!! :ok::ok::ok:

Και ένα... sidestory:
Στο χωριό Πλάτανος βρέθηκα πριν 2 χρόνια κι εγώ, μαζί μ' ένα πολύ καλό φίλο, σε αντίστοιχη φάση, ίδια εποχή (αν δεν κάνω λάθος, τέλος Γενάρη!). Μας έπιασε βράδυ κι είχαμε αποφασίσει να κατασκηνώσουμε κάπου εκεί. Βρήκαμε ένα ωραίο μέρος, κοντά στο ρέμα και αράξαμε στον ξενώνα - καφέ - εστιατόριο όπου πιάσαμε κουβέντα με τους ντόπιους (ναι ΟΚ, εξαφανίσαμε και την τοπική πανίδα, αλλά αυτό είναι δεδομένο:p). Ένας απ' αυτούς μας πήγε βόλτα στο χωριό, να μας δείξει καλά σημεία για να κατασκηνώσουμε (αφού βέβαια μας κοίταζαν όλοι καλά καλά που θα μέναμε σε σκηνή μ' αυτό το κρύο..!!). Αφού επιστρέψαμε στον ξενώνα(παύλα καφέ παύλα εστιατόριο παύλα τα πάντα όλα..!) και συνεχίσαμε το άραγμα και την κουβέντα, σηκώνεται κάποια στιγμή ο ίδιος τύπος και μας λέει "ελάτε"...

Να μην τα πολυλογώ, μας πήγε στο σπίτι του κουμπάρου του (ή κάτι τέτοιο), ο οποίος έλειπε και στην ουσία το είχε κάτι σαν εξοχικό, κι αφού περάσαμε την αυλή και κατεβήκαμε κάτι σκαλιά, μας έβαλε σ' ένα δωματιάκι με μια λάμπα και δύο ντιβάνια, λέγοντας "δεν είναι και τίποτα, αλλά είναι σίγουρα πιο ζεστό από τη σκηνή".
Μας φιλοξένησε στην ουσία. Ένας άγνωστος.

Αυτά είναι τα ωραία, και σας εύχομαι πάντα τέτοια!!!

:friendship:

 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
μην το φοβάσαι το μοτορι σου μια χαρα είναι ,μονο κοιτα μην το ματιάζεις μοναχος σου. Το εκανα εγω παλια αυτό. παντα ομορφες βολτες κ καλες επιστροφες!!!
Κατά βάθος την βρίσκω μαζί του, άλλο που το βρίζω λιγάκι..
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Είστε ΠΟΛΥ ωραίοι, φίλοι μου..!!! :D
Ωραία βόλτα και πολύ ωραίες εικόνες!
Χαίρομαι που υπάρχει ακόμα κόσμος που κάνει τέτοια ταξιδάκια, μ' αυτόν τον τρόπο.
Κι αυτό δε που χάρηκα ιδιαίτερα, είναι η ηλικία σας. Δε λέω, δε με πήραν τα χρόνια, αλλά ονειρευόμουν από πολύ μικρός να ταξιδεύω έτσι (χύμα στο κύμα, χάρτης, σκηνή, κολατσό κι όπου βγάλει!) κι άργησα πολύ να το κάνω...
Αν (υποθέτω), δεν έχετε πολλά χρόνια που το κάνετε αυτό... έχω να πω ότι έχετε ξεκινήσει πολύ καλά!!! :ok::ok::ok:

Και ένα... sidestory:
Στο χωριό Πλάτανος βρέθηκα πριν 2 χρόνια κι εγώ, μαζί μ' ένα πολύ καλό φίλο, σε αντίστοιχη φάση, ίδια εποχή (αν δεν κάνω λάθος, τέλος Γενάρη!). Μας έπιασε βράδυ κι είχαμε αποφασίσει να κατασκηνώσουμε κάπου εκεί. Βρήκαμε ένα ωραίο μέρος, κοντά στο ρέμα και αράξαμε στον ξενώνα - καφέ - εστιατόριο όπου πιάσαμε κουβέντα με τους ντόπιους (ναι ΟΚ, εξαφανίσαμε και την τοπική πανίδα, αλλά αυτό είναι δεδομένο:p). Ένας απ' αυτούς μας πήγε βόλτα στο χωριό, να μας δείξει καλά σημεία για να κατασκηνώσουμε (αφού βέβαια μας κοίταζαν όλοι καλά καλά που θα μέναμε σε σκηνή μ' αυτό το κρύο..!!). Αφού επιστρέψαμε στον ξενώνα(παύλα καφέ παύλα εστιατόριο παύλα τα πάντα όλα..!) και συνεχίσαμε το άραγμα και την κουβέντα, σηκώνεται κάποια στιγμή ο ίδιος τύπος και μας λέει "ελάτε"...

Να μην τα πολυλογώ, μας πήγε στο σπίτι του κουμπάρου του (ή κάτι τέτοιο), ο οποίος έλειπε και στην ουσία το είχε κάτι σαν εξοχικό, κι αφού περάσαμε την αυλή και κατεβήκαμε κάτι σκαλιά, μας έβαλε σ' ένα δωματιάκι με μια λάμπα και δύο ντιβάνια, λέγοντας "δεν είναι και τίποτα, αλλά είναι σίγουρα πιο ζεστό από τη σκηνή".
Μας φιλοξένησε στην ουσία. Ένας άγνωστος.

Αυτά είναι τα ωραία, και σας εύχομαι πάντα τέτοια!!!

:friendship:

Τέτοιες εμπειρίες κυνηγάω!! Πολύ όμορφη ιστορία!!
 

Markos

Μέλος
Περιοχή
ΠόρτοΡάφτη
Όνομα
Markos
Μοτό
Sfi-ka DR 650 SE
Με άρεσε πολύ η παρουσίαση..
Βγάζει μιά αίσθηση απλότητας, ενθουσιασμού, εξερεύνησης και παιχνιδιού που εγώ τουλάχιστον έχω ψιλοξεχάσει πως είναι. Διότι είμαι αρκετά πουρό γιά να αισθάνομαι ότι τα έχω ξαναδεί όλα.
Με άλλα λόγια, με ξαναγυρίσατε σε ηλικίες που θα ήθελα να ξαναζήσω.
Συν τις πολύ καλές και ζωντανές φωτό..

Στις επόμενές σας παιδιά! :friendship:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Γύρο γύρο ήσουνα..:waiting:... τελικά !!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οταν βλεπεις νεα παιδια να ''σαρωνουν'' την απιστευτη Ελληνικη επαρχια σκεφτεσαι πως τελικα υπαρχει ακομα ελπιδα σε τουτο τον τοπο...
ειστε υπεροχοι λεβεντες!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραία βόλτα κοπέλια!

Στο κατέβασμα ξανασυνατήσαμε ένα μεγάλο κομμάτι χωματόδρομο το οποίο το ευχαριστήθηκα!
Για θυμήσου λίγο τι έγραφες το καλοκαίρι όταν πέρναγες χωματόδρομο με το Derbi και σύγκρινέ το με το παραπάνω! :D ;)
 
Top Bottom