Λίγο Πέτρα, Λίγο Ήλιος και τ'Αλογάκι μου

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Περιμένοντας τη στιγμή που θα μπαίνω στο ιπτάμενο πουλί για να πάω για το μεροκάματο, προσπαθώ να μαζέψω χιλιόμετρο για να φορτώσω μπαταρίες.
Δυστηχώς η χαρμάνα (μπάρκο) προμηνύεται μεγάλη.
Δε θα γράψω πολλά γιατί χρόνος δεν υπάρχει πλέον.

Εχθές, ξεκίνησα να κάνω ένα τουρ αρκετών χιλιομέτρων το οποίο είχα σκοπό να το κάνω από καιρο.
Και αυτό στην Πελλοπόνησο, γιατί αυτό το μέρος θέλει πολλές, μα πάαρα πολλές μέρες για να το εξερευνήσεις και να πεις ότι ναι, έχω πλέον γυρίσει το Μωριά απ'άκρη σε άκρη και έχω δει όλες του τις ομορφιές.
Να μου πεις, πως θα δεις ένα μέρος περνώντας τα μέρη οδηγώντας, εν κινήση?
Πως, με μια ημερήσια βόλτα αντοχής 950 χλμ, θα μπορέσεις να δεις τα μέρη του πανέμορφου αυτού τόπου.
Κι όμως, ο κάθε περιηγητής έχει το δικό του τρόπο να ταξιδεύει και να αποκομίζει εμπειρίες, γιατί στην τελική δεν παίζει τίποτα άλλο ρόλο, ούτε τα λεφτά, όυτε η δόξα, ούτε η επιτυχία προσωπική ή επαγγελματική, ούτε τίποτα, παρα μόνο τι εμπειρίες έχει ο καθείς, όταν έρθει εκείνη η στερνή ώρα που θα γυρίσεις πίσω να δεις την παρελθούσα πορεία σου.
Θα σκεφτείς ότι έχεις μετανιώσει για ορισμένα πράγματα και μακάρι να γυρνούσες τον χρόνο πίσω για να επανορθώσεις?
Θα σκεφτείς ότι έκανες οικονομίες και μάζεψες λεφτά και μπορεί να είσαι στο νοσοκομείο, αλλά τουλάχιστον έχεις φουσκωμένους λογαριασμούς?
Θα σκεφτείς ότι πέτυχες επαγγελματικά και ήσουν ένας καθώς πρέπει καταξιωμένος κύριος που η κοινωνία τον είχε ψηλά?
Η θα σκεφτείς και θα πεις φωναχτά "ΤΙ ΓΑΜΑΤΗ ΒΟΛΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!!" γιατί πρόλαβες και έβγαλες όλα σου τα απωθημένα, έζησες έντονα τα πάθη σου και ξεχύλησε η ζωή σου εμπειρίες?

Ας αφήσω όμως τις φιλοσοφίες και ας περάσω στο κυρίως πιάτο.

Βρέθηκα με τον petros KLR στο Περίπτερο, είπαμε τα σεα και τα μέα μας, ήπιαμε το καφεδάκι μας και τα παιδιά αναχώρησαν για το Κρανίδι.
Εγώ, έκατσα λίγο ακόμα για να τελειώσω τον καφέ και να κάνω ακόμα ένα τσιγάρο από αυτά που θα έκανα αν δεν το είχα κόψει.

Ντυθηκα, φόρεσα τη γκρανάρα μου και ξεχύθηκα στην άσφαλτο σαν μόλις να έκλεψα το Tracer.

Ακολούθησα αυτη σχεδόν τη διαδρομή. Κύριος σκοπός ήταν να περάσω το καινούργιο κομμάτι Φωκιανός - Κυπαρρίσι, να στρίψω στο εκπληκτικό πέρασμα μέσα απ'τον Ταύγετο από Σπάρτη για Καλαμάτα και τέλος, να επισκεφτώ τα πάτρια εδάφη της μάνας μου, την Ανατολική (Μέσα) Μάνη και συγκεκριμένα τη Βάθεια Λακωνίας.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αεροπορία σε όλη τη διαδρομή με τον ιπτάμενο ανιχνευτή, και νά 'μαι για ακόμα μια Κυριακή με τα γνωστά σλάλομ στην Εθνική σε μουαγιέν 170-190 για να βγω γλήγορα από αυτήν.
Μετά από λίγο βγαίνω, στρίβω για Επίδαυρο να ζεσταθούν τα λάστιχα και αρχίζω και μπαίνω σβέλτα στις γνωστές στροφές, αλλά με αρκετή κίνηση.

Συνεχίζω με καλό ρυθμό έως το Ναύπλιο όπου κόβω, στρίβω για Μύλους για να πάρω την ακτογραμμή προς Λεωνίδιο και Φωκιανό.
Γνωστές διαδρομές λίγο πολύ, τις έχω περάσει ουκ και ολίγες φορές οπότε τις περνάω διαδικαστικά, ωστόσο αξίζει να αναφερθεί ότι το παραθαλάσσιο κομμάτι μετά τους μύλους δίνει όμορφες εικόνες.



Συνεχίζω για Λεωνίδιο ασταμάτητα, γιατί πρέπει τα χιλιόμετρα να μαζευτούν.
Είπα να κάνω μια στάση για καφέ για να πω ένα γεια στα παιδιά εκεί, αλλά δε με έπερνε για καθυστερήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συνεχίζω κάνοντας λάθος και οδήγώντας μέχρι Πούληθρα, οστόσω αποζημιώθηκα από το ωραίο πασάκι που συνδέει τα Πούλιθρα με τον επαρχιακό για Πελέτα, στρίβωντας όμως για Φωκιανό από Πηγάδι.
Προορισμός το Φωκιανό και το καινούργιο κομμάτι Φωκιανό - Κυπαρρίσι.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δυστηχώς δε σε αποζημιώνει η προσμονή για να περάσεις το πέρασμα αυτό, δεδομένου ότι η άσφαλτος αν και καλή, έχει άθλια χάραξη, πολλές από τις στροφές έχουν ελαφρώς ανάποδη κλίση και κάποιες από αυτές είναι εντελώς τυφλές, όπου κλείνουν απότομα.
Γενικά μπορείς να οδηγήσεις επιθετικά, θέλει όμως μέγιστη προσοχή γιατί οι στροφές σε ρίχνουν εκτός.

Μετά από την απογοήτευση, συναντάς το όμορφο Κυπαρίσσι, το οποίο ενδύκνειται για ήρεμες καλοκαιρινές διακοπές.



Άραγμα λίγο εκεί να θαυμάσω την ηρεμία του χωριού, και αναχώρηση με προορισμό την Σπάρτη και το πέρασμα προς Καλαμάτα μέσα από τον Ταύγετο.
Στη διαδρομή ο Ταύγετος δίνει ωραία κάδρα κατά καιρούς, ωστόσο η διαδρομή σαν διαδρομή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και βγαίνει διαδικαστικά.

Εδώ, ο Ταύγετος από τον Πάρνωνα. Διακρίνεται η ψηλότερη κορφή του Προφήτης Ηλίας ή Αγιολιάς (2.407μ).

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φτάνω στη Σπάρτη μετά από μια μεγάλη, ουδέτερη μορφολογικά διαδρομή, παρακάμπτω την πόλη με συνοπτικές διαδικασίες και οδηγούμαι στη έξοδό για το πέρασμα του Ταυγέτου.
Η ώρα είχε περάσει όμως και δεν ήθελα να καθυστερήσω, έκανα μια στάση να πιω λίγο νερό και συνέχισα για το πέρασμα.

Το πέρασμα είναι εκπληκτικό και συστήνω σε όποιον δεν το έχει περάσει, να το κάνει. Δίνει εικόνες απίθανου κάλλους, πλατάνια, νερά, χωριά βουτηγμένα σε φαράγγια, δροσερά σημεία να φας και να πιεις τον ελληνικό σου το καλοκαίρι και γενικά είναι μοτοσυκλετιστικός παράδεισος. Δυστηχώς οι φωτογραφίες ελάχιστες.







 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εν τω μεταξύ προσπαθώ να γράψω, κι έχω και τον el-Gatto να έχει αράξει εδώ, λες και δεν τρέχει κάστανο...



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αφού ολοκληρώνομαι σαν μοτοσυκλετιστής και καθαρίζω το πέρασμα, φτάνω στην Καλαμάτα.
Την αφήνω πίσω με συνοπτικές διαδικασίες και ξεκινώ για την άγρια μεσαία χερσόνησο της Πελλοπονήσου, την Μάνη.
Η Μάνη χωρίζεται σε Μεσσηνιακή και Λακωνική.
Οι μανιάτες σε -άκος είναι εκ του νομού Λακωνίας και αυτοί σε -έας είναι εκ του νομού Μεσσηνίας.
Το αστείο είναι ότι οι παλιοί Λάκωνες δεν αναγνώριζαν τους Μεσσήνιους ως μανιάτες, θυμάμαι τη γιαγιά μου να σκίζει τα ιμάτιά της ότι αυτοί δεν είναι μανιάτες, και δε σήκωνε κουβέντα γι αυτό.

Μπαίνουμε λοιπόν σε αυτά το ιδιαίτερα και μυστήρια χώματα....

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λόγω πίεσης χρόνου, στάθηκα μόνο σε κάποια σημεία τα οποία μου προκαλούν το ενδιαφέρον τις λίγες φορές που έχω επισκευτεί τη Μάνη.
Ένα από αυτά είναι ο κόλπος του Οίτυλου, που κάθε φορά με μαγεύει όταν τον κοιτώ από ψηλά. Σε αυτόν, βρίσκεται και το εκπληκτικό Λιμένι, χωστό κυριολεκτικά μέσα στη θάλασσα.











 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
'Ενα άλλο μέρος, κυριολεκτικά χαμένο μέσα στους κόλπους, αλλά και από τα καλύτερα φυσικά λιμάνια της χώρας, είναι ο Γερολιμένας. Τόπος άγριος και αφιλόξενος, σε κάνει να πιστεύεις ότι εδώ θα ήταν οι πύλες του Άδη κατά την αρχαιότητα. Κάτι τέτοια σημεία μου προκαλούν δέος.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συνεχίζω πιο νότια, για να συναντήσω το τέλος του φωτογραφικού μου ταξιδιού, την εκπληκτική καστροπολιτεία της Βάθειας.
Θα μπορούσα να γράψω πολλά γι αυτόν τον τόπο, οξύμωρο ωστόσο δεδομένου ότι δεν έχω ζήσει σχεδόν καθόλου, παρα μόνο σπαστά διήμετρα/τριήμερα, όταν ο πύργος της οικογένειας Εξαρχάκου, η οικογένεια της γιαγιάς μου, λειτουργούσε ανακαινισμένος από τον ΕΟΤ. Μιλάμε βέβαια για σχεδόν 30 χρόνια πίσω....αμυδρά θυμάμαι πρόσωπα και εικόνες.
Μάλλον είναι από τα μέρη που αν και έχεις ζήσει ελάχιστα, μπορείς να μιλάς/γράφεις ώρες γι αυτά.

Εκπληκτική, αφιλόξενη, γνήσια, μαρτυρική και αιώνια Βάθεια.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max




 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δυστηχώς δεν είχα χρόνο να μπω μέσα στο χωριό και να γεμίσω την κάρτα μνήμης με φωτογραφίες.

Αφού τράβηξα ορισμένα κλίκ, έκατσα και απόλαυσα το χωριό με φόντο το επερχόμενο λυκαυγιές μέχρι να σκοτεινιάσει. Είναι διπλή η ένταση του συναισθήματος σε τέτοιες στιγμές, έχοντας δυανύσει έως εδώ 560 χλμ και ξέροντας ότι θα πρέπει να επιστρέψω στη βάση μου απόψε.
Πως να το πω, αντικρύζεις τα όριά σου σαν άνθρωπος, ή τουλάχιστον αυτό που νομίζεις εσύ για όρια....γιατί τα όρια του ανθρώπου είναι πολύ μεγαλύτερα, και εύχομαι σε κανέναν να μην χρειαστεί να τα βρει.

Νύχτωσε, φόρεσα την κρανάρα μου, γύρισα τη μίζα και εξαφανίστηκα στους σκοτεινούς επαρχιακούς της επιστροφής.

Γεια σου Βάθεια, γεια σου Μάνη.
Εις το επανιδήν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γειά σου ωρε Γιάννη...!!!:friendship:
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Είσαι Λεβεντιά φίλος!

:friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
:friendship::prft:
Κι εκει που λεω τωρα θα βαλει φωτο με τα χταποδακια διπλα στο κυμα, γυρισες μιζα και επεστρεψες!!
Μπραβο φιλαρακι, εισαι μερακλης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:friendship::prft:
Κι εκει που λεω τωρα θα βαλει φωτο με τα χταποδακια διπλα στο κυμα, γυρισες μιζα και επεστρεψες!!
Μπραβο φιλαρακι, εισαι μερακλης.
Να σας πει τι ώρα γύρισε σπίτι
, για να καταλάβετε τι τύπος είναι.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Να σας πει τι ώρα γύρισε σπίτι
, για να καταλάβετε τι τύπος είναι.
...τύπος και υπογραμμός!
:ltg:
 
Top Bottom