Λίμνη Δοϊράνη-Λίμνη Κερκίνη

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Κυριακή πρωί,αναπάντεχο πεσκέσι το free time from babysitting και δίχως δεύτερη σκέψη μίζα.
Η διαδρομή κοντινή :Θεσσαλονίκη-Παλιά Ε.Ο Κιλκίς-Λίμνη Δοϊράνη-Μουριές-Άνω Πορόϊα-Λίμνη Κερκίνη-Λιθότοπος και πίσω κάπου 230χμ.
Όχι κάτι ιδιαίτερο,στα θετικά οι δυο λίμνες,το χωριό Α.Πορόϊα,και από οδηγικής πλευράς το μικρό,χιλιομετρικά,κομμάτι Κερκίνη-Λιθότοπος έχει κάτι να πει.
Kοινώς για μια φορά καλά είναι ,ιδίως μετά από καιρό με σβησμένες μηχανές.

Ξεκίνησε κάπως έτσι

Στροφή αριστερά

και μετά από 3χμ η Λίμνη Δοΐρανη φυσικό σύνορο Ελλάδας-Σκοπίων



Στο σημείο βρίσκεται ο ομώνυμος μεθοριακός σταθμός για την είσοδο στη γείτονα και παρόλο που ήταν Κυριακή δεν υπήρχε η παραμικρή κινητικότητα.Ωστόσο υπάρχει ένα ταβερνάκι κ μια καφετέρια ανάλογα με τις ορέξεις του καθενός.
Φουσκωμενη από τον καιρό η λίμνη,γκρίζο τοπίο,η Γαλανόλευκη όμως εκεί.Ακλόνητη.





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Αναχώρηση από Δοΐρανη

με επόμενο σταθμό τη λίμνη Κερκίνη μέσω Μουριών,με μια μικρή παράκαμψη, πριν τη λίμνη,από το χωριό Άνω Πορόϊα το οποίο μου άφησε καλές εντυπώσεις τόσο από την αισθητική του όσο και από τις δραστηριότητες που παρέχονται σε οποιον βρεθεί εκεί,από ξεναγήσεις με άλογα,πεζοπορίες κλπ, είδα τον τοπικό συνεταιρισμό των γυναικών του χωριού,προσεγμένη πλατεία,γραφικά καφενεδάκια,πράγματα δηλαδή που δείχνουν ότι οι κάτοικοι δεν αφήνουν το χωριό στον αυτόματο πιλότο και όπου τους πάει,αλλά ενδιαφέρονται.Τόσο απλά....




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Κατεβαίνοντας λοιπόν το βουνό στους πρόποδες απλώνεται η λίμνη Κερκίνη που πέραν των άλλων είναι πλούσιος υδροβιότοπος.Πλησιάζοντας όσο πιο ήσυχα σε αφήνει το μηχανάκι ,είδα μετά από καιρό ερωδιούς




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ώρα για επιστροφή γιατί το στομάχι διαμαρτύρεται.Δεν χρειάζομαι θάλασσα να μου ανοίξει την όρεξη,και με γλυκό νερό το παθαίνω και σήμερα είδα αρκετό.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Μπραβο για την εξορμηση φιλαρακι ..... η πληρης εννοια του μοτοσυκλετιστη.... καβαλαω ειτε μονος ειτε με παρεα και οπου με βγαλει ....
Ειδα μπηκες και χωμα εεε :ha:ha ?????

Οι φωτο απο το εργαλειο ειναι μια χαρα ... αν κρινουμε οτι δεν ειχε και ηλιο η σημερινη μερα !!!


ΥΓ Εβαλες προβολακια ???
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ειδα μπηκες και χωμα εεε :ha:ha ?????
Μπήκα-μπήκα!!!30m και μόλις βγήκα της πέρασα ένα πανί(microfiber)....xaxaxaxaxaxaxa

Οι φωτο απο το εργαλειο ειναι μια χαρα ... αν κρινουμε οτι δεν ειχε και ηλιο η σημερινη μερα !!!
Αρκετά ευχαριστημένος για τα δεδομένα της


ΥΓ Εβαλες προβολακια ???
Και σου λέω μη με κοιτάς στα μάτια Captain ,κοίτα και λίγο τη Νάρα,παν κοντά δυο χρόνια φορεμένα...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Εισαι ΑΡΙΣΤΑ εκπαιδευμενος .... μια-μια τις ερωτησεις απαντησες !!! Κανε υπομονη να τελειωσω απο εδω που ειμαι να σμιξουμε παλι !!!


ΥΓ Φτιαξε και την ημερομηνια στη καμερα.... γιατι θα νομιζουμε σε λιγο οτι ξεθαβεις ημερησιες βολτες ..... χαχαχαχαχα
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Πολύ ωραίος Νίκο... Ωραία βόλτα..!
Μιας και είμαστε κοντά να βολτάρουμε καμιά φορά παρέα!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραια βολτα!! Αυτα τα μοναχικά εχουν πολλα να πουν!! Μπραβο!!
 
Reactions: n.l

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Πολύ ωραίος Νίκο... Ωραία βόλτα..!
Μιας και είμαστε κοντά να βολτάρουμε καμιά φορά παρέα!!
Ευχαριστώ και ευχαρίστως!
Κυριακές προς το παρόν είμαι εύκαιρος(αν η φαμίλια δεν απαιτεί καροτσάδα,αλλά φτιάχνεται κι αυτό),το τηλ στο προφίλ μου,οπότε χτυπάτε αλύπητα....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Ευχαριστώ και ευχαρίστως!
Κυριακές προς το παρόν είμαι εύκαιρος(αν η φαμίλια δεν απαιτεί καροτσάδα,αλλά φτιάχνεται κι αυτό),το τηλ στο προφίλ μου,οπότε χτυπάτε αλύπητα....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ωραία..
Ανοίγει ο καιρός!!
Κανονίζουμε τα γυνεκόπαιδα και φύγαμε..
Και εγω Κυριακές μπορώ..
 
Reactions: n.l

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η περιοχή εκεί έχει πολύ ενδιαφέρον
Την επόμενη φορά να κάνεις και μια βαρκάδα.......ειναι πολύ ενδιαφέρον και με αρκετές πληροφορίες γύρω από τα πουλιά και την λιμνη.

Μην ξεχάσω να αναφερθώ και στο τρομερό κρέας που έχουν οι ταβέρνες της περιοχής....το ντόπιο βουβαλισιο!!!

Να είσαι καλά να τριγυρνάς Νικόλα :friendship:
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
ΥΓ Φτιαξε και την ημερομηνια στη καμερα.... γιατι θα νομιζουμε σε λιγο οτι ξεθαβεις ημερησιες βολτες ..... χαχαχαχαχα
Εσύ είσαι ο χάκερ,εγώ και που έβγαλα φωτο με χρονοδιακόπτη πολύ ήταν.Αρχισα τα πρηνηδόν τα δικά σου....άσε πολύ γέλιο ,πονάει όλο μου το κορμί...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom