Μία ακόμα βόλτα στα βουνά.

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Στο ξαφνικό, αλλού ήταν να πάμε, αλλού καταλήξαμε, Παύλος με το τρομερό ΚΤΜ 690R και εγώ με το πιστό μου Yamaha WR250R. Τελικά, η βόλτα έγινε με κατεύθυνση δυτική, όμοια με αυτήν που είχα κάνει παλαιότερα με τη Διάσχιση του Ψηλορείτη.
Αργά ξεκινήσαμε, με τη δύση του ήλιου επιστρέψαμε, 230 απολαυστικά χιλιόμετρα, τα περισσότερα άσφαλτο, αλλά και αρκετά δύσκολα χωμάτινα. Ειδικά το δύσκολο κομμάτι που περιγράφω στο άλλο ταξιδιωτικό, είχε φαγωθεί ακόμα περισσότερο από τα νερά αλλά το μεγάλο ΚΤΜ τα κατάφερε πολύ αξιοπρεπώς. Τελικά, αν ήταν να έχω ΕΝΑ και μόνο ένα μηχανάκι για την Κρήτη, αυτό θα έπαιρνα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Από την άλλη, το WR πάει καλύτερα στα δύσκολα ενώ το BMW είναι σαφώς καλύτερο στα ταξίδια. Αλλού κερδίζεις, αλλού χάνεις.
Χωρίς πολλά λόγια λοιπόν, πάμε στις φωτογραφίες που ναι μεν δεν είναι πολλές, οι εικόνες όμως που μαζέψαμε... μαγικές!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ανώγεια, ο Παύλος τι κάνει, μαντεύει κανείς;





Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής μας ήταν άσφαλτος με κολασμένα στροφιλίκια. Πραγματικά λυσσάξαμε! Κάπου κοντά στην Ελεύθερνα όμως αρχίζει και η διασκέδαση στο χώμα...



Μιας και κατά λάθος βρεθήκαμε στη γειτονιά (δε βρίσκαμε ανοικτό βενζινάδικο), μία επίσκεψη στην αρχαία (2200 χρόνια παλαιά) γέφυρα, επιβάλλεται.





Σπηλαιώδης ναός κοντά στη γέφυρα. Απέξω, ίσα που φαίνεται μία πόρτα και ένας μικροσκοπικός φεγγίτης.



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πραγματικά unstoppable, όχι αστεία ε; Εννοείται πως περάσαμε χωρίς πρόβλημα μέσα από τους θάμνους.





Στο βουνό ψηλά, μπαίνουμε σε μία δασώδη περιοχή. Ψαχτίρι για μονοπάτια και ενώσεις δρόμων.





Όπως είπαμε, πολλές φωτογραφίες δε βγάλαμε. Πχ, δε βγάλαμε φωτογραφία όταν ανεβήκαμε την απέναντι πλαγιά (το πράσινο κομμάτι) για να βρούμε πέρασμα. Τελικά περνάει για Enduro μηχανάκια ή, βεβαίως, το 690R και έμπειρο αναβάτη.




Κάπου εκεί πάνω βρίσκεται άλλος χωματόδρομος. Με ένα Enduro μηχανάκι μπορεί να βρεθείς εδώ πάνω και να βολτάρεις μέχρι να τελειώσει η βενζίνα, όσο μεγάλο ρεζερβουάρ και αν έχεις. Θέλει προσοχή πάντως και παρέα. Εμείς πάντως, πέρα από κάποια πρόβατα, δε πετύχαμε ψυχή εκεί πάνω.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Δε ξέρω, ίσως το ότι είχα ξανάρθει, ίσως απλά να το απολάμβανα. Δεν ήμουν σε mood φωτογραφίας αλλά πιστέψτε με όταν σας λέω πως ήτανε σκέτη μαγεία!








Για μερικά χιλιόμετρα μετά από εδώ, υπάρχει ένα υψίπεδο 1100+ μέτρων όπου το μόνο που βρίσκεις είναι πέτρες και ελάχιστοι θάμνοι. Φώτο μην ζητάτε, προσπάθησα και την άλλη φορά, δε γίνεται να απεικονιστεί όπως πρέπει, πρέπει να ανεβείτε πάνω για να το δείτε. Αναπόφευκτα κάποια στιγμή φτάνουμε πάλι σε πιο πράσινες περιοχές όπου συναντάμε χιόνι, τεράστιους σωρούς από χιόνι που μάζεψε ο αέρας και σιγολιώνει ο ήλιος. Όπου μπορούμε, το παρακάμπτουμε.





Όπου δε μπορούμε ή απλά δε θέλουμε, το καβαλάμε!


Πολύ γέλιο! Κάποια στιγμή, βλέπω μπροστά ένα βουνό από χιόνι και κοντά ένα κοπάδι πρόβατα. Δεύτερη ταχύτητα στο κιβώτιο, φουλ γκάζι, καβάλα το χιόνι, τρομάζουν τα πρόβατα, καβαλάνε και αυτά το χιόνι, ΦΡΕΝΑΑΑ, κόλλησα.





Όλα τελειώνουν όταν ένας σωρός ξεκινάει από ψηλά και συνεχίζει στο γκρεμό. Τέλος, αναστροφή.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η βόλτα συνεχίζεται με κατεύθυνση νότια. Από βόρεια ξεκινήσαμε, καβαλάμε τον Ψηλορείτη και καταλήγουμε νότια, διάσχιση την είπαμε έτσι;





Στάση για φαγητό σε εγκαταλελειμμένο τυροκομείο.








Η Επιστροφή καθορίζεται από τον ήλιο. Πριν τη δύση υποσχεθήκαμε, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα όμως. Κάπου εκεί πάνω ήμασταν...




 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η βόλτα ήταν καταπληκτική. Αν και ξεκινήσαμε αργά, προλάβαμε να δούμε πολλά μέρη, να απολαύσουμε οδήγηση και να ανοίξουμε μερικά ακόμα μονοπάτια. Ήδη έχουμε αρχίσει να σχεδιάζουμε την επόμενη που ελπίζουμε να είναι ακόμα καλύτερη!





ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Α, ξέχασα την κλασική φωτογραφία...
Ο ΚΤΜάκιας με τα εργαλεία να επισκευάζει το μηχανάκι του... :friend:


Τι έπαθε πάλι ε;


Τι σου είναι αυτά τα στερεότυπα ρε παιδί μου!

Ένα κλαδί ξεκούμπωσε το πλαϊνό πλαστικό και χρειάστηκε μία πρόχειρη επί τόπου επισκευή. Αυτά. Κατά τα άλλα, ούτε κιχ. Το συγκεκριμένο έχει βγει μάλιστα εξαιρετικά αξιόπιστο!



.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
χαλαρα αψογοι!!!!!!!!
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Δε ξέρω, ίσως το ότι είχα ξανάρθει, ίσως απλά να το απολάμβανα. Δεν ήμουν σε mood φωτογραφίας αλλά πιστέψτε με όταν σας λέω πως ήτανε σκέτη μαγεία!








Για μερικά χιλιόμετρα μετά από εδώ, υπάρχει ένα υψίπεδο 1100+ μέτρων όπου το μόνο που βρίσκεις είναι πέτρες και ελάχιστοι θάμνοι. Φώτο μην ζητάτε, προσπάθησα και την άλλη φορά, δε γίνεται να απεικονιστεί όπως πρέπει, πρέπει να ανεβείτε πάνω για να το δείτε. Αναπόφευκτα κάποια στιγμή φτάνουμε πάλι σε πιο πράσινες περιοχές όπου συναντάμε χιόνι, τεράστιους σωρούς από χιόνι που μάζεψε ο αέρας και σιγολιώνει ο ήλιος. Όπου μπορούμε, το παρακάμπτουμε.





Όπου δε μπορούμε ή απλά δε θέλουμε, το καβαλάμε!


Πολύ γέλιο! Κάποια στιγμή, βλέπω μπροστά ένα βουνό από χιόνι και κοντά ένα κοπάδι πρόβατα. Δεύτερη ταχύτητα στο κιβώτιο, φουλ γκάζι, καβάλα το χιόνι, τρομάζουν τα πρόβατα, καβαλάνε και αυτά το χιόνι, ΦΡΕΝΑΑΑ, κόλλησα.





Όλα τελειώνουν όταν ένας σωρός ξεκινάει από ψηλά και συνεχίζει στο γκρεμό. Τέλος, αναστροφή.

ωραιο το dunlop στο 690... :ok:
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Α, ξέχασα την κλασική φωτογραφία...
Ο ΚΤΜάκιας με τα εργαλεία να επισκευάζει το μηχανάκι του... :friend:


Τι έπαθε πάλι ε;


Τι σου είναι αυτά τα στερεότυπα ρε παιδί μου!

Ένα κλαδί ξεκούμπωσε το πλαϊνό πλαστικό και χρειάστηκε μία πρόχειρη επί τόπου επισκευή. Αυτά. Κατά τα άλλα, ούτε κιχ. Το συγκεκριμένο έχει βγει μάλιστα εξαιρετικά αξιόπιστο!



.
ρε δε χαλανε τα ktm, μυθος ειναι...:D
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Εξαιρετική βόλτα, όπως άλλωστε όλες που οργανώνει ο Νίκος! Αν και κάναμε αρκετά ασφάλτινα χιλιόμετρα, δεν μας πείραξε διότι και από όμορφα μέρη περάσαμε, και το χωμάτινο κομμάτι μας αποζημίωσε πλήρως! Ήδη ετοιμάζουμε την επόμενη!
 
Top Bottom