Μαστόρια προς αποφυγή

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Χθες το μηχανάκι γύρισε απο service μπροστινού συστήματος,αναρτήσεις, απο συνεργείο που πολλοί προτίνουν στο άλλο θέμα (service αναρτήσεων) ως τον γκουρού.

Πριν το πάρω ήμουν 100% σίγουρος οτι ροπόκλειδο εννοείται δεν έχει μπει. Οπότε λεω ειναι η επόμενη δουλειά που θα κάνω το πρωί.

Οταν ο ήλιος βγήκε…
.


130€ για να ξέρω την επόμενη φορά. Παπατζιλίκι πάει συννεφο.

Προσεχτε τι πληροφορίες δίνετε γενικότερα και ας έχουν και 800 κύπελαα…

Και μ@λ@κίες δεν λεω





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Aμα αρχισω να γραφω συνεργεια προς αποφυγη δεν θα τα χωρεσει ο server
Η δουλεια μου ειναι να συνεργαζομαι με συνεργεια, οποτε ξερω παααρα πολλα, ολοι οι φιλοι με ρωτανε που να πανε τα οχηματα τους και φοβαμαι να προτεινω. Ακομα και σε μενα που μπορει να εχουμε 30 χρονια συνεργασια σαν μαγαζια κανουν απαραδεκτες μ@@@κιες....
 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Ποιό ροπόκλειδο ρε,καν δεν τις έσφιξε,έστω με σκέτο κλειδί........τις έπιασε πρόχειρα.....
Σκέψου θετικά,θα μπορούσε να στις δώσει στο χέρι και να σου πεί βάλτες εσύ......

ΥΓ.θα πάμε καμιά ασφάλτινη το σουκου;έχω ακόμα το cb500x θα είσαι μπροστά,δεν θέλω να με προσπεράσει καμιά τιμονόπλακα:laugh:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συνεργεία που η προσέγγισή τους με την δουλειά τους είναι σε χαμηλό επίπεδο και υψηλό σε οικονομικές απολαβές
Υπάρχουν άλλοι που η προσέγγιση με την δουλειά τους είναι καλή αλλά μερικές φορές κάνουν ανθρώπινα σφάλματα
Στατιστικά μόνο τα κακα λέγονται άμεσα και παντού, τα καλά αποσιωπούνται
Το παραπάνω είναι γνωστό από τον μετρητή της γκουγκλε
Μου έχει τύχει άριστο συνεργείο να μου έχει κάνει λάθος στα φρένα σε σημείο να .....
Ενημέρωσα εκεί που έπρεπε αλλά δεν βγήκα να κραξω διότι πράγματι είναι πολύ καλό συνεργείο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Φίλε Ιωάννη, μην γίνεσαι όμως γενικόλογα άδικος!! Προφανώς οι βλακείες μαστόρων είναι ο κανόνας όχι η εξαίρεση!! Αν κάποιος πει την καλή δική του εμπειρία ή κάνει μια σύσταση, φυσικά δεν δεσμευεται πως ο εκάστοτε επαγγελματίας θα κάνει 100% σωστά την δουλειά του και ούτε είναι υπόλογος για αυτό. 100 άνθρωποι μπορέι να έχουν καλή εικόνα για έναν επαγγελματία και ένας να μείνει δυσαρεστημένος, να αδικηθεί, να πέσει σε λάθη. Αυτό σημαίνει πως οι 100 είναι ψεύτες ή κακοπροαίρετοι? Φυσικά όχι. Ή μπορεί απλά κάποιοι αφελώς να θέλουν να συστήνουν κόσμο (για καλό) και πολλές φορές τα κριτήρια τους να είναι λάθος ή απλά να τους διαψευσει ο μηχανικός αυτός. Και τέλος υπάρχει πάντα και το ενδεχομενο μιας κακής μέρας. Λίγα νεύρα, ένα τηλέφωνο που χτύπησε και να το λαθος.

Προσωπικά σπάνια εώς ποτέ δεν προτείνω μηχανικούς και είναι αυτός ακριβώς ο λόγος. Μάλιστα αυτός είναι βασικά και ο λόγος που τα περισσότερα τα κάνω μόνος μου.

Αν είναι κάποιος που πρέπει να ζητήσεις τον λόγο είναι ο μάστορας που σου έκανε αυτό εδώ. κανείς άλλος.

Πρόσφατα κολλητός φίλος μου σύστησε έναν μηχανικό για μια εργασια που βαριόμουνα να κάνω. Μου έκανε πατάτα χοντρή. Δεν σκέφτηκα ουτε λεπτό να τα βάλω με τον φίλο. Τί να κάνει κι αυτός? Πηρα τον μάστορα και χεστήκαμε. Ο φίλος, ο γνωστός μετοχές δεν έχει. Εκτός αν έχει δεν ξέρω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συνεργεία που η προσέγγισή τους με την δουλειά τους είναι σε χαμηλό επίπεδο και υψηλό σε οικονομικές απολαβές
Υπάρχουν άλλοι που η προσέγγιση με την δουλειά τους είναι καλή αλλά μερικές φορές κάνουν ανθρώπινα σφάλματα
Στατιστικά μόνο τα κακα λέγονται άμεσα και παντού, τα καλά αποσιωπούνται
Το παραπάνω είναι γνωστό από τον μετρητή της γκουγκλε
Μου έχει τύχει άριστο συνεργείο να μου έχει κάνει λάθος στα φρένα σε σημείο να .....
Ενημέρωσα εκεί που έπρεπε αλλά δεν βγήκα να κραξω διότι πράγματι είναι πολύ καλό συνεργείο
Στη σχολή στο σχετικό μάθημα μάρκετινγκ η στατιστική έλεγε πως ένας καλός πελάτης μπορέι να φέρει μέχρι 3-4 άλλους πελάτες. Ένας κακός πελάτης μπορεί να διώξει 13!! Τα κακά νέα πάντα κυκλοφοράνε πιο γρήγορα!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πάντως αυτό που δείχνει εδώ ο άνθρωπος δεν είναι "κακή δουλειά", είναι εγκληματική αμέλεια! Το μηχανάκι δεν τελείωσε, για κάποιο λόγο διέκοψε αυτό που έκανε και μετά το ξέχασε. Δεν ξέρω, τον έπιασε κόψιμο, του κάηκε το φαί, τον πήρε η γκόμενα τηλέφωνο "έλα είμαι μόνη" και έφυγε τρέχοντας;
Ότι και να είναι, είναι μια δουλειά που έμεινε στην μέση και αυτό είναι πιο σοβαρό από την μέτρια τεχνική επάρκεια.

Εγώ στην θέση σου πάντως IoannisB θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο να πάρω μια εξήγηση ακόμα και αν ήταν δικαιολογίες. Ακόμα και αν δεν σου παραδεχτεί εσένα την τεράστια μ@λακία που έκανε, ίσως στο μέλλον να είναι πιο προσεκτικός και να γλυτώσεις κάποιον άλλο.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Πάντως αυτό που δείχνει εδώ ο άνθρωπος δεν είναι "κακή δουλειά", είναι εγκληματική αμέλεια! Το μηχανάκι δεν τελείωσε, για κάποιο λόγο διέκοψε αυτό που έκανε και μετά το ξέχασε. Δεν ξέρω, τον έπιασε κόψιμο, του κάηκε το φαί, τον πήρε η γκόμενα τηλέφωνο "έλα είμαι μόνη" και έφυγε τρέχοντας;
Ότι και να είναι, είναι μια δουλειά που έμεινε στην μέση και αυτό είναι πιο σοβαρό από την μέτρια τεχνική επάρκεια.

Εγώ στην θέση σου πάντως IoannisB θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο να πάρω μια εξήγηση ακόμα και αν ήταν δικαιολογίες. Ακόμα και αν δεν σου παραδεχτεί εσένα την τεράστια μ@λακία που έκανε, ίσως στο μέλλον να είναι πιο προσεκτικός και να γλυτώσεις κάποιον άλλο.
εσύ κατάλαβες το σκοπό του πόστ!
Παιδιά κανείς δεν ωθεί κανέναν ολοι είμαστε ενήλικοι και επεξεργαζόμαστε πληροφορίες.
δεν έχω κανένα θέμα με κανένα.( λανθασμένος γραπτός λόγος μάλλον). Αλλα επειδή ζω και εργάζομαι σε επαγγελματικό επίπεδο πολυ υψηλό εχω και εγω απαιτήσεις.

Ας λενε οι άλλοι τα καλά και εγω τα κακά φίλε.

Μπορεί να σωθεί και κάποιος . Και δεν με νοιάζουν τα οικονομικά του συνεργείου. Η 50% δουλειά δεν δίνει συγχωροχάρτι σε κανέναν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λένε ότι γιατρό και μηχανικό δεν πρέπει να συστήνεις....και σε μεγάλο ποσοστό είναι σωστό, αλλά ισχυουν όσα σωστά γράφτηκαν από πάνω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ έχω να πω, όποιος καβαλάει μοτοσυκλέτα πρέπει και οφείλει να είναι και ο ίδιος έστω λίγο μηχανικός (άσχετο αλλά σχετικό).

Όπως το είπατε και οι 2 είναι antsoar και IoannisB . Αμέλεια και ίσως εγκληματική καθώς μια και μόνο βίδα λάθος σε μια μοτοσυκλέτα μπορεί να δημιουργήσει άσχημες καταστάσεις. Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ να παραδίνει κάποιος μια μοτοσυκλέτα στον αναβάτη της χωρίς να κάνει έναν τελικό οπτικό και αφής έλεγχο ακριβώς για αυτό τον λόγο. Μην έχει υπάρξει μια αμέλεια, μια απροσεξία, μία χαζομάρα. Έλα όμως που γίνονται σε καθημερινή βάση και πρέπει κι εμείς να το ξέρουμε.

Συνεπώς επειδή ΄΄μάστορες΄΄ στην Ελλάδα στο 90% των περιπτώσεων είναι άνθρωποι που δεν τραβούσαν καλά στο σχολείο και χώθηκαν σε ένα συνεργείο για το μεροκάμματο και προφανώς συνήθως ούτε τη δουλειά τους γουστάρουν ούτε έχουν την απαιτούμενη σοβαρότητα και πολλές φορές και την νοητική ικανότητα να ανταπεξέλθουν το νου σας. Επίσης απο το υπόλοιπο 10% το άγχος, η κούραση κλπ πάλι μπορούν να οδηγήσουν σε λάθη.

Συνεπως καβαλάς?? Μερικά βασικά εργαλεία και ειδικά στο θέμα συσφίξεων, ανοχών, τεντώματα αλυσίδας, γρασσαρίσματα, αλυσίδες ντίζες, λάστιχα άμα πρώτοι εμείς δεν ενδιαφερθουμε για το μηχανάκι μας μην περιμένουμε άλλους να το χαιδέψουν. Τα συνεργεία κοιτάνε να τελειώνουν να πάνε στο επόμενο σε συντρηπτική πλειοψηφία. Και ακόμα και αν είχα ανακαλύψει κάποιον που είναι 100% μερακλής και επαγγελματίας πάλι δεν θα τον πρότεινα γιατί στο μυαλό και στα χέρια του δεν είμαι μέσα.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συνεργεία που η προσέγγισή τους με την δουλειά τους είναι σε χαμηλό επίπεδο και υψηλό σε οικονομικές απολαβές
Υπάρχουν άλλοι που η προσέγγιση με την δουλειά τους είναι καλή αλλά μερικές φορές κάνουν ανθρώπινα σφάλματα
Στατιστικά μόνο τα κακα λέγονται άμεσα και παντού, τα καλά αποσιωπούνται
Το παραπάνω είναι γνωστό από τον μετρητή της γκουγκλε
Μου έχει τύχει άριστο συνεργείο να μου έχει κάνει λάθος στα φρένα σε σημείο να .....
Ενημέρωσα εκεί που έπρεπε αλλά δεν βγήκα να κραξω διότι πράγματι είναι πολύ καλό συνεργείο


Μετα την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδεν λάθος αναγνωρίζεται .

Άλλος βλέπει κράξιμο άλλος βλέπει διαφάνεια.
Άλλος χαιδεύει αυτιά άλλος κόβει αυτιά.
Ο στόχος είναι κοινός.
 
Reactions: Gus

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Αυτό που λέτε τα καλά δεν λέγονται, αλλά μόνο τα κακά με ξεπερνάει στο συγκεκριμενο θέμα.

Αν και βεβαίως τα κακά διαδίδονται γενικότερα πιο γρήγορα, στο συγκεκριμενο θέμα είναι και απολύτως λογικό να συμβαίνει.

Για τον πολύ απλό λόγο ότι δίνεις τα ωραία σου €€€, για να γίνει μια δουλειά, και όχι απλά για να τα δώσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Αν φτάσουμε κάθε φορά που κάποιος απλά κάνει την δουλειά για την οποία πληρώνεται, να το κάνουμε θέμα άξιο δημοσίευσης και συγχαρητήριων, τότε είμαστε πολύ κοντά στον πάτο.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Το χω ξαναδει το εργο και το πηραμε χαμπαρι οταν σταματησαμε για βενζινη μετα απο 50χλμ χωμα, η μια μπουκαλα ειχε τασεις φυγης προς τα πανω. :ha

υ.γ τωρα θυμηθηκα που οταν εβαλα YSS στο ΑΧ1 ο μαστορας τοτε ειχε "ξεχασει" να βιδωσει ενα παξιμαδι στο μοχλικο και τωρα αραζει μονο του καπου στον Ελικωνα...καπου εχω κ φωτο..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
υ.γ τωρα θυμηθηκα που οταν εβαλα YSS στο ΑΧ1 ο μαστορας τοτε ειχε "ξεχασει" να βιδωσει ενα παξιμαδι στο μοχλικο και τωρα αραζει μονο του καπου στον Ελικωνα...καπου εχω κ φωτο..
Το παξιμάδι ή το μοχλικο;;;;; :ha
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Οταν ενας μαστορας κανει 98 καλα και 2 στραβα ειναι προς αποφυγη;Θεωρω υπερβολικη αυτη την προσεγγιση.

Καταλαβαινω οτι μιλαω εκ του ασφαλους,αλλα δεν θεωρω οτι ειναι λογικο να βγαζουμε συμπερασματα απο καποιες ελαχιστες περιπτωσεις.

Φυσικα τα πραγματα αλλαζουν αν υπαρχουν αρκετες παρομοιες περιπτωσεις,η εαν δεν παραδεχτει το λαθος του και δεν αναλαβει την ευθυνη.
 
Top Bottom