Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία, Σερβία 2014

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Το ταξίδι τείνει να πάρει μορφή και έχει ως εξής:
1η μέρα Ηγουμενίτσα-Budva Μαυροβούνιο μέσω όλου του παραλιακού της Αλβανίας.Το παραθεριστικο θέρετρο της Budva έχω επισκεφθεί το 12 οπότε έχω μια άποψη.
2η μέρα Budva-? .Μετά τη Μπουντβα θέλω να περασουμε Κροατία, να οδηγήσουμε τον κόλπο του Κοτορ, οπου το χουμε δει κ αυτό όπως κ το Dubrovnik, απλά ο φίλος που θα ναι μαζί μας όχι. Οπότε στάση και στα δυο κ μετά λέμε παραλιακα ή μη να φτάσουμε κάπου ώστε από κει την επόμενη να αναχωρησουμε για Ζάγκρεμπ. Το κάπου λέμε να είναι το Σπλιτ ή το Ζανταρ ή κάποια άλλη πρόταση, με δεδομένο ότι την προηγούμενη έχουμε φάει την ταλαιπωρία της Αλβανίας, κ να μαστε πιο χαλαροι ώστε να μην δούμε στο άρπα-κόλλα το Κοτορ-Ντουμπροβνικ και να παίζουμε στα 400 το πολύ χμ ημερησίως. Το Σπλιτ ξέρω ότι είναι καλό για καλοκαίρι αλλά δε βρίσκω φθηνα ξενοδοχεία. Για Ζανταρ δε ξέρω τίποτα.
3η μέρα ?-Ζάγκρεμπ ή από Εθνική ώστε να χουμε χρόνο όταν φτάσουμε να δούμε πιο πολύ το Ζάγκρεμπ ή ένα κομμάτι εθνική-επαρχιακό που περνά κάπου κοντά στις λιμνες Πλιτβίτσε (δε ξέρω σίγουρα)-εθνική
4η μερα Ζάγκρεμπ-Σαραγεβο διασχίζοντας κάθετα όλη τη Βοσνία για την οποία πέρα ότι ειναι πανέμορφη δε ξέρω κάτι άλλο(πόση ώρα θα κάνουμε να φτάσουμε, τι θα δούμε στη διαδρομή, αν έχει κάπου ενδιάμεσα να μείνουμε αν χρειαστεί) κ αυτός είναι και ο λόγος που στο ανέβασμα αφήσαμε έξω τη Λουμπλιάνα.
5η μέρα Σαραγεβο-Νις
6η μέρα Νις-Θεσσαλονίκη
Οποιαδήποτε πρόταση-πληροφορία θα μουν υπόχρεος παιδιά και για ξενοδοχεία θα ταν ακόμα καλύτερα (απλό με παρκινγκ και πρωινό και να μην χρειάζεται να ξανακαβαλησουμε μέχρι την άλλη μέρα).

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Προσωπική μου γνώμη !!!!
Μην ασχολείσαι με τις πρωτευουσες πλην του σαραγιεβο, πάρε επαρχιακούς δρόμους
Η Βοσνία και το Μαυροβούνιο ειδικά τα ορεινά τους κομμάτια ειναι αξεπέραστα
Οι λίμνες πλιτβιτσε ειναι πανέμορφες
Η μπουντβα ειναι εμπορική
Το κοτορ έχει ενέργεια καθώς και το Μόσταρ
Στο γυριζμο προς Σερβία να περάσεις από το χωριό του κουστουριτσα
Και υπάρχει και ένα παγκόσμιο σημείο το djavolja varos
Έχω παει αλλά όπως πάντα είμαι σε συχγιση....θα σου γράψω και αλλά
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
το zadar εχει κ ενα καστρο μεσα στο οποιο (οπως κ αλλου στις δαλματικες) εχει ζωη με μπαρακια ταβερνακια-μαγαζακια κ οτι αλλο θες.απο τιμες καλο ειναι
κ οτι αλλο σου ειπν οι απο πανω
 
Reactions: n.l

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Όπως είπε και ο προλαλήσαντας οι λίμνες Plitvice αξίζουν και με το παραπάνω όμως να ξέρεις θέλουν τουλάχιστον μισή μέρα. Το Ζάγκρεμπ είναι πραγματικά μια πόλη που θα λατρέψεις ειδικά όπως είναι φωτισμένο το κέντρο του το βράδυ. Για το Σεράγεβο πραγματικά δεν έχω λόγια. Μέσα σε μια πόλη βλέπεις να συνυπάρχουν δεμένοι τέλεια ο ανατολικός και ο δυτικός πολιτισμός, φρόντισε να έχουν χώρο οι κάρτες μνήμης από τη φωτογραφική σου.
Τέλος σου προτείνω μια πραγματική μαγικά διαδρομή στη Βοσνία από το Visegrad στο Σεράγεβο ή το αντίστροφο, μια διαδρομή που το μεγαλύτερο κομμάτι της πηγαίνει παράλληλα με τον ποταμό Drina μέσα από πολλές, όμορφες σήραγγες.
Καλά να περάσεις
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ευχαριστώ, ούτως ή άλλως από Σαραγεβο για Νις από εκεί δε θα περάσω; Κ καμιά info για τπ Σπλιτ ρε αγορια.Επισης απο Σπλιτ για Ζάγκρεμπ το γουγλι εχει νομίζω τρεις διαδρομές. Εθνικη, μεσαια,και κυκλο.Λεω για τη μεσαία. Την εκανε κανείς, περνάει λέτε από τις λιμνες εστω να περασω απ εξω;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

theoadon

Μέλος
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Αριστείδης
Ευχαριστώ, ούτως ή άλλως από Σαραγεβο για Νις από εκεί δε θα περάσω; Κ καμιά info για τπ Σπλιτ ρε αγορια.Επισης απο Σπλιτ για Ζάγκρεμπ το γουγλι εχει νομίζω τρεις διαδρομές. Εθνικη, μεσαια,και κυκλο.Λεω για τη μεσαία. Την εκανε κανείς, περνάει λέτε από τις λιμνες εστω να περασω απ εξω;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για το Σπλιτ θα βρεις εύκολα και ξενοδοχείο αλλά και φαγητό, στα σοκάκια της παλιάς πόλης. Κοντά στην πλατεία με το ρολόι έχει αρκετά. Θα σου πρότεινα όμως αν έχεις χρόνο να επισκεφθείς το Τρογκιρ, που είναι 20 χλμ. πιο βόρεια και παραλιακά του Σπλιτ, ένα μικρό νησάκι - κάστρο. Αξίζει.

Στις λίμνες Πλιτσβιτσε δεν έχει εθνική κοντά. Θα βγεις από τον αυτοκινητόδρομο και θα ανηφορήσεις για καμιά 40χλμ μέχρι που θα βρεθείς στο πάρκο. Εχει πολλά καταλύματα στην περιοχή και είναι και καλά και φθηνά. Το βράδυ μέσα στο πάρκο η κυκλοφορία απαγορεύεται, μια και είναι καταφύγιο αρκούδας και λύκου. Το πάρκο με τις λίμνες θέλει αρκετές ώρες να το δεις και αξίζει. Έχει περίπου 20 ευρώ είσοδο αλλά αυτό το θες μόνο αν χρησιμοποιήσεις το λεωφορείο ή το καραβάκι για να κινηθείς. Αν πας περιμετρικά με ποδαρόδρομο δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα. Αλλα θέλεις περισσότερο χρόνο. Είναι τεράστιο. Αρκετά τουριστικό και καθαρό.

Λίγο πιο βόρεια είναι το Σιμπενικ (αντίστοιχα όμορφο με μεσαιωνικά κάστρα) , η Πούλα με το κολοσέο (πιο μικρό αλά καλύτερα διατηρήμενο από αυτό της Ρώμης) και το Ζαντάρ με τους αυλούς στην παλιά προβλήτα που βγάζουν ήχους από τα κύματα. Η Κροατία είναι μια ομορφιά από μόνη της....

Υπάρχει και ένα ακόμα πάρκο στην περιοχή το Κρκα αλλά εγώ δεν κατάφερα να πάω σε αυτό δεν μου βγήκε χρόνος. Αυτό είναι πάνω στην εθνική σχεδόν ( το τέμνει σε ένα σημέιο ο αυτοκινητόδρομος) . Δεν ξέρω περισσότερα για αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
Reactions: n.l

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Έλα κανα με πρωινό και παρκινγκ στο Σπλιτ γιατί τα βλέπω ακριβούτσικα.Δωστε κ σωστε....

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom