Μαυροβούνιο & Κροατία

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Μιας και η Σαββατιάτικη βόλτα των ασφάλτινων βουνών θα μας πάει πολύ κοντά στα σύνορα, λέω Κυριακή πρωί να στρίψω από παράλια Αλβανίας και να πεταχτώ για ένα 11ημεράκι προς Μαυροβούνιο και Κροατία. Ευκαιρία είναι :p

1η φορά προς την περιοχή, έχω λιώσει στο διάβασμα για να βρω τι θα με ενδιέφερε να δω. Πρόγραμμα δεν υπάρχει, μόνο ο χάρτης του "τι υπάρχει κοντά".
Γενικά θέλω να δω περισσότερο φύση, και σε κάποιες πόλεις που θέλω να πάω θα μείνω από 1 έως 2 βράδια. Δεν καίγομαι να παω και στις δυο χώρες, αν ερωτευτώ (σ)το Μαυροβούνιο μπορεί να μείνω εκεί :D
Υπολογίζω σκηνή (λογικά οργανωμένο) για ότι είναι κοντά σε φύση, και δωμάτιο στις πόλεις ώστε να μπορώ να τα κλειδώσω όλα και πάρω το πεζώ.

Το τεφτέρι:
https://drive.google.com/open?id=196Z5BP_p0S3H-H9JrQpPNEnMGkk&usp=sharing

Πιστεύετε ότι έχω ξεχάσει κάτι σημαντικό; Δεν έχω συντάξει ακόμα τη λίστα με τις ωραίες διαδρομές, το κάνω τώρα. Ότι αξιόλογο γνωρίζετε σε δια-μονη/τροφη/σκεδαση ρίχτε το!

Αναπάντητη ερώτηση: τι γίνεται με τις εξατμίσεις; Γράφουνε όξω; (από φωτό βλέπω κάποιες ταπωμένες κάποιες ξετάπωτες)

Βροουυυυυυμ :biker:
 
Τελευταία επεξεργασία:

xc-rider

panos funduro
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F650F "94
Super...
Θα ερωτευτείς σίγουρα στο Μαυροβούνιο :D
Πριν 10 μέρες ήμουν εκεί κ αξίζει... Έμεινα Κότορ 3 μέρες.... Κότορ και Μπούτβα για βραδινή έξοδο... Στην Μπούτβα έχει πιο πολύ νυχτερινή ζωή... Επίσης το herceg novi είναι όμορφο...
Αν έχεις χρόνο κ δεν σε βγάζει εκτός διαδρομής προσπάθησε να επισκεφτείς κ το Εθνικό πάρκο στο Μαυροβούνιο.... Παίρνεις το δρόμο προς Niksic και από κει είναι καμια ώρα....
Για Κροατία δεν μπορώ να σου πω πολλά μιας και έκατσα λίγες ώρες στο Dubrovnik μόνο και απο κει πήρα το δρόμο για Μοσταρ - Σαράγεβο κ τελος Νις.... Το μόσταρ είναι επίσης πανέμορφο με πολύ καλό κ οικονομικό φαγητό... Πολύ κεμπάπ :D
Εάν μείνεις Νις, και σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για το ξενοδοχείο που έμεινα.... Είναι στο κέντρο με πάρκινγκ κλειστό...

* Υπομονή με την κίνηση, αν και πιστεύω τις μέρες που θα πας θα ναι αρκετά καλύτερα :)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Υπαρχουν πολλα ταξιδιωτικά που αναφερονται σε αυτο το κομματι
Να τα διαβάσεις απο 2 φορες!!!!
Καλο εξοπλισμό
Σέρβις στο εργαλείο
Adac οδική η κατι αλλο ......
η γείτονα χωρα Αλβανία θελει μια προσεχτικη οδηγική διαχειρηση !!!!!
Φυσικα αυτο ισχύει και για όπου πας
Το μαυροβουνιο θυμίζει πολυ ελλαδα φυσικα με άλλη αίσθηση
Οπως σου είπαν παραπανω το κοτορ ειναι ιστορικό και ήσυχο μέρος η μπουντβα σαν την Μύκονο
Να πας Μόσταρ και Σαραγιεβο και Ντουμπρόβνικ ειναι κοντα ολα
Εχει και το ντρουμιτορ και εκει να πας
Γενικως για μενα τα Βαλκάνια ειναι πολυ σημαντικά διότι ειναι άνθρωποι που τεριαζουν με εμας αλλα και ο τόπος εχει μεγάλη ιστορία θρησκευτικών πολιτισμικών και πολιτικών διαφοροποιήσεων άλλοτε ειρηνικών και άλλοτε βίαιων
Να εισαι ευγενικός ήσυχος και να ακολουθείς τα ήθη και τα έθιμα κάθε χώρας αλλα και τους νόμους τους
Στα σύνορα να εισαι χωρις κράνος και γιαλια να σε βλέπουν !!!
Καλη διασκέδαση
Αν μεινης στο κοτορ εχω ενα καλο σημείο που πηγαίνουν Έλληνες και η κοπέλα που το διαχειρηζετε εχει εμπειρία !
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Έμεινα Κότορ 3 μέρες.... Κότορ και Μπούτβα για βραδινή έξοδο... Στην Μπούτβα έχει πιο πολύ νυχτερινή ζωή... Επίσης το herceg novi είναι όμορφο...
Αν έχεις χρόνο κ δεν σε βγάζει εκτός διαδρομής προσπάθησε να επισκεφτείς κ το Εθνικό πάρκο στο Μαυροβούνιο.... Παίρνεις το δρόμο προς Niksic και από κει είναι καμια ώρα....
Τα πάρκα του Μαυροβουνίου τα έχω βάλει όλα στο πρόγραμμα.
Έμεινες σε ξενοδοχεία ή κάμπινγκ; Για ρίξε προτάσεις απ' ότι έμεινες ευχαριστημένος..
H Nis λέει τίποτα; Από φωτό που έψαξα δεν με ενθουσίασε..

Οπως σου είπαν παραπανω το κοτορ ειναι ιστορικό και ήσυχο μέρος η μπουντβα σαν την Μύκονο
Να πας Μόσταρ και Σαραγιεβο και Ντουμπρόβνικ ειναι κοντα ολα
Εχει και το ντρουμιτορ και εκει να πας
[...]
Αν μεινης στο κοτορ εχω ενα καλο σημείο που πηγαίνουν Έλληνες και η κοπέλα που το διαχειρηζετε εχει εμπειρία !
Έχω διαβάσει ότι βρήκα εδώ, στο motoadv.gr και στο youtube :p
Για εξοπλισμό θα δείξει, ελπίζω ότι δε θα βράσω με το χειμερινό/3 εποχών.. Σεπτέμβριος μπαίνει...
Είναι στο πρόγραμμα όλα τα παραπάνω, αν και δεν ξέρω αν θα τα προλάβω. Θέλω να τα γυρίσω και με τα πόδια, οπότε προτιμώ να δω τα μισά παρά ξεπέτα όλα.
Για πες πληροφορίες για το μέρος..
 

xc-rider

panos funduro
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F650F "94
Εμεινα σε δωματιο μιας κ η συνεπιβατης δεν ηταν fun του camping. 15αυγουστο διαμερισμα στο Τιβατ με 30€. Εχει κ πιο οικονομικα. Το Νις δεν λεει πολλα. Για μια βραδινη βολτα κ μπυρα καλα ειναι...Εμεινα εκει γιατι εχω φιλους κ για να αποφυγουμε το ταξιδι σερι βελιγραδι - θεσσαλονικη με το μονοκυλινδρο :p

Επισης μοσταρ κ σαραγεβο που εμεινα ειναι πολυ οικονομικα. Ολες οι διαμονες απο 20-35€. Βελιγραδι η ακριβοτερη.

Ολα τα εκλεισα μεσω booking.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Σύντροχοι έχουμε καμιά καλή πρόταση για διαμονή με κλειστό πάρκινγκ σε Ζάγκρεμπ και Σαράγιεβο;;
Παναγιώτη αυτό που έμεινες στο Σαράγιεβο είχε πάρκινγκ;
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ψάχνω.. Πχ στο Μόσταρ έχω καταλήξει σε αυτό που φαίνεται με βαρβάτο πάρκινγκ: https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g295388-d4163483-Reviews-City_Hotel-Mostar_Herzegovina_Neretva_Canton.html
Έχω και άλλη μια επιλογή για μπακάπ, και μετά ψάξιμο επιτόπου.

Στο Σαράγιεβο έχω μόνο 1 επιλογή με καλό πάρκιγνκ: https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g294450-d1465786-Reviews-Hotel_Latinski_Most-Sarajevo_Sarajevo_Canton.html
Ψάχνω άλλη μία για μπακάπ..

Ζάγκρεμπ δεν έχω τίποτα που να είναι αντίστοιχα ικανοποιητικό στο θέμα του απόσταση από κέντρο - πάρκινγκ - νορμάλ τιμή.
Οπότε λέω μήπως έχει κάποιος υπόψην κάτι καλό..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
@achalatsis ποτε φευγεις? εγω φευγω αυριο απο ιεραπετρα το ταξιδιωτικο μου ειναι αυτο, αν κατσουν οι ημερομηνιες με τις δικες σου να βρεθουμε.

αθηνα - βελιγραδι 10/9

βελιγραδι - λουμπλιανα 11/9

λουμπλιανα - καταρρακτες πλιτβιτσε - μπιχατς12/9

μπιχατς - σεραγεβο 13/9

σεραγεβο - μοσταρ 14/9

μοσταρ - ντουμπροβνικ 15/9

ντουμπροβνικ - νικσικ - ντουρμιτορ - μοζκοβατς - κοτορ 16/9

κοτορ - ποντγκοριτσα - οχριδα 17/9

οχριδα - πειραιας 18/9
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ίσως συμπέσουμε κάπου στη μέση.. Πάμε με ανάποδη φορά..
Αυτό που βλέπω να μοιάζει είναι στις 14 που θα κάνω το Κότορ - Ντουμπρόβνικ - Μόσταρ, και 15 που θα πάω Μόσταρ - παράλια κεντρικής Κροατίας.

Το δικό μου δρομολόγιο θα γίνει κάπως έτσι, κάθε τμήμα είναι και μια μέρα ξεκινώντας από αύριο 9/9.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ίσως συμπέσουμε κάπου στη μέση.. Πάμε με ανάποδη φορά..
Αυτό που βλέπω να μοιάζει είναι στις 14 που θα κάνω το Κότορ - Ντουμπρόβνικ - Μόσταρ, και 15 που θα πάω Μόσταρ - παράλια κεντρικής Κροατίας.

Το δικό μου δρομολόγιο θα γίνει κάπως έτσι, κάθε τμήμα είναι και μια μέρα ξεκινώντας από αύριο 9/9.
Gif διαδρομή;;; Είσαι πολύ μπροστά...
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Σύντροχοι έχουμε καμιά καλή πρόταση για διαμονή με κλειστό πάρκινγκ σε Ζάγκρεμπ και Σαράγιεβο;;
Παναγιώτη αυτό που έμεινες στο Σαράγιεβο είχε πάρκινγκ;
Κλειστό δεν είναι,περιφραγμένο και εγγύηση όμως ναι. Είχα μείνει δύο βράδια, πολύ ευχαριστημένος.
http://www.booking.com/hotel/hr/rooms-jamaica.en-gb.html?aid=304142&rid=901645409&label=review_am&et=UmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YV82aXPB1cSy6LIabKpZEiD97sf45KySBg8Bx0MW2ubMxecdJ4fiObzyiIJ3 UFxtzR8yp2YFdfS6i0Uhsqo3VuKnfGqfbyLW0P9nowdpzkGcmC3GCLWh1JeQQIcUuS3vMrs3jHW83s pWEr83fxoR8=&activeTab=htReviews
 
Top Bottom