Μαύρη Akrapovic στο 1290 sadv

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Να τη βαλω ή θα γρατζουνιστεί με το παραμικρό;
Για πείτε καμία γνωμη...
Εφαγα το Ίντερνετ να τη βρω φορεμενη σε μηχανη αλλα λίγα τα δείγματα, την ειδα φευγαλέα φέτος το καλοκαίρι στο νησί και με αρεσε απλως δεν ξερω αν θα αντέξει στον χρονο ή θα ξεβαψει.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Όχι δεν γρατζουνίζεται εύκολα.
Την έχω δει στο 1290 SA group στο Facebook, στο advrider δεν την έχω δει. Οι περισσότεροι πάνε σε wings, arrow και remus.
Σε μαύρο παίζει πολύ η arrow και η GPR.

Ο λόγος που δεν την βλέπεις να κυκλοφορεί η akrapovic είναι η τιμή σε συνδυασμό με την έλλειψη αφαίρεσης του σιγαστήρα.
Κοστίζει 1000 ευρώ ενώ με 400 παίρνεις την arrow και με 300 την GPR.
Και οι 2 που ανέφερα έχουν πιστοποίηση CE (δηλαδή είναι νόμιμες από άποψη θορύβου).

Οι wings πάνε κάνα 600άρι ευρώ αλλά δεν έχουν καμία πιστοποίηση.
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Πάντως και η wings βγαίνει σε μαύρο, η αλήθεια είναι πως η akrapovic για το adventure είναι σαν θερμοσίφωνας..
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Πάντως και η wings βγαίνει σε μαύρο, η αλήθεια είναι πως η akrapovic για το adventure είναι σαν θερμοσίφωνας..
Για το 1190 και κατω συμφωνω, θεωρω πως στο 1290 που εχει παραπάνω όγκος ειναι πιο ωραια..
θα μπω fb να το ψαξω @Srider
 

PrimeNumber

Μέλος
Όνομα
Yiorgos
Μοτό
KTM 1290 SA (sold)
Έχω κρατήσει αυτό το vid με ήχο+εικόνα Akrapovic σε 1290SA το οποίο είναι ό,τι ενδεικτικότερο/καθαρότερο/πλησιέστερο σχετικά με το πώς ακούγεται στις ευρωπαϊκές εκδόσεις.
(Πηγαίνετε κατευθείαν στο 1:53 αν βαρεθείτε την καλλιτεχνική ματιά του Βρετανού που το ανέβασε).

Επίσης...στο Youtube κυκλοφορούν πολλά clips με το ίδιο θέμα --ιδίως από Αμερική. Προσοχή, όμως, ΔΕΝ είναι συγκρίσιμα μιας κι οι προδιαγραφές ρύπων/θορύβου εκεί είναι αυστηρότερες (ειδικά στο East Cost που έχω εμπειρία από ΚΤΜ και Akra).

Τέλος, δεν είμαι βέβαιος ότι αν ξαναγόραζα 1290SA θα ξαναέσπρωχνα 1000E σε μια εξάτμιση μόνο και μόνο για να ακούω λίγο πιο μπάσο ήχο στα χαμηλά. My $0.02 για όποιον ενδιαφέρεται να εξοικονομήσει το κοστολόγια αγοράς εξετάζοντας κι άλλες επιλογές ή και να το μηδενίσει εντελώς αφού κατά την γνώμη μου το Cost/Benefit είναι ασύμφορο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom