Μετα το Varadero τι?

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα έχω δώσει το Varadero , οπότε μετά από αυτό τι?



Πολλοί φίλοι μου λένε ότι το επόμενο για μένα πρέπει να είναι το vstrom 650 αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά .

Προσωπικά σκέπτομαι κάτι που να είναι ελαφρύ η τουλάχιστον να κρύβει το βάρος του και σίγουρα πιο νεανικό .

Τα έχω λίγο μπερδεμένα μέσα στο κεφάλι μου , σκέπτομαι το xr650 dallara και το καλοκαίρι με τροχούς sm

Tο ΚΤΜ 690 enduro που αυτό είναι και το επικρατέστερο, τα ταξιδάκια θα είναι λίγα μέσα στο επόμενο διάστημα.


Το dorsoduro σαν τελευταία σκέψη

Θέλω να κάνω λίγο πατημένο χώμα αλλά πιο πολύ ασφαλτινο επαρχιακό δρόμο .

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή να τονίσετε κάποια θετικά και αρνητικά στα μηχανάκια που έχω βάλει στο “τραπέζι” ?
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αν δεν θέλεις χώμα, τι τα θέλεις τα μονοκύλινδρα;
Απ' αυτά που περιέγραψες, το dorsoduro πιστεύω ότι σε καλύπτει καλύτερα, αλλά περί ορέξεως... Πάρε αυτό που σου αρέσει, αυτό που ονειρεύεσαι...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα έχω δώσει το Varadero , οπότε μετά από αυτό τι?



Πολλοί φίλοι μου λένε ότι το επόμενο για μένα πρέπει να είναι το vstrom 650 αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά .

Προσωπικά σκέπτομαι κάτι που να είναι ελαφρύ η τουλάχιστον να κρύβει το βάρος του και σίγουρα πιο νεανικό .

Τα έχω λίγο μπερδεμένα μέσα στο κεφάλι μου , σκέπτομαι το xr650 dallara και το καλοκαίρι με τροχούς sm

Tο ΚΤΜ 690 enduro που αυτό είναι και το επικρατέστερο, τα ταξιδάκια θα είναι λίγα μέσα στο επόμενο διάστημα.


Το dorsoduro σαν τελευταία σκέψη

Θέλω να κάνω λίγο πατημένο χώμα αλλά πιο πολύ ασφαλτινο επαρχιακό δρόμο .

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή να τονίσετε κάποια θετικά και αρνητικά στα μηχανάκια που έχω βάλει στο “τραπέζι” ?
Πόσα χρήματα διαθέτεις και περιέγραψε λίγο την χρήση που θα κάνεις.
Αν ξεκαθαρίσουν αυτά τα 2.....νομιζω είναι εύκολο να προταθούν μοτορια
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτά που ζητάς: "λίγο πατημένο χώμα και περισσότερο επαρχιακό ασφάλτινο δρόμο" θα έλεγα πως έχεις τα περιθώρια να πάρεις κάτι πιο fun!
Όταν γράφεις πως τα ταξιδάκια θα είναι περιορισμένα το επόμενο διάστημα, για πόσο διάστημα μιλάμε; Είναι η φάση που θα αγοράσεις μια μηχανή και μόλις αλλάξουν τα δεδομένα σου θα την πουλήσεις; Τότε σε ενδιαφέρει και η εμπορικότητα και μάλλον οι Ευρωπαϊκές λύσεις (αν και πιο παιχνιδιάρικες) δεν είναι οι πλέον κατάλληλες!

Η γνώμη μου πάντως είναι να αγοράσεις αυτό που στριφογυρίζει περισσότερο στο μυαλό σου ΑΦΟΥ όμως... το οδηγήσεις πριν το πάρεις, γιατί καμιά φορά τα πράγματα δεν είναι όπως τα έχουμε στο μυαλό μας!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγω μιας και πρωην βεστρομας , αν γυρνουσα το χρονο πισω θα ειχα παρει transal 700!!
Τα μηχανακια που περιγραφεις το μονο κοινο που εχουν ειναι ο κυβισμος..και το καθενα αλλη κατηγορια και κυλινδρισμος...
Χρειαζομαστε περισσοτερα στοιχεια για σενα για να σε βοηθησουμε!! ;)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Για τα επόμενα 2-3 χρόνια θα κάνω μια στάση με τα ταξίδια , το transalp 700 είναι και αυτό στο παιχνίδι αλλά με το που το καβαλάς σε πιάνει μια ‘’σπαρίλα’’.

Τo vstromδεν το παίρνω γιατί δεν μου αρέσει να το βλέπω .

Θέλω να παίξω από 3000-5000€

Μου αρέσει το xr650 , λίγα χλμ μέσα στην πόλη και κανένα χαλαρό κοντινό ταξιδάκι.
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
nc750x dct με κλειστά μάτια...:D
Και ο πήγασος καλή επιλογή πιστεύω...
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
δε θα πήγαινα σε μονοκύλινδρο στη θέση σου, γιατι απο την "άνεση" του βαραντερω στο μονοκύλινδρο θα μου κακοφαινοταν..
Tdm, versys, gs 650, ειναι μηχανάκια άσχετα μεταξύ τους αλλα παίζουν γυρω απο αυτα που περιγράφεις σε γενικές γραμμές
 

christodoulos

Μέλος
Περιοχή
Orestiada / Ορεστιάδα
Όνομα
Christodoulos
Μοτό
xtz tenere 660
μια από τα ίδια και από εμενα μετα από 8 χρόνια varadero το αποχωρίζομαι την τεταρτη . . . εχω κατασταλάξει όμως ότι πλεον θελω μια εκδρομη την κυριακή στο βουνο , στο χωμα , στο ρέμα ή τελος παντων οπου βγαλει εκτός εθνικής οδού και την καθημερινη του χρήση σπιτι - δουλεια - βόλτα . . . και η πρώτη μου σκεψη είναι xtz 660 tenere . . . εχει αρχησει ηδη το ψαξιμο και νομιζω πως είμαι σε καλό δρομο . . .
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν θες κυρίως άσφαλτο > Versys650
Aν θες και αρκετό χώμα > ΧΤ660Ζ
Αν θες να εκπλαγείς απο all round χαρακτήρα ,να το πάρεις τΖάμπα ,κ να σου μείνουν στην τσέπη τα μισά του μπάτζετ σου για βόλτες > Transalp650

Aν θες να ανέβεις στα 5500-6500 € >>> F800-GS


YΓ: Ότι κ να πάρεις ,κοίτα να σου αρέσει να το βλέπεις κ να το καβαλάς ,γιατί η μοτοσυκλέτα μας ,ΔΕΝ είναι απλά ένα μεταφορικό μέσο!!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το versys 650 του 08 το είχα και ήταν το χειρότερο μηχανάκι που είχα ποτέ ,δεν μπορούσα να το στριψω με τίποτα .
Pegaso είχα τον 650 injection του 2003 , ωραίο μηχανάκι .

Το tenere 660 γυρνάει και στο δικό μου μυαλό , όμορφο είναι ,δεν ξέρω γιατί μερικοί εδώ μέσα το λένε απάτη ;

Το tdm ειναι σαν το varadero αλλά πιο καγκουρικο

Nc750 ειναι λίγο πιο ακριβό από το budget που έχω .
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το tenere 660 γυρνάει και στο δικό μου μυαλό , όμορφο είναι ,δεν ξέρω γιατί μερικοί εδώ μέσα το λένε απάτη ;
Να σου πώ εγώ για να μάθεις:
Απο την Ζήλεια τους. :yew: (με την καλή έννοια)
Επειδή είναι πανέμορφο και το κοιτάνε σαν το "γκομενάκι που θα'θελαν να έχουν"...
αλλά για να το αποκτήσουν ,πρέπει να πουλήσουν την χοντρή τη δικιά τους ,κ να βάλουν τουλάχιστον άλλα τόσα.
Κι επειδή δεν...."είναι απάτη η μοyn@r@ του γείτονα". :p :laugh:

Το βασικό "αρνητικό" του Τενερέ ,είναι οι (φυσιολογικοί για μονοκύλινδρο) κραδασμοί στο τιμόνι.
Κάτι που ενοχλεί σε μεγάλη διάρκεια χλμτρων ,και εφόσον ο καβαλάρης έχει προβλήματα μέσης ηλικίας (τενοντίτιδες κλπ συστατικά γερασμένου κορμιού)
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Να σου πώ εγώ για να μάθεις:
Απο την Ζήλεια τους. :yew: (με την καλή έννοια)
Επειδή είναι πανέμορφο και το κοιτάνε σαν το "γκομενάκι που θα'θελαν να έχουν"...
αλλά για να το αποκτήσουν ,πρέπει να πουλήσουν την χοντρή τη δικιά τους ,κ να βάλουν τουλάχιστον άλλα τόσα.
Κι επειδή δεν...."είναι απάτη η μοyn@r@ του γείτονα". :p :laugh:

Το βασικό "αρνητικό" του Τενερέ ,είναι οι (φυσιολογικοί για μονοκύλινδρο) κραδασμοί στο τιμόνι.
Κάτι που ενοχλεί σε μεγάλη διάρκεια χλμτρων ,και εφόσον ο καβαλάρης έχει προβλήματα μέσης ηλικίας (τενοντίτιδες κλπ συστατικά γερασμένου κορμιού)
:roflmao::happy::D
 

christodoulos

Μέλος
Περιοχή
Orestiada / Ορεστιάδα
Όνομα
Christodoulos
Μοτό
xtz tenere 660
Να σου πώ εγώ για να μάθεις:
Απο την Ζήλεια τους. :yew: (με την καλή έννοια)
Επειδή είναι πανέμορφο και το κοιτάνε σαν το "γκομενάκι που θα'θελαν να έχουν"...
αλλά για να το αποκτήσουν ,πρέπει να πουλήσουν την χοντρή τη δικιά τους ,κ να βάλουν τουλάχιστον άλλα τόσα.
Κι επειδή δεν...."είναι απάτη η μοyn@r@ του γείτονα". :p :laugh:

Το βασικό "αρνητικό" του Τενερέ ,είναι οι (φυσιολογικοί για μονοκύλινδρο) κραδασμοί στο τιμόνι.
Κάτι που ενοχλεί σε μεγάλη διάρκεια χλμτρων ,και εφόσον ο καβαλάρης έχει προβλήματα μέσης ηλικίας (τενοντίτιδες κλπ συστατικά γερασμένου κορμιού)
Δώσε πόνο . . . χαχααχχαα
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Επίσης αυτό που μου αρέσει και ειναι κοντά σε αυτά που μπορώ ειναι το f650 800cc 08+
Τι καθεσαι και το συζητας μετα?Πηγαινε παρτο να τελειωνουμε,να γουσταρεις και συ.



και ασε τα μονοκυλινδρα για τους αλλους.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Επίσης αυτό που μου αρέσει και ειναι κοντά σε αυτά που μπορώ ειναι το f650 800cc 08+
Επικεντρωσου εδω,ευκολη ανταλλαγη αν χρειαστει μηδεν καυσιμα και πολυ παιχνιδι σε επαρχιακο στροφιλικι και χωματα(περισσοτερα απο οσα σχεδιαζες).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το βασικό "αρνητικό" του Τενερέ ,είναι οι (φυσιολογικοί για μονοκύλινδρο) κραδασμοί στο τιμόνι.
Κάτι που ενοχλεί σε μεγάλη διάρκεια χλμτρων ,και εφόσον ο καβαλάρης έχει προβλήματα μέσης ηλικίας (τενοντίτιδες κλπ συστατικά γερασμένου κορμιού)
Πάντως η δική μου εμπειρία μου λέει πως και σε αυτόν τον τομέα για μονοκύλινδρο τα πάει καλά, πάρα πολύ καλά θα έλεγα και θυμάμαι πως ένας εκ των σχεδιαστών (ο Ιταλός γιατί υπήρξε και Ιάπωνας) δήλωνε πως έδωσαν βαρύτητα σε αυτόν τον τομέα.
 
Top Bottom