Μετα το Varadero τι?

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Αν αντέχεις το σπαρτιάτικο χαρακτήρα του, ΚΤΜ690 από εμένα. Είτε σε μορφή μοτάρντ, είτε Δούκα, είτε εντούρο ανάλογα με το πόσο θες ή όχι την εκτός δρόμου ικανότητα.
Ελαφρύ, παιχνιδιάρικο, αρκούντως δυνατό και ταυτόχρονα οικονομικό στο καύσιμο.
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
transalp 650. value for money, σκυλί, και σε βγάζει ασπροπρόσωπο και ON και OFF...
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Επίσης αυτό που μου αρέσει και ειναι κοντά σε αυτά που μπορώ ειναι το f650 800cc 08+
Τώρα ομιλείς σωστά ... :ok:
Τα κάνει όλα και δεν σιχαίνεται ...:D στα λεφτά που ψάχνεις πάντα ...
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Άντε δεν θα πώ το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό....
Θα πω μην πάρεις κάρο....

Θέλω να κάνω
  • λίγο πατημένο χώμα
  • ασφαλτινο επαρχιακό δρόμο .
  • κρύβει το βάρος του
  • σίγουρα πιο νεανικό
Στα 5000 έχει στο car.

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μνρα......
Άντε δεν θα πώ το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό....
Θα πω μόνο μην πάρει κάρο....

Θέλω να κάνω
  • λίγο πατημένο χώμα
  • ασφαλτινο επαρχιακό δρόμο .
  • κρύβει το βάρος του
  • σίγουρα πιο νεανικό
Στα 5000 έχει στο car.

:friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αγορασα τελικα ενα KTM 690smc 09 , ειναι καλο αλλα θελει μαζεματα γιατι ο προηγουμενος ηταν πιτσιρικας - καγκουρας και θελει κατι ψιλα - ελπιζω οχι χοντρα !
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλές βόλτες με το εργαλείο βάλε :photo:...!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αγορασα τελικα ενα KTM 690smc 09 , ειναι καλο αλλα θελει μαζεματα γιατι ο προηγουμενος ηταν πιτσιρικας - καγκουρας και θελει κατι ψιλα - ελπιζω οχι χοντρα !
καλοταξιδος.....ριξε φωτο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το versys 650 του 08 το είχα και ήταν το χειρότερο μηχανάκι που είχα ποτέ ,δεν μπορούσα να το στριψω με τίποτα .
Pegaso είχα τον 650 injection του 2003 , ωραίο μηχανάκι .

Το tenere 660 γυρνάει και στο δικό μου μυαλό , όμορφο είναι ,δεν ξέρω γιατί μερικοί εδώ μέσα το λένε απάτη ;

Το tdm ειναι σαν το varadero αλλά πιο καγκουρικο

Nc750 ειναι λίγο πιο ακριβό από το budget που έχω .
Όταν διάβασα τα παραπάνω έπαθα πραγματικά σοκ...

Δεν έχω ακούσει απο κανένα οτι το versys δεν στρίβει με τίποτα!! Είναι ίσως το μοναδικό Γιαπωνέζικο μεσαία κατηγορία με τόσο σοβαρές αναρτήσεις και στήσιμο. Μπορούσε να ξεφτιλίσσει πολλές ακριβότερες μηχανές σε στροφιλίκι και τα 2 χρόνια που το είχα το έκανα κατα κόρον αυτό!

το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι να του είχες βάλει πάνω τίποτα φριχτά λάστιχα τουριστικά χωρίς καθόλου κορώνα που επειδή είναι και ελαφρύ το μηχανάκι να μην τα ζέσταινε με τίποτα (τίποτα PR2-BT21 και λοιπά καταπληκτικά λάστιχα!!)

Αν φορούσες και σπορ λάστιχο και πάλι δεν σου έστριβε σου υπογράφω υπευθυνη δήλωση του νόμου 105 πως έφταιγες εσύ και όχι το μηχανάκι..

:friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Όταν διάβασα τα παραπάνω έπαθα πραγματικά σοκ...

Δεν έχω ακούσει απο κανένα οτι το versys δεν στρίβει με τίποτα!! Είναι ίσως το μοναδικό Γιαπωνέζικο μεσαία κατηγορία με τόσο σοβαρές αναρτήσεις και στήσιμο. Μπορούσε να ξεφτιλίσσει πολλές ακριβότερες μηχανές σε στροφιλίκι και τα 2 χρόνια που το είχα το έκανα κατα κόρον αυτό!

το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι να του είχες βάλει πάνω τίποτα φριχτά λάστιχα τουριστικά χωρίς καθόλου κορώνα που επειδή είναι και ελαφρύ το μηχανάκι να μην τα ζέσταινε με τίποτα (τίποτα PR2-BT21 και λοιπά καταπληκτικά λάστιχα!!)

Αν φορούσες και σπορ λάστιχο και πάλι δεν σου έστριβε σου υπογράφω υπευθυνη δήλωση του νόμου 105 πως έφταιγες εσύ και όχι το μηχανάκι..

:friendship:

Κατά πάσα πιθανότητα έφταιγα εγώ , ποτέ δεν κούμπωσα πάνω σε αυτό το μηχανάκι ,δεν θυμάμαι τι λάστιχα είχα , αλλά σε κάθε στροφή πίστευα ότι θα με ξαπλώσει .
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Μεγειές και καλοτάξιδο!
Ωραίο μηχανάκι πήρες!! :ok:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αγορασα τελικα ενα KTM 690smc 09 , ειναι καλο αλλα θελει μαζεματα γιατι ο προηγουμενος ηταν πιτσιρικας - καγκουρας και θελει κατι ψιλα - ελπιζω οχι χοντρα !
Καλοτάξιδο καλοτάξιδο
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Μπορούσε να ξεφτιλίσσει πολλές ακριβότερες μηχανές σε στροφιλίκι και τα 2 χρόνια που το είχα το έκανα κατα κόρον αυτό!

το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι να του είχες βάλει πάνω τίποτα φριχτά λάστιχα τουριστικά χωρίς καθόλου κορώνα που επειδή είναι και ελαφρύ το μηχανάκι να μην τα ζέσταινε με τίποτα (τίποτα PR2-BT21 και λοιπά καταπληκτικά λάστιχα!!)

Αν φορούσες και σπορ λάστιχο και πάλι δεν σου έστριβε σου υπογράφω υπευθυνη δήλωση του νόμου 105 πως έφταιγες εσύ και όχι το μηχανάκι..

:friendship:[/quote]
Επρεπε να ειχες κοψει τις παρεες με κουλους συνονοματε δεν με πειθεις οχι στο οτι το συγκεκριμενο μηχανακι δεν ειναι καλο ...αλλα οχι και τοσο καλο αδερφε..και εσυ οσο καλος και αν ησουν...ησουν τοσο καλος? Χαχαχα παντα με δοση χιουμορ και με σεβασμο μην με παρεξηγησεις..αλλα...μην τα παραλεμε..μην αποθεωνουμε οτι καβαλουσαμε ,ελαφρα την καρδια..:friendship: και εγω εχω φαει τσαγακι ασχημο στον Αι Γιαννη αλλα απο multistrada και εγω με κοκκαλο supersport με λαθος λαστιχα και ρυθμισεις για το στροφιλικι αυτο.. ε ναι με ετρωγε ο ποπος μου χαχα αλλα ηταν και multi με multidriver..spam off.:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπορούσε να ξεφτιλίσσει πολλές ακριβότερες μηχανές σε στροφιλίκι και τα 2 χρόνια που το είχα το έκανα κατα κόρον αυτό!

το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι να του είχες βάλει πάνω τίποτα φριχτά λάστιχα τουριστικά χωρίς καθόλου κορώνα που επειδή είναι και ελαφρύ το μηχανάκι να μην τα ζέσταινε με τίποτα (τίποτα PR2-BT21 και λοιπά καταπληκτικά λάστιχα!!)

Αν φορούσες και σπορ λάστιχο και πάλι δεν σου έστριβε σου υπογράφω υπευθυνη δήλωση του νόμου 105 πως έφταιγες εσύ και όχι το μηχανάκι..

:friendship:
Επρεπε να ειχες κοψει τις παρεες με κουλους συνονοματε δεν με πειθεις οχι στο οτι το συγκεκριμενο μηχανακι δεν ειναι καλο ...αλλα οχι και τοσο καλο αδερφε..και εσυ οσο καλος και αν ησουν...ησουν τοσο καλος? Χαχαχα παντα με δοση χιουμορ και με σεβασμο μην με παρεξηγησεις..αλλα...μην τα παραλεμε..μην αποθεωνουμε οτι καβαλουσαμε ,ελαφρα την καρδια..:friendship: και εγω εχω φαει τσαγακι ασχημο στον Αι Γιαννη αλλα απο multistrada και εγω με κοκκαλο supersport με λαθος λαστιχα και ρυθμισεις για το στροφιλικι αυτο.. ε ναι με ετρωγε ο ποπος μου χαχα αλλα ηταν και multi με multidriver..spam off.:friendship:[/quote]

Σε μηχανές δρόμου έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια Kawasaki ER6, Versys, CBF 600, BANDIT 650 και κάτι ΧΤ600 εντάξει άστε αυτά.

Όλα τα παραπάνω πλην του Versys ήταν μέτρια σε στήσιμο-αναρτήσεις. Ειδικά το ER6 ¨ηταν σχεδόν κακό.

Το Versys ¨ηταν ένα εξαιρετικό motard-οειδές street μηχανάκι με πολύ ωραίο μπροστινό USD, καλό ρυθμιζόμενο αμορτισέρ πίσω και ΄καλό πλαίσιο που μόνο στην πολύ πίεση άρχιζε τις ταλαντώσεις.

Στα 2 χρόνια που το είχα και σε διαδρομές τύπου Αη Γιάννη Ρώσσο, επιδαύρους κλπ ποτέ δεν ένιωσα μειονεκτικά σε κυνηγητά με οποιοδήποτε μηχανάκι ειδικά της ίδιας κατηγορίας. Και λόγω στησίματος και λόγω τραβήγματος. Αυτό το μηχανάκι μόνο λόγω λίγο ψηλου κεντρου βάρους ήθελε ένα καλό σπορ λάστιχο για να μπορεί να πέφτει εύκολα στις στροφές.

Πρόβλημα στο ρυθμό αντιμετώπιζε όταν άνοιγε ο δρόμος ή όταν είχα να κάνω μα SuperSport και με καλά τιμόνια. Και επίσης ένα καταπληκτικό τιμόνι με R1150GS φίλος που χτυπηθήκαμε αλύπητα ένα φεγγάτι στο Ρώσσο.

Και όσο για την ερώτηση σου και χωρίς παρεξήγηση αν είμαι καλός και εξ αυτού λέω ότι είμαι προφανώς με συμπτώματα Νάρκισσου όπως υπονοείς και με αδικείς λίγο, λέω είμαι αισίως 33, δεν είμαι 20 και δεν έχω να αποδείξω κάτι σε κάποιον. Ποτέ όμως δεν το έπαιξα Παρθένα Μαρία.Νόμιζα πως εδώ μπορούμε να συζητάμε ανοιχτά και χωρίς κόμπλεξ.

Στην επόμενη βόλτα είτε χώμα είναι είτε άσφαλτος εδώ είμαι με το ταπεινό μου XR στο χώμα και με το ταπεινό Μου Bandit στην άσφαλτο να δούμε παρέα σε τί ρυθμούς μπορούμε να κινηθούμε..

Στα παραπάνω σου αποδεικνύω πως δεν αποθεώνω όται είχα. Το ER6 το είπα σχεδόν κακό τα CBF 600 και Bandit μέτρια και το Versys καλό. Και γι αυτό στο Bandit αναγκάστηκα και έσκασα λεφτά σε αναρτήσεις να το φτιάξω λίγο όσο μπορώ.

Αλλά να πω το versys κακό τη στιγμή που είναι ένα καταπληκτικό και στριφτερό για τα λεφτά του μηχανάκι δεν μπορώ.

Και έτσι μια ερώτηση. Έχεις καβαλήσει Versys με καλά λάστιχα σε στροφιλίκι? Για να δω αν συζητάμε θεωρία ή πράξη.

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Επρεπε να ειχες κοψει τις παρεες με κουλους συνονοματε δεν με πειθεις οχι στο οτι το συγκεκριμενο μηχανακι δεν ειναι καλο ...αλλα οχι και τοσο καλο αδερφε..και εσυ οσο καλος και αν ησουν...ησουν τοσο καλος? Χαχαχα παντα με δοση χιουμορ και με σεβασμο μην με παρεξηγησεις..αλλα...μην τα παραλεμε..μην αποθεωνουμε οτι καβαλουσαμε ,ελαφρα την καρδια..:friendship: και εγω εχω φαει τσαγακι ασχημο στον Αι Γιαννη αλλα απο multistrada και εγω με κοκκαλο supersport με λαθος λαστιχα και ρυθμισεις για το στροφιλικι αυτο.. ε ναι με ετρωγε ο ποπος μου χαχα αλλα ηταν και multi με multidriver..spam off.:friendship:
Σε μηχανές δρόμου έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια Kawasaki ER6, Versys, CBF 600, BANDIT 650 και κάτι ΧΤ600 εντάξει άστε αυτά.

Όλα τα παραπάνω πλην του Versys ήταν μέτρια σε στήσιμο-αναρτήσεις. Ειδικά το ER6 ¨ηταν σχεδόν κακό.

Το Versys ¨ηταν ένα εξαιρετικό motard-οειδές street μηχανάκι με πολύ ωραίο μπροστινό USD, καλό ρυθμιζόμενο αμορτισέρ πίσω και ΄καλό πλαίσιο που μόνο στην πολύ πίεση άρχιζε τις ταλαντώσεις.

Στα 2 χρόνια που το είχα και σε διαδρομές τύπου Αη Γιάννη Ρώσσο, επιδαύρους κλπ ποτέ δεν ένιωσα μειονεκτικά σε κυνηγητά με οποιοδήποτε μηχανάκι ειδικά της ίδιας κατηγορίας. Και λόγω στησίματος και λόγω τραβήγματος. Αυτό το μηχανάκι μόνο λόγω λίγο ψηλου κεντρου βάρους ήθελε ένα καλό σπορ λάστιχο για να μπορεί να πέφτει εύκολα στις στροφές.

Πρόβλημα στο ρυθμό αντιμετώπιζε όταν άνοιγε ο δρόμος ή όταν είχα να κάνω μα SuperSport και με καλά τιμόνια. Και επίσης ένα καταπληκτικό τιμόνι με R1150GS φίλος που χτυπηθήκαμε αλύπητα ένα φεγγάτι στο Ρώσσο.

Και όσο για την ερώτηση σου και χωρίς παρεξήγηση αν είμαι καλός και εξ αυτού λέω ότι είμαι προφανώς με συμπτώματα Νάρκισσου όπως υπονοείς και με αδικείς λίγο, λέω είμαι αισίως 33, δεν είμαι 20 και δεν έχω να αποδείξω κάτι σε κάποιον. Ποτέ όμως δεν το έπαιξα Παρθένα Μαρία.Νόμιζα πως εδώ μπορούμε να συζητάμε ανοιχτά και χωρίς κόμπλεξ.

Στην επόμενη βόλτα είτε χώμα είναι είτε άσφαλτος εδώ είμαι με το ταπεινό μου XR στο χώμα και με το ταπεινό Μου Bandit στην άσφαλτο να δούμε παρέα σε τί ρυθμούς μπορούμε να κινηθούμε..

Στα παραπάνω σου αποδεικνύω πως δεν αποθεώνω όται είχα. Το ER6 το είπα σχεδόν κακό τα CBF 600 και Bandit μέτρια και το Versys καλό. Και γι αυτό στο Bandit αναγκάστηκα και έσκασα λεφτά σε αναρτήσεις να το φτιάξω λίγο όσο μπορώ.

Αλλά να πω το versys κακό τη στιγμή που είναι ένα καταπληκτικό και στριφτερό για τα λεφτά του μηχανάκι δεν μπορώ.

Και έτσι μια ερώτηση. Έχεις καβαλήσει Versys με καλά λάστιχα σε στροφιλίκι? Για να δω αν συζητάμε θεωρία ή πράξη.

:friendship:[/quote]
Μην αρπαζεσαι ωρε Βαγγελη..δεν ειχα σκοπο να σε θιξω περι ικανοτητας που αμεσως πας να στησεις κοντρα που θα μετανιωσεις:roflmao::roflmao::roflmao: απλα μην μου λες για το versus και το βγαζεις motard-οειδές ελεος..οκ ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι το οποιο ομως ειναι ψηλο και θελει ετσι λαστιχο ,αμα το πιεσεις εχει ταλαντωσεις (χρησιμοποιω δικα σου λογια) ε αμα και η γιαγια μου ειχε ζαντες αχτινωτες θα ηταν εντουρογιαγια...χαχα. το εχω καβαλησει (το ειχε 3 χρονια ο ξαδερφος μου). Ολα στριβουν στα καταληλα χερια συμφωνω, σε αλλα ομως σου φευγει ο τσαμπουκας και αλλα φτιαχτηκαν για αυτο. Τωρα αν κοντραριστηκες με κανενα σουπερσπορτ σε αναβαση Παρνηθας οκ ειμαι σιγουρος οτι τον εσκισες γιατι εκει και εντουρο ανεβαινει και στριβει γηγοροτερα..ειναι σχετικα ολα αυτα.
Με κανενα τροπο ομως δεν ηθελα να σε θιξω ουτε α ειρωνευτω τιποτα σχετικο με την ικανοτητα σου..ειδικα σε εναν ανθρωπο που ειπε οτι το dakar μου ειναι καλυτερο απο τα transalp:pointu::pointu:. απλα η εμπειρια μου και τα street μηχνακια που εχουν περασει απο τα χερια μου και η πορεια μου μου επιτρεπουν να εχω αποψη, η οποια καμμια φορα παρεξηγιεται μεσω του γραπτου.Οποτε θελεις να το συζητησουμε αλλου γιατι το σκισαμε το ποστ:friendship:
 
Top Bottom