Με άφησε από μπαταρία

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, το ντακαρακι με άφησε μέσα στο βράδυ από μπαταρία. Μάλλον εγώ το άφησα πρώτος με τα αλαρμ ανοικτά. Το θέμα είναι τι; που; ποια;
Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Αύριο πρέπει να είναι πάλι ετοιμοπολεμο

Ευχαριστώ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ένεση με καλώδια με αυτοκίνητο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τα συνδέσες καλα τα καλώδια !!!
Ειναι τα σωστά καλώδια !!!!!


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Τα συνδέσες καλα τα καλώδια !!!
Ειναι τα σωστά καλώδια !!!!!


Από αδιευκρίνιστο !!!!
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που δεν μπήκαν καλώδια στην μπαταρία αλλά κατευθείαν στη μίζα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω όσες φορες εχω βαλει μπρος μηχανή η αμαξι παντα με τα καλώδια ενώνω τις μπαταρίες
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης για να μην μπαίνεις στην διαδικασία να φτάσεις στην μπαταρία (δεν είναι και εύκολο στο dakar)μπορείς να συνδέσεις τα καλώδια απο την μπαταρία που θα πάρεις ρεύμα(εκκινητή,αυτοκίνητο ή άλλη εξωτερική μπαταρία) το - σε ενα σιδερένιο σημείο της μοτό(πλαίσιο,μαρσπιέ κτλ.) και το + το ακουμπάς στο καλώδιο πάνω στην μίζα με ανοιχτό διακόπτη και ανοιχτό το kill switch.Την συγκεκριμένη την εχω βάλει αρκετές φορές μπροστά με αυτόν τον τρόπο όταν με άφηνε απο μπαταρία.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Επίσης για να μην μπαίνεις στην διαδικασία να φτάσεις στην μπαταρία (δεν είναι και εύκολο στο dakar)μπορείς να συνδέσεις τα καλώδια απο την μπαταρία που θα πάρεις ρεύμα(εκκινητή,αυτοκίνητο ή άλλη εξωτερική μπαταρία) το - σε ενα σιδερένιο σημείο της μοτό(πλαίσιο,μαρσπιέ κτλ.) και το + το ακουμπάς στο καλώδιο πάνω στην μίζα με ανοιχτό διακόπτη και ανοιχτό το kill switch.Την συγκεκριμένη την εχω βάλει αρκετές φορές μπροστά με αυτόν τον τρόπο όταν με άφηνε απο μπαταρία.
Αυτό ακριβώς έγινε με ανοιχτό διακόπτη και το kill switch όμως κλειστό (στη θέση που είναι κανονικά για να βάλεις μπρος σε κανονικές συνθήκες) γιαυτό λες να μην έπερνε μπροστά;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν ο διακόπτης (kill switch) είναι κλειστός όπως οταν τον πατάς για να σβήσει δεν περνάει ρεύμα.
Πρέπει να είναι στην θέση on όπως όταν βάζεις μπροστά με την μίζα σε φυσιολογικές συνθήκες για να δουλέψει.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
παρε Haiju κορεατικη νομιζω η' καπου εκει γυρω.
την εχω 2 χρονια κ ειναι λεβεντια με 40-45 ευρω αν θυμαμαι καλα.
κ γω απο αλλους την εμαθα οι οποιοι εχουν μεινει ευχαριστημενοι...

στην Καλιθεα ειναι το μαγαζι κ στελνει παντου αντικαταβολη
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γιατί το φόρτωσες οδική?! Δεν έπαιρνες μια μπαταρία να του την περάσεις απευθείας να ξεμπερδεύεις?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έμεινα χτες τι βράδυ
προφανώς να υποθέσω σε μέρος μακρυά απο το σπίτι σου..

Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνουν χωρίς πρόβλημα και σε μια κατηφορά (εφόσον βέβαια υπάρχει κάτι εκεί που είσαι)..:D

Το λέω μήπως μπορούσες να αποφύγεις την ταλαιπωρία με την οδική βασικά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όπως είπε ο Φοίνικας είναι πολύ σημαντικό να έχει τα σωστά καλώδια. Καλώδια αγορασμένα φθηνά από βενζινάδικά, πανηγύρια κ.τ.λ. δεν....
 
Top Bottom