Μηχανές και ξωκλήσια

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Να βάλω και αυτά που είναι δίπλα στην Καλαμάτα.

Άγιοι Ανάργυροι, 3 - 4 χιλιόμετρα βόρεια της Καλαμάτας. Έχει και πηγή για να πιείτε νερό.






Και η θέα από την εκκλησία προς τον Μεσσηνιακό κόλπο.



Λίγο πιο πριν στην αγιων αναργυρων είναι το πατρικο του πατέρα μου.. :cool:εχω να παω χρόνια....
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Από βόλτα στην άνω Μεσσηνία.

Άγιος Γεώργιος πάνω από Δεσύλλα Μεσσηνίας.
Στο αυλάκι που φαίνεται μπροστά, κυλάει το νερό που βγαίνει δίπλα μερικά μέτρα από την εκκλησία.



Τι μου θύμησες τώρα!! Πόσα χρόνια έχω να ανέβω εκεί πάνω; Τελευταία φορά πρέπει να ήταν πριν από 30 σχεδόν χρόνια όταν ο μακαρίτης ο θείος μου λειτουργούσε στη γιορτή του Αγίου....τότε ο δρόμος ήταν χωματόδρομος, αν θυμάμαι καλά, και φυσικά πηγαίναμε ποδαράτα.
Το νερό πέφτει στο ρέμα και κινούσε (παλιά) τη μεταλλική ρόδα του μύλου, λένε, αν όχι η μεγαλύτερη, από τις μεγαλύτερες των Βαλκανίων!

Όταν ξανακατέβω στο χωριό θα κάνω μια βόλτα από εκεί αλλά και από τον μύλο. Είναι και ωραίο σκηνικό για φωτογραφίες.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τι μου θύμησες τώρα!! Πόσα χρόνια έχω να ανέβω εκεί πάνω; Τελευταία φορά πρέπει να ήταν πριν από 30 σχεδόν χρόνια όταν ο μακαρίτης ο θείος μου λειτουργούσε στη γιορτή του Αγίου....τότε ο δρόμος ήταν χωματόδρομος, αν θυμάμαι καλά, και φυσικά πηγαίναμε ποδαράτα.
Το νερό πέφτει στο ρέμα και κινούσε (παλιά) τη μεταλλική ρόδα του μύλου, λένε, αν όχι η μεγαλύτερη, από τις μεγαλύτερες των Βαλκανίων!

Όταν ξανακατέβω στο χωριό θα κάνω μια βόλτα από εκεί αλλά και από τον μύλο. Είναι και ωραίο σκηνικό για φωτογραφίες.
Χωματόδρομος είναι ακόμη.

Του μεγάλου υδρόμυλου που είναι κοντά στου Δεσύλλα;




 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ο Άγιος Παντελεήμονας, δίπλα στην κοίτη ποταμού, έξω από το Νεοχώρι Μεγαλόπολης Αρκαδίας.
Κάνει και για διανυκτέρευση αν μπορείτε να κοιμηθείτε με τον θόρυβο από τα βατράχια.
Με άσφαλτο φτάνεις.
Το βάζω και στα σημεία για κατασκήνωση.






 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πηγαίνοντας από Τρίπολη προς Καλαμάτα από την εθνική, πριν την τοξωτή γέφυρα της Τσακώνας, σε ένα ύψωμα στα αριστερά μας είναι ο Προφήτης Ηλίας των Χράνων Αρκαδίας.
Υπάρχει εκεί πριν να περάσει η εθνική και τον είδα για πρώτη φορά όταν φτιάχτηκε η εθνική. Κάθε φορά που πέρναγα από κάτω, έλεγα ότι πρέπει να ανέβω μέχρι εκεί. Μετά από 20+ χρόνια που το λέω, χθές πήγα.:D



Θέα προς Μεγαλόπολη


Θέα προς Καλαμάτα


 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κυριακάτικη βόλτα μέχρι την κορυφή του Τετράζιου όρους. Βρίσκεται στα σύνορα Μεσσηνίας Αρκαδίας, πάνω από το γνωστό σε πολλόύς εκκλησάκι της Αγίας Θεοδώρας (αυτό με τα δένδρα στην σκεπή του).
Είναι ένα χαμηλό βουνό με ύψος 1389 μέτρα, αλλά από την κορυφή του έχει πολύ ωραία θέα της γύρω περιοχής.
Στην κορυφή βρίσκεται το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία.
Πέρασα και από άλλα εκκλησάκια στην περιοχή, που θα τα βάλω και αυτά στο νήμα.

Ο φακός κοιτάει νότια


Ο φακός κοιτάει βόρεια





 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ελπίζω σύντομα να έρθω προς τα κάτω.... κάποιος μου είπε για μια πολύ παλιά μονή Βολκάνου με απίστευτη θέα. Έχεις πάει?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ελπίζω σύντομα να έρθω προς τα κάτω.... κάποιος μου είπε για μια πολύ παλιά μονή Βολκάνου με απίστευτη θέα. Έχεις πάει?
Καλαματιανός πού του αρέσουν οι εκδρομές και να μην έχω πάει;:D
Είναι από τα σημεία που οποιοσδήποτε όποιος έρθει Μεσσηνία πρέπει να πάει.
Αρχαία Μεσσήνη με το μοναδικό στην Ελλάδα αρχαίο στάδιο, και από πάνω η κορφή της Ιθώμης με το παλιό μοναστήρι του Βουλκάνου και αρχαιολογικούς χώρους.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Καλαματιανός πού του αρέσουν οι εκδρομές και να μην έχω πάει;:D
Είναι από τα σημεία που οποιοσδήποτε όποιος έρθει Μεσσηνία πρέπει να πάει.
Αρχαία Μεσσήνη με το μοναδικό στην Ελλάδα αρχαίο στάδιο, και από πάνω η κορφή της Ιθώμης με το παλιό μοναστήρι του Βουλκάνου και αρχαιολογικούς χώρους.
Θα ενημερώσω όταν θα κατέβω να βρεθούμε, το έχω στο πρόγραμμα. 1η στάση Ασπρόχωμα για γουρνοπούλα.... 2η στάση Αθανασίου για μπινελίκι..... Αν πάς στο μοναστήρι ρίξε πόνο (φώτος)
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σήμερα είμαι χαρούμενος γιατί ανακάλυψα δύο διαμάντια κοντά στην Καλαμάτα.
Ξωκλήσι της Μεταμόρφωσης του Σωτήρα, δίπλα σε ποτάμι, κοντά στην Κάτω Άμφεια Μεσσηνίας.
Δίπλα στο εκκλησάκι βγαίνει και νερό.
Πανέμορφο το τοπίο.







 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κοντά, στο ίδιο ποτάμι είναι και οι Άγιοι Ανάργυροι.
Κάτω από μια μακρόστενη βραχοσκεπή υπάρχουν δύο εκκλησάκια και αίθουσες για τους πιστούς.
Δεν υπάρχει κάποια ταμπέλα στους δρόμους και δύσκολα το βρίσκεις.











 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Καλημέρα Γιώργο.
Ευθύνεσαι για αρκετά waypoint στο gps μου.
Ευθύνεσαι και για σχέδια εκδρομής / αναζήτησης στα μέρη σου.
Να σε καλά!
Το αυτό.
 
Top Bottom