Μια Γερμανιδα,μανιτάρια,βελανιδιές & γίδα βραστη...Φολόη Φθινοπωρινή

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η καλυτερη αποθεραπεια απο μια καλη βολτα ειναι...μια βολτα...μετα το 3ημερο Χωμ(α) στα ..χωματα πηρα τη Γερμανιδα και ξηγηθηκα βιζαβί λε ζετεμ μον αμουρ ασφαλτινη ορεινη για ενα μερος που αγαπαμε παντα,αλλά το Φθινοπωρο ειναι χαρμα...κατι τα χρωματα και η εναλλαγη τους απο καφε πρασινα κιτρινα κοκκινα να εμπλουτιζουν το γαλαζιο του ηλιολουστου ουρανου,κατι τα αρωματα και οι γευσεις της φυσης που απλοχερα σε μεθανε σε αισθησεις και κανουν τα ματια να διαστελλουν τις κορες,ηταν η καταλληλη στιγμη.Κρανος και φυγαμε...
ΧΑΡΤΗΣ η διαδρομη δια ροπαλου εκτος εθνικων οδων και στροφιλικι για χορταση(εχμμμ...λιγο χωμα ποτέ δεν ειναι βαρετο σε καθε διαδρομη χεχε...)...

Aπο τη βαση μας επιλεγουμε να εκδραμουμε απο την παλια Εθνικη οδο Τριπολης πατρας την γνωστη 111 και η φυση επιτασσει σχεδον αυτη την επιλογη αφου ειναι απο αυτες τις πρασινες που θελεις να γινεσαι ενα ταξιδευοντας και εκδραμοντας...Τα στροφιλικια ασφαλτου αγκαλιαζονται απο καταπρασινα τοπια που σιγα σιγα αρχιζουν λογω του Φθινοπωρου να αλλαζουν χρωματα και υφη εν οψει Χειμωνα...στα ματια σου κατι τετοιο φαινεται χαρμα


το Δασος του Πανοπουλου ειναι μια ευκαιρια να κανουμε μια onboard παρακαμψη ...αρεσει αφου και βγαζει μια ηρεμια απιστευτη καθε φορα που το επισκεπτομαστε


συνεχιζουμε σε γοργους ρυθμους,τα χωματινα λαστιχα αρχιζουν και αποβαλλουν το καφεμπεζ χρωμα που απεκτησαν στο 3ημερο στα βουνα και μαυριζουνε ολο χαρα ακολουθωντας ωραιους χορευτικους στριφτερους ρυθμους...κοβουμε σιακατ για να αρχινισω και λιγο τα Πατρινια,και μπαινουμε στον Κουμανη κι απο κει για Φολοη...


μυριζει χωριο μυριζει επαρχια και ομορφια βουνου,παλιες εικονες αγαπημενες


Ασφαλτινο το περασμα και η προσβαση αλλά η Εποχη ειναι μαγικη εδω κατω σε χρωματα και μια πανδαισια φυσης αρχιζει να μας ζαλιζει τα μυαλα...


Δεν γινοταν να ακουω τα τακουνια στη γερμανιδα μου και να αντισταθω να μη χωθουμε μεσα στο δασος...αν εχεις περασει απο δω και απλα πιστευεις ή νομιζεις οτι το δασος της Φολοης ειναι αυτο που βλεπεις πατωντας ασφαλτοταπητα...

θα αναθεωρησεις ομως με τις εικονες που φορτωσαμε στο σκληρο πιο κατω...



πραγματικα ριχνεις ρυθμους απολαμβανεις οτι πιο ωραιο εχει να σου προσφερει ο παντοδυναμος εδω στη φυση και ακολουθησεις ροβολωντας τους χωματινους λαβυρινθους...


περπαταμε πιο μεσα στο δασος αφημενοι στην αγκαλια της


και τα μανιταρια αρχιζουν να γινονται παντου αντιληπτα...σχεδια σχηματα χρωματα οσα θες αλλά τζιζ εμεις γιατι τα βλεπουμε αλλά δεν ακουμπαμε,φαγωσιμα μουρλια και τα καραγουσταρω αλλά θελω τον γαβ του θειου Κωστα @gsmaniac για βοηθεια κοινου να κανουμε καμμια σακουλα τηγανια...λεμονατα ειναι καλυτερα κι απο κρεατα...εμεις σημερα απλα τα φωτογραφιζουμε και τα απολαμβανουμε στο φυσικο τους περιβαλλον...


καθε χρωμα και σχημα


ενω καποια φαγωμενα απο τα πλασματα της φυσης αλλά εμεις δεν ακουμπουσαμε καν...κατι κοκαλλα πιο κατω ειδα λεω λες ρε να εφαγε απο αυτα...λολ


αυτο εδω ητασν ΓΙΓΑΝΤΙΟ!!!Ξεπερνουσε το κρανος σε υψος και η διαμετρος ηταν εντυπωσιακη..μια ομπρελα στο χωριο των Στρουμφ!!!


Το δασος και οι βελανιδιες προσφερουν ανεπαναληπτα περασματα και ηρεμια...

παντου διαδρομες παντου ωραια φυση παντου γουστα


αυτη η γμημενη ηρεμια της φυσης οπου δεν ακους τιποτ'αλλο παρα κατι σαυριτσες που θροϊζουν στα φυλλα,τα κελαηδηματα πουλιων ...

και το θροϊσμα των φυλλων στα πανυψηλα και πανεμορφα δεντρα..


σπαει την ηρεμια μου ενα ζευγαρια μικροσκοπικα ματια που νοιωθω να με κοιτανε...παω πιο κοντα και ερχομαι τετ α τετ...ομορφα πλασματα...


εμεις απλα απολαμβανουμε τη βολτα μας και η Γερμανιδα δειχνει να γουργουριζει για την Ελληνικη φυση και τα οσα ζει μαζι μου...


κανω κατι σκεψεις για ενα χωματινο 2ημερο εδω στο δασος με σκηνες και χωματα...ειδωμεν...το'χουμε και θα γουσταρουμε απαντες


Η Φθινοπωρινη φορεσια του δασους δεν μας αφηνει να φυγουμε...


ενας λαβυρινθος και μια γλυκια αιχμαλωσια ανθρωπων και μηχανων...με γουστα,ποιος ο θυτης ποιο το θυμα...αγνωστο και δεν σε νοιαζει κιολας...ποια gps εδω μεσα...


ετοιμαζομαι να αναχωρησω με βαρια καρδια η αληθεια και το ματι πεφτει σε αυτο το ...σφουγγαρι που μαλλον ειναι μανιταρι αλλά για μενα πρωτογνωρο και εντυπωσιακο.Γυρω υπηρχαν πολλα ιδια διαφορων μεγεθων


σκεψου τωρα να απολαμβανεις τετοια περασματα και να ξερεις οτι το βραδυ θα κοιμασαι στη σκηνουλα διπλα στη μοτο σου αγκαλια με αυτες τις εικονες



παμε για πισω...βγαινουμε απο τα χωματινα σοκακια και πιανουμε τον κεντρικο δρομο...ανασες βαθιες,εικονες πανδαισια συναισθηματων και μια Ελλαδα που ανασαινει και ρουφαμε την ανασα της και νοιωθουμε στο πετσι μας αναζωογονηση...


Συνεχιζω το στροφιλικι για τα βουνα και παω απο Αγριδι Σοποτό μετα τα Τριποταμα...μια σκεψη για ενα ταβερνακι εκει στη διαδρομη αλλά ηταν κλειστο τετοια εποχη...
Το Σοποτό αγαπημενο χωριουδακι και αποθεωση της ηρεμιας και της ομορφιας...

χρωματα παντου,η πετρα να δενει με το τοπιο και σταση για κανα κλικ...

γουσταρεις Γερμανιδα μου ε?...


προσπερναω τα Καλαβρυτα φερνω στη θυμηση τα μερη που περασαμε προσφατα με τα παιδια στο Χωμ(α) 2 1/2...Λεχουρι,Λειβαρτζινο,Λειβαρτζι,Ανασταση...και συνεχιζω για Μεγα Σπηλαιο...τα "Μετεωρα" των βραχων αρχιζουν και λουζονται με τις αχτινες του Ηλιου που παιζει πισω απο τα βουνα και δινει φυσικο φωτισμο στις φωτογραφιες και στις ματιες μας...


Μια χωριατικη και λιγα χορτα φρεσκομαζεμενα να φερεις κυρά μου,ψελισσα στην μαγειρισσα...

διπλα το τζακι αφου η δροσια στα μερη αρχιζει και δινει τονο Φθινοπωρινου απογευματος και για πιατο μια περιποιημενη γιδα βραστη με αλατι χοντρο και πιπερι...


το δειπνο σημερα με σπεσιαλ παραθυρο στη θέα...οχι μονο των ματιων αλλά και της ψυχης...


Κουβεντουλα,καταχωριση διαδρομων αγαπημενων και ολης της ημερας...χαρμα ητανε...Η καλυτερη αποθεραπεια απο μια καλη βολτα ειναι...μια τετοια βολτα...με ασφαλτινα πασα και χωματα αγκαλια στη Φυση

ανεβαινουμε στην Γερμανιδα μου και παμε σιγανα και στριφτερα για πισω...Ειναι που κοιτας το δρομο αλλά κανεις κι ενα backup για οσα ειδες και απολαυσες...

...μοτοσυκλετα το Φθινοπωρο...διαδρομες και αισθησεις...βαλε κρανος και φυγε.Αλλο να τ'ακους κι αλλο να τα ζεις...εις το επανιδειν φιλαρακια μου...και μην ξεχνιομαστε ε?I love my GS αφου :inlove:
 
Τελευταία επεξεργασία:

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Πολύ όμορφα τοπία και μέρη!!:prft:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραιος ο Μαθος!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χωριουδαρα... Έχω ρε φουστη μου!!!
Το τελευταίο μανιτάρι που είδες, που μοιάζει με κοράλλι, είναι από τα πιο νόστιμα.
Το ερχόμενο Σκ που θα τα μαζέψω έλα να δοκιμάσεις.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
πω ρε φίλε... κάθε σου βόλτα, μεγάλη ζημιά!!!! λάικ λάικ και πάλι λάικ!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Χωριουδαρα... Έχω ρε φουστη μου!!!
Το τελευταίο μανιτάρι που είδες, που μοιάζει με κοράλλι, είναι από τα πιο νόστιμα.
Το ερχόμενο Σκ που θα τα μαζέψω έλα να δοκιμάσεις.
με 1 μανιταρι χορταινεις...τεραστιο ητανε...o_O:rolleyes::eek:κι οντως η Φολοη τετοια Εποχη δεν παιζεται!!!:inlove:το συζηταμε για μανιταροσουπα...:cool:
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μωρη πατριδα στο μυαλο μου εισαι!!
Την Κυριακη με βλεπω για επισκεψη....
Στειλε πμ για βραστο o_O
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
..πως ειπαμε οτι μπαναρουμε εναν διαχειριστη ρε φουστη μου.....:mad: μας εκαψε ο ατιμος αποψε....:secret:

γεια σου ρε Μαθο με τα ωραια σου!
(θυμασαι την διαμονη μας στο Σοποτο?)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εχω στο προγραμμα να παω κάποια στιγμη...
Μετα απο αυτα που βλεπω δεν θελει αλλη αναβολή... Πολυ ωραίες εικονες με τα χρωματα του φθινοπώρου να δίνουν μια ιδιαίτερη νότα!
Μας εκανες ζημια!!
Καλα να περνάτε με την κούκλα Γερμανίδα σου!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ουστ απο 'δω... παλιοτομαρο.....ξεσηκωστρα....
ανακατευεις τα παντα εδω μεσα...
μια χαρα ησυχια ειχαμε...

δεν εχω κρασι για την γιδα....
τσακω μια δροσερη:friendship:



:l2::ltg:
 
Top Bottom