Μια βόλτα έως τον Αλατά με kayak

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τετάρτη 05/11/2014, η θερμοκρασία στους 13 βαθμούς, ο ήλιος δεν μας κάνει την χάρη να φανεί, μια συννεφιά και μια καταχνιά σχεδόν μελαγχολική μας συντροφεύει καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας, η θάλασσα μας επιφυλάσσει μια τέλεια λαδιά και δεν κουνιέται φύλλο. Ότι πρέπει για λίγο kayak στον Παγασητικό κόλπο!
Προορισμός ο Αλατάς, ένα πανέμορφο μικρο νησάκι μέσα στον Παγασητικό κόλπο. Όσοι έχετε ταξιδέψει στο νότιο Πήλιο, το έχετε θαυμάσει από την παραλία της Μηλινας. Λίγο πιο πέρα βρίσκεται και το μικρο Γλαρονήσι, επίσης ομορφο κι αυτό.

"Αναζητώντας αυτά που σου κόβουν την ανάσα, αυτά που σε κρατάν ζωντανό και κάνουν όλες τις νευρικές σου συνάψεις να συμφωνήσουν σε μια και μόνο κραυγή!
Αφιερωμένο στους δύο φίλους που ξέρουν να δραπετεύουν και να μας χαρίζουν όμορφες εικόνες!"


Έγραψε ο πολύ καλός φίλος Γρηγόρης άκα GregoryGS σήμερα στην σελίδα του στο Fb και τον ευχαριστώ από καρδιάς για το εξαιρετικό βιντεάκι που έφτιαξε για εμάς, αλλά και για τα καλά του λόγια.


Η βολτα ξεκινησε λιγο εξω απο την Μηλινα και αφου καναμε το πρωτο μισο γυρο του νησιου, βγηκαμε για καμποση ωρα στο νησακι για να θαυμασουμε το πανεμορφο μοναστηρι των Αγιων Σαραντα το οποιο δεν κατοικείται πια περα απο 2 σκυλακια που φυλανε το κτισμα και να περπατησουμε αναμεσα απο εγκαταλελημενα περιβολια απο ελιες, αγριελιες και αγρια πετρωδη βλαστηση που κυριαρχει στο μικρο αυτο νησακι. Η ησυχια στο νησι σου κοβει την ανασα. Δεν ακουγεται το παραμικρο περα απο τα γλαροπουλια και αλλα ειδη πουλιων που κατοικουν εκει.





































Στο βαθος το μικρο γλαρονησι με μια και μοναδικη αγριελια να στεκει μοναχη της επανω...







Βρηκαμε κα τα αγαρικα μας...τα τελευταια για φετος οπως δειχνει ο καιρος...



Η Μηλινα χαμηλα με τον πανεμορφο Λαυκο απο ψηλα οπως φαινεται απο τον Αλατα.







Αφησαμε κατα ευχαριστημενοι το νησακι και συνεχισαμε για να ολοκληρωσουμε τον κυκλο του.







Στο βαθος πισω μας το Τισαιο Ορος, λιγο πριν το Τρικερι.











Μια βουτια στο τελος στα κρυα νερα του Παγασητικου ηταν το επιστεγασμα μιας πολυ ομoρφης βολτας με kayak. Την απολαυσαμε πραγματικα!



Ο ηλιος τελικα μας εκανε την χαρη να φανει λιγο πριν δυσει πισω απο τον Αλατα και τον απολαυσαμε εστω και για λιγο πινωντας το καφεδακι μας στο λιμανακι της Μηλινας.





Ηταν μια ομορφη βολτα που σε γεμιζει ενεργεια και χαρα και που θα την επαναλαβουμε σιγουρα ξανα, συντομα!!! :happy:


:) THE END :)
 

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Δυστυχώς αυτή την φορά δεν μπόρεσα να ακολουθήσω... να είμαστε καλά όμως και έρχονται και άλλες κρύες μέρες του χειμώνα!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραίο!!!
Η "αντβέ" κατάσταση, δεν απαιτείται να έχει τροχούς;):ok::ok::ok::ok:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραία βόλτα κοπέλια!
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές το καγιάκ.. Μέρη στην Κρήτη άπειρα για να εξερευνήσει κανείς.. Όμως 1ον δεν έχω αυτοκίνητο να το σέρνω ή να το φορτώνω και 2ον δεν έχω... χέρια να κάνω κουπί! :D
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ωραία βόλτα κοπέλια!
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές το καγιάκ.. Μέρη στην Κρήτη άπειρα για να εξερευνήσει κανείς.. Όμως 1ον δεν έχω αυτοκίνητο να το σέρνω ή να το φορτώνω και 2ον δεν έχω... χέρια να κάνω κουπί! :D
Και γ@μώ τις φάσεις είναι , και ειδικά με τέτοιο καιρό .
Πολύ μου αρέσει , μου βάλατε ιδέες . :D

Μπράβο παίδες !! :friendship:

Ειναι τελειο σας λεω!
Δοκιμαστε το αν μπορειτε και να ξερετε οτι θα εθιστειτε!

@yns , δεν θελει να εχεις εσυ αυτοκινητο αλλα ο φιλος σου! και δεν χρειαζεται χερια, θα τα αποκτησεις κανοντας! Θελει μονο να το θες! :happy:
 
Reactions: yns

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία φάση. ...
Εγώ θέλω για ταίρι τον τσολια, που είναι καλός στο κουπι....:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

ErevoS

Μέλος
Περιοχή
PIRAEUS
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200 gs Adventure
Αποφεύγω ο κουπί χωρίς κάλτσες....πολύ καλη φαση πάντως και κανει και ωραία μέση το κουπί :)

Στάλθηκε από το Tab734 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Πω πω πολύ ωραία πράματα! Εγώ όμως σκέφτηκα το άλλο... Φαντάζομαι σκηνικό, λέμε τώρα, να πηγαίναμε κάποια χειμερινή εξόρμηση παρέα και αφού φτάναμε στη θάλασσα,.... Εγώ να τουρτουριαζα και να έκανα βόλτες για να ζεσταθώ από το κρύο και εσύ να βουτούσες μέσα στα παγωμένα νερά της.... Πωπώ, μιλάμε θα έτρωγα χοντρή φλασιά! Η θα μου έφευγε το κρύο ή το σφράγισμα!
Καλά να είσαι Αλεξάνδρε και πάντα τέτοια ...
 
Top Bottom