Μια ορεινή περιήγηση στης Τριανταφυλλιάς το ασημένιο πηγάδι

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Πολλές φορές γύριζα στους χωματόδρομους της περιοχής και ήθελα να περάσω από το Αργυρό πηγάδι αλλά δεν προέκυψε. Μέχρι πρόσφατα που με παρέα τον
Μήτσο των Καρδαμιτσίων (!) ξεκινήσαμε για μια μικρή βόλτα στην περιοχή. Αλλά ο μέγας γκουρού πρόγνωσης καιρού Σάκης το είπε ξεκάθαρα :
προσοχή οι μοτοσικλετιστές , ισχυροί και παγεροί βοριάδες έως 10 μποφόρ , ραγδαία πτώση θερμοκρασίας , τα νεφελίμ θα επιτεθούν στην γη !! κτλ.
Αυτά ακούσαμε και αποφασίσαμε να μην κοιμηθούμε σε σκηνή ως συνήθως αλλά στον ξενώνα στο Αργυρό πηγάδι για τον οποίο είχα ακούσει πολύ καλά λόγια.
Νοιώθουμε λίγη ανασφάλεια βέβαια χωρίς εξοπλισμό δ/ν στο βουνό …




Δρόμο λοιπόν για Θέρμο και έπειτα ανάβαση για Δρυμώνα και Νεροχώρι όπου ξεκινά η ωραιότατη ψηλή χωμάτινη διαδρομή για Αργυρό Πηγάδι.
Προς Δρυμώνα μετά το θέρμο







Μετά τον Δρυμώνα το Νεροχώρι στο βάθος











Στο διάσελο ανάμεσα Νεροχώρι και Αργυρό Πηγάδι






Υπάρχει και άλλος δρόμος χωμάτινος χαμηλότερα από Μελίγκοβα αλλά δεν είναι τόσο γραφικός. Φτάνοντας σούρουπο στο χωριό που είναι φωλιασμένο
στις νοτιοανατολικές παρυφές του όρους Τριανταφυλλιά , την ματιά μας τραβά απέναντι από το χωριό , ο εντυπωσιακός Ι.Ν. Ναός Αγ Γεωργίου που είναι
χτισμένος σε ένα απόκρημνο αέρινο διάσελο λες και τον βάλανε με ελικόπτερο ή έπεσε από τον ουρανό ! Τρέχουμε να τον δούμε από κοντά και πραγματικά
είναι απίστευτος σαν τοποθεσία αλλά και σαν κτίσμα. Ένα σημείο εξαιρετικό για θερινή κατασκήνωση. Νύχτα πιά επιστρέφουμε στον ξενώνα –ταβέρνα – καφενείο
του χωριού όπου η φιλοξενία και η παρέα των λιγοστών κατοίκων σε συνδυασμό με τις ιστορίες που ακούμε από τον πρόεδρο του πολιτιστικού συλλόγου (νομίζω)
το εξαιρετικό φαγητό και τα ατελείωτα τσιπουροκεράσματα δίπλα στη σόμπα μας κάνουν να αλληλοσυγχαρούμε εαυτούς για την απόφαση μας να μείνουμε εδώ !
Όπως και το τσουχτερό κρύο έξω καθώς ανεβαίνουμε περασμένα μεσάνυχτα για το δωμάτιο με τα ζεστά σκεπάσματα !






















Για τέτοια πρωινά ζώ , ήλιος , ξεροβόρι , κρυστάλλινη ατμόσφαιρα , βουνά δάση και χωματόδρομοί. Καφές , ψωμί με πραγματικό βούτυρο και μέλι ντόπιο από
τα δάση που σε λίγο θα διασχίσουμε. Από το χωριό ξεκινάνε πέντε διαδρομές όλες χωμάτινες για όπου τραβά η όρεξή σας.





Εμείς τραβάμε για Πρόδρομο – Καστανιά.
Πανέμορφη και άγρια διαδρομή ειδικά στη θέση Γρανά όπου οι χαράδρες και τα δάση δίνουν την αίσθηση “χαμένος στα βουνά”.






Πρός Κοκκινόβρυση




Στο Γρανά ... δέος









Ανάλογη συνέχεια μέχρι Καστανιά – Τόρνο και Προυσό . Και επιστροφή ασφάλτινα πλέον και στριφτερά από Λαμπίρη.





Η έκπληξη της μικρής αυτής βόλτας είναι σίγουρα το Αργυρό Πηγάδι και κυρίως οι προκομένοι κάτοικοί του. Κατάφεραν ένα απομονωμένο χωριό
στα 1000 μ, υψόμετρο όπου πάει μόνο χωματόδρομος να έχει άψογο ξενώνα και ταβέρνα , μουσείο , αναστηλωμένο ναό και συνεχής εκδηλώσεις.
Ο δε διαχειριστής του ξενώνα είναι αυτό που λέμε μερακλής. Πρόθυμος ,φιλόξενος με καλή κουζίνα , δικό του τσίπουρο , μέλι κτλ.
Στο χωριό μπορεί κανείς να φτάσει από τέσσερις χωμάτινους δρόμους και να κάνει πολλές κυκλικές διαδρομές.
Πραγματικά αξίζει να υποστηρίξουμε τέτοιες προσπάθειες , εμείς σίγουρα θα τους τιμήσουμε ξανά…
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Όπως λέει το σλόγκαν ενός πολύ καλού ραδιοφωνικού σταθμού με λαϊκά που άκουγα στην Αθήνα..
«99.8 FM... λίγα λόγια, και με νόημα»
:friendship:
 
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
KLE-FTIS 500
Με κουράζετε γέρο άνθρωπο .... διαδρομή
Μήήήή μου τον κουράζεται μη!!!
Τον θέλω και για άλλες διαδρομές!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΖ Π Σ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!! :ha




ΥΓ.Εγώ να ξαναπάω κάπου χωρίς σκηνούλα , κονσέρβα,και ρακί......................;;;;;
Τι ήμεθα τίποτε τριτοτέταρτοι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom