Μοτοκάμπινγκ στην Ορεινή Έρημο της Κρήτης

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
31/7-1/8-2/8
Ήρθε η ώρα για μία ακόμη βόλτα στο μαγευτικό και μοναδικό στην Ελλάδα τοπίο .
Όσοι δεν το έχετε δει, χάνετε. Είναι ένα μοναδικό τοπίο που αξίζει να το ζήσετε, μοναδικό στο βόρειο ημισφαίριο, σύμφωνα και με το https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lefka_Ori
Αυτό που σας "προσφέρω" λοιπόν είναι τα παρακάτω :
Δύο γκρουπ θα ξεκινήσουν.
Παρασκευή μεσημέρι - απόγευμα και Σάββατο πρωί. Λεπτομέρειες διαδρομής : Άσφαλτο μέχρι Ανώπολη Σφακίων και μετά έχει 23 χιλιόμετρα μετρίου χωματόδρομου που σκαρφαλώνει στα 2000 μέτρα υψόμετρο. Στα 1900 μέτρα θα στήσουμε σκηνές.
Επιστροφή Κυριακή απόγευμα.
Πρόγραμμα είναι φλου και το συζητάμε.
Δυνατές Πεζοπορικες διαδρομές :
1)Ανάβαση στις Πάχνες, την κορυφή των Λευκών Ορέων στα 2453 μέτρα.
2) Περιπλάνηση στην Ορεινή Έρημο μέχρι το κουφάρι ενός Βελγικού mirage που κατέπεσε το 1973.
Εναλλακτικές διαδρομές με μηχανή : Ερειπωμένο χωριό Μουρί, ανάμεσα σε δύο φαράγγια, στο δάσος.
Μπαλκόνι με θέα την Αγία Ρουμέλη, δάσος, θάλασσα, γκρεμός.
Σημαντικό! Φέρτε πολύ νερό. Προσωπικά, για ΠΣΚ, και τις δύο πεζοπορίες θα κρατώ 8 μπουκάλια για δύο άτομα.
Όποιος φίλος θέλει να έρθει ή να καλέσει άλλον φίλο, ελεύθερα.
Συμμετοχές, ερωτήσεις, προτάσεις, στο παρόν νήμα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία φαση το νησί. ....
Τα έχουμε ξαναπεί. ...πολλές επιλογές, αν ξέρεις να περνάς καλά.
Περιμένουμε φωτορεπορταζ.....
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η παντόφλα έπεσε χθες* αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να (ΞΑΝΑ)πάω! Και μάλιστα διπλός! Με τη διαφορά πως θα ανεβούμε μόνο για τη διαδρομή και τη διανυκτέρευση καθώς... πώς να το κάνουμε... δεν είμαστε πολύ του περπατήματος...

Υπάρχουν μάλιστα και φήμες για κάποιες (2-3) συμμετοχές το Σάββατο με κάτι πορτοκαλί μηχανάκια, ξες μωρέ... από αυτά που δεν πάνε στο χώμα.... :p

Κανόνισε κακομοίρη μου να φέρεις και τη γυναίκα σου γιατί αν δεν έρθει η Κική θα με ΣΦΑΞΕΙ η δικιά μου! :D:D

Υ.Γ. Να κανονίσουμε κάρβουνα και ίσως και ξύλα αυτή τη φορά να μην καίμε σόλες και μπουκάλια!

* της έταξα οι επόμενες εκδρομές να είναι με ξενοδοχείο o_O
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η παντόφλα έπεσε χθες* αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να (ΞΑΝΑ)πάω! Και μάλιστα διπλός! Με τη διαφορά πως θα ανεβούμε μόνο για τη διαδρομή και τη διανυκτέρευση καθώς... πώς να το κάνουμε... δεν είμαστε πολύ του περπατήματος...

Υπάρχουν μάλιστα και φήμες για κάποιες (2-3) συμμετοχές το Σάββατο με κάτι πορτοκαλί μηχανάκια, ξες μωρέ... από αυτά που δεν πάνε στο χώμα.... :p

Κανόνισε κακομοίρη μου να φέρεις και τη γυναίκα σου γιατί αν δεν έρθει η Κική θα με ΣΦΑΞΕΙ η δικιά μου! :D:D

Υ.Γ. Να κανονίσουμε κάρβουνα και ίσως και ξύλα αυτή τη φορά να μην καίμε σόλες και μπουκάλια!

* της έταξα οι επόμενες εκδρομές να είναι με ξενοδοχείο o_O
Να θυμήσω στους λιγότερο fit πως πρόπερσυ είχαμε κάνει με τη Κική την ανάβαση σε μία ώρα και είκοσι λεπτά. Βάλε 2, άντε 2,5 ώρες στο πολύ, ΠΑΡΑ πολύ χαλαρό και φτάνεις στις Πάχνες.
 
Reactions: yns

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Yns διπλός...... άλλο ενα κάστρο έπεσε!!!! :rolleyes:

Και τώρα οι δύο μας...!!! ;) :p

Πολύ καλή φάση η Κρήτη...Πιστεύω ότι όταν βολέψει θα τα κάνω όλα μαζεμένα...προχθές λέγαμε με το τον Παύλο για τα Μάλια, αλλά το βουνό δεν αλλάζετε με τίποτα!!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Για όσους ενδιαφέρονται για τις δύο πεζοπορίες, έχω να πω τα εξής:
Η μία, η περιπλάνηση στην Ορεινή Έρημο για την αναζήτηση του mirage, περιλαμβάνει περίπου 8 χλμ μονοπατιού στο πήγαινε και άλλα τόσα στο έλα. Δε γνωρίζω πόσος χρόνος θα χρειαστεί ακριβώς. Αυτό που ξέρω όμως είναι πως, αν εξαιρέσεις την αρχική ανάβαση σε υψόμετρο 150 μέτρων, μετά το μονοπάτι είναι τρομερά ομαλό και σε γενικές γραμμές χωρίς ιδιαίτερα πάνω κάτω. Πχ, ένα εντούρο μηχανάκι θα προχωρούσε άνετα!
Υπολογίζω χονδρικά για κάποιον μέτριο πεζοπόρο να χρειάζεται 6-7 ώρες για μπρος πίσω, αν και αυτά είναι φλου. Αυτή είναι μία διαδρομή που πραγματικά νομίζω πως αξίζει να ζήσει κανείς μιας και περνά από τη καρδιά της Ερήμου, δίπλα σε απομονωμένα μιτάτα, στέρνες αλλά και δύο καταφύγια.
Θα βρούμε πιθανότατα και τον (γνωστό από το ντοκιμαντέρ "Το κάλεσμα του βουνού") βοσκό Γιάννη Παπασηφάκη στο μιτάτο του να ψωνίσουμε κανένα φρέσκο τυροκομικό.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η άλλη πεζοπορική είναι η ανάβαση στις Πάχνες, στα 2453, η ψηλότερη κορυφή των Λευκών Ορέων και δεύτερη ψηλότερη της Κρήτης. Από το τελείωμα του χωματόδρομου στα 2000 μέτρα μέχρι τη κορυφή είχα κάνει εγώ με τη Κική μία ώρα και είκοσι λεπτά. Η κατάβαση θέλει λιγότερο προφανώς, δε μέτρησα όμως ακριβώς ώρα. Για κάποιον με μέτρια-κακή φυσική κατάσταση θα χρειαστεί υπολογίζω 2 ώρες ανάβαση και 1,5 ώρα κατάβαση. Περίπου δηλαδή 4-3 ώρες σύνολο. Η κορυφή προσφέρει καταπληκτική θέα προς κάθε κατεύθυνση και βλέπεις θάλασσα παντού εκτός στα ανατολικά όπου είναι ο Ψηλορείτης (2458).


 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Δεν είναι μόνο η πεζοπορία που αξίζει εκεί πάνω. Και μόνο η διαδρομή της ανάβασης στα 2000 μέτρα είναι μία μοναδική εμπειρία. Από τον πολιτισμό στα Σφακιά πάμε στην απομονωμένη Ανώπολη και ανεβαίνουμε μέσα από ένα πανέμορφο, άγριο δάσος μέχρι την αλπική ζώνη. Εκεί αρχίζει η μοναδικότητα της Ορεινής Ερήμου όπου ακόμα και τα μεγάλα μηχανάκια μπορούν να βγουν να παίξουν λίγο.




Και οι νύκτες εκεί πάνω πως είναι; Μαγικές!





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αξίζει κάποιος να πάρει το καράβι από την Ηπειρωτική Ελλάδα για να έρθει εδώ Κρήτη μόνο για ένα τριήμερο; Με δεδομένη την οικονομική κατάσταση της Ελλάδος, ίσως όχι. Μπορεί όμως να το συνδυάσει με πολλά άλλα για ένα πολυήμερο ταξίδι. Πολλά άλλα, στα οποία εγώ δυστυχώς δε θα σας κάνω παρέα γιατί ήρθε η ώρα να βολτάρω στα βόρεια :)





































Αυτά :)

Τα λέμε νότια ή βόρεια :)
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Παιδες τωρα το προσεξα οτι ειναι καθημερινη οποτε ακυρο απο εμενα.

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom