Μοτοσυκλετα και σφηκες

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Αναφερομαι περισσοτερο στην περιπτωση να παθει καποιος αλλεργικο σοκ απο τσιμπημα σφυγκας πανω στην μοτοσυκλετα.Επειδη προσφατα εμαθα οτι ειμαι αλλεργικος στο τσιμπημα σφυγκας, παροτι με τσιμπουσαν παλιοτερα και δεν παθαινα τιποτα,και οδηγαω μοτοσυκλετα πολλα χρονια και δεν γουσταρω με τιποτα να την παρατησω εξαιτιας ενος εντομου ,θα ηθελα να μου πουν οι ειδικοι σε αυτον τον τομεα πως το αντιμετωπιζουν ,δηλαδη πως ντυνονται επανω στην μηχανη αν αλλαξαν μοτοσυκλετα με μεγαλυτερο φαιιρινγκ η οτιδηποτε αλλο μπορει να με βοηθησει να απολαυσω τις βολτες μου με την μοτοσυκλετα μου χωματινες η μη.
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Τα φαρμακα τα κουβαλαω μαζι και την ενεση ,απλως προσπαθω να καταλαβω τι μπορω να κανω για να μην με τσιμπησει γιατι μεχρι στιγμης εχω τα ηπια συμπτωματα ,σε περιπτωση που αποκτησω τα πιο σοβαρα τι γινεται. Γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι στα πιο σοβαρα συμπτωματα πρεπει να χτυπησω ενεση αδρεναλινης και να παρω αντισταμινικα και κορτιζονη και να παω στο κοντινοτερο κεντρο υγειας,γιατι αν δεν ηρεμησουν τα συμπτωματα πρεπει να σου κανουν και αλλες ενεσεις αδρεναλινης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η κυρά λένη είναι πολύ αλλεργική στα τσιμπήματα .
Πολλές φορές την έχει τσιμπήσει σφήκα, ενώ φορούσε μπουφαν.
Μπήκε Από το μανίκι, γιατί το καλοκαίρι δεν κλείνουμε τα μπουφάν καλά
Η ένεση είναι τελευταία λυση.
Πρώτα παίρνεις τα αντισταμινικα σου και αν αισθανθείς μετά από καμμία ώρα περίεργα, τότε την κανεις.
Εκτός και πρηστεις υπερβολικά από την αρχή....μας έτυχε σε φίλο σε ομαδική βόλτα του φόρουμ.
Είχαμε γιατρό μαζί και την χτυπησε.

Προσοχή με τις ενεσεις.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Τα φαρμακα τα κουβαλαω μαζι και την ενεση ,απλως προσπαθω να καταλαβω τι μπορω να κανω για να μην με τσιμπησει γιατι μεχρι στιγμης εχω τα ηπια συμπτωματα ,σε περιπτωση που αποκτησω τα πιο σοβαρα τι γινεται. Γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι στα πιο σοβαρα συμπτωματα πρεπει να χτυπησω ενεση αδρεναλινης και να παρω αντισταμινικα και κορτιζονη και να παω στο κοντινοτερο κεντρο υγειας,γιατι αν δεν ηρεμησουν τα συμπτωματα πρεπει να σου κανουν και αλλες ενεσεις αδρεναλινης.
αυτο ακριβως μου ειχε συμβει. Ημουν τυχερος και βρεθηκα κοντα σε κεντρο υγειας. Ισα που προλαβα να βγαλω κρανος και λοιπο εξοπλισμο,εγινα τουμπανο σε 2 λεπτα. Μετρηση σφυγμου 12-15. Φωναξαν μεχρι και την διευθυντρια του κεντρου. Μου τραβηξε μια αδρεναλινη και μετα απο 4 περιπου ωρες και αφου ξεφουσκωσα με αφησαν να φυγω.Εκανα το τεστ αλλα δεν ειμαι αλλεργικος. Κατοπιν με εχουν τσιμπησει ξανα χωρις να παθω το παραμικρο. Απο το περιστατικο και επειτα ειχα αντισταμινικα μαζι μου για καποια χρονια κατοπιν σταματησα να τα κουβαλαω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτο ακριβως μου ειχε συμβει. Ημουν τυχερος και βρεθηκα κοντα σε κεντρο υγειας. Ισα που προλαβα να βγαλω κρανος και λοιπο εξοπλισμο,εγινα τουμπανο σε 2 λεπτα. Μετρηση σφυγμου 12-15. Φωναξαν μεχρι και την διευθυντρια του κεντρου. Μου τραβηξε μια αδρεναλινη και μετα απο 4 περιπου ωρες και αφου ξεφουσκωσα με αφησαν να φυγω.Εκανα το τεστ αλλα δεν ειμαι αλλεργικος. Κατοπιν με εχουν τσιμπησει ξανα χωρις να παθω το παραμικρο. Απο το περιστατικο και επειτα ειχα αντισταμινικα μαζι μου για καποια χρονια κατοπιν σταματησα να τα κουβαλαω.
Αδρεναλινη ή κορτιζονη??
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα πας στο φαρμακείο και θα ρωτήσεις σε περίπτωση που
α
β
γ
Τι πρεπει να εχεις μαζι σου !!!
Και θα τα παρεις !!!
Και θα φροντίζεις να τα ανανεώνεις !!!
Καθως και να σου δείξη αν χρειαστεί ένεση που και πως
Τα παραπανω ισχύουν για ολους αλλεργικούς και μη !!!
Phoenix spoked
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Θέλει μεγάλη προσοχή όπως το λέτε.. Γενικά όχι μόνο στην μοτοσικλέτα..
Είμαι διακοπές στην Κρήτη και προχθές με τσιμπισε μια σφικα στον δρόμο εν κινήσει στο μπούτι (ήμουν με σορτσακι) και πάλι καλά που στο επόμενο χωριό είχε φαρμακείο αλλά ήθελα κανα δεκάλεπτο για να φτάσω..Τελικά δεν έπαθα κάτι αλλά αν παθαινα και χρειαζόμουν κάτι άμεσα δεν ξέρω τι θα γινόταν..!
Δεν ξέρεις πότε πια φορά θα σε πειράξει ή αν ξαφνικά έγινες αλεργικος...
Οποτε ρισπεκτ στον @Phoenix ;)

Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Σε περίπτωση που είμαστε ντυμένοι, στο μόνο σημείο που δεν μας πάει το μυαλό ότι θα δεχτούμε τσίμπημα είναι ο λαιμός.

Αυτό συνεπάγεται (αλλεργικός ή μη) πιθανό πρήξιμο σε αυτό το σημείο και φραγή του αναπνευστικου...

Ενα μαντίλι λαιμού θα κάνει τη δουλειά του.
(πριν το τσίμπημα)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Επανέρχομαι διότι νομιζω οτι δεν έγινα κατανοητός !
Και επρόκειτο για πολυ σοβαρό θεμα
Λοιπόν, καλο θα ηταν αυτοι που εχουν υπόνοια οτι μπορει να ειναι αλλεργικοί αλλα και οι υπόλοιποι να εντρυφήσουν στο θεμα με βιβλία κλπ καθως και μια επίσκεψη στον οικογενειακό τους γιατρό
Ειναι σιγουρο και ειναι μια πραγματικότητα πλεον οτι οι αλεργιες μεταλασονται και άνθρωποι που δεν είχαν μπορει να εχουν και το αντίθετο
Υπαρχουν ειδικα τεστ πλεον που μπορει να κανει καποιος συμβουλεβομενος τον γιατρό του ώστε να δει σε τι ειναι αλλεργικός
Απο την άλλη υπαρχουν στάνταρ κινησεις που ωφειλουν να γινονται σε κάθε είδους τσίμπημα εντόμων και που άπτονται στο μινιμουμ φαρμακείο που πρεπει να εχει πανω του κάθε μοτοσυκλετιστής και οχι μονο για να δώσει της πρώτες βοήθειες στον εαυτο του αλλα και σε κάποιον συνάνθρωπο του που βασίζονται στο προαναφερθέν μινιμουμ
φαρμακείο καθως και στης οδηγίες του προσωπικού μας γιατρού η κάποιου έμπειρου φαρμακοποιού
Αυτα !!!!
Και ανακεφαλαιώνοντας
Μινιμουμ φαρμακείο
Οδηγίες απο γιατρό η έμπειρο φαρμακοποιο
Επιμόρφωση για της βασικές λειτουργίες του σώματος
Δεν δαιμονοποιούμε τιποτα απλά οργανωνόμαστε προληπτικά για κάθε ενδεχόμενο και φυσικα ο πλήρης εξοπλισμός του αναβάτη την ωρα της οδήγησης ειναι ανασταλτικός παράγοντας για πολλα απροόπτα !!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω επειδη με το που θα δεχθω τσιμπημα, γινομαι "τουμπανο" σε λιγα λεπτα (φραζει και ο λαιμος μου, το βασικοτερο), εχω παντα μια ενεση κορτιζονης soly cortef των 500ων.
Εχω απο μια στο αυτοκινητο, στη μηχανη και στη δουλεια, και τις ανανεωνω.
Ενεση αδρεναλινης, συμφωνα παντα με τα λεγομενα ιατρων, να την εχετε ως τελευταια εσχατη επιλογη, και αν ειναι δυνατον να γινεται παντα μεσα σε νοσοκομειο. Μπορει να εχει ασχημες παρενεργειες. Δεν την "σηκωνουν" ολοι οι οργανισμοι. Η κορτιζονη δεν εχει επικινδυνες παρενεργειες, αν εξαιρεσουμε οτι σου ανοιγει την ορεξη και παιρνεις κιλα (ασε που ορεξη, δοξα το Θεο εχουμε "ολοι" εδω μεσα:D)!
Ολα τα παραπανω, για περιπτωσεις οπου δεν υπαρχει χρονος για αντισταμινικα (τσεκαρισμενο πολλακις στον εαυτο μου)!
Αν δεν ξερετε "ποσο" αλεργικος ειστε, η σειρα ειναι, αντισταμινικα, κορτιζονη και τελευταια λυση η αδρεναλινης!

Ενας ιατρος, μπορει να μας πει περισσοτερες και σωστοτερες λεπτομερειες!
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι αναλογα τα συμπτωματα τα οποια θα εχεις θα πραξεις και αναλογος.Δηλαδη αν εχεις καντηλες στο σωμα η πρηξιμο χεριων φαγουρα και καποιας αλλης μορφης ηπια συμπτωματα θα παιρνεις κατι αντισταμινικα,κορτιζονη σε χαπι και χαπι για το στομαχι γιατι θα σου το κανει χαλια.Τωρα αν εχεις πιο βαριας μορφης συμπτωματα οπως διαροια ,ταση για λοιποθυμια και κατι αλλα που μου ειπε,αλλα το πιο συμαντικο ειναι φαγουρα στις παλαμες και στα ποδια παρε με την μια αδρεναλινη και μετα τα υπολοιπα και παντα να επισκεπτωμαι νοσοκομειο μετα μηπως και μου δωσουνε δευτερη αδρεναλινη.
Παντως η γιατρος αυτη δεν μου γεμισε και πολυ το ματι και πιστευω θα παρω και μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο γιατι περισσοτερο σαν τραπεζα με ειδε παρα σαν ασθενη.Πηγα δυο φορες σε δυο συνεχωμενες μερες και πληρωσα απο 50 ευρω την φορα.Το αλλο που μου ειπε ειναι οτι υπαρχει θεραπεια και διαρκει 5 χρονια .Ισχυει αυτο η ειναι μπαρουφες;
 
Top Bottom