Μοτοσυκλετα και σφηκες

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη. Έχετε τα φάρμακά σας μαζί, αν ανησυχείτε τόσο, αλλά αν ντύνεστε καλά και σωστά, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σας τσιμπήσει οποιοδήποτε έντομο, όσο οδηγείτε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι αναλογα τα συμπτωματα τα οποια θα εχεις θα πραξεις και αναλογος.Δηλαδη αν εχεις καντηλες στο σωμα η πρηξιμο χεριων φαγουρα και καποιας αλλης μορφης ηπια συμπτωματα θα παιρνεις κατι αντισταμινικα,κορτιζονη σε χαπι και χαπι για το στομαχι γιατι θα σου το κανει χαλια.Τωρα αν εχεις πιο βαριας μορφης συμπτωματα οπως διαροια ,ταση για λοιποθυμια και κατι αλλα που μου ειπε,αλλα το πιο συμαντικο ειναι φαγουρα στις παλαμες και στα ποδια παρε με την μια αδρεναλινη και μετα τα υπολοιπα και παντα να επισκεπτωμαι νοσοκομειο μετα μηπως και μου δωσουνε δευτερη αδρεναλινη.
Παντως η γιατρος αυτη δεν μου γεμισε και πολυ το ματι και πιστευω θα παρω και μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο γιατι περισσοτερο σαν τραπεζα με ειδε παρα σαν ασθενη.Πηγα δυο φορες σε δυο συνεχωμενες μερες και πληρωσα απο 50 ευρω την φορα.Το αλλο που μου ειπε ειναι οτι υπαρχει θεραπεια και διαρκει 5 χρονια .Ισχυει αυτο η ειναι μπαρουφες;
Η ενέσιμη 5της θεραπεία έγινε από την σύζυγό μου.
Ειναι αρκετά ακριβή....αλλα αξίζει τον κοπο.
Καταρχάς της έφυγε το άσθμα, που είναι μεγάλο θέμα και απαλλάχθηκε από κάτι μεγάλες καταροες και δάκρυα την άνοιξη.
Κάθε μήνα ένεση για 5 χρόνια
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η ενέσιμη 5της θεραπεία έγινε από την σύζυγό μου.
Ειναι αρκετά ακριβή....αλλα αξίζει τον κοπο.
Καταρχάς της έφυγε το άσθμα, που είναι μεγάλο θέμα και απαλλάχθηκε από κάτι μεγάλες καταροες και δάκρυα την άνοιξη.
Κάθε μήνα ένεση για 5 χρόνια
νομιζω οτι πρεπει να κανει και καποιες εξετασεις ενδιαμεσα η οχι?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
νομιζω οτι πρεπει να κανει και καποιες εξετασεις ενδιαμεσα η οχι?
Εννοείται.....
Ένα τεστ....νομιζω rush test λέγεται και σου βρίσκει που είσαι αλεργικος.
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Εννοείται.....
Ένα τεστ....νομιζω rush test λέγεται και σου βρίσκει που είσαι αλεργικος.
Patch test λέγεται από όσο ξέρω, rush test είναι το τεστ που κάνουν οι βιαστικοί και οι γλήγοροι βλέπε ktm
Rash είναι το εξάνθημα με φαγούρα αν αυτό σκεφτοσουν.:geek:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Patch test λέγεται από όσο ξέρω, rush test είναι το τεστ που κάνουν οι βιαστικοί και οι γλήγοροι βλέπε ktm
Rash είναι το εξάνθημα με φαγούρα αν αυτό σκεφτοσουν.:geek:
Ε ναι....putch test!:D
Στα μέλη του advride....rush:p
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μετα απο μια πρόσφατη εμπειρία μεταξύ ζωης και θανάτου στο βουνό απο επίθεση σμήνος απο σφήκες.. που (έτυχε να ειναι μαζι μας αλλεργικός και ΔΕΝ το ήξερε ) καλο ειναι στο φαρμακείο μας να κουβαλάμε και μια ένεση κορτιζόνης για αλεργειες σε τσιμπιματα (υπάρχουν στα φαρμακεία ) ειδικά αν βρισκόμαστε ώρες μακριά απο επαρκή ιατρική φροντίδα ...
οταν βρω χρονο θα περιγράψω την εμπειρία μου ποιο αναλυτικά για να καταλάβετε ποσό σημαντικό ειναι αυτο το θέμα , ειδικά αν εισαι αλλεργικός και καβαλάς και μηχανή ..



Sent from parallel universe using black holes.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βασικά και προσπαθώντας να σας τα μεταφέρω όσο πιο απλά μπορώ να ξέρετε πως οι αλλεργίες ΔΕΝ θεραπεύονται. Αυτό που θεραπεύει κανείς είναι τα συμπτώματα της αλλεργίας. Πολλές φορές η αλλεργία εξαφανίζεται μόνη της, όπως πολλές φορές έρχεται ενώ δεν υπήρχε.
Τι είναι αλλεργία όπως την καταλαβαίνουμε εμείς;
Στη πράξη είναι μια υπερβολική αντίδραση του οργανισμού μας ο οποίος ΔΕΝ αντιλαμβάνεται το ξένο σώμα που διεισδύει στο σώμα μας ως μη βλαβερό και μαζί με το ξένο σώμα καταστρέφει κύτταρα και ιστούς του ίδιου μας του οργανισμού. Με άλλα λόγια πρόκειται για δυσλειτουργία της "άμυνας" του οργανισμού μας.

Το σωστό θα ήταν να συμβουλευτούμε έναν αλλεργιολόγο με ένα ραντεβού σε νοσοκομείο με μηδαμινό κόστος. Τόσα χρόνια δεν έχουμε κάνει τίποτα, δεν πειράζει αν το ραντεβού είναι έστω και 2 μήνες μετά αφού πάμε για έλεγχο πρόληψης. Για τους γνωρίζοντες δεν το συζητώ, συμβουλές μόνο από το γιατρό τους. Ο φαρμακοποιός είναι επιστήμονας αλλά δεν είναι γιατρός, τις σωστές οδηγίες -οι οποίες είναι ξεχωριστές για τον καθένα από εμάς- θα μας τις δώσει ένας αλλεργιολόγος.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τα φαρμακα τα κουβαλαω μαζι και την ενεση ,απλως προσπαθω να καταλαβω τι μπορω να κανω για να μην με τσιμπησει γιατι μεχρι στιγμης εχω τα ηπια συμπτωματα ,σε περιπτωση που αποκτησω τα πιο σοβαρα τι γινεται. Γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι στα πιο σοβαρα συμπτωματα πρεπει να χτυπησω ενεση αδρεναλινης και να παρω αντισταμινικα και κορτιζονη και να παω στο κοντινοτερο κεντρο υγειας,γιατι αν δεν ηρεμησουν τα συμπτωματα πρεπει να σου κανουν και αλλες ενεσεις αδρεναλινης.
Συμφωνιες με τον διαβολο δεν κανεις.

Δεν πα να γινεις εσυ σαν μουμια,αυτη θα βρει τροπο να περασει.Οσο λιγοτερα κενα υπαρχουνε,τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες,αλλα και παλι μενουνε αρκετες για να γινει το κακο.Πολλες φορες,εμεις πινουμε το καφεδακι μας και αυτες χωνονται μεσα στα ρουχα που που εχουμε ανοιχτα διπλα μας, για να παρουνε αερα.

Θεωρω οτι τα τσιμπηματα σε λαιμο και κεφαλι ειναι αυτα που μπορουνε να μας ακινητοποιησουνε ακομη και αν δεν ειμαστε αλλεργικοι.Οποτε κλειστη ζελατινα,καλυμμενος ο λαιμος και αμμωνια η ακομη και καποιο αντισταμηνικο παντα προχειρα.Αυτοι που εχουνε σοβαροτερο προβλημα,καλο θα ητανε να μιλησουνε με τον γιατρο τους και μονο.

Μερικες πληροφοριες του ποδαριου...

Πρώτες βοήθειες
Εάν δεν είστε αλλεργικοί απλά αφαιρέστε το κεντρί.
Αν είναι ορατό (πράγμα που σημαίνει ότι πρόκειται για μέλισσα, αφού οι σφήκες δεν αφήνουν πίσω τους το κεντρί), προσπαθήστε να το απομακρύνετε σπρώχνοντάς το πλάγια με τα δάχτυλά σας. Μη χρησιμοποιήσετε τσιμπιδάκι γιατί είναι πιθανόν πιέζοντάς το να ελευθερώσετε περισσότερο δηλητήριο μέσα στην πληγή κι έτσι να πονέσει περισσότερο.
Προσοχή χρειάζεται να μην γίνει προσπάθεια αφαιρέσεως του κεντριού με πίεση (ζούληγμα) της περιοχής που είναι καρφωμένο με τα δάκτυλα ή με τα νύχια μας διότι μπορεί αντί να βγει το κεντρί προς τα έξω να σπρωχθεί ακόμα πιο βαθιά.


Καθαρίστε την περιοχή με προσοχή
Εφαρμόστεπάγο. Ακουμπήστε μια παγοκύστη για να αποφύγετε το πρήξιμο.
Πάρτε κάποιο αντιϊσταμινικό ή κρέμα κορτιζονούχο για τη φαγούρα και κάποιο παυσίπονο για τον πόνο αν χρειάζεται.
Εάν έχετε σοβαρή αναφυλακτική αντίδραση, ξαπλώστε και αφαιρέστε με πολύ προσοχή το κεντρί ώστε να μην διαχυθεί το δηλητήριο στους ιστούς και ζητήστε άμεσα ιατρική βοήθεια.



Σημεία και συμπτώματα αλλεργικής αντίδρασης

  • Κνίδωση.
  • Κνησμός στα μάτια.
  • Συσφιγκτικό αίσθημα στο λαιμό και στο θώρακα.
Επείγοντα σημεία και συμπτώματα
  • Οίδημα του λάρυγγα, που προκαλεί δυσχέρεια αναπνοής.
  • Βήχας ή συριγμός.
  • Σοβαρή κνίδωση.
  • Κοιλιακές κράμπες, ναυτία και εμετός. Ελάττωση της αρτηριακής πίεσης που μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια της συνείδησης.
Εάν το τσίμπημα είναι στο λαιμό ή στο στόμα, θα πρέπει να αντιδράσετε άμεσα, γιατί αν πρηστεί θα εμποδίζει τη δίοδο του αέρα. Δώστε του να γλείφει ένα παγάκι ή να πιει άφθονο παγωμένο νερό. Αν διαπιστώσετε ότι δυσκολεύεστε να αναπνεύσετε ή πρήζεστε στο πρόσωπο ή στο λαιμό, απευθυνθείτε στο πλησιέστερο νοσοκομείο.
Εάν γνωρίζετε την ευαισθησία σας για την εμφάνιση αλλεργικού σοκ, συμβουλευτείτε προληπτικά τον γιατρό σας και έχετε πάντα μαζί σας κάποια φάρμακα πρώτης βοήθειας (όπως αντιϊσταμινικά, κορτιζόνη, κάποιο εισπνεόμενο βρογχοδιασταλτικό, ένεση αδρεναλίνης για σοβαρές περιπτώσεις).


Πηγη: http://medlabgr.blogspot.com/2015/08/Bee-wasp-stings.html#ixzz4oW9NUFQ7
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Εγώ μέχρι τώρα δεν είμαι αλλεργικός.

Μετά από χθεσινή μου εμπειρία με τρία δαγκώματα σφήκας, ευτυχώς όχι οδηγώντας, και ψάχνοντας κάτι να βάλω διάβασα ότι τα δηλητήρια της σφήκας και της μέλισσας είναι εντελώς διαφορετικά με αποτέλεσμα το δάγκωμα της σφήκας να χρειάζεται ξίδι ενώ της μέλισσας αμμωνία.

Και πράγματι το ξίδι δούλεψε μια χαρά για τον πόνο και το οίδημα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παντως να ξέρετε ο παλιός πατροπαράδοτος τρόπος .......με την λάσπη η άνευ αυτής φέρνει αποτελέσματα !!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εγώ μέχρι τώρα δεν είμαι αλλεργικός.

Μετά από χθεσινή μου εμπειρία με τρία δαγκώματα σφήκας, ευτυχώς όχι οδηγώντας, και ψάχνοντας κάτι να βάλω διάβασα ότι τα δηλητήρια της σφήκας και της μέλισσας είναι εντελώς διαφορετικά με αποτέλεσμα το δάγκωμα της σφήκας να χρειάζεται ξίδι ενώ της μέλισσας αμμωνία.

Και πράγματι το ξίδι δούλεψε μια χαρά για τον πόνο και το οίδημα.
H σφηκα περα απ ολα τ αλλα ειναι και πτωματοφαγος.Αυτο σημαινει οτι μπορει να σου μεταφερει με το τσιμπημα της οτι μπορεις να φανταστεις.

Το ξυδι εχει τις ιδιες,ας πουμε,ιδιοτητες με το οινοπνευμα.
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Ο γιατρος παντως μου ειπε για το ξιδι οτι δεν μπορει να εξουδετερωσει το δηλητηριο που εχει μπει μεσα παρα μονο να καταπραινει το φουσκωμα γι αυτο ολα αυτα τα φαρμακα.Οτι μπηκε μεσα αυτο κανει την δουλεια.
 
Top Bottom