Μουσειο Ιστορικης Μοτοσυκλετας Κυπρου

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια προσφατη εμπειρια μου απο το ταξειδι που εκανα στην Κυπρο...εμπειρια η οποια δημιουργηθηκε τυχαια αφου "επεσα" κυριολεκτικα τυχαια επανω της..
Ολα ξεκινησαν καπως ετσι..


Χωρις πολυ σκεψη αποφασισαμε με την Μαρια να το επισκεφθουμε...

Το μουσειο εχει ιδρυθει απο εναν ιδιωτη ο οποιος λατρευει κυριολεκτικα την παλαια μοτοσυκλετα..τον Ανδρεα Νικολαου.
Στον χωρο υπαρχουν πανω απο 100 "διαμαντια"τα οποια "λαμπουν" απο το 1914 μεχρι το 1983.
Μερικες απο τις μαρκες ειναι : Bmw,norton,bsa,moto gussi,roual enfield και πολλες ακομα.
Υπαρχουν αρκετες ιστορικες μοτο για την διαδρομη του νησιου αλλα και πολλες στρατιωτικες κυριως απο τον β παγκοσμιο πολεμο.
Πραγματικα το μουσειο σου δειχνει την εξελιξη της τεχνολογιας και την πολιτιστικη κληρονομια της Κυπρου,υπαρχει επισης πλουσιο φωτογραφικο υλικο το οποιο αναβιωνει της παλιες καλες εποχες..
Και μερικες φωτο..









Εαν θυμαμαι καλα το παλαιωτερο "κομματι" του μουσειου..



Οποιος επισκεφθει το νησι και βρεθει στην Λευκωσια νομιζω οτι θα πρεπει να κανει μια επισκεψη..
Να εισαι καλα Ανδρεα..

Για περισοτερες πληροφοριες:
htp://agrino.org/motormuseum

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ωραιος ο Γιωργης!!
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
πολες φορες καπια πραγματα ειναι δυπλαμας κε τα προσπερνουμε
αν κε βρεθηκα αρκετες φωρες με το Αντρεα κε ειχα ωραιες συζητησης για διαφορα θεματα γυρω απο τη μοτοσυκλέτα και με καλεσε αρκετες φωρες να επησκευτω το μουσιο του δεν το επραξα

ισως τα καταφερω

τεληκα Γιωργο ειπιες κε τες ζηβανιες σου καλοκεριατηκα (με 45% αλκοολ) σκεφτηκες να ειταν 65-70% !!!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ωραιο μουσειο εχει δημιουργησει ο φιλος.
Ειχα επισκεφθεί κι εγω ενα μουσειο ιστορικης μοτοσυκλετας, στο Βερολίνο και ηταν πολυ ωραια εμπειρια.
Γιωργο μου δινεις πασα να ξεθαψω εκεινες τις φωτογραφιες και να ανοιξω ενα θεματακι γι' αυτο.
Ευχαριστουμε φιλε! :)
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
πολες φορες καπια πραγματα ειναι δυπλαμας κε τα προσπερνουμε
αν κε βρεθηκα αρκετες φωρες με το Αντρεα κε ειχα ωραιες συζητησης για διαφορα θεματα γυρω απο τη μοτοσυκλέτα και με καλεσε αρκετες φωρες να επησκευτω το μουσιο του δεν το επραξα

ισως τα καταφερω

τεληκα Γιωργο ειπιες κε τες ζηβανιες σου καλοκεριατηκα (με 45% αλκοολ) σκεφτηκες να ειταν 65-70% !!!
:friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Κι ομως τωρα το ειδα....
100 μηχανες σε τετοιο χρονικο ευρος κατασκευης ειναι μια αξιολογοτατη συλλογη,
ενα μεγαλο μπραβο στο συλλεκτη!
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Δύσκολο πράγμα η συλλογή μοτοσικλετών. Απαιτεί πολύ χρόνο και χρήμα. Χρειάζεται αγάπη και μεράκι. Μπράβο στον Ανδρέα για την υπομονή του
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom