Νέο trailsmart meridian

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Για να δουμε
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Το εκτος αν κρινω απο την χαραξη θα ειναι περιορισμενο. :thinking:
Εντελώς...
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι εταιρίες τα λανσάρουν όλα για adventure και χωματινα. Αγγίζει τα όρια της χαζομάρας αυτο και εάν κάποιος είναι καινούριος η αφελής έως και τα όρια της παραπλάνησης.
Μέχρι και το tourance το απλό όταν το έψαχνα το λανσαρανε 50-50 ενώ δεν είναι πρακτικά πάνω από 15-85.
Πόσο μάλλον αυτό με τέτοια χάραξη.
Υπάρχουν εξαιρετικά λάστιχα και για άσφαλτο και για χώμα και για μικτό. Έκαστο στο είδος του...
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Εντελώς...
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι εταιρίες τα λανσάρουν όλα για adventure και χωματινα. Αγγίζει τα όρια της χαζομάρας αυτο και εάν κάποιος είναι καινούριος η αφελής έως και τα όρια της παραπλάνησης.
Μέχρι και το tourance το απλό όταν το έψαχνα το λανσαρανε 50-50 ενώ δεν είναι πρακτικά πάνω από 15-85.
Πόσο μάλλον αυτό με τέτοια χάραξη.
Υπάρχουν εξαιρετικά λάστιχα και για άσφαλτο και για χώμα και για μικτό. Έκαστο στο είδος του...
Προφανως η ταση "adventure" εχει παρασυρει και τις λαστιχοεταιριες να βαβτιζουν τα ελαστικα ετσι. Σαφως ενα ασφαλτινο παταει χωμα , αλλα μεχρι που ειναι τα ορια θα το κρινει ο καθε αναβατης μονος του. Η λεξη πουλαει απο μονη της! Γιατι λοιπον να μην την πουλησουν μαζι με τα λαστιχα....:rolleyes:
Όπως όλα όσα δεν έχουν τακούνι.
Κατσε να δουμε και το ποσοστο του "εκτος δρομου"..και 80-20 να το χαρακτηρισει θα ειναι νομιζω υπερβολη.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Προφανως η ταση "adventure" εχει παρασυρει και τις λαστιχοεταιριες να βαβτιζουν τα ελαστικα ετσι. Σαφως ενα ασφαλτινο παταει χωμα , αλλα μεχρι που ειναι τα ορια θα το κρινει ο καθε αναβατης μονος του. Η λεξη πουλαει απο μονη της! Γιατι λοιπον να μην την πουλησουν μαζι με τα λαστιχα....:rolleyes:

Κατσε να δουμε και το ποσοστο του "εκτος δρομου"..και 80-20 να το χαρακτηρισει θα ειναι νομιζω υπερβολη.
Το θέμα είναι πως μια εταιρία που μπορεί να βγάζει από τελείως ασφαλτινα έως τελείως χωμάτινα μοντέλα, λανσάρει τέτοια λάστιχα σαν ον οφφ η περιπέτειας η δεν ξέρω κι εγώ τι. Με τέτοια γκάμα που προσφέρει η ίδια είναι χαζο, η τέλος πάντων αστείο να το κάνει αυτό (όλες οι εταιρίες, όχι μόνο η συγκεκριμένη).
Τώρα θα μου πεις προσπαθούμε να βρούμε ορθολογισμό στο μάρκετινγκ και τη διαφήμιση? Ας το χαψουμε κι αυτό... :p
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι να βαλεις τετοιο λάστιχο που δεν ειναι ουτε 50-50 ουτε ασφάλτινο ουτε χωμάτινο.
πιστευω ειναι θέμα αγοράς και ζήτησης καθαρά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι να βαλεις τετοιο λάστιχο που δεν ειναι ουτε 50-50 ουτε ασφάλτινο ουτε χωμάτινο.
πιστευω ειναι θέμα αγοράς και ζήτησης καθαρά.
Ασφάλτινο είναι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Είναι της μοδός η λέξη adventure. Ο μέσος πελάτης έχει φάει πλύση εγκεφάλου από το ανελέητο μάρκετινγκ και στο άκουσμα της λέξης Adventure φαντάζεται τον εαυτό του σαν το Μόγλη στη ζούγκλα...
Βαζω και τον εαυτό μου μέσα, απλά εγώ δεν σκέφτηκα τον Μόγλη, αλλά τον ελέφαντα :hh:
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγώ πάντως θα τα δοκιμάσω όταν χαλάσω αυτά που φοράω τώρα.
Θεωρώ ότι όλα τα νέα έχουν καλύτερα στοιχεία.
Και εγω το πιστευω αυτο παντως...
Γι αυτο δοκίμασα νεο ελαστικό, άσχετα με το αποτέλεσμα βεβαια...
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Εγώ πάντως θα τα δοκιμάσω όταν χαλάσω αυτά που φοράω τώρα.
Θεωρώ ότι όλα τα νέα έχουν καλύτερα στοιχεία.
Σαν ασφαλτινο δεν αμφιβαλω πως θα ειναι καλο- εως πολυ καλο . Και με τις καινουριες γομες multi tread ισως κανει την διαφορα.
Ειδομεν...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σε εμφάνιση πάντως μοιάζει εντελώς street. Απορώ που το πλασάρουν για χώμα, εκτός και αν τα καινούργια υλικά κάνουν μαγικά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
"Λογικά", αν μπορεί να υπάρξει τέτοιο πράμα στο μυαλό ενός μαρκετίστα πέρα από το κυνήγι του κέρδους, θα έχει τη δυνατότητα να περνά ήρεμα από χώμα χωρίς να διαλύεται όπως ένα καθαρά στριτ ελαστικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
"Λογικά", αν μπορεί να υπάρξει τέτοιο πράμα στο μυαλό ενός μαρκετίστα πέρα από το κυνήγι του κέρδος, θα έχει τη δυνατότητα να περνά ήρεμα από χώμα χωρίς να διαλύεται όπως ένα καθαρά στριτ ελαστικό.
Αυτο ακριβως ειναι τα ελαστικα που οι κατασκευαστες χαρακτηριζουν 90-10. Δεν προσφερουν καμια απολυτως επιπλεον πρόσφυση στο χωμα αλλα δεν θα διαλυθει η γομα τους αν πατήσεις χωματοδρομους.
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Όσο adventure είναι ένα μηχανάκι των 220 + κιλών, άλλο τόσο adventure είναι και τα λάστιχα χωρίς τακούνια....
Όταν ένα λάστιχο έχει διαστάσεις για να τοποθετηθεί σε ένα μαστοδοντο των 1300 κυβικών και 250 κιλών, πρέπει να είναι adventure για να τα βγάλει πέρα... Χαχαχαχαχαχα οπότε γίνονται και τα ανάλογα βαφτίσια από τις εταιρείες...

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξαναφερνω το θέμα στον αφρό...
Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Είμαι έτοιμος να το κανω



Advphone....
 
Top Bottom