Νέo Honda Transalp;!

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Revenge is coming bitchezzzzzzzz
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ο λαός απαιτεί transalp 800 V2 με απόδοση 59 άλογα και 4 μουλάρια Ναξιώτικα, αναρτήσεις 41mm συμβατικό μπροστά χωρίς ρυθμίσεις για να μην μπερδευόμαστε και να κάνει σέρβις εύκολο και πίσω αμορτισέρ απο τα Leroy Merlin προσφορά 1+1 Cyber Tuesday.

Φρένα μονό δίσκο εμπρός για λιγότερο αναρτώμενο βάρος (και Backround να παίζει στο λουλά ΄΄όταν μιλάει ο Soichiro φρενάρω εδώ, φτάνω στη Χίο΄΄) και τακάκια πάστα φλώρα με μια μπάλα παγωτό καιμάκι, ψεκασμό ρυθμισμένο για ασφάλεια μοτέρ 30ετίας τόσο πλούσια μίγματα που να φτύνει τη βενζίνη στη μάπα όποιου τολμάει να ακολουθήσει τον πύραυλο..

Πλαίσιο με έμπνευση απο το AX 250 και σοφά επιλεγμένο εμπρός τροχό 19 για να μην ξέρει αν πρέπει να πάει χώμα ή άσφαλτο και να κάθεται σπίτι (κατανάλωση μηδέν, μηδέν επιβάρυνση ρύπων, μόνιμο χαμόγελο!)

Και όλα αυτά ΜΟΛΙΣ 4 χρόνια απο σήμερα αφού έχουν παίξει 448 teasers, 6177 άρθρα στο Internet και 83555 θέματα διαμάχης σε φορουμ Honda vs Yamaha και αν το καινούργιο τρανσαλπ όταν θα βγει στην επόμενη Ολυμπιάδα μπορεί να κουβαλήσει την φλόγα της έναρξης!

Εγώ ξεκινάω να μαζεύω χρήμα γιατί ενθουσιάστηκα τώρα και χαζογελάω μόνος μου απο ηδονη, σουβλάκια τέλος, πάω και γυμναστήριο φουλ να μπορώ να ανταπεξέλθω στο μηχανημα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σταματα θα με κανεις να γραφτω στο κλαμπ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατι θα ξαναγραφτεις?
Ξεχασες τον κωδικο σου?
:cool::laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο λαός απαιτεί transalp 800 V2 με απόδοση 59 άλογα και 4 μουλάρια Ναξιώτικα, αναρτήσεις 41mm συμβατικό μπροστά χωρίς ρυθμίσεις για να μην μπερδευόμαστε και να κάνει σέρβις εύκολο και πίσω αμορτισέρ απο τα Leroy Merlin προσφορά 1+1 Cyber Tuesday.

Φρένα μονό δίσκο εμπρός για λιγότερο αναρτώμενο βάρος (και Backround να παίζει στο λουλά ΄΄όταν μιλάει ο Soichiro φρενάρω εδώ, φτάνω στη Χίο΄΄) και τακάκια πάστα φλώρα με μια μπάλα παγωτό καιμάκι, ψεκασμό ρυθμισμένο για ασφάλεια μοτέρ 30ετίας τόσο πλούσια μίγματα που να φτύνει τη βενζίνη στη μάπα όποιου τολμάει να ακολουθήσει τον πύραυλο..

Πλαίσιο με έμπνευση απο το AX 250 και σοφά επιλεγμένο εμπρός τροχό 19 για να μην ξέρει αν πρέπει να πάει χώμα ή άσφαλτο και να κάθεται σπίτι (κατανάλωση μηδέν, μηδέν επιβάρυνση ρύπων, μόνιμο χαμόγελο!)

Και όλα αυτά ΜΟΛΙΣ 4 χρόνια απο σήμερα αφού έχουν παίξει 448 teasers, 6177 άρθρα στο Internet και 83555 θέματα διαμάχης σε φορουμ Honda vs Yamaha και αν το καινούργιο τρανσαλπ όταν θα βγει στην επόμενη Ολυμπιάδα μπορεί να κουβαλήσει την φλόγα της έναρξης!

Εγώ ξεκινάω να μαζεύω χρήμα γιατί ενθουσιάστηκα τώρα και χαζογελάω μόνος μου απο ηδονη, σουβλάκια τέλος, πάω και γυμναστήριο φουλ να μπορώ να ανταπεξέλθω στο μηχανημα...
Ίσως βάλουν και ανορθωτες από domi.... Να δέσει η αξιοπιστία.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ίσως βάλουν και ανορθωτες από domi.... Να δέσει η αξιοπιστία.
2 ευχές κάνω κάθε πρωί με την πρωινή μου προσευχή..

Τα



της Honda να ναι πάντα υγιή και ακμαία και να μην μου καρφωθεί ποτέ πιστόνι απο LC4 στα αχαμνά..

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Προκαλείται την τυχη σας , θα σας καταραστουν ,απιστοι εχθροι του τιμιου ξυλου

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ έχω ΚΤΜ και Triumph δικαιούμαι να λέω ότι θέλω.

Είναι σαν να είσαι ΑΕΚ και να θριαμβολογείς που πήρες πρωτάθλημα. Κανείς δεν θα πει κοίτα ένα μ@λ@κ@, όλοι θα πουν έντάξει μωρέ άστον να λέει το ταλαιπωρο έχει περάσει πολλά..:p
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
τις σαρκες της θα φαει,εκτος αν το κανει αμιγως χωματινο αλλα τενερε..που πολυ δυσκολα το κοβω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
τις σαρκες της θα φαει,εκτος αν το κανει αμιγως χωματινο αλλα τενερε..που πολυ δυσκολα το κοβω
Κατι μου λέει πως θα κινηθεί σε επίπεδα vstrom 650. Χρηστικό all around.

Μακάρι να κάνουν την έκπληξη να φτιάξουν τον ανταγωνιστή του tenere, έστω και σαν δεύτερη έκδοση χωμάτινη!

Ειδικά αν έχει το μοτέρ του NC 750 και με την αυτόματη μετάδοση θα είναι μια τελείως διαφορετική πρόταση στην κατηγορία. Και εξαιρετικά οικονομικό και σε καύσιμο.

Στο κάτω κάτω έβγαλε χωμάτινο σκούτερ η Honda μακάρι να έχουν δει το φως το αληθινό το χωμάτινο και να προσφέρουν adventure στο λαό.
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Σωστά το τοποθετείτε.
Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι θα προσπαθήσουν να φέρουν στην παραγωγή μια αξιόπιστη μεσαία μοτοσυκλέτα η οποία αφενός δε θα τρώει τις σάρκες του έτερου μοντέλου τους(ΝC 750) και αφετέρου θα βρίσκεται σχετικά κοντά σε φιλοσοφία με τα παλιότερα Transalp.
Την ίδια "συνταγή" πάνω κάτω ακολούθησαν και με τη νέα αφρικανούλα και πέτυχαν. Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι δεν έκοψε πωλήσεις από το crosstourer.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σωστά το τοποθετείτε.
Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι θα προσπαθήσουν να φέρουν στην παραγωγή μια αξιόπιστη μεσαία μοτοσυκλέτα η οποία αφενός δε θα τρώει τις σάρκες του έτερου μοντέλου τους(ΝC 750) και αφετέρου θα βρίσκεται σχετικά κοντά σε φιλοσοφία με τα παλιότερα Transalp.
Την ίδια "συνταγή" πάνω κάτω ακολούθησαν και με τη νέα αφρικανούλα και πέτυχαν. Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι δεν έκοψε πωλήσεις από το crosstourer.
Ο κανιβαλισμός μεταξύ μοντέλων της ίδιας μάρκας παίζει πολύ.. Φυσικά και κάποιοι θα προτίμησαν το Africa έναντι του Crosstourer σαν πιστοί της μάρκας αλλά απο την άλλη αυτά είναι υπολογισμένα ρίσκα που παίρνουν οι εταιρείες σε ανοίγματα που κάνουν και θεμιτό ως ένα βαθμό.

Στην αυτοκινητοβιομηχανία είναι πολύ πιο έντονο το φαινόμενο. Ας πούμε ολόκληρα μοντέλα καταργήθηκαν με την επικράτηση των SUV. Ολόκληρη κατηγορία χάθηκε (πολυμορφικά) με την επικράτηση των SUV. Αλλάζουν οι εποχές, οι μόδες, οι απαιτήσεις και οι εταιρείες ψάχνονται συνέχεια!

Μπορεί ένα Transalp 750 με τον κινητήρα απο το NC να αποδειχτεί πιο ενδιαφέρουσα πρόταση π.χ. απο το ίδιο το NC
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ο κανιβαλισμός μεταξύ μοντέλων της ίδιας μάρκας παίζει πολύ.. Φυσικά και κάποιοι θα προτίμησαν το Africa έναντι του Crosstourer σαν πιστοί της μάρκας αλλά απο την άλλη αυτά είναι υπολογισμένα ρίσκα που παίρνουν οι εταιρείες σε ανοίγματα που κάνουν και θεμιτό ως ένα βαθμό.

Στην αυτοκινητοβιομηχανία είναι πολύ πιο έντονο το φαινόμενο. Ας πούμε ολόκληρα μοντέλα καταργήθηκαν με την επικράτηση των SUV. Ολόκληρη κατηγορία χάθηκε (πολυμορφικά) με την επικράτηση των SUV. Αλλάζουν οι εποχές, οι μόδες, οι απαιτήσεις και οι εταιρείες ψάχνονται συνέχεια!

Μπορεί ένα Transalp 750 με τον κινητήρα απο το NC να αποδειχτεί πιο ενδιαφέρουσα πρόταση π.χ. απο το ίδιο το NC
το crossturer δεν ειχε παει καθολου καλα στις πωλησεις πριν βγει το αφρικα και μολις βγηκε,ουσιαστικα ισωπεδωθηκε.....
ο πελατης του nc 100% θα κοιταξει το τρανσαλπ...οπως και ο πελατης του βστρομ...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ελπίζω να μην κάνει 5 χρόνια να βγεί και να μην κοστίζει 10000+ €.
Το άρθρο είναι κακογραμμένο και με περισσότερο στυλ προφορικού λόγου .
Η φωτόσοπια αυτή παίζει κανα δύο χρόνια βέβαια .καλή ειδηση είναι πάντως!
Εκείνες οι Σουζούκι και Καβασάκι κοιμούνται σαν μόσχοι..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ελπίζω να μην κάνει 5 χρόνια να βγεί και να μην κοστίζει 10000+ €.
Το άρθρο είναι κακογραμμένο και με περισσότερο στυλ προφορικού λόγου .
Η φωτόσοπια αυτή παίζει κανα δύο χρόνια βέβαια .καλή ειδηση είναι πάντως!
Εκείνες οι Σουζούκι και Καβασάκι κοιμούνται σαν μόσχοι..
Η Suzuki παίζει τη μπαλίτσα της με το V-strom 650 και μόλις ανανέωσε το 1000.

Δεν ξέρω αν θέλει να εμπλακεί και προς χωμάτινες κατασκευές, ίσως η επιτυχία (όπως φάινεται) του Tenere να την κινητοποιήσει και για ένα μπίγκουλα στα μεσαία κυβικά!

Η Kawasaki είναι πάλι ειδική περίπτωση! Τα αντανακλαστικά της είναι ότι να ναι, ίσως γενικά η Kawasaki σαν κομμάτι της Kawasaki heavy industries να μην είναι όσο δραστήρια θα μπορούσε να είναι στις μοτοσυκλέτες επειδή έχει περιορισμούς στο μέχρι που θέλει να φτάσει.

Παράδειγμα.. Είχε στην Αμερική τρελή επιτυχία με το KLR 650. Χιλιάδες Αμερικανοί το αγόρασαν και το λάτρεψαν για χωμάτινα ταξίδια και όχι μόνο.

Έκανε τον κύκλο του, το απέσυρε και δεν ασχολήθηκε κάν να βγάλει αντικαταστάτη! να βγάλει κι αυτή ένα μηχανάκι σαν το Tenere. Και φυσικά η πίτα πήγε αλλου.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Η Suzuki παίζει τη μπαλίτσα της με το V-strom 650 και μόλις ανανέωσε το 1000.

Δεν ξέρω αν θέλει να εμπλακεί και προς χωμάτινες κατασκευές, ίσως η επιτυχία (όπως φάινεται) του Tenere να την κινητοποιήσει και για ένα μπίγκουλα στα μεσαία κυβικά!

Η Kawasaki είναι πάλι ειδική περίπτωση! Τα αντανακλαστικά της είναι ότι να ναι, ίσως γενικά η Kawasaki σαν κομμάτι της Kawasaki heavy industries να μην είναι όσο δραστήρια θα μπορούσε να είναι στις μοτοσυκλέτες επειδή έχει περιορισμούς στο μέχρι που θέλει να φτάσει.

Παράδειγμα.. Είχε στην Αμερική τρελή επιτυχία με το KLR 650. Χιλιάδες Αμερικανοί το αγόρασαν και το λάτρεψαν για χωμάτινα ταξίδια και όχι μόνο.

Έκανε τον κύκλο του, το απέσυρε και δεν ασχολήθηκε κάν να βγάλει αντικαταστάτη! να βγάλει κι αυτή ένα μηχανάκι σαν το Tenere. Και φυσικά η πίτα πήγε αλλου.
Ναι ως προς τις χωμάτινες βλέψεις αναφέρθηκα.
Ακούγαμε για Μπιγκ κλπ και είδαμε μια απτά ίδια (αναφέρομαι σε βασικά χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας)
Η κάβα βγάζει το βερσυς 12 χρόνια περίπου.
Κολλημένη στον 17 τροχό.
Και βγάζει το 300 με 19.
Wtf?
Βγάλε και το 650 ετσι επιτέλους!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ναι ως προς τις χωμάτινες βλέψεις αναφέρθηκα.
Ακούγαμε για Μπιγκ κλπ και είδαμε μια απτά ίδια (αναφέρομαι σε βασικά χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας)
Η κάβα βγάζει το βερσυς 12 χρόνια περίπου.
Κολλημένη στον 17 τροχό.
Και βγάζει το 300 με 19.
Wtf?
Βγάλε και το 650 ετσι επιτέλους!
Πλάκα μου κάνεις?? Εγώ τρελαινομαι για kawasaki , το 2009 είχα πάρει το Versys 650 και απο τότε σκεφτόμουνα γιατί δεν χρησιμοποιεί αυτό το μοτεράκι και το πλαίσιο να βγάλει ένα πιο χωμάτινο.

Αγγούρια!! 10 χρόνια μετά τζίφος!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
αντε να δουμε....... ισως ενα Transalp με τον πασπαρτου κινητήρα του NC κτλ ( να εχει φαει καλο πρωινο και να εχει 60+ αλογα) μηπως και ξαποστειλω το χρεπι που φορτωθηκα. :D
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
αντε να δουμε....... ισως ενα Transalp με τον πασπαρτου κινητήρα του NC κτλ ( να εχει φαει καλο πρωινο και να εχει 60+ αλογα) μηπως και ξαποστειλω το χρεπι που φορτωθηκα. :D
Αυτό το μοτέρ (και ειδικά το αυτόματο) σε μια κατασκευή όπως το Tenere θα γ@μ@ει για χωμάτινο tourer.. Ροπή μπόλικη και απο χαμηλά, απόλυτη οικονομία, αξιοπιστία. Μακάρι να βγάλουν ένα Africa 750 όπως το 1000 σε φιλοσοφία με αυτό το μοτέρ.
 
Top Bottom