Οδηγική συμπεριφορά

Alexis

Μέλος
Όνομα
Alexis
Μοτό
BMW R1200GS Adv 2007
Καλημέρα σε όλους.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ξεκινάω αυτό θέμα εδώ. Θέλω τη γνώμη σας, να συζητήσουμε λίγο, για την οδηγική συμπεριφορά στις μέρες μας.

Βλέπουμε καθημερινά φαινόμενα όπως
να ανάβει κόκκινο φανάρι και αντί να "κόψουν" πατάνε γκάζι και περνάνε 3, 4 αυτοκίνητα κολλητά το ένα με το άλλο.
Δεν σταματάει κανείς πίσω από την διάβαση. Ακόμα και επαγγελματίες οδηγοί όπως αυτοί των λεωφορείων και των τρόλεϊ.

Παρατηρείται όλο και περισσότερο το απάνθρωπο φαινόμενο "τροχαίο και εγκατάλειψη".

Σε γενικές γραμμές, θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχει βελτίωση της οδηγικής συμπεριφοράς των μοτοσυκλετιστών (με εξαίρεση ίσως τους ντελιβεράδες και αυτούς που έχουν πάρει μηχανάκι για να μην μπλέκουν στην κίνηση με το αυτοκίνητο) ενώ στους οδηγούς αυτοκινήτων όχι.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αν έπεφτε πρόστιμο θα ήταν όλοι κυρίες... όπως είναι στο Ελευθέριος Βενιζέλος.
Όταν περνάς με βαθύ πορτοκαλί και από πίσω περνάει με κόκκινο περιπολικό τι περιμένεις...
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αν έπεφτε πρόστιμο θα ήταν όλοι κυρίες... όπως είναι στο Ελευθέριος Βενιζέλος.
Όταν περνάς με βαθύ πορτοκαλί και από πίσω περνάει με κόκκινο περιπολικό τι περιμένεις...
Μου κανει τρομερη εντυπωση οτι στο αεροδρομιο μεταμορφωνονται οι κακοι οδηγοι ξαφνικα. Μεχρι κ στις διαβασεις σταματανε! Δηλ γιατι μονο εκει μεσα συμπεριφερονται σωστα;; Απορια χρονων ,δεν το πιστευα οταν πρωτοπηγα
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μου κανει τρομερη εντυπωση οτι στο αεροδρομιο μεταμορφωνονται οι κακοι οδηγοι ξαφνικα. Μεχρι κ στις διαβασεις σταματανε! Δηλ γιατι μονο εκει μεσα συμπεριφερονται σωστα;; Απορια χρονων ,δεν το πιστευα οταν πρωτοπηγα
Δεν θελουν να πληρώσουν παρκινγκ λιγων λεπτων και μεχρι να ερθει αυτος που περιμενουν μπαινουν για λιγο δηθεν στο παρκινγκ (μεχρι 20' δεν πληρωνεις) και γενικα το καθυστερουν!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είναι θέμα γενικής παιδείας !!!
Δύσκολο θέμα !!!
Προφανώς την τελευταία δεκαετία με την οικονομική κρίση αλλά και πολλών άλλων σημαντικών δομικών κρίσεων που υποβόσκουν στον άνθρωπο της Ελλάδας και την ψυχολογία του , θέλει πολύ σύνεση ,μετριοπάθεια η οδήγηση κάθε τροχοφόρου
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μου κανει τρομερη εντυπωση οτι στο αεροδρομιο μεταμορφωνονται οι κακοι οδηγοι ξαφνικα. Μεχρι κ στις διαβασεις σταματανε! Δηλ γιατι μονο εκει μεσα συμπεριφερονται σωστα;; Απορια χρονων ,δεν το πιστευα οταν πρωτοπηγα
Έχω δει ταρίφα πριν 15 χρόνια να παίρνει διπλή κούρσα... δεν πρόλαβε να κάνει 100 μέτρα...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Είναι θέμα γενικής παιδείας !!!
Δύσκολο θέμα !!!
Προφανώς την τελευταία δεκαετία με την οικονομική κρίση αλλά και πολλών άλλων σημαντικών δομικών κρίσεων που υποβόσκουν στον άνθρωπο της Ελλάδας και την ψυχολογία του , θέλει πολύ σύνεση ,μετριοπάθεια η οδήγηση κάθε τροχοφόρου
Εννοείται ότι είναι θέμα γενικής παιδείας και κατά την γνώμη μου για να γίνει κάτι χρειάζεται σχολείο και αστυνόμευση σωστή για αρκετά χρόνια μέχρι να βγει από το dna μας αυτό
 

Alexis

Μέλος
Όνομα
Alexis
Μοτό
BMW R1200GS Adv 2007
Να προσθέσω εδώ ότι δεν μιλάω μόνο για το πρόστιμο ή την τιμωρία.
Είναι άξιο λόγου και μελέτης το φαινόμενο σαν κίνηση.

Για λίγο ας το ξεχάσουμε το θέμα παιδείας -εννοείται ότι παίζει ρόλο- και ας το δούμε λίγο ατομικά. Δεν βλέπεις ότι αυτό που κάνεις είναι μ*α ;

Τις προάλλες σε μια διασταύρωση πήγε να γίνει μια ζημιά, περνάει με καρά-κόκκινο οδηγός αυτοκινήτου, παραλίγο να τρακάρει με αυτόν που ξεκίνησε με πράσινο, πέσανε κάτι κόρνες, φωνές κλπ

Ο οδηγός που πέρασε με κόκκινο βγάζει κεφάλι από το παράθυρο και φωνάζει "Δεν πρόλαβα ρε μ*α, τι θες ;;;;"
Αυτός ο τύπος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί -μόνο- παραβάτης.
Είναι για δέσιμο, χωρίς πολλά-πολλά, εξέταση από ψυχίατρο και παρακολούθηση
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ας μην είμαστε μηδενιστές ....
Είναι μια απόφαση μόνο να αλλάξεις ότι θέλεις !!!!
Το θέμα είναι ότι δεν την παίρνεις ...!!!!!
Όλα μπορούν να αλλάξουν προς το καλύτερο και προς το χειρότερο γιατί υπάρχουν και χειρότερα από εμάς ....
Έπειτα δεν χρειάζεται να αλλάξουμε τον κόζμο , δεν μπορούμε !!!!αυτό όμως που μπορούμε να κάνουμε άμεσα έχει να κάνει με τον εαυτό μας !!!!!!!!και τι μπορούμε να αλλάξουμε σε εμάς !!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
τα πράγματα έχουν ξεφύγει από όλους....π.χ. ποδηλάτες και σκουτεράδες, σε ποσοστό 90% (εδώ Βόλο τουλάχιστον) δεν κοιτάνε φανάρια, προτεραιότητες, να μη μιλήσω για κράνοι φυσικά, όχι μόνο μη φορεμένα, αλλά και λάθος φορεμένα κ.α. ....
οδηγοί αυτοκινήτων που τους ανήκει ο δρόμος και έχουν ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα, είναι με την κόρνα στο χέρι
πεζοί, νομίζουν ότι ΟΛΑ τους ανήκουν, περνούν απο όπου γουστάρουν, με το πάσο τους και σε κοιτάνε λες και σου κάνουν χάρη που περνάνε μπροστά σου και σου χαρίζουν αυτό το υπέροχο θέαμα του βαδίσματος του βραδύποδα κ.ο.κ
και όλοι (σχεδόν, ίσως είμαι και υπερβολικός) με τσίτα τα νεύρα, έτοιμοι για μανούρα, φασαρία και φωνές...
όχι, δεν πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί καμιά οδηγική συμπεριφορά και οι περισσότεροι βρίσκουν πρόφαση την παρούσα κοινωνική/οικονομική κατάσταση


Έπειτα δεν χρειάζεται να αλλάξουμε τον κόζμο , δεν μπορούμε !!!!αυτό όμως που μπορούμε να κάνουμε άμεσα έχει να κάνει με τον εαυτό μας !!!!!!!!και τι μπορούμε να αλλάξουμε σε εμάς !!!!!
μπορούμε να αλλάξουμε ή έστω να επηρεάσουμε τις επόμενες γενιές όμως.... πόσο απλά????
τα παιδιά μου δεν θα με δουν ΠΟΤΕ χωρίς κράνος ή ζώνη, έστω και για 2 μέτρα...
όταν παίρνουμε τα ποδήλατα (κι εκεί φυσικά ΠΑΝΤΑ με κράνος) πάμε πάντα με την πορεία του δρόμου, τους εξηγώ όλα τα σήματα, τις προτεραιότητες, πότε να βγάζουν φλας ή χέρι (στο αποδήλατα)
και πάντα τους εξηγώ το λάθος και τους μιλώ σαν να είναι ενήλικες και όχι "γιατί έτσι απλά ΠΡΕΠΕΙ να είναι ή γιατί θα πληρώσεις πολλά"

το αποτέλεσμα... μια φορά ξεχάσαμε να βάλουμε ζώνη στη μικρή και μόλις ξεκίνησα το αυτοκίνητο, άρχισε να φωνάζει "δεν έχω ζώνη"....
ο μεγάλος παλιότερα, φόρεσε ένα σουρωτήρι στο κεφάλι και απλά ζήτησε βόλτα με τη μηχανή.... και πολλά άλλα...

δεν τα γράφω για να πάρω τα εύσημα ή για να καμαρώσω τι γαμάτος μπαμπάς είμαι (που είμαι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
αλλά, αν δε δώσουμε ΕΜΕΙΣ τα ερεθίσματα στα παιδιά μας, όταν θα έρθει η ώρα, δυστυχώς θα κάνουν αυτά που απλά βλέπουν από γύρω τους και η παρούσα κατάσταση θα έχει γίνει ακόμα χειρότερη....
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
τα πράγματα έχουν ξεφύγει από όλους....π.χ. ποδηλάτες και σκουτεράδες, σε ποσοστό 90% (εδώ Βόλο τουλάχιστον) δεν κοιτάνε φανάρια, προτεραιότητες, να μη μιλήσω για κράνοι φυσικά, όχι μόνο μη φορεμένα, αλλά και λάθος φορεμένα κ.α. ....
οδηγοί αυτοκινήτων που τους ανήκει ο δρόμος και έχουν ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα, είναι με την κόρνα στο χέρι
πεζοί, νομίζουν ότι ΟΛΑ τους ανήκουν, περνούν απο όπου γουστάρουν, με το πάσο τους και σε κοιτάνε λες και σου κάνουν χάρη που περνάνε μπροστά σου και σου χαρίζουν αυτό το υπέροχο θέαμα του βαδίσματος του βραδύποδα κ.ο.κ
και όλοι (σχεδόν, ίσως είμαι και υπερβολικός) με τσίτα τα νεύρα, έτοιμοι για μανούρα, φασαρία και φωνές...
όχι, δεν πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί καμιά οδηγική συμπεριφορά και οι περισσότεροι βρίσκουν πρόφαση την παρούσα κοινωνική/οικονομική κατάσταση




μπορούμε να αλλάξουμε ή έστω να επηρεάσουμε τις επόμενες γενιές όμως.... πόσο απλά????
τα παιδιά μου δεν θα με δουν ΠΟΤΕ χωρίς κράνος ή ζώνη, έστω και για 2 μέτρα...
όταν παίρνουμε τα ποδήλατα (κι εκεί φυσικά ΠΑΝΤΑ με κράνος) πάμε πάντα με την πορεία του δρόμου, τους εξηγώ όλα τα σήματα, τις προτεραιότητες, πότε να βγάζουν φλας ή χέρι (στο αποδήλατα)
και πάντα τους εξηγώ το λάθος και τους μιλώ σαν να είναι ενήλικες και όχι "γιατί έτσι απλά ΠΡΕΠΕΙ να είναι ή γιατί θα πληρώσεις πολλά"

το αποτέλεσμα... μια φορά ξεχάσαμε να βάλουμε ζώνη στη μικρή και μόλις ξεκίνησα το αυτοκίνητο, άρχισε να φωνάζει "δεν έχω ζώνη"....
ο μεγάλος παλιότερα, φόρεσε ένα σουρωτήρι στο κεφάλι και απλά ζήτησε βόλτα με τη μηχανή.... και πολλά άλλα...

δεν τα γράφω για να πάρω τα εύσημα ή για να καμαρώσω τι γαμάτος μπαμπάς είμαι (που είμαι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
αλλά, αν δε δώσουμε ΕΜΕΙΣ τα ερεθίσματα στα παιδιά μας, όταν θα έρθει η ώρα, δυστυχώς θα κάνουν αυτά που απλά βλέπουν από γύρω τους και η παρούσα κατάσταση θα έχει γίνει ακόμα χειρότερη....
Πολύ σωστά αυτά πού λες... μόνο που τέτοια ερεθίσματα δέχονται 2/10 παιδιά τα υπόλοιπα 8/10 δέχονται από τούς γονείς τούς τα αντίθετα ερεθίσματα...
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Οδηγός σκουτερ πριν μισή ώρα στην μεσογείων πήγε να πέσει πάνω μου... Εν κίνηση χάζευε στο κινητό του και ψαρεψε την λωρίδα, αν πέρναγε αυτοκίνητο θα τον είχε πετάξει κάτω... Είναι θέμα παιδείας που στερουμαστε
 

Alexis

Μέλος
Όνομα
Alexis
Μοτό
BMW R1200GS Adv 2007
Αυτό περιέγραψα παραπάνω. Τέτοια -ακραία- περιστατικά ίσως δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται ως έλλειψη παιδείας.
Για να παίζεις με τον κινητό σου την ώρα που οδηγείς πρέπει να είσαι νοητικά ανάπηρος
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Προσφατα σταματώ σε φαναρι κεντρικης λεωφόρου στην Φραπεδούπολη!!!
Σκαει ακριβώς δίπλα και πάνω στην διάβαση καγκουρας, επαναλαμβάνω πάνω στην διάβαση.
Αναβει πράσινο για τους πεζούς και προσπαθεί ενα παληκάρι με αναπηρικό καροτσάκι μαζι με τον συνοδό του να περάσει απέναντι.
Προσπαθεί το παληκαρι κάνοντας ζικ-ζακ για να αποφυγει τον καγκουρα.
Ο καγκουρας ακινητος κάνοντας οτι δεν βλέπει.ΑΚΙΝΗΤΟΣ!!!!!!
Η φαπα επεσε συννεφο.
Οταν αρχισε να διαμαρτυρεται σκάνε και η Ζητάδες που ηταν ακριβώς παρκαρισμένοι 50μ παραπέρα και έβλεπαν όλοι την φαση.
Καταλήξαμε ολοι στο τμήμα με τον κάγκουρα να παρακαλάει να μην φαει μηνυση.
Και ρωταω εγω τωρα.
Ειναι έλλειψη παιδείας αυτο?
Ελλειψη ανθρωπιάς ?
Σεβασμόυ?
Πόσο δύσκολο είναι να ακολουθούμε κάποιους αυτονόητους κανόνες?
Ειμαστε όλοι τοσο ζαμαν φου και δεν μας νοιαζει τιποτε αλλο εκτός απο την πάρτη μας?
Απλές σκέψεις σε μια δύσκολη εποχή........
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λυπάμαι που το λέω αλλά πρέπει να αλλάξουν πρώτα αλλά πράγματα για να αλλάξει η οδική συμπεριφορά μας.
Εχει να κάνει καθαρά πως αντιλαμβανομαστε τον εαυτό μας και κατ'επεκταση τους άλλους.

Μήπως πρέπει να κοιταχτούμε και λίγο στον καθρέπτη?
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Λυπάμαι που το λέω αλλά πρέπει να αλλάξουν πρώτα αλλά πράγματα για να αλλάξει η οδική συμπεριφορά μας.
Εχει να κάνει καθαρά πως αντιλαμβανομαστε τον εαυτό μας και κατ'επεκταση τους άλλους.

Μήπως πρέπει να κοιταχτούμε και λίγο στον καθρέπτη?
αν δεις πραγματικά την αλήθεια, μάλλον δεν θα σου αρέσει.... (όχι εσύ φυσικά... εσύ είσαι ένα μανάρι ζωγραφιστό :) )
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Λυπάμαι που το λέω αλλά πρέπει να αλλάξουν πρώτα αλλά πράγματα για να αλλάξει η οδική συμπεριφορά μας.
Εχει να κάνει καθαρά πως αντιλαμβανομαστε τον εαυτό μας και κατ'επεκταση τους άλλους.

Μήπως πρέπει να κοιταχτούμε και λίγο στον καθρέπτη?
Η όλα θα αλλάξουν οι τίποτα...με δώσεις δεν γίνεται τίποτα...
 
Top Bottom