Οδική βοήθεια στην Ευρώπη. ..

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Με αφορμή το ταξίδι μου στην Γερμανία έκανα οδική βοήθεια στην adac...
Και θα ήθελα να αναφερω κάποιες γενικές πληροφοριες για την συγκεκριμενη εταιρεία. ..
Το κόστος της οδικής βοήθεια ς ειναι 84ε το χρόνο και έχει πανευρωπαικη κάλυψη σε ολη την Ευρώπη συμπεριβαλομενου και της Τουρκίας
Ασφαλιζει τον οδηγο δηλαδή στην προκειμενη περίπτωση εμένα ανεξαρτητως τι όχημα οδηγώ ακόμα και το παπάκι που είναι 125 κυβικών ειναι Ασφαλισμένο . Σε αναλογες εταιρειες στην Ελλάδα μου ειχαν πει οτι για να έχεις οδικη βοήθεια το οχημα πρέπει να είναι παραπάνω από 150 κυβικά
Σε περίπτωση βλάβης έχουν ανταποκριση σε μία με δύο ώρες και Από Εκεί και πέρα σε μεταφερουν στο συνεργειο. Αν είναι βράδυ σου εξασφαλίζουν την διανυκτέρευση σου, και αν το όχημα δεν επισκευαστεί μέσα σε τρεις ημέρες στο επαναπατριζουν δωρεάν. Όπως φυσικά και των οδηγώ του.
Αυτά φυσικά ως προς τη θεωρία μιας και στην πράξη δεν έχω εμπειρία καθώς δεν έχω Ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό.
Από εσάς θα ήθελα τα βιώματα σας είτε από τη συγκεκριμένη είτε από οποιαδήποτε οδική βοήθεια που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσετε στο εξωτερικό.
Το τι σας συνέβη; Το τι ανταπόκριση είχαν; Το αν επιλυθείκε το πρόβλημα; Το αν μείνατε ευχαριστημένη; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία που θα μπορούσε να είναι χρήσιμη σε οποιοδήποτε βρεθεί στους δρόμους της Ευρώπης είτε με τη μοτοσυκλέτα του είτε με οποιοδήποτε όχημα. ..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δες αυτο και θα καταλαβεις..

Την Κυριακη 7-7-13 η μηχανη εμεινε στη Χαλκιδικη
απο κομμενη - μπλοκαρισμενη ντιζα γκαζιου
(αυτη που παει στο αριστερο σωμα του ψεκασμου)
Με φουλ κυκλοφοριακο καναμε 4 ωρες να φτασουμε
στη Θεσσαλονικη και το επομενο πρωι
η μηχανη παραδοθηκε στο συνεργειο.
Η διαγνωση ευκολη αλλα ο κεραυνος ηρθε απο τη BMW ΗELLAS.
Παραδοση σε 2 εως 4 εβδομαδες λογω ζημιας στα κεντρικα απο ..πλημμυρες
για τις τρεις ντιζες γκαζιου που εχει το 1200.
Κοστος 160 ευρω...
Τηλεφωνο αμεσα στον ADAC στην Αθηνα
οπου τους ενημερωνω
πως θα μεινω ακινητοποιημενος
για το παραπανω διαστημα,
και να αμεσα η λυση!!
Ο μηχανικος μου τους εδωσε τους κωδικους
απο τα ανταλλακτικα,
ανελαβαν την αγορα απο τη Γερμανια
και σε τρεις ημερες
ηταν στο συνεργειο στη Θεσσαλονικη.
Κοστος 130 ευρω τα οποια ηταν να πληρωθουν
με εμβασμα 20 μερες μετα την παραδοση των ανταλλακτικων!!!!

Ολες τις ημερες οι ευγενικοτατοι ανθρωποι με ενημερωναν
για την εξελιξη της παραγγελιας την αναχωρηση του πακετου
απο το Μοναχο και την παραδοση του στα χερια του μηχανικου μου
Ολα αυτα μεσα σε 2 μερες μιας και ηρθε με την πρωτη απευθειας πτηση!
Εχω ενα μεγαλο χαμογελο ικανοποιησης απο τη συμπεριφορα αυτη
μιας και τη μηχανη την παρελαβα σε 4 συνολικα εργασιμες..
Οσο για τη μαμα, τα συμπερασματα δικα σας....
 

bmwgogagis

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΖΑΝΗ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
BMW GS 1200 adv
Χρήσιμο θέμα ας το αναπτύξουμε με άτομα με εμπειρίες




Sent by george via Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αυτό με τον δωρεάν επαναπατρισμό οχήματος, αν δεν επισκευάζεται μέσα σε τρεις μέρες είναι ολίγον τι... φανφάρα σαν υπηρεσία παρότι ακούγεται πολύ καλό και κερδίζει εντυπώσεις.

Τι εννοώ... η διαδικασία συνήθως έχει αυτή την μορφή.
(για συντομία όπου Α.Ο = Αντιπρόσωπος Οδικής και όπου Π. = ο Παθών)

Α.Ο. Τι βλάβη έχετε;
Π. Στο συνεργείο μου είπαν ότι έχω την Χ βλάβη και θα κάνουν μια βδομάδα να γίνει η επισκευή. Όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να περιμένω τόσο μεγάλο διάστημα σε μια ξένη χώρα και θα επιθυμούσα τον επαναπατρισμό του ακινητοποιημένου οχήματος.
Α.Ο. Δώστε μας λίγο χρόνο να εξετάσουμε το αίτημα σας.
...
Α.Ο. Λυπούμαστε αλλά το αίτημα σας δεν έγινε δεκτό.
Π. Με ποια αιτιολογία;
Α.Ο. Επικοινωνήσαμε με το επίσημο εγχώριο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μας έδωσαν καθαρό χρόνο επισκευής για τέτοιου είδους βλάβη σε λιγότερο από τρεις μέρες.
Π. Μα μόνο τόσο, στην καλύτερη περίπτωση, θα κάνουν να έρθουν τα ανταλλακτικά που δεν είναι διαθέσιμα.
Α.Ο. Για αυτό αναφέρουμε "καθαρό" χρόνο επισκευής.
Π. Τι εννοείτε "καθαρό" χρόνο επισκευής;
Α.Ο. Ο χρόνος επισκευής μετράει από την στιγμή που υπάρχουν διαθέσιμα τα ανταλλακτικά καθώς και το προσωπικό που θα αναλάβει την επισκευή.
Π. Μα αν υπάρχουν τα ανταλλακτικά και έμπειρο προσωπικό μπορεί να στηθεί σχεδόν ολόκληρη νέα μηχανή μέσα σε αυτές τις τρεις μέρες.
Α.Ο. Λυπούμαστε αλλά έτσι είναι.

Με λίγα λόγια δεν ξέρω πολλές περιπτώσεις επαναπατρισμού. Αν ξέρετε έστω και μία πείτε το εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οκτωβριο του '12 μενει στο Βελιγραδι ενα adv της τοτε παρεας απο αξονα
Σπασμενος.
Η adac ψαχνει τις γυρω εξουσιοδοτημενες επιλογες
που ειναι στο Βουκουρεστι και στη Θεσσαλονικη.
Η ωρα βλαβης ειναι 12 το μεσημερι και στις 2 αποφασιζουν επαναπατρισμο οδηγου και μηχανης.
Αυτοκινηταμαξα ομως της εταιριας δεν υπαρχει μεσα στις επομενες μερες λογω εποχης.
Ερχεται ενα cherokee με τρειλερ και 2 οδηγους φορτωνει οδηγο και μηχανη
και 12 ωρες μετα στις 2 τα χαραματα τους παραδιδει στον απορημενο νυχτοφυλακα της BMW Τρικαλιωτης.
Ονομα οδηγου στην διαθεση σας με π.μ. μιας και δεν ειναι συμφορουμιτης.
Παιδες,υπαρχει η adac και ολες οι αλλες.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Οκτωβριο του '12 μενει στο Βελιγραδι ενα adv της τοτε παρεας απο αξονα
Σπασμενος.
Η adac ψαχνει τις γυρω εξουσιοδοτημενες επιλογες
που ειναι στο Βουκουρεστι και στη Θεσσαλονικη.
Η ωρα βλαβης ειναι 12 το μεσημερι και στις 2 αποφασιζουν επαναπατρισμο οδηγου και μηχανης.
Αυτοκινηταμαξα ομως της εταιριας δεν υπαρχει μεσα στις επομενες μερες λογω εποχης.
Ερχεται ενα cherokee με τρειλερ και 2 οδηγους φορτωνει οδηγο και μηχανη
και 12 ωρες μετα στις 2 τα χαραματα τους παραδιδει στον απορημενο νυχτοφυλακα της BMW Τρικαλιωτης.
Ονομα οδηγου στην διαθεση σας με π.μ. μιας και δεν ειναι συμφορουμιτης.
Παιδες,υπαρχει η adac και ολες οι αλλες.
Γνωστό το περιστατικό από παλαιότερο φόρουμ και ξέρω και προσωπικά τον παθόντα. Ακριβώς λόγω αυτής της συμπεριφοράς, τώρα που λήγει η δωρεάν οδική του 800 θα κάνω συμβόλαιο με την εν λόγω εταιρία.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αν και δεν πάω τους Γερμανούς, η ADAC είναι μπροστά και με διαφορά. Άμεση περίπτωση επαναπατρισμού κλπ γνωρίζω και εγώ από ατύχημα φίλου τον Αύγουστο του 2012 έξω από την Οχρίδα από ατύχημα με σουρωμένο οδηγό. Στην Ελλάδα συνεργάζεται με την ΕΛΠΑ (ατυχώς) αλλά με ΑΠΟΛΥΤΗ προτεραιότητα σε σχέση με οποιονδήποτε άλλον, ακόμη και άμεσο πελάτη της ΕΛΠΑ.
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Adac εχω κι εγώ. Πολύ ευχαριστημένος
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αν και δεν πάω τους Γερμανούς, η ADAC είναι μπροστά και με διαφορά. Άμεση περίπτωση επαναπατρισμού κλπ γνωρίζω και εγώ από ατύχημα φίλου τον Αύγουστο του 2012 έξω από την Οχρίδα από ατύχημα με σουρωμένο οδηγό. Στην Ελλάδα συνεργάζεται με την ΕΛΠΑ (ατυχώς) αλλά με ΑΠΟΛΥΤΗ προτεραιότητα σε σχέση με οποιονδήποτε άλλον, ακόμη και άμεσο πελάτη της ΕΛΠΑ.
Παναγιωτη στο περιστατικο της Χαλκιδικης που περιγραφω παραπανω
εχασα ενα 3ωρο λογω ελλειψης οχηματων αλλα ηταν Κυριακη βραδυ και Ιουλιος..
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Tηλεφωνο παιρνεις σε ελληνικο αριθμο?τον ξερουμε?'η σε καναν γερμνο κ δεν καταλαβαινεις κ εσυ κ αυτος τπτ απο τη συνομιλια .
την εχω 4 χρονια κ δεν χρειστηκε ποτε(αχρηαστη παντα κ σε ολους ναειναι)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Tηλεφωνο παιρνεις σε ελληνικο αριθμο?τον ξερουμε?'η σε καναν γερμνο κ δεν καταλαβαινεις κ εσυ κ αυτος τπτ απο τη συνομιλια .
την εχω 4 χρονια κ δεν χρειστηκε ποτε(αχρηαστη παντα κ σε ολους ναειναι)
2 φορες στην Αθήνα σε βλάβη με αυτοκίνητο, ήρθε σε 20 λεπτα η ΕΛΠΑ στο όνομα της Adac . ....μετα απο τηλεφώνημα σε αυτό το νούμερο 21 0893 7777.


advφον!!
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Μια λεπτομέρεια όχι και τόσο άσχετη με μοτό μιας και παθών. Σε ταξίδι με ρυμούλκιση τρέιλερ με μοτο φορτωμένο, χάλασε το αυτοκίνητο και ήρθε η οδική της ασφάλειας.Πήραν το αυτοκίνητο και έμεινε το τρέιλερ με τις μοτό στην Ε.Ο. όπου μας εξυπηρέτησε πρώην με το δικό της που είχε κοτσαδόρο.Η Adac καλύπτει και τη ρυμούλκα...
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
2 φορες στην Αθήνα σε βλάβη με αυτοκίνητο, ήρθε σε 20 λεπτα η ΕΛΠΑ στο όνομα της Adac . ....μετα απο τηλεφώνημα σε αυτό το νούμερο 21 0893 7777.


advφον!!
Μια λεπτομέρεια όχι και τόσο άσχετη με μοτό μιας και παθών. Σε ταξίδι με ρυμούλκιση τρέιλερ με μοτο φορτωμένο, χάλασε το αυτοκίνητο και ήρθε η οδική της ασφάλειας.Πήραν το αυτοκίνητο και έμεινε το τρέιλερ με τις μοτό στην Ε.Ο. όπου μας εξυπηρέτησε πρώην με το δικό της που είχε κοτσαδόρο.Η Adac καλύπτει και τη ρυμούλκα...
Χρήσιμα!
 

sinister

Μέλος
Όνομα
Πανος
Μοτό
Tuono factory
RSV1000R
WR250R
Στο επισημο site αναφερει οτι για να κανεις online ενεργοποιοηση πρεπει να εισαι κατοικος γερμανιας. Αν καταλαβα καλα μπορεις με τη συνδρομη να καλυπτεις ο,τι μηχανη κ αν οδηγας,δλδ αντι να εχεις για καθε μηχανη σου ξεχωριστα οδικη κανεις μια κ εχεις για ολες? Το τηλ που δινει ο gsmaniac ειναι κ για συμβολαια?
 
Top Bottom