Οικισμός χωρίς ηλεκτρικό στα Χανιά, στις 50 μαγικές τοποθεσίες της Ευρώπης!

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Συμφορουμίτες φίλοι μου Κρητικοί θα ήθελα τα φώτα σας για αυτό εδω το μέρος, υπάρχει όντως και είναι όπως τα λέει το δημοσίευμα παρακάτω ? Εαν κάποιος γνωρίζει περισσότερα παρακαλώ να προσθέσει :)

Σε μια πλαγιά του Κισσάμου και μόλις λίγα χιλιόμετρα από τα Χανιά βρίσκεται ένα μικρό χωριουδάκι που κλέβει τις εντυπώσεις ντόπιων και ξένων αφού μοιάζει παραμυθένιο. Σκηνικό βγαλμένο από άλλη εποχή, στη Μηλιά όλα είναι πέτρινα με λεπτομέρεις ξύλου, ενώ ο οικισμός δημιουργήθηκε στη θέση του παλαιότερου χωριού με τις 13 κατοικίες να αναπαλαιώθηκαν με βάση τα παραδοσιακά πρότυπα. Ο επισκέπτης εδώ δεν θα συναντήσει ούτε αυτοκίνητα αλλά ούτε και ηλεκτρικό, ενώ του δίνεται η ευκαιρία να ενσωματωθεί πλήρως στη φύση και να απολαύσει το τοπίο και τις γύρω ομορφιές.

Κρυμμένος ανάμεσα στα βουνά, όσοι τον επισκέπτονται είναι λάτρεις του οικοτουρισμού αλλά και των βιολογικών προϊόντων, αφού οι καλλιέργειες στο χωριό παρέχουν όλα τα απαραίτητα. Στην ουσία πρόκειται για οικισμό-ξενοδοχείο όπου οι επισκέπτες φροντίζουν για τη διατροφή τους, ενώ παράγουν κρασί και λάδι. Ο φωτισμός γίνεται με λάμπες πετρελαίου, ενώ το νερό έρχεται από κοντινή πηγή. Το συγκεκριμένο κατάλυμμα μπήκε στη λίστα του Lonely Planet ως ένα από τα 50 μαγικά μέρη που πρέπει κάποιος να δει στην Ευρώπη.









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Έχω ακούσει τα καλύτερα! Δεν έτυχε πάντως ποτέ να μπω
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Έχω ακούσει τα καλύτερα! Δεν έτυχε πάντως ποτέ να μπω
Νίκο επειδή σας εμπιστεύομαι,μου φαίνεται οτι πρέπει να κάνετε μια εξόρμηση καποια στιγμη ,να πάτε να πιειτε εναν καφε για να μας πείτε :D :D :D
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Συγνώμη χωρίς ρεύμα?
Σε μερικές φωτο υπαρχουν λάμπες αναμένες.
Παντως πανέμορφος οικισμός και φοβερή η αίσθηση να ζεις σε κάτι ανάλογο
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ε καλά, μπορεί να μην υπάρχει δίκτυο ΔΕΗ αλλά γεννήτριες θα υπάρχουν σίγουρα.
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Ε καλά, μπορεί να μην υπάρχει δίκτυο ΔΕΗ αλλά γεννήτριες θα υπάρχουν σίγουρα.
Οχι δεν υπαρχει ρευμα εκτος απο λαμπες!Ο οικισμός ειναι περίπου 15 χιλ απο το σπιτη μου,εχω παει αρκετες φορές πριν αρκετα χρονια στης αρχες που αναπαλαιώθηκε,μιας και τα αφεντικά ειναι φιλοι φιλου μου.Ο οικισμός ειχε ερημωση πριν πολλα χρονια απο μια αρωστια της τοτε εποχης οσπου καποιο απόγονοι τους το αναπαλαίωσαν και το εκαναν όπως ειναι!Κατεχει τη 12 θεση του Lonely Planet!
 
Top Bottom